وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس

دستور قرائت زیارت عاشورای منقول از حضرت آیت الله حق شناس را که دارای آثار زیادی است را در ادامه بخوانید.

چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس

 *در نوشتار قبل ختم صلوات برای گرفتن حاجت مطابق دستور آیت الله قاضی مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

آیت الله حق شناس یکی از بزرگان و عرفایی بودند که در مسیر سیر و سلوک بسیار تلاش کرده و به مقامات عالی رسیده بودند. ایشان برای حوائج مهم دستور به چله زیارت عاشورا می دادند آنهم به شیوه ای خاص. که در ادامه برای شما آماده کرده ایم.

حجت الاسلام مهدی طاها :

تمامی ادعیه و برنامه ها زمینه ساز استجابت دعا هست، نباید با حالت تکبر با انجام چند روزه یک دعا از خداوند متعال بخواهیم که حتما حرف حرف ما باشد!. بهترین دعا این هست که انسان قرب خداوند را بخواهد، بزرگانی که وارد مسیر دعا و ذکر شده اند همانند آیت الله حق شناس، آیت الله بهجت و سایر بزرگان اینگونه نبوده که فقط چند روزه خود را مشغول به دعا کنند بلکه تمام عمر خود  را در راه ارتباط با خدا قرار داده اند. گاهی چند اربعین پشت سر هم مجاهدت داشته تا شرایط نفس را آماده کنند. در این مسیر آنچه باید دانست اینست که ما اطمینان داریم خدای متعال تلاش خالصانه بنده اش را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. حالا شاید به مصالحی تاخیر بیفتد، یا تغییراتی در آن باشد اما خداوند مهربان همیشه نظر لطف خود را نسبت به بندگان، مخصوصا بندگان خوب خود دارد.
القران الكريم : إِنَّ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّٰلِحَٰتِ إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا .کهف ۳۰
مسلّماً کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، ما پاداش نیکوکاران را ضایع نخواهیم کرد!

یکی از شرایط استجابت این چله و چله های دیگر توبه هست. برگشت از گناهان گذشته، نوعا افراد یک توبه زبانی برای این چند روز می کنند و بعد در نظر دارند پس از این چله دوباره آن گناه را انجام بدهند!، خب این توبه نشد؟!. بیشتر استهزاء خود هست. باید واقعا توبه از موسیقی حرام، بدحجابی  و… داشت. اگر این توبه حاصل نشده باشد، خب همین نگاه عامل عدم استجابت دعا هست.

یکی از شرایط اصلی استجابت دعا ترک گناه و ترک مخالفت با دستورات خداوند متعال هست، گناهانی که گاهی قبح خودش را نزد برخی از دست داده و آن را گناه نمی دانند و بعد می گویند خواندیم، نشد!. خب موانع را برای دریافت فیض الهی آماده نکرده و اینگونه ادعا می کند.

گناهانی مثل دیدن تصاویر حرام، گوش دادن به موسیقی، ارتباط با نامحرم،  دست دادن به نامحرم، بد حجابی و بد پوششی ، گناهی مثل دوست داشتن اهل گناه (گاهی یک رفیق و دوست اهل گناه، یا علاقه به یک اسطوره که ظالم یا گنهکار هست)،  استفاده از مال حرام، استفاده از مال خمس داده نشده، ستم کردن به مردم و کمک کردن به ستم‌کاران،  نافرمانی از پدر و مادر و آزردن آنها، بریدن از خویشاوندان مومن،  ترک امر به معروف و نهی از منکر،  سبک شمردن نماز و … همه این گناهان بین ما و استجابت دعا فاصله می اندازد!».

تمام سوالات و جوابهایی که در ادامه می آید برگرفته از سایت حجت الاسلام جاودان می باشد.

حجت الاسلام و المسلمين محمد علي جاودان
آیت الله محمد علي جاودان

سوال :لطفا دستور قرائت زیارت عاشورای منقول از حضرت آیت الله حق شناس را بفرمایید؟

پاسخ:

1- صد مرتبه (( الله اکبر ))
2- یک مرتبه سلام آخر زیارت عاشورا ( السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح …)
3- یک مرتبه لعن آخر زیارت عاشورا ( اللهم العن اول ظالم … )
4- قرائت زیارت عاشورا از اول تا اول (( اللهم العن اول ظالم … ))
5- دو رکعت نماز هدیه بمحضر حضرت سیدالشهدا علیه السلام
6- صد مرتبه (( الله اکبر ))
7- قرائت زیارت عاشورا از اول تا انتها همراه با صد لعن و صد سلام و سجده زیارت عاشورا
8- دو رکعت نماز زیارت][هدیه] حضرت اباعبدالله علیه السلام

نکات:
1-در طول چهل روز کاملاً مراقب اعمال و رفتار و اخلاق خود باشید و خلافی از او سر نزند.

2-این دستور تا چهل روز و بدون فاصله شدن بین روزها انجام شود.
2- صدقه دادن هرروز بعد از اتمام آن برای سلامتی امام زمان علیه السلام
3- زمان انجام آن در بین طلوع و غروب آفتاب باشد.
4- در بین قرائت زیارت با کسی صحبت نکند
5- کسی جز اعضای خانواده از انجام این عمل مطلع نشوند.
6- احتیاطا بجای عبارت (( و هذا یومٌ فرحَت )) عبارت (( و یوم قتل الحسین یومٌ فرحَت ))   و بجای عبارت (( إن هذا یوم ٌ تبرّکت ))  عبارت  (( إن یومَ قتل الحسین یومٌ تبرّکت ))  قرائت شود.

توضیحات آیت الله جاودان درباره زیارت عاشورا را ببینید:

 

سوال:
با سلام و احترام مدت 40 روز پس از نماز مغرب، زیارت عاشورا خواندم به نیت قربت؛ خیلی ساده؛ گاهی با توجه و گاهی بی توجه(لعن و سلام را که 100 بار گفته، یکبار گفتم) پس از مدتی اثرات آن را به شکل بیدار شدن سحرها بدون کوک کردن ساعت و بهتر شدن حالات در نماز های یومیه یافتم. بنابر این تصمصم گرفتم اگر خدا توفیق دهد، این کار را تا آخر عمر انجام دهم. اما پس از اینکه با دستورالعمل استاد حق شناس در خصوص نحوه خواندن 40 روزه زیارت عاشورا آشنا شدم(مثلا بین طلوع و غروب آفتاب خواندن و 100 با لعن و سلام را گفتن و…) در ادامه روشی که برگزیده بودم مردد شدم. دو روز با این روش خواندم اما مثل قبل موفق به ادامه آن نشدم. در این مورد راهنماییم کنید. در ضمن به لطف خدا در این ایام به نیت اثر کردن زیارت عاشورا توانستم تا حدودی گناه هایی که گرفتارشان بودم را کم کنم.

پاسخ:
حجت الاسلام والمسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، بسیار بخاطر این الطاف الهی شکر کنید- اما دستور زیارت عاشورا مربوط به طول روز است. بنابراین باید آن را از طلوع آفتاب تا غروب بخوانید و تمام کنید در هر صورت زیارت را ولو ناقص بشود و لو شب باشد ترک نکنید که مراحم حق از دست می رود. زیارت عاشورا طبق دستور آیه الله حق شناس دو یا یک و نیم ساعت طول می کشد ممکن است نتوانید همیشه این مقدار زمان صرف کنید. بنابراین اگر می توانید که طبق دستور ایشان عمل کنید و اگر نمی توانید زیارت بطور ساده همانطور که قبلاً می خواندید بخوانید اما روز بخوانید و سعی کنید حواستان در خواندن جمع باشد. مهمترین کاری که می توانید بکنید این استکه هرچه ممکن است گناهان گذشته را کنار بگذارید این از همه چیز مهمتر است.

سوال 6516 – با عرض سلام و احترام
بنده مدت یک هفته است که چهله معروف آسه الله حق شناس را شروع کرده ام و از آنجایی که در سایتها خواندم شما شاگرد ایشان بودید میخواستم سوالی از خدمتتان بپرسم .که آیا صحبت کردن در حد چند کلمه کوتاه هم چهله را خراب میکند؟
با تشکر و سپاس
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر من یه حاجت بزرگ دارم باید تمام شرایط را عمل کنم .

سوال 6039 – زیارت عاشورا ایت الله حق شناس
باسلام
ایا می توان در روزهای عذر شرعی به دلیل اینکه کسی نیست که برایم بخواند تمام اعمال زیارت را خودم به جا بیاورم فقط نماز هدیه به امام حسین و سجده زیارت عاشورا و نماز زیارت را به کسی دیگر بگویم انجام دهد؟ایا این روش خللی ایجاد میکند؟
بهتر است مثل بالا که گفتم انجام دهم یا اینکه روزی دو زیارت بخوانم که به عذر شرعی نخورد؟
لطفا به تمامی سوالاتم جواب دهید
سلام علیکم

بهتر است در روزهای بدون عذر روزی دو زیارت بخوانبد تا چهل مرتبه زیارت را خود انجام دهید.

سوال 5970 – اگر در زیارت عاشورای منقول از ایت الله حق شناس قبل از خواندن نماز دوم بفهمم موقع خواندن زیارت عذر شرعی داشتم آیا دوباره باید زیارت را شروع کنم؟
واگر نه آیا نماز اولی که باید به امام حسین هدیه کنیم قبول بوده است یا باید دوباره بخوانم چون نمیدانستم دچار شده ام،واگر باید دوباره بخوانم به این صورت نظم نماز به هم نمیخورد
سلام علیکم

این زیارت شما صحیح نیست . به طور طبیعی خانم ها نمی توانند چهل روز پشت سر هم زیارت عاشورا را انجام دهند . لذا برای به وجود نیامدن چنین مشکلی روزی دو زیارت عاشورا را بخوانید و یا اینکه در آن ایام خاص خواندن زیارت عاشورا را به کس دیگری واگذار کنید که ظاهرا صورت اول بهتر است.

سوال 5461 – با عرض سلام و تشکر
میخواهم ختم زیارت عاشورا با دستور مرحوم حضرت آیت الله خق شناس را شروع کنم ، آیا میتونم موقع عذر شرعی ، آن دو نماز ختم را از مادرم کمک بگیرم ؟
یک دنیا ممنون
التماس دعا
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند : سلام علیکم و رحمة الله ،

فكر مي كنم چاره اي جز همينكار وجود نداشته باشد. اگر مسئله مورد خواست شما مهم است ممكن است از طريق دارو جلوگيري كنيد و خودتان بخوانيد.

سلام عليكم

آيا خواندن زيارت عاشورا با صد لعن و صد سلام به صورت مداوم فقر ميآورد؟

يا علي
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند : سلام علیکم و رحمة الله ،

بزرگان زيادي اين عمل را در تمام عمر انجام مي داده اند از جمله آيت الله بهجت رضوان الله تعالي عليه و استاد بزرگوار ايشان آيت الله غروی رضوان الله عليه. اين زيارت دستور مداومت دارد و وسيله تقرب ممتاز به خداست لذا دليلي ندارد فقر بياورد.

زیارت,عاشورا
سوال 3800 – من بیش از یک سال است که هرشب بلااستثنا زیارت عاشورا میخوانم.به نیت تقرب به اباعبدالله.به نیت گرفتن حاجت و اینها نیست.شنیده ام که علامه طبابایی فرموده اند زیارت عاشورا را شب نخوانید.آیا این صحت دارد؟؟1-افرادی مثل من که قصد دارند تا آخر عمر انشالله هر روز این زیارت را بخوانند بهتر است چه ساعتی از شبانه روز این زیارت را بخوانند؟ 2-شنیده شده است خواندن زیارت عاشورا فقر می آورد.این گفته صحت دارد؟ 3-اگر فردی به نیت برآورده شدن حاجتی زیارت عاشورا بخواند باید زمان خاصی از روز بخواند که حاجت روا شود؟
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، دستور خواندن زيارت عاشورا در روز است نه شب. اگر مي‌خواهي به مقصد برسي بايد زيارت عاشورا را با همه ضوابط و قواعد آن بخواني كه اولين ضابطه آن اينست كه نه گناه بكني و نه بداخلاقي ـ و زيارت را با صد لعن و سلام بخواني. دستورات اين كار را در سايت ببينيد ـ دستور زيارت طبق نظر آيت‌الله حق‌شناس در سايت آمده است. دقيقاً طبق آن عمل كنيد و چنانكه عرض شد مهمترين شرط ترك گناه و بداخلاقي است و اين كارها را به نتيجه مي‌رساند.

نایب,مزد,هدیه
سوال 4640 – عرض سلام خدمت حاج آقا جاودان<br>اگر کسی مشکل خاصی داشته باشد که نتواند خودش دستور زیارت عاشورا را انجام دهد ایا می تواند کلا نائب بگیرد؟و ایا می تواند هدیه ای به طرف بدهد برای اینکه انجام دهد؟
حجت الاسلام و المسلمین جاودان فرمودند: سلام علیکم و رحمة الله، اگر نایب دستورات را دقیق عمل کند مانعی ندارد و انشاءالله نتیجه می دهد. به آن شخص چون کاری برای شما کرده باید مزد بدهید نه هدیه.

سوال 7092 – سلام علیکم
حاج اقا من چله رو ۹ روز خوندم شب روز نهم نماز عشا یادم رفت بخونم الان چله من خراب شده یا نه‌؟
باتشکر
سلام علیکم و رحمة الله ،

بله چله خراب است.

 

سوال 7084 – با سلام
می خواستم زیارت عاشورا به روش آیت الله حق شناس ختم کنم,اشکالی نداره روز شروعم چهارشنبه نباشه ؟یا باید حتما چهارشنبه شروع کنم؟ وهمینطور همش وسواس دارم خوب نمیخونم واز ته قلب نکنه نباشه,با اینکه حاجتم خیلی برام مهمه ولی میترسم خوب نخونده باشم؟

سلام علیکم و رحمة الله

اشکال ندارد بهتر است چهارشنبه باشد. ببینید از ما همین جور دعا کردن و توسل کردن بر می آید می کوشیم تا شاید ثمر بدهد و البته اگر آن مواظبت رفتار و اعمال خودتان را بتوانید به طور دقیق عمل کنید این توجه و درست خواندن ان شاءالله درست می شود.    

 

سوال 7016 – سلام بر شما
میخواستم بپرسم اگر در طول چله زیارت عاشورا اندکی شک به سراغ ما امد که مثلا واقعا موثر است؟چله باطل است؟البته این شک یکی دوروزی بیشتر دوام نداشت و برطرف شد
سلام علیکم و رحمة الله ،

چله را از اول شروع کنید.

 

سوال 7015 – سلام خدمت استاد جاودان
میخواستم ببینم در ختم چله عاشورا هنگاه فرستادن 100 سلاو 100لعن به دلیل طولانی بودن این اذکار و تعداد زیادشون اشکال داره اگر در بعضی از دفعات توجه کمتر باشه؟
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر آدم بخواهد قطعا به حاجتی که دارد برسد باید مواظبت کند اما اگر می خواهد زیارت بخواند فقط،ارزش و ثوابش کمتر می شود .

سوال 7009 – سلام خسته نباشید
من چله زیارت عاشورای ایت الله حق شناس رو شروع کردم و از همون روز اول سعی کردم گناه مرتکب نشم…حالا یکی بهم گفت اگه گناهی مرتکب شده باشی چله باطله…میخواستم بپرسم اگر گناهی مرتکب شده باشم که یادم نباشه و یا فراموش کردن همین الانم استعفار کنم کافیه یا چلم باطله؟نمیدوستم که انجام گناه چله رو باطل میکنه..لطفا جوابمو بدین ممنون

سلام علیکم و رحمة الله ،

چله را دوباره شروع کنید و اگر آن گناه ،گناهی است که جبران لازم دارد باید جبران کنید .

سوال 7006 – سلام علیکم
دست نوشته ای از ایت الله حق شناس رحمه الله در مورد نحوه ختم زیارت عاشورا در کانال اولیا الله دیدم در قسمت اخرش کلمه علقمه امده ولی متاسفانه نفهمیدم چی نوشته
در مورد دعای علقمه چی فرمودن؟

سلام علیکم و رحمة الله ،

علقمه لازم نیست خوانده بشود .

سوال 6972 – سلام حاج آقا من یه بار چهل روز زیارت عاشورا رو خوندم برای حاجتی آخرای چله نشانه ای از برآورده شدن حاجتم دیدم اما بعد منتفی شد و حاجت روا نشدم. البته این رو بگم که در مرحله دوم اعمال، اول لعن رو می گفتم بعد سلام رو. و عبارت های داخل پرانتز زیارت عاشورا رو هم نمی خوندم (درست مثل صوتی آقای فرهمند که هیچ کدوم رو نمی خوند) و همچنین عبارت هذا یوم فرحت رو میگفتم نه اون چیزی که شما گفتید احتیاطا بخونید. یعنی به خاطر همین موارد حاجت نگرفتم؟؟ الان مدتیه دوباره زیارت عاشورا رو شروع کردم اما این دفعه اول سلام میگم بعد لعن اما عبارات داخل پرانتز رو نمی خونم و همچنین مثل همون چیزی که تو مفاتیح اومده هذا یوم فرحت میگم. یعنی بازم غلطه؟؟ و دوباره باید بخونم. لطفا راهنمایی کنید.

سلام علیکم و رحمة الله

دستور العمل روی سایت وجود دارد و شما باید طبق دستور انجام دهید دقیقا

سوال 6965 – با سلام . یکی از دوستانم زیارت عاشورای آیت اله حق شناس رو گرفتن و انچام میدن. امروز گفتند که نماز صبحشون قضا شده. آیا باید از ابتدا چله رو شروع کنن یا ادامه بدن بقیه رو؟لطفا چواب بدید .سپاسگزارم

سلام علیکم و رحمة الله

چله را از اول شروع کنید. 

سوال 6912 – سلام علیکم
قسمت هایی از زیارت عاشورا هست که فرمودید احتیاط کنید و هر دو را بخوانید مثل (ثاری-ثارکم) یا (هذا یوم الفرحت- یوم القتل الحسین یوم الفرحت) ایا ایت الله حق شناس هم در هر قسمت هر دو را میخواندند
ممنون
سلام علیکم و رحمة الله

هر دو خوانده شود .

سوال 6911 – سلام علیکم در زمان خوانده زیارت عاشورا انجام کارهای زیر اشکال دارد؟
1-رفتن به دستشویی و بعد تجدید وضو و ادامه زیارت عاشورا(یکبار این کار را کرده ام)
2-قدم زدن یا تکیه زدن و دراز کردن پا
3-رو به قبله بودن شرط است

سلام علیکم و رحمة الله

1.اگر واقعا ضروری باشد اشکال ندارد. 2. اشکال ندارد  3.رو به قبله بهتر است. 

سوال 6634 – سلام
در زیارت عاشورا دو قسمت وَ أَنْ يَرْزُقَنِي طَلَبَ …….. مَعَ إِمَامٍ ……. ظَاهِرٍ نَاطِقٍ مِنْكُمْ چگونه باید خوانده شود؟
ثاری کم – ثارکم – ثاری مع امام منصور هدی یا مهدی
سلام علیکم و رحمة الله ،

می توانید هم « ثاری » بگویید و هم « ثارکم » ، بهتر است هر دو را بخوانید . ثاریکم هم که غلط است .

سوال 6516 – با عرض سلام و احترام
بنده مدت یک هفته است که چهله معروف آسه الله حق شناس را شروع کرده ام و از آنجایی که در سایتها خواندم شما شاگرد ایشان بودید میخواستم سوالی از خدمتتان بپرسم .که آیا صحبت کردن در حد چند کلمه کوتاه هم چهله را خراب میکند؟
با تشکر و سپاس
سلام علیکم و رحمة الله ،

اگر من یه حاجت بزرگ دارم باید تمام شرایط را عمل کنم .

سوال 6361 – باسلام
من سوالی در مورد چله زیارت عاشورا دارم با دستورالعملی که از آیت الله حقشناس هست چند روزهست که چله رو شروع کرد، ولی روزهای عذرشرعی متاسفانه کسی نیست برام انجامش بده، آیا میشه این روزها خودم انجامش بدم فقط نمازش رو دیگری به نیابت از من بخونه؟ لطفا سریعتر جواب بدید
باتشکر
علیکم سلام و رحمة الله

ایامی که نمی توانید نماز بخوانید کسی برای شما آن 2 رکعت را بخواند.

سوال 6293 – باسلام وخسته نباشد, آیابرای چهله عاشورا کهدرروزهای خاص که نائب گرفته ایم باید همه اعمالرا نائب انجام دهد وصدقه برای امام زمان را هم باید نائب بپردازد.
سلام علیکم

اگر نائب همه اعمال را انجام می دهد همه اش باید درست باشد و اگر نمازه فقط نماز.

منبع: javedan.ir


سوال: خانمها در ایام عادت چگونه این چله را انجام بدهند؟

پاسخ حجت الاسلام مهدی طاها:

1- بهترین حالت برای خواسته های مهم این است که چهل روز را با قرص بدون هیچ وقفه ای خود شخص تمام اعمال و مراقبه ها را داشته باشد، توصیه ما انجام این کار هست، هر چه باشد تلاش شخص بهتر است از اینکه نائب بگیرد.

2-اگر نتوانست به صورت چهل روز بخواند بهتر این است که در چهل روز حتی ایام عادت اذکار و زیارت عاشورا را بخواند، ولی چون خواندن نماز در عادت حرام است، نماز را بدهد نائب بخواند.

3-یا اینکه به تعداد روز عادت قبل از آنکه عادت بشود، روزی دو بار بخواند تا جبران بشود

4- راه دیگر اینست که تمام چهل روز را نائب بخواند یا فقط به تعداد ایام عادت می توان نائب گرفت. اما توصیه ما در حاجات مهم این است که تمام چهل را خود شخص با مراقبه کامل بخواند و بهتر این است برای اینکه ذکر تثبیت شود اگر در چله اول نشد استمرار ببخشد و رها نکند تا انشاالله اگر مصلحت بود خواسته اش به مرحله اجابت برسد.

 

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/a6LHEv

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

 1. دعای آیت الله بهجت به سید حسن نصر الله
 2. دعاي ازدواج از آيت الله بهجت
 3. باطل كردن سحر و اثر چشم زخم
 4. ختم ومن يتق الله براي روزي مادي و معنوي
 5. دستور العملي براي حل مشكلات جوانان
 6. ذکر یونسیه و دستور آیت الله ملکی تبریزی


کلید: چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس چله زیارت عاشورا آیت الله حق شناس   نحوه ختم زیارت عاشورا چله گرفتن زیارت عاشورا معجزه زیارت عاشورا چله زیارت عاشورا برای ازدواج خواندن زیارت عاشورا در دوران قاعدگی چله زیارت عاشورا حق شناس ختم زیارت عاشورا برای ازدواج چگونه چله زیارت عاشورا بگیریم

190 نظرات
 1. شیما می گوید

  سلام میشه یه نایب بهم معرفی کنیدکه این چله رو برام انجام بده یه شخص با ایمان را چون من هیچ جوره نمیتونم به خاطر شرایطم ولی خدا خودش میدونه که خیلی دلم شکسته وگرفتارم لطفا با این شماره همسرم تماس بگیرید [*****]

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در سایت هدانا ما کسی را برای نائب معرفی نمی کنیم. توصیه هم می کنیم که خود اشخاص بخوانند، نائب تاثیر اندکی دارد.
   حودتان بخوانید، مقدمات کار رو هم فراهم کنید. پیرامون کار هم خوب مشورت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمد شفقی می گوید

  با عرض سلام.یه سوال از محضر شما استاد عزیز داشتم.بنده یه کاری برای یه بنده خدایی انجام دادم .یه جور ایی مربوط به آینده اش میشه و بهش کار یاد دادم اولش نمیخواستم ازش پول بگیرم البته به خودش هم چیزی نگفتم.واون الان سر همون شغل فعالیت میکنه.میخواستم بدونم بنده با توجه به اینکه در بدترین شرایط مالی و اقتصادی به ایشان پناه دادم و بهش کار یاد دادم و خرجش رو کشیدم.الان میتونم درخواست هزینه آون کاری رو که بهش یاد دادم رو ازش بکنم.چون به هر حال این حق منه.و آون باید از همین راهی که من بهش شغلش رو یادش دادم کار کنه.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بدون هیچ چشم داشتی آموزش داده اید الان نمی توانید توقع پول داشته باشید! ثانیا همه چیز آموزش نیست، زحمات طرف مقابل را هم نادیده نگیرید.
   شما می توانید از همین آموزش برای خود درآمدی بهتر ایجاد کنید انشاالله.
   هرچند از اخلاق اسلامی اینست که طرف مقابل هم لازم است در مقابل این کمک و آموزش شما قدردان باشد و زحمات شما را فراموش نکند و به نحوی خودش جبران کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. مقداد می گوید

  سلام ببخشید میخوام پرسم این ذکراستفار که میگید دقیقا جوریه باید ۱۰۰۱را در یک جلسه گفت
  سوال دوم اینکه استغفرالله کافیه یا اتوب الیه هم میخواد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در یک جلسه باشد بسیار خوب هست.
   اتوب الیه را نیز بگویید.
   مهم آن توجه قلب به ذکر هست، و پشیمانی از گناه. تاثیرش در قلب هویدا می شود انشاالله.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. مقداد می گوید

  سلام من که اینقد عاشورا خوندم که شکمم پاره شد سه بار چله گرفتم یه بارم نایب گرفتم ولی هیچ که هیچ.توی کانال اقای حقشناس خادم کانال میگه مراقبه لازمه ولی اگر بیعمد گناه سر زد استغفار کن مشکلی نیس ولی شما میگید مراقبه در حد معصوم.اخه کی میتونی این همه مراقبه داشته باشه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در راه خواسته های مهم باید مقدمات کار رو فراهم کرد. دعا هم زمینه ساز هست. اگر موفق نشده اید، ابتدا درباره خواسته تان خوب مشورت کنید، ببینید زمینه را ایجاد کرده اید بعد باید ببینید شرایط دعا را مطابق خواسته تان رعایت کرده ای یا نه!؟.
   – ما نگفتیم در حد معصوم مراقبه داشته باشید، بلکه توصیه ما این هست هرچقدر خواسته مهمتر باشد، باید بیشتر زحمت کشید، مراقبه بیشتر داشت. نابرده رنج، گنج میسر نمی شود!.
   – در روایات یکی از موانع استجابت دعا گناه هست!، و گناه ساختار دعا و عبادت را از بین می برد، ثانیا سیره بزرگان در عبادات مشخص هست، فقط بحث این چله نیست، ما بر اساس همان سیره و موارد دیگرسعی می کنیم راهنمایی کنیم.
   در هر حال توصیه می کنیم برای اینکه سردرگم نباشید شما می توانید مطابق نظر دیگران عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. فاطمه می گوید

  سلام برای اطمینان بیشتر می خواستم بدونم میشه زمانی که خانم عذرشرعی ندارن ۲ بار زیارت عاشورا را بخونن به جایی روزهایی که عذر شرعی دارن ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله مانعی نیست، اما توصیه می کنیم چهل روز را مداوم بخوانند، نماز را بدهند نائب بخواند، این بهتر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. مصطفی می گوید

  با سلام
  حرفاتون خیلی تکون دهنده بود
  من اربعین رفتم کربلا از امام حسین حاجتمو خواستم ولی دست خالی برگشتم تا ۴۰ شب پیش حضرت عباس اومد به خوابم باورش مشکله ولی هنوز میتونم صورتو قامتشونو به خوبی به یاد بیارم بهم گفتن این چله رو انجام بدم حاجت روا میشم من انجام دادم ولی خب حتما کمو کاستی هایی انجام دادم توی این ۴۰ روز که به حاجتم نرسیدم نمیدونم چیکار کنم کل زندگیم مخطل شده و دائم کفر میگم در صورتی که قلبا از کارا و حرفای خودم میرنجم شما بگید چیکار کنم اصلا شما میتونید به نیابت من این کار رو انجام بدید مسلما شما خیلی راحت تر از ادمی مثل من میتونید به خیلی از رفتارا غلبه کنید و در ضمن گفته بودید گوش دادن به موسیقی چله رو باطل میکنه اگه شرایطش نباشه که نخوای به موسیقی گوش بدی باید چیکار کنی ؟ چون من شرایطشو ندارم خواه نا خواه تو جاهایی قرار میگیرم که کمو بیش موسیقی هم هست البته خواننده های خودمون
  لطفا راهنماییم کنید و بگید ایا خودتون میتونید از طرف من این لطفو در حقم کنید یا اگر نمیشه کمکم کنید با کمکتون دوباره و از نو و خالص تر این چله رو شروع کنم با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز

   چند نکته:
   ۱- قبل از اینکه بخواهید این برنامه رو شروع کنید، حتما بایک روحانی درباره محتوای دعا وخواسته تان مشورت کنید!.

   ۲-توصیه من این هست چون روحیه حساسی دارید، و این برنامه سنگین هست و شاید بخاطر مصلحت به اجابت نرسد و آسیب اعتقادی ببینید، از انجام چنین چله هایی پرهیز کنید، این برنامه ها برای اهلش هست، اگر کسی سریع کفر می گوید!(العیاذبالله)، با این چله ها به جایی نمی رسد.
   روزانه ۱۰۰۱ مرتبه استغفار کنید، پس از آن ۱۴ صلوات و حاجت خود را بخواهید. از این راه بهتر به خواسته می رسید.
   دعا و ذکر هم مثل وزنه بدن سازی هست، هر وزنه ای انسان را قهرمان نمی کند، بلکه گاهی وزنه سنگین مانع رشد می شود، چله زیارت عاشورا خیلی ظریف و لطیف هست!. شرایط بیشتری هم برای تقویت چله هست که چون نیاز نبود و شرایط اصلی را گفته ایم، دیگر این شرایط جانبی را مطرح نکرده ایم.

   ۳-بنده فرصت انجام این کار رو برای دیگران ندارم!، ثانیا برای اینکه دعا به اجابت برست خود شخص هست که باید حجب و موانع رو کنار بزنه!.

   ۴-موسیقی باطل میکند! اگر هم درجایی باشد که پخش کنند، باید از باب نهی از منکر تذکر بدهد، و گرنه معصیت هست اگر شرایطش باشد و کاری نکند، حداقل کار ترک محل است!. اگر این کار رو نکرد،چله باطل است، از اول شروع کند!

   ۵- خوابهایی که دیده اید انشاالله خیر هست، اما به این راحتی هم نیست که کسی محضر امام یا حضرت عباس علیهمالسلام در خواب مشرف بشود، ثانیا مگر شما قبلا حضرت عباس را دیده اید که مطمئن هستید ایشان بوده؟!، چه بسا یک انسان نورانی است، همین، نمی توان راحت گفت من امام را در خواب دیدم!. بنده به شخصه در مسیر سلوک اعتبار چندانی به این خوابها ندارم، تا چه رسد به خواب عوام با آن افکار و اشتغالات و ضعف در اعتقادات!، تا نفس خالص نشود، خواب هم اعتبار لازم را ندارد!.

   در هر حال توصیه ما به شما این چله نیست، همان ذکر استغفار را چند ماه مستمر با رعایت ترک گناه انجام بدهید، همین انشاالله زمینه ساز استجابت دعای شماست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. مجید هاشمی می گوید

  سلام. ببخشید دوباره مزاحم میشم. من به یه دختری علاقه مند بودم و ایشون هم به من علاقه داشت. اما وقتی برای امر خواستگاری تماس گرفتیم خانوادش به ما اجازه ندادن که بریم. حالا اون دختر هم سرد شده نسبت به ازدواج. خواستم بدونم اگه من این چله رو به نیت اینکه اون دختر دوباره بهم علاقه مند بشه و خوانوادش راضی بشن به این وصلت بخونم جایز هست یا نه؟ من واقعا نمیتونم فراموشش کنم اون دختر رو. نیتم شرعی هست یا نه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما به این نیت را داشته باشید که خداوند یک همسر خوب و با ایمان قسمت بکند، و اگر به صلاح شماست این ازدواج رخ بدهد.

   در کنار دعا باز به صورت رسمی از راههای دیگر و در فرصت مناسب دوباره برای خواستگاری اقدام بکنید.
   حتما با یک مشاور خوب هم از نزدیک صحبت بکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. مجید هاشمی می گوید

  سلام. من اهل قم هستم. گفته بودید که کسی نباید بدونه که چله گرفتید. من اگه تو حرم حضرت معصومه این چله رو بخونم ایرادی نداره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مانعی نیست.
   موفق باشید

 9. مصطفی می گوید

  سلام
  من چله رو دقیق همونجور که گفته شده بود انجام دادم یه جا خوندم جناب حق شناس گفته بودن احتمال داره که از روز ۳۰ ام به بعد شرایط استجابت یا رد خواستتونو ببینید ۴۰ روز تموم شد ۳ روز هم اضاف گرفتم ولی هیچ اتفاقی نیفتاد بیشتر از قبل به این چیزا بی اعتقاد شدم کاش این چیزا رو نمیزاشتید تا خیلیا با نا امیدی به این کارا رو نمی آوردنو بیشتر از قبلشون امیدشونو از دست میدادن و فقط فهمیدم هر کسی سرنوشتش از سر نوشته شده و نمیشه تغییرش داد الان میخواین بگین حتما فلان چیزا رو رعایت نکیردید ولی نه من تمام سعیمو کردم که دقیقا طبق دستورات پیش برم ولی هیچ چیزی نشد که نشد همه اینا دروغه هیچ چیز با هیچ دعایی برآورده نمیشه خدا به هرکی دوس داشته داده به هرکیم دلش نخواسته نداده پی با این چیزا مارو گول نزنید چون فقط امیدمونو از دست میدیمو بیشتر از این زندگی متنفر میشیم نمیدونید با چه شوقی ۲ بار متوالی این چله رو انجام دادم ولی هیچ اتفاقی نیافتاد و فقط یه چیز بهم ثابت تر شد که خود خدا هم بی […]…

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز
   ببینید، هیچ وقت ما ادعا نکردیم که حتما با این چله حتما دعا مستجاب هست، لطف کنید دیدگاههای قبل ما رو ببینید!
   ثانیا اینکه ما فکر کنیم، مچ خدا العیاذ بالله دست ماست و هر چی ما بگیم همون هست و این چله ها مجبور کردن خدا به اجابت هست، خب همین یعنی شرک خفی!.
   ثالثا: ما یک تضمین داریم، تضمینی که خدا داده، (إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ إِنَّا لا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلا )، ببینید، برادر عزیز خدا قول داده که اجر بنده و تلاش شما را ضایع نمی کند!، حالا شاید اجابت در این دعا برای شما نبود بخاطر مصالحی، بر فرض اینکه تمام شرایط را مثل مال حلال و عدم گناه را و … رعایت کرده باشید. خداوند مطمئن باشید به نحوی جبران خواهد کرد، مخصوصا بندگان کم ظرفیت یا کم اعتقاد اگر باشد، هر چند آن اجر موحد کامل و ذاکر کامل را نمی برند، اما بهره ای بیش از اعمال را می گیرند آنهم در همین دنیا که فردای قیامت جزع و فزع برای عدم استجابت دعا نکنند!. مخصوصا آنهایی که با چند عمل خوب آبروی خدا را می برند، و ناله و فریادشان در عدم استجابت دعا بلند است هیچگاه آن مقامات و مسیر توحید برایشان گشوده نمی شود!

   رابعا: هر چقدر دعا مهمتر باشد، پافشاری هم باید بیشتر باشد، راهی نیست برای سالک مگر استقامت در دعا، خب سیره بزرگان را ببینید، استقامت آیت الله بهجت را ببینید، حالا شما با چهل روز انتظار دارید، جبرئیل و میکائیل و همه انبیاء جمع بشوند برای شما، و اگر جمع نشدند، حتما بی انصاف هستند و …!. ای کاش با این نگاه و ظرفیت کم اصلا وارد این قضیه نمی شدید!.
   ببینید، ذکر و چله مثل دارو هست، برای افراد مختلف متفاوت هست، اگر یک چله عمل نکرد، بزرگان ادامه می دادند، چله های سخت تر، زحمت بیشتر، کار، پشتکار، شما بخواهید یک مدرک دانشگاهی در یک رشته ساده مثلا بگیرید، چند سال وقت می گذارید!، در چله هم نیاز به استقامت و وقت هست.
   دعا زمینه ساز هست، ما و شما از خدا می خواهیم که زمینه را فراهم کند. و قطعا هم دعا زمینه را فراهم می کند.
   تجربه هم ثابت کرده که معمولا اشکالات اساسی در خود افراد هست، یا حق الناس، گناهان قبلی، یا علاقه به یک گناه خاص مثل موسیقی و … که می خواهد حتی بعد از چله دوباره برود سمتش، یا بی حجاب بشود دوباره، یا ارتباط با نامحرم، یا دوست داشتن نامحرم، یا اهل گناه! همه اینها تاثیر می گزارد!.

   از امام معصوم پرسیدند که چرا دعای ما مستجاب نمی شود!، فرمود کسی را می خوانید که نمی شناسید!.
   گاهی شخص با شرک خفی خدا را می خواند، همین اعتقاد باطل اولین مانع اوست، بعد فریاد می زند من شرایط را رعایت کردم، چرا اجابت نشد!!!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. m می گوید

  سلام دختری هستم ک قصد شروع کردن چله رودارم ولی دراثر مالش الت تناسلی درحالیکه منی خارج نشده ،شک کردم ک باید غسل بدهم یا نه؟ ایا استمنا محسوب شده وباید غسل بدهم و چله رو باطل میکند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بازی با آلت تناسلی به قصد شهوت حتی اگر منی خارج نشود حرام و استمناء هست.
   باید از این کارها توبه کرد.
   اگر در چله این کار را بکند، باید از اول شروع کند و قصد انجام دوباره اینکارها را هم حتی بعد از چله نداشته باشد(=توبه واقعی)!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. محمد شفقی می گوید

  با عرض سلام.آگه از روی ناچاری و اجبار یه دروغ بگوییم و بعدش استغفار کنیم.آیا میتونیم به چله زیارت عاشورا ادامه دهیم.البته به شرط اینکه این عمل تکرار نشه.مشکل پیش نمیاد.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باطل هست و باید اصلاح کنید!!!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. محمد شفقی می گوید

  با عرض سلام.واقعا دستتون درد نکنه از اینکه برای راهنمایی بنده وقت گذاشتید.من ۹۹ درصد از تمام مراحلی که حضرتعالی فرمودید رو توی کارم رعایت میکنم.وحی صد در صد.من مقلد مقام معظم رهبری هستم.آگه بنده به رساله ایشان هم مراجعه کنم.تمام گفته های ایشآن را توی کارم رعایت کنم.میتونم چله عاشورا بگیرم.اخه من از کوچکی مداح امام حسین هم هستم.خیلی دوست دارم با چله زیارت عاشورا حاجت روا بشم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با شرایطی که نوشته اید می توانید این چله را انجام بدهید، انشاالله که زمینه توفیقات و برکات برای شما باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. محمد شفقی می گوید

  خیلی ممنون از لطف شما آقای مهدی طاها که برای بنده وقت گذاشتید و بنده رو بیشتر به شرایط شرعی کارم آگاه کردید.خدا بهتون سلامتی بده.

 14. محمد شفقی می گوید

  mohammad shafaghi:
  با عرض سلام و خسته نباشید .
  میخواستم یه سوالی ازتون بپرسم .من شغلم تو زمینه فیلم عروسی هستش.یعنی فیلم عروسی میکس میکنم.تنها راه درآمد من همینه و تنها شغلم همینه.نزدیک ۷ ساله توی اینکارم. البته توی کار همه جوانب شرعی رو رعایت میکنم.ولی خوب سرو کارم با آهنگهایی شاد برای کارم هستش و همچنین تصاویر رقص مهمانمان خانم بی حجاب.
  من یه حاجت خیلی ضروری داشتم که میخواستم چله زیارت عاشورای آیت الله حق شناس رو بگیرم.ولی نمیدونم با این شرایط کاری چله ام صحیح هستش یا نه .البته آگه بنده تمام شرایط شرعی رو رعایت کنم و هیچ لذتی از گوش کردن به آهنگهایی شاد و رقص خانمها نداشته باشم و صرفا به لحاظ آماده کردن فیلم برای تحویل باشه.آیا با این شرایط میتونم این چله رو بگیرم یا نه.ممنون میشم آگه راهنماییم کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-گوش دادن و یا تنظیم آهنگ حرام، روی فیلمها جایز نیست و درآمد آنهم شرعا حرام است. اما در صورتى که مستلزم گوش‌دادن به غنا يا موسيقى حرام و يا ارتکاب هر عمل حرام ديگرى نباشد، اشکال ندارد.
   ۲- میکس فیلمهای دیگران در صورتی که صاحبان فیلم و عکس را بشناسید، جایز نیست و اگر آن ها را نشناسید و منشا فسادی نگردد، جایز است و در صورتی که مجلس حرام باشد درآمد حاصل از آن اشکال دارد.
   ۳- نگاه‌کردن به فیلم رقص اگر موجب تحریک شهوت شود و یا باعث تأییدِ فرد گناه‌کار و تجّری او و یا ترتّب فساد گردد، جایز نیست.
   در هر حال به صورت دقیق مسائل شرعی را مطابق نظر مرجعتان فرا بگیرید و عمل کنید. چنین کارهایی که رعایت مسائل شرعی در آن بسیار سخت هست، و درآمدهای شبهه ناک و حرام بسیاری دارد، اصلا مورد سفارش نیست حتی با فرض رعایت!. اگر مرتکب حرام بشوید، قطعا چنین شغلی جایز نیست.

   تمام موارد بالا که عرض شد، اگر رعایت نشود نه تنها چله بلکه بسیاری از توفیقات و برکات از انسان سلب می شود.

   وفقکم الله لکل الخیر

 15. سارا می گوید

  اگر رقص و گوش دادن به موسیقی در مقابل نامحرم نباشد چله را باطل میکند؟نخواندن۱۰۰مرتبه لعن و سلام چطور؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   موسیقی حرام جایز نیست، رقص هم بدون فعل حرام دیگر برای شوهر مانعی ندارد. و اگر صد مرتبه نخوانده، چله کامل نیست، باید دوباره بخواند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. سارا می گوید

  سلام ایا رقص و نخواندن ۱۰۰مرتبه سلام و لعن چله را باطل می کند؟ایا باید از اول بخوانم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   رقص دربرابر نامحرم جایز نیست و گناه هست!، باید توبه کند.
   بدیهی هست که چله باطل است!
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. مونا می گوید

  باسلام و تشکر از شما
  در مورد این ختم سوالی دارم از خدمتتون
  اینکه اگر بعضی روزها قادر به ۲ یا ۳ بار خواندن این ختم باشیم مجازیم یا حتما یک بار در روز است تا در ننهایت ۴۰ بار کامل شود؟
  منتظر پاسختون هستم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حتما باید ۴۰ روز باشد. و بهتر است گاهی بیشتر از چهل روز خوانده شود تا آثار ذکر در نفس آرام آرام ظهور کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. رویا می گوید

  خسته نباشید
  من به بن بست رسیدم جز امام حسین هیچ امید دیگه ای ندارم،ولی موقع خوندن دعا نمیتونم حضور قلب داشته باشم،خودم عذاب میکشم هرکاری میکنم حواسمو جمع میکنم ولی چن دیقه بعد بازم حواسم پرت میشه.نمازامو اول وقت میخونم،نماز شبم شروع کردم ولی چه فایده حضور قلب ندارم.حس میکنم هیچکدوم از اعمالم درست نیست.حس میکنم امام حسین ازم دلگیره که بهم توجه نمیکن،به لطف و کرم خدا و امام حسین هیچ شکی ندارم ولی مدام به خودم و اینکه کارام درسته یا نه دعایی که میخونم درسته یا نه.توروخدا بهم بگین چیکارکنم؟یه راه حل بدین،خواهش میکنم زود جوابمو بدین لطفا

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با بودن خدا و عنایات اهل البیت هیچ بن بستی برای مومن وجود ندارد.
   اینکه اهل دعا هستید بسیار خوب هست، خدا بندگانی که اهل مناجات با او هستند را دوست دارد و به آنها افتخار می کند.
   قدر خودتان را بدانید.
   در مسیر عبادت و مستحبات سخت نگیرید، آرام آرام با صبر و لذت کار کنید، قرار نیست یک شبه انسان همانند اولیاء الله مثل آیت الله بهجت بشود، آرام آرام تلاش کنید، آنگاه می بینید بعد از مدتی چه تحولی در نفس و جان پدید می آید، نفس مانند کودک است باید آرام آرام تربیت کنید. طبیعی است اوایل حضور قلب کم است، اما هر چقدر مراقبه بالاتر برود در روز، حالات متحول و انشاالله برکات زیادی را سالک مشاهده می کند. آنچه کار را خراب می کند عدم حضور قلب نیست، عجله هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. زهرا می گوید

  سلام خداقوت
  ببخشید توی بعضی از سایتها برای شروع چله روز چهارشنبه رو گفتن اگر زودتر شورع کنیم اشکال داره؟؟

  از دوستانی که این چله رو میخونن خیلیییییییییی التماس دعا دارم شدیدا گرفتار هستم و محتاج به دعا…

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جزء چله شروع از چهارشنبه نیست، هر چند که خوب است از این روز شروع کنید. اما اگر زودتر هم شروع کردید مانعی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. سارا می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم,من زمان عذرشرعیم اصلا معلوم نیست میشه چله رو باهمون روزی یک بار شروع کنم وسط چله اگه عذر شرعی شدم بعد اینکه پاک شدم به جای اون روزایی که نخوندم روزی دوبار بخونم؟
  چون تعداد روزاش هم شاید کم و زیاد بشه
  صدقه رو میشه هرروز کنار بذارم ولی همه رو در روز آخر باهن به یه آدم نیازمند بدم؟ چون جایی که زندگی میکنم از شهر دوره و نمیتونم هرروز برم بیرون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-چهل روز را خودتان انجام بدهید، حتی در ایام عادت، فقط ایام عادت که شروع شد، نماز را بدهید نائب بخواند، یا یکی از اعضا خانواده بخواند. هر چند که بهتر این هست که با قرص از عادت جلوگیری کنید و چهل روز را کامل خودتان بخوانید.

   ۲- سعی کنیدصدقه را همان روز بدهید، اگر نبود کنار بگذاریدو بعدا به فقیر بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. معصومه ش می گوید

  سلام وبازهم خداقوت ،اقاي يوسف وند خيلي ممنونم ازتون كه جواب سوالمو داديد،از امروز دوباره چله رو شروع كردم انشاءلله كه اين دوره رو با معرفت به پايان برسونم،،بهترين دعايي كه ميتونم در حقتون بكنم اينه كه :الهي سلامت و عاقبت بخير باشيد ،دست مولا به همراهتون ،يا حق????

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   انشاالله ما رو از دعای خیر محروم نکنید و امیدواریم خدای متعال بهترین توفیقات را همراه با سلامتی به شما عنایت کند.

   سعی کنید همتتان بلند باشد و از خداوند در این چله ها خودش را و معرفت توحیدی را بخواهید نه دنیا را!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 22. معصومه ش می گوید

  سلام و خداقوت به شما عزيزاني كه با صبوري به تمام سوالات پاسخ كامل ميدهيد،
  من به لطف خدا وامام رضا چندماهي با اين چله به روش ايت الله حق شناس اشنا شدم عضو كانال تلگرام كه**** هستن شدم.
  ٧روز هم خودم چله رو ادامه دادم دچار عذرشرعي شدم ٢روز نائب گرفتم روز سوم هم ايشون كار داشتن نتونستن انجام بدن چلم خراب شد.
  حالا خيلي تحقيق كردم و تمام اين سوال و جوابها رو با دقت مطالعه كردم،ولي دوست دارم چله رو خودم انجام بدم و در زمان عذر شرعي فقط يه راهنمايي ميخوام،ممنون ميشم ازتون به سوالم جواب بديد.
  زمان عذر شرعي بسيار دقيقه يعني من ميدونم فلان تاريخ دچار عذر ميشم،سوال اولم:١-مثلاً من ٢٥دچار عذر ميشم ،توي اين زماني كه تا اين تاريخ مونده ميتونم اين ٥روز رو از قبل بخونم و بعد از پاك شدن بقيه رو هم خودم ادامه بدم؟؟؟؟تا ٤٠روز كامل بشه ؟؟؟؟
  سوال دوم:٢-ميشه تمام اعمال را در زمان عذر شرعي خودم انجام بدم و فقط نمازها را به مادرم بسپرم كه مثلاً فلان ساعت و فلان ساعت بخونه كه ترتيب بهم نخوره؟؟؟؟
  خيلي ممنونم از راهنماييتون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-بله می توانید به تعداد ایام عذر شرعی قبلش بخوانید.
   ۲-بله می توانید در ایام عذر شرعی اعمال را خودتان انجام بدهید و نماز را در ایام عادت، نائب بخواند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. مریم می گوید

  سلام ممنون از پاسخگوییتون؛لطفا ب سوالات من پاسخ بدین
  ۱_قسمت دوم ک نوشته یک مرتبه سلام اخر شامل اللهم خص انت اول…هم میشه؟؟

  ۲_اگه تعداد لعن یا سلام از صدتا بیشتر بشه چله خرابه؟؟البته من شک دارم اینکه بیشتر گفتم یا نه

  ۳_اگر بین انجام دادن و اذکار بلند بشیم تا چیزی بخوریم یا برای تجدید وضو و… اشکال داره؟؟

  ۴_حرف زدن در حد چند کلمه اشکال داره؟؟

  ۵_اگر یکی از نماز قضا بشه و قضا بجا بیاریم چله خراب میشه؟؟

  ۶_اگر فراموش کردیم در طول روز صدقه بدهیم و شب صدقه بدهیم اشکال داره؟؟

  ۷_گفتین «ثاری »و «ثارکم» یا «هذا یوم الفرحت» و «یوم القتل الحسین یوم الفرحت »را هردو را باید بگیم؛یعنی بگیم طلب ثاری؛ثارکم مع امام و..؛یا باید یکی را تا اتمام عبارت بخونیم و بعد برگردیم با کلمه دیگه بخونیم همون عبارت را!!؟؟ممنون????????

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- اللهم خص انت اول… شامل سلام نیست!.
   ۲- تعداد باید دقیق گفته شود، اگر زیاد یا کم گفت، باید تا فرصت هست، عمل آن روز را مجدد تکرار کند. اگر بعد از عمل شک کردید توجه نکنید.
   ۳-سعی کنید بین برنامه فاصله نباشد، بهتر است!.
   ۴-اگر خواسته مهمی هست حرف نزنید!.
   ۵- اگر قضا شد از اول چله را شروع کنید، قضا کردن آن نماز واجب شرعی است!.
   ۶-باید در روز و بعد عمل صدقه را کنار بگذارید.
   ۷-یکی از دو لفظ را بگویید، کافی است، نیاز نیست تمام عبارت را بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. امید می گوید

  سلام
  آیا میشود این چله را در ۵ روز انجام داد؟ مثلا روزی ۸ بار بخوانیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صحیح نیست، حتما باید در چهل روز و یا بیشتر از آن باشد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید
  ایا اگه ما این ختم رو ک همراه باسختی هم هست بخونیم حتما به خواستمون میرسیم؟تضمینی هست براش؟
  سوال دومم ااینه ک به من وعده ی اجابت داده شده درخواب  اگه این چهله رو بخونم ممکنه زمان اجابت رو به جلو بیندازه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هیچ تضمینی از سمت ما نیست!. ادعیه مثل دارو هستند، برای افراد مختلف متفاوت هست!، همانطور که احتمال دارد یک داروی مطمئن برای کسی اثر نکند احتمال دارد برای برخی نیز با یک بار یا چند بار چله ها اثر نکند!، گذشته افراد، عدم توبه واقعی و اصلاح روش، مثل اینکه در ظاهر موسیقی حرام یا بد حجابی را چند روز بخاطر این چله ترک کند اما بعد ته دلش دوباره این باشد که به وضع سابق برگردد!، تمام اینها بی اثر می کند، یا اجابت را به تاخیر می اندازد!.

   ۲- به نظر ما خواب افرادی که در روز مراقبه ندارند، اثر آنچنانی ندارد و در اکثر موارد بی اعتبار هست!.

   ۳- توصیه ما این هست انجام بدهید، انشاالله زمینه استجابت را فراهم می کند، آنچه آرام بخش و اعتماد بخش هست این است که اولا زیارت عاشورا هست و دارای آثار زیاد در روایات و اینکه مورد سفارش بزرگی مثل آیت الله حق شناس (رحمه الله) است. پس معتبر هست، اما ما تضمین نمی کنیم چون حالات و رفتار و درآمد افراد را نمی دانیم چگونه است؟!.
   بهتر این هست ما موانع درونی را با جدیت اصلاح کنیم چه این دعا و چه هر دعای دیگری زمانی به استجامت می رسد که مانعی(گناه) نباشد!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 26. محمد جعفری می گوید

  منظورتون از ابتدا شروع کنم یعنی چه؟ یعنی تا هرجا که خونده بودم رها کنم دوباره از مرحله اول شروع کنم یا همون مرحله لعن یا سلام رو که یه قسمت از متن لعن و سلام جا انداخته بودم دوباره بخونم مثل اینکه مثلا تو چهلمین سلام اشتباه کردم دوباره همون چهل بخونم یا از اول شروع کنم . واقعا پیچیدس خدا خیرتون بده که سوالات ما رو لطف میکنید جواب میدید فکرمونو راحت میکنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر تعداد رو به اشتباه زیادتر گفت! در این صورت برنامه همان روز رو از ابتدا شروع کنید نه اینکه چله را نو بگیرید. منظور برنامه همان روز هست از ابتدا شروع کنید نه از ابتدای سلام!. به زبان ساده، بنا را می گذارد که آن روز برنامه را انجام نداده و مثل دستور دوباره شروع می کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. محمد جعفری می گوید

  با سلام. ممنون بابت راهنمایی که میکنین. سوالی داشتم در رابطه با اینکه اگر در طی خوندن چله، یه مرحله اشتباه کنیم همون مرحله دوباره تکرار کنیم ؟ یا نه دوباره از مرحله اول شروع کنیم به خوندن؟ مثلا من یبار موقع گفتن صد تکبیر دوم، وسطاش یهو دیدم بجای الله اکبر، دارم الحمدلله میگم و تصمیم گرفتم دوباره از مرحله اول شروع کنم و نمیدونم کار درستی کردم یا نه. و یبارم وسط صد سلام متوجه شدم یه قسمت از سلام نمیگفتم و باعث میشد فکرمم به شدت خراب بشه که آیا از اول شروع کنم یا نه. ممنون یا علی

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همانطور که نوشته شده انجام بدهید و پیزی را کم و زیاد نکنید. هنگام برنامه هم کاملا با توجه بخوانید و فقط لقلقه زبان نباشد که تاثیری ندارد یا بسیار کم است!.

   در جایی که اشتباه تلفظ کرده اید برگردید و اصلاح کنید، اما اگر سلامها و لعن را کم و زیاد گفته و رد شده اید باید از ابتدا بخوانید.
   گفتن اذکار دیگر و اضافه هم همینطور هست باید از ابتدا شروع کنید اگر حاجت مهمی دارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. نرگس می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  ممنون از زمانی که برای پاسخ دادن میگذارید
  بنده گاهی نماز صبحم به علت خواب ماندن قضا میشود
  ایا چله باطل است؟
  کنار گذاشتن صدقه ساعت خاصی دارد یعنی صبح یا شب باشد؟
  و ایا صحبت بین زیارت و نماز هم چله را باطل میکند یا فقط در بین زیارت عاشورا نباید صحبت کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر قضا می شود، بله چله را از ابتدا شروع کنید!. خیلی باید مراقب نماز صبح باشید، شبهها زودتر بخوابید، ساعت تنظیم کنید و به اهل منزل بسپارید که بیدار کنند، کوتاهی در نماز باعث محروم شدن از بسیاری از توفیقات است!.
   صدقه بعد از انجام عمل هست.
   نباید صحبت کرد اگر حاجت مهمی دارید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. مریم می گوید

  سلام من چند تا سوال دارم.۱_بخش اول ک نوشته لعن و سلام را بگیم؛باید سجده هم انجام بدیم؟؟۲_کلا چهار رکعت(دو رکعت بخش اول و دو رکعت بخش دوم) نماز باید خونده بشه؟؟و نیت دو رکعت بخش دوم چی باید باشه؟؟۳_داخل سوالات خوندم خانم ها ک چهل روز نمیتونن انجام بدن روزی دو دفعه بخونن تا تموم بشه یعنی چله میشه بیست روز؛درست متوجه شدم؟؟۴_روزهایی ک خانم ها نمیتونن بخونن میشه همه ذکرها را خودش انجام بده و فقط اون چهار رکعت نمازو ازدکسی بخواد واسش بخونه؟؟ببخشین سوالاتم زیاد شد؛ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- سحده در انتهاء است نه هنگام سلام و لعن!
   ۲-دو رکعت نماز به نیت هدیه بمحضر حضرت سیدالشهدا علیه السلام بخوانید.
   ۳-خانمهایی که عذر دارند و نمی توانند کامل بخوانند، به تعداد روز عادت، قبلش بخوانند.
   ۴- می توانند اذکار را خودشان بگویند و نماز را باید نائب بخواند!. هر چند بهتر است نائب در ایام عذر تمام اعمال را انجام بدهد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 30. محمد جعفری می گوید

  با سلام . من در کل آدم کثیرالشکی هستم الان چندین بار که تو چله تو مراحل مختلف شک یا اشتباه میکنم و دوباره از اول شروع میکنم . الان امروز توی نماز پایانی چله شک کردم که یک رکعت خوندم یا دو رکعت ولی به فرض گرفتم که دو رکعت خوندم و به شکم اعتنا نکردم . میخواستم ازتون بپرسم که چله من کماکان درست هست یا نه و باید دوباره از اول شروع کنم؟. ممنون یا علی

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   انشاالله صحیح هست.
   از جهت فقهی هرگاه در عدد رکعت هاى نماز مستحبّى شک کند مخیّر است بنا را بر کمتر بگذارد یا بیشتر، مگر این که طرف بیشتر، نماز را باطل کند که در این صورت بنا را بر کمتر مى‏ گذارد، مثلًا اگر شک میان یک و دو کند مخیّر است بنا را بر یک یا دو بگذارد، [امّا اگر شک در میان دو و سه کند حتماً بنا را بر دو، مى‏ گذارد].

   وفقکم الله لکل الخیر

 31. مرسده می گوید

  با سلام. ممکنه راجع به دستورالعمل دعای توسل حاج آقا حق شناس توضیح بدهید؟ ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   متاسفانه از یک منبع رسمی به این دستورالعمل دست نیافتیم، لذا اطلاع نداریم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. سارا می گوید

  با سلام. منهم مشکلم مثل نفر قبل هست. حاجت خیلی مهمی دارم که شب و روز برام نذاشته. از طرفی ممکنه در عید به سفر بریم و نتونم چله رو کامل انجام بدم. به هیچ عنوان هم نمیخوام زمان رو از دست بدم و منتظر باشم بعد از رفتن به سفر و برگشتن تازه شروع کنم. زمانم از دست میره. من خیلی ها رو شنیدم که با گرفتن نایب به حاجتشون رسیدن. میشه منهم برای کل چهل روز برای حاجتم نایب بگیرم و امیدوار باشم که حاجتم روا میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله می توانید ۴۰ روز را نائب بگیرید. اما در این ایام شما نیز مراقب گناه باشید و واجبات و محرمات را دقت داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. شب مهتابی می گوید

  باعرض سلام
  یه سوال داشتم، از دیروز چله زیارت عاشورا رو شروع کردم، امروز صدقه به نیت امام زمان رو فراموش کردم و بعد از نماز مغرب صدقه رو دادم آیا چله من صحیح است یا باطل شده
  ولی از روز اول نیت صدقه رو کرده بودم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در همون روز صدقه داده اید، صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 34. رویا می گوید

  سلام وقت بخیر.موقع خوندن چله عاشورا اگر ۱۰روزش بیفته واسه ایام تعطیلی عید،آیا تو مسافرت میشه ادامه اش رو خوند؟من قصد دارم۵روزشو بخونم و اگر نتونستم ۵روزشو نائب بگیرم.این ممکنه؟
  و سوال دوم اینکه میشه تا قبل از رفتن به مسافرت روزی دوتا خوند مث روزایی ک عذر شرعی دارم که نیفته واسه تعطیلات؟اینجوری چله درسته؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید چهل روز پشت سر هم باشد، و تنها برای عذر شرعی می توان به تعداد همان ایام قبلش خواند یا از نائب کمک گرفت.
   بهتر است هنگام این چله مسافرت نداشته باشید. اگر می بینید زمانش مناسب نیست، در یک زمان بعد از تعطیلات شروع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. محمدی می گوید

  سلام.خسته نباشید. سوالم اینه که اگه درچله زیارت عاشورا تعدادی از روزها رو نائب انجام بده صدقه هر روز را هم باید نائب بده یا خودمم یا اینکه هر دو بدهیم؟ممنون از پاسخگویی شما.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خودتان یا نائب فرقی نمی کند کدامیک بپردازید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. سارا می گوید

  با سلام. در زمانیکه نایب گرفته ایم (بدلیل عذر شرعی)، صدقه برای امام زمان را نایب باید بپردازد و ما هزینه ۷ روز را به او بدهی که صدقه بدهد یا اینکه خود فرد باید صدقه را پرداخت کند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر طور توافق کرده اید، می توانید عمل کنید.اگر خود نائب بعد عمل بدهد درست است و اگر به شما اطلاع بدهد پس از عمل شما بدهید، این هم صحیح است

   وفقکم الله لکل الخیر

 37. محمدی می گوید

  سلام جناب حجت الاسلام مهدی طاها. ممنون که پاسخ سوالات رو میدین. من خیلی از پیامها رو خوندم. سوالم اینه که اگه خانمی نتونه همه ۴۰ روز رو خودش انجام بده باید چیکار کنه؟ شما چند جا گفتید اگه شخص خودش همه ۴۰ روز رو انجام بده بهتره. من حدود ۱۴ روز رو نمیتونم. مشکلم اینه که اگه بتونم به کسی بدم بخونه اون یک نفر نیست. باید دو نفر دیگه کمکم کنن تا ۴۰ کامل بشه. یک نفر رو پیدا نکردم که بتونه همه ۱۴ روز روز بخونه. باید بین دو نفر تقسیمش کنم.نمیتونم همه ۴۰ روز رو بدم یک نائب بخونه. چون هزینه اش زیاد میشه.***.اون دو نفر هم اگه بتونن واسه ۱۴ روز کمکم کنن از دوستانم هستن.یعنی یه چله رو من با کمک ۲ نفر دیگه و خودم میتونم تموم کنم.اگر اشتباهه و بیفایده است لطفا بگید که انجام ندم. ممنون از راهنماییتون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در بهترین وضعیت برای اربعینات خواندن یک نفر همیشه مورد سفارش هست، و حتی گاهی به چله دوم برساند. حالا از باب اینکه برای خانم ها اون شرایط نیست نائب می شود گرفت.
   دو نفر هم می توانند نائب باشند، اما توصیه ما همین هست که یک نفر همه را بخواند بهتر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 38. مرضیه می گوید

  سلام من حدودا ده روزی هست چله رو شروع کردم وباتوجه به اینکه اقای حق شناس گفتن مانعی نداره اگه صد بار هم خونده نشه شروع کردم اما الان تردید پیداکردم ودو بچه کوچیک دارم که نمیتونم واقعا صد لعن رو بگم مدام باهام حرف میزنن وکوچیکه هم گریه میکنه از اونجایی که کسی نیست تا نائبم بشه ادامه بدم یا قطعش کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آیت الله حق شناس کجا گفته اند که صد بار نخوانند مانعی ندارد!!!!
   از شرایط این ختم، لعن و سلام صد بار هست.
   اگر حاجت مهمی دارید شرایط را رعایت کنید، اگر نتوانید شرایط را رعایت کنید فقط ثواب قرائت زیارت عاشورا و آثار آن هست، دیگر این ختم مطرح شده نیست!، یک توسل دیگر ست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. شکری می گوید

  سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم من هفده روز هست چله رو شروع کردم امروزم متوجه شدم کلمه ثاری رو اشتباهی ثاریکم میخوندم حالا چکار کنم از اول شروع کنم متشکرم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از این به بعد درست بخوانید، و چله را ادامه بدهید، اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. سارا می گوید

  از پاسخ سریع و کامل شما سپاسگذارم. انشالا که مشکل من هم حل می شود به واسطه این ختم و کرم امام حسین (ع)

 41. سارا می گوید

  با سلام. یه سوال داشتم. یکی از اشناهای ما که فردی مومن هست به من گفت که بخت من را بسته اند. با توجه به اینکه ۲۹ سال سن دارم و از هر نظر برای ازدواج آمادگی دارم ولی جور نمی شود، آیا (از نظر شرعی و رعایت شرایط این چله) اشکالی ندارد که همزمان که چله ام را به جا می آورم اعمالی که ایشان برای باز شدن بخت هم میگویند انجام دهم؟ خودم فکر میکنم اینکه فردی بتواند بخت مرا ببندد با عدالت خداوند در تضاد است ولی چون این شخص قابل اعتماد است و حرفهایش صحیح است، آیا می توانم به آن استناد کنم؟
  اگر بخواهم خودم هر گونه سحر یا جادوی احتمالی را از بین ببرم باید جه عمل دینی را انجام دهم و یا چه سوره هایی را بخوانم؟
  پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینکه کسی بدون دلیل بگوید بخت شما را بسته اند، از ایمان به دور هست!. وقت خودتان را با امور بی ارزش و حرف افراد کم اطلاع نگیرید!. حالا یک چیز شنیده اند به اسم بخت بستن، بعد حرفی زده اند!، به این راحتی ها هم نیست، بر فرض هم چنین باشد، یک قرآن جیبی همیشه همراه داشته باشید، در منزل آیت الکرسی را نصب کنید و با صدای نسبتا بلند در خانه قرآن کریم روزانه بیش از ۵۰ آیه بخوانید، همین کافی هست!.
   مهم این هست که سختگیری های متداول که خانواده ها دارند کم بشود! موارد فراوانی می گویند بخت مرا بسته اند، بعد بررسی می کنیم می بینم، شرایط سنگین دختر است که بخت و چشمان او رابسته است، نیازی به گرفتن دعا هم نیست!، گاهی ما با رفتارو انتظارات نادرست گزینه های خوب را از خود دور می کنیم، پس حتما اولویت های ازدواج را با یک مشاور مذهبی مطرح کنید.
   اعمالی که ایشان می دهند را انجام ندهید! تا زمانی که با یک عالم دینی مشورت نکرده اید، به غیر متخصص رجوع نکنید که خدای نکرده آسیب روحی یا آسیب های اعتقادی خواهید خورد.
   هر عملی از سوی هر کسی نیازمند دلیل قوی هست.
   توصیه ما بر فرض اینکه بخواهید دستوری را انجام بدهید همین اعمال بالا هست و اگر بیش از این نگران هستید، باطل کردن سحر مطابق نظر آیت الله بهجت در سایت منتشر کرده ایم، به همان عمل کنید، قابل اعتماد تر از ایشان هم کمتر کسی را ما می شناسیم. یا نماز جعفر طیار که مورد سفارش آیت الله بهجت برای تسریع در ازدواج بود را عمل کنید
   در هر حال چله را بخوانید با شرایط به حرف افراد عادی و افراد کم اطلاع هم توجه نکنید. در مسیر عالمان ربانی که مسیر دین هست حرکت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. *** می گوید

  سلام وخسته نباشید به شما.
  من درسه روز مانده به آخراتمام چله ام درحین گفتن ذکرمجبور شدم در خونه رو به روی همسایه باز کنم ودر حدچند کلمه صحبت کنم آیااین باعث به هم خوردن چله ام شده ویااگر میشود بعدازآخرین روز یک روز اضافه تربه جبران آن بخوانم.ممنون

  1. مهدي طاها می گوید

   سلام علیکم
   از شرایط این برنامه این هست که نباید صحبت کرد!. شما تا آخر چله ادامه بدهید، انشاالله حاجت شما برآورده می شود. هر چند اگر حاجت مهمی هست دوباره از ابتدا بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 43. سارا می گوید

  سلام وقت بخیر. من در حال انجام چله هستم ولی ناچارا اواخر بهمن ماه به مدت سه روز باید برم شهر دیگه بخاطر یه کلاسی که از صبح تا عصر ادامه داره و تو اون مدت نمی تونم چله رو خودم بخونم. میتونم این سه روز رو بدم به نایب که بخونه؟ (عذر شرعی تو اون مدت ندارم). ممنون

  1. مهدي طاها می گوید

   سلام علیکم
   از شرایط اربعینات یکی این هست که خود شخص تمام ایام را بخواند و مراقبه کامل داشته باشد. حالا اگر عذر شرعی بود نایب می توان گرفت.
   در هر حال اگر حاجت مهم هست، بهتر آنست که یک نفر تمام چهل روز را بخواند، در غیر این صورت نایب بخواند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. شکری می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید آهنگ هایی که از رادیو آوا پخش میشن میتونیم گوش بدیم، در ضمن گفتین نباید اصلا گناه بکنیم بلاخره ما معصوم نیستیم که حداقل گناه صغیره امکان داره از ما سر بزنه آیا چله باطل میشه. متشکرم.

  1. مهدي طاها می گوید

   سلام علیکم
   آهنگ تاثیر گزار هست، و اگر آهنگ حرام و مناسب با مجالس گناه باشد، چله را باطل می کند، صرف پخش از صدا و سیما یا رادیو دلیل بدون مشکل بودن آن نیست! بلکه در زمان ما متاسفانه آثار حرام هم پخش می شود!.
   تا می توانید با تقوا و دقت و مراقبه و مراعات جلوی گناه را بگیرید و این امری شدنی هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. رویا جوادی می گوید

  سلام من بازم مزاحم شدم.ببخشید میخواستم بدونم باشگاه رفتن وقتی که چله رو شروع کردم موردی داره؟درصورتی که به آهنگی که پخش میشه توجه نکرد و مداحی گوش کرد حین ورزش چله رو خراب میکنه؟برام خیلی مهمه.چون فردا میخوام شروع کنم ممنون میشم جوابمو بدین.ا جرتون با امام حسین ع

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   موسیقی تاثیر گزار هست و موسیقی حرام تاثیرش بیشتر هست!. نه تنها چله بلکه ایمان مومن را خراب می کند.
   حضور در جایی که موسیقی حرام پخش می شود جایز نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. رویا جوادی می گوید

  سلام وخسته نباشید.خیلی درمورد عذر شرعی پرسیدن ولی من میخوام جوابمو دقیق بگیرم.عذرشرعی من مشخص نیست و دقیق نمیدونم از کی باید شروع کنم،اگه من روزی دوبار بخونم ۷روز،و تموم بشه ولی هنوز عادت ماهیانه ام شروع نشه چیکارباید بکنم؟لطفا بهم بگین.چون نائب نمیتونم بگیرم.
  و دوم ابینکه من همه کارمیکنم که موقع خوندن حضور قلب داشته باشم ولی اگر گاهی اوقات حواسم پرت بشه و به چیرزای دیگ فکر کنم،باطل میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر روزی ۲ بار خواندید و عادت نشدید، چله شما صحیح هست و ادامه می دهید.
   تا می توانید با توجه بخوانید، هر چقدر توجه به اذکار کمتر باشد آثار آن کمتر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 47. شیما می گوید

  سلام من این چله رو توی محل کارم میخونم ومجبور میشم که صحبت کنم ولی خیلی کوتاه مثل سلام یا بله آیا باطل میشه ساعت کاری من طوری هست که وقتی میرسم خونه آفتاب غروب کرده یا صبح آفتاب هنوز طلوع نکرده من چی کار کنم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم و رحمة الله
   اگر حاجت مهمی دارید احتیاطا دوباره بخوانید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 48. سارا می گوید

  سلام وقت بخیر. ظمن در حال خوندن صد لعن بودم که خواهرم یه سوال ازم پرسید و منم با سر جوب دادم. ولی شک کردم و گفتم شاید باطل شده و شروع کردم دوباره از اول و کامل اعمال رو انجام دادم. خواستم بدونم الان که روز سوم چله بودم قبول هست یا امروز که یک بار قطع کردم و بعد دوباره خوندم روز اول محسوب میشه؟ اصلا با سر جواب دادن حرف زدن محسوب میشه و چله اون روز رو باطل میکنه؟ سوال بعدیم هم اینه که من روز اول ابتدا صد سلام فرستادم و بعد صد لعن. ولی از روز اول به بعد دیگه طبق مفاتیح خوندم. آیا اون روز اولم هم جزئ چله محسوب میشه یا خیر؟ سپاس

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در یک روز نیمه کاره رها کند و مجدد بخواند اشکالی ندارد و تکمیل روزهای گذشته می شود.
   مطابق آنچه در متن آمده عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 49. حمید می گوید

  سلام
  اگه چله رو تموم کنم حتمن به خواسته شرعی خودم می رسم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تمام دعا ها زمینه ساز استجابت دعا هست. اینکه حتمی باشد، نمی توان صد درصد گفت ، چون استجابت دعا با خداست، ما شرایط و زمینه را برای دریافت فیض الهی آماده می کنیم، حالا اگر مانعی نباشد از گذشته یا حال، انشاالله خدای متعال نیز با نظر لطف به بنده مومن نظر می کند.
   کمترین اثر دعا این هست که ما را به خدا نزدیک می کند این را نباید کم دانست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. محمدی می گوید

  سلام.خسته نباشید. ببخشید حتما باید چله زیارت عاشورا را از چهارشنبه شروع کرد؟ اگه از شنبه شروع بشه نادرست است؟
  یه سوال دیگه هم دارم ببخشید. میشه اگه کسی مشکل داشت بیشتر از یک نایب بگیره؟ چند روز رو کسی بخونه بعدش خودم بخونم و باز دوباره نفر سومی چند روزش رو بخونه تا کامل ۴۰ روز بشه.
  اینکه گفتن کسی غیر از اهل خونه باخبر نشن اگه نایب بگیرم بالاخره یکی دیگه میفهمه که من این چله رو دارم میگیرم. اشکال داره؟خیلی ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ضرورتی به شروع ختم در چهار شنبه نیست. هر زمان توانستید شروع کنید.
   چند نائب مانعی ندارد. هر چند بهترین صورت این هست که خودتان بی وقفه بخوانید.
   نائب بفهمد اشکالی ندارد، منظور این هست که همگانی نشود، افرادی که ضرورتی ندارد متوجه نشوند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 51. محمدی می گوید

  سلام.ببخشید سوالی دارم. آیا دعای توسل ۱۵ روزه هم مثل چله زیارت عاشورا جواب میدهد؟ چله رو نمیتونم انجام بدم. در دوره عذر شرعی خانم ها هم میشود دعای توسل ۱۵ روزه را ادامه داد با مراقبه و صدقه هر روزه؟ ممنون از پاسختون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اطلاعی از این برنامه نداریم.
   ما فقط برنامه هایی را که بسیار قوی هستند و قابل اعتماد هستند را پیشنهاد می کنیم.
   می توانید نماز جعفر طیار را مداومت داشته باشید که بسیار مورد سفارش هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 52. *** می گوید

  سلام وخداقوت به شما
  من به لطف الهی این چله را روزی دو مرتبه شروع کردم در روز دهم صبح قبل ازبیرون رفتنم یک بارخواندم وبه دلیل کارخیلی مهمی که برایم پیش آمده بود نتوانستم تاقبل ازغروب آفتاب برگردم ودومی رابخوانم.اگراین اشکالی در چله من ایجاد نمیکند بعداز روزبیستم یعنی روزبیست ویکم این یه زیارت روکه نتونستم بخونم رو بخونم وچله رااینگونه تمام کنم؟؟
  باتشکراز شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نباید وقفه در انجام چله باشد.
   چله اول شما صحیح هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 53. سارا می گوید

  سلام. من یه دختر ۲۹ ساله ام که برای ازدواجم چند ساله دارم دعا میکنم. تا حدی که در توانمه با ایمان و اطمینان قلبی دعا کردم ولی متاسفانه از دعاهام نتیجه ای نگرفتم. از یه طرف شنیدم دعا برای تعجیل تو ازدواج ممکنه منجر به ازدواجی بشه که به صلاح نیس و از طرفی هم سنمم کم نیست و عمرم داره میگذره. چند وقت پیش با چله حاج آقا حق شناس آشنا شدم. الان بدجور تو دوراهی موندم. اگه چله رو شروع کنم و نتیجه نگیرم چی؟ اگه اونقدری که مد نظره نتونم حجابمو حفظ کنم و بخاطر همین مساله جواب نگیرم چی؟ اگه دعام مستجاب بشه ولی فردی سر راهم قرار بگیره که از کرده خودم پشیمون بشم چی؟ با این عمری که داره میره و با تنهایی و سختی دارم میگذرونم چکار کنم؟ آقا سید تورو خدا یه راهی جلو پام بذارین. شما رو به جدتون قسم. چیکار کنم از این مخمصه و امتحان الهی که چند ساله توش گیر افتادم بیام بیرون؟ توروخدا کمکم کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ما هم برای اجابت دعای شما دعا می کنیم.
   شما می توانید هنگام دعا از خداوند بخواهید که آنچه صلاح هست در امر ازدواج رو نصیب شما کند. همسری که مومن و متدین باشد و بتوانید با هم در مسیر دینداری به هم کمک نمایید. قطعا این بهترین دعا و هدف هست.
   توصیه ما این هست که انجام بدهید، حالا بحث نتیجه با خداست!. در هر حال آنچه ما اطمینان داریم این هست که خدای متعال تلاش خالصانه بنده اش را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. حالا شاید به مصالحی تاخیر بیفتد، یا تغییراتی در آن باشد اما خداوند مهربان همیشه نظر لطف خود را نسبت به بندگان، مخصوصا بندگان خوب خود دارد.
   القران الكريم : إِنَّ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّٰلِحَٰتِ إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا .کهف ۳۰
   مسلّماً کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، ما پاداش نیکوکاران را ضایع نخواهیم کرد!
   وفقکم الله لکل الخیر

 54. مرسده می گوید

  با سلام مجدد و ممنون از اینکه به خلق خدا کمک میکنید. سوالم اینه که از بین گرفتن نایب و خوندن دوبار زیارت عاشورا قبل از دوران عادت، کدومیک بهتره و ارجح تره؟ یا اینکه فرقی نمیکنه؟ موضوع دیگه هم اینه که من قصد دارم از چهارشنبه انشالا این چله رو شروع کنم. گفته شده باید ایمان کامل به انجام این چله و برآوره شدن حاجت داشت. میشه شما به حرفی استناد کنید یا یه جوری من رو کاملا مطمئن کنید که منهم با ایمان کامل شروع کنم به انجام اعمال؟ در مورد ازدواج میخوام این ختم رو انجام بدم و تا حالا با ختم های دیگه جواب کامل نگرفتم. میشه بگید دقیقا چه نیتی بکنم که هم به خواستم برسم و هم با ایمان کامل به اثرش این چهل روز رو انجام بدم؟ سپاسگذارم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   وظیفه ما پاسخگویی هست و باعث افتخار ماست.
   بهترین وضعیت این هست که چهل روز رو پشت سر هم بخوانند و حفظ کنند. فرقی بین نایب و اینکه خودش دو بار بخواند نیست، اما چه بسا نایب اگر مومن باشد بهتر باشد.
   ببینید ادعیه و اذکار اینگونه نیست که بگوییم همیشه به اجابت سریع برسد!. همه این تلاشها برای این هست که زمینه اجابت رو تسریع کنیم!. حالا بقیه اش با خداست، اگر مصلحت بداند خدای متعال خب اجابت هم هست!. اینگونه نیست که حالا چهار روز چهار تا ذکر گفتیم، انتظار داشته باشیم عالم و آدم در خدمت ما باشند!، ما وظیفه داریم موانع را برداریم، با دعا شرایط را آماده کنیم و با رفتارمان مقدمات رو فراهم کنیم، خداوند هم تلاش خالصانه بنده اش را بی پاسخ نخواهد گذاشت!.
   یکی از مقدمات این هست که ما اولویت های ازدواج را هم اصلاح کنیم، خب دختری که مهریه بالا یا شرایط بسیار سختی برای ازدواج خود تعیین کرده که خلاف دستورات دین هست، شب و روز هم بنشیند و با این نگاه دعا کند، خب اجابت دشوار هست، باید نگاه و مقدمات رو هم اصلاح و فراهم کرد.
   در هر حالآنچه ما اطمینان داریم این هست که خدای متعال تلاش خالصانه بنده اش را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. حالا شاید به مصالحی تاخیر بیفتد، یا تغییراتی در آن باشد اما خداوند مهربان همیشه نظر لطف خود را نسبت به بندگان، مخصوصا بندگان خوب خود دارد.
   القران الكريم : إِنَّ ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَعَمِلُوا۟ ٱلصَّٰلِحَٰتِ إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا .کهف ۳۰
   مسلّماً کسانی که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، ما پاداش نیکوکاران را ضایع نخواهیم کرد!
   وفقکم الله لکل الخیر

 55. مرسده می گوید

  با سلام . من راجع به چله دو تا سوال داشتم. اولی در مورد شرط گناه نکردن است. من چادری نیستم و تیپ معمولی دارم و شغلم هم تدریس است (بیشتر شاگردانم را آقایان تشکیل میدهند). خواستم بدونم در مورد مساله گناه نکردن، حفظ زبان و خوش اخلاقی مد نظر بوده یا من با این شرایطم (مانتوی بودن و تدریس به آقایون) نمی تونم از ختم نتیجه بگیرم؟ سوال بعدیم هم اینه که نایب بنده براشون امکان نداره ختم رو در طول روز انجام بدن (به دلیل شغلشون و اینکه صبح ساعت ۶ از منزل خارج میشن و کمی مونده به شب میرسن خونه)، آیا امکان انجام دادن در شب وجود داره یا خیر؟
  ممنون از لطف شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-خانم شرعا باید پوشش کامل رو داشته باشد، حالا با مانتو هم باشد خوب هست، اما چادر برای زن مسلمان یک فضیلت دیگری دارد. پس اگر پوشش کامل هست کافی هست.

   ۲- در باره ارتباط با مردان نامحرم هم باید حریم شرعی رعایت شود. اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد و باعث مفسده نشود، اشكال ندارد.
   در هر حال با رعایت این شرایط هست که نه تنها دستورالعمل بلکه مسیر دین داری و بندگی خدای متعال معنا می دهد.
   ۳- ختم باید در روز باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 56. به امید خدا می گوید

  سلام
  ببخشیدکسی که چله ی زیارت عاشورا رو میخواد بخونه
  اگ ندونه کی ایام عذر شرعیشه، میتونه از اولین چهارشنبه دوتا بخونه تاده روز، بعدش اگ مثلا پانزده روز بعد عذر شرعیش باشه اشکال نداره؟ و اینکه اگ عذر شرعیش مثلا هشت روز طول بکشه، اون دوباری ک اضافه خونده اشکال نداره؟
  و اینکه اگ بخواد نائب بگیره برای ایام عذر شرعی، فقط نماز و سجده رو نائب بگیره یا زیارت هم باید نائب بخونه؟
  اگ میشه همه ی سوالامو دقیق جواب بدین. ممنونم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید به گونه ای باشد که چهل روز کامل باشد یا اینکه اگر قبلش می خواهد بخواند به گونه ای حساب کند که مطابق عادتش قبل عادت خوانده باشد، و اگر می دند نا مرتب هست، چند روز زودتر بخواند. یا نائب بگیرد. اگر اضافه خوانده باشد اشکالی ندارد.
   تمام اعمال رو نائب می تواند بخواند.
   در یک فرض دیگر نائب می تواند نماز را بخواند و شما اعمال را انجام بدهید، مانعی نیست، اما باید به همین ترتیب بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. به امید خدا می گوید

    سلام
    میخواستم بدونم اینطور ک گفتن چهل روز زیارت عاشورا رو بخونیم. آیا برای مدتی ک عذر شرعی داریم کدوم یک از این راهها بهتره؟
    اینکه بیست روز، روزی دوبار بخونیم و یا چهل روز روزی یک مرتبه بخونیم ولی چندروز قبل از عذر شرعی روزی دوبار بخونیم بجای زمان عذر شرعی و بعد از ایام عذر شرعی دوباره روزی یک مرتبه بخونیم؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بهترین کار این هست که ۴۰ روز روزی یکبار گفته شود و اصلا قاعده اربعینات همین هست. حالا اگر عذر شرعی پیش می آید قبل از آن به همان تعداد روزی دو بار بخوند و جبران کند.
     وفقکم الله لکل الخیر

   2. به امید خدا می گوید

    دوباره سلام
    ببخشید برای چله ی زیارت عاشورای آیت الله حق شناس حتما باید یه حاجت مهم رو در نظر بگیریم؟ نمیشه چنتا حاجت مهمو در نظر بگیریم؟ اگ چنتا حاجت در نظر بگیریم برآورده میشه اگ درست انجام بدیم شرایط چله رو ان شاءالله؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     معمولا یک حاجت اصلی رو مد نظر داشته باشید. اما چند حاجت مانعی نیست. البته گاهی لازم هست برای هر حاجتی زمینه های متناسب به آن را فراهم کرد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 57. راضیه می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم خدمتتون من قصد دارم چله زیارت عاشورا رو انجام بدم ولی مشکل من اینه مدت پریودی من به این صورته که روز اول و دوم خونریزی دارم روز سوم گاهی اوقات یا اصلا ندارم یا کم و روز چهارم تقریبا بیشتر از روز سوم دارم ولی باز مقدار خیلی کم و روز و پنجم هم لکه بینی و روز ششم گاهی اوقات یا ندارم یا لکه بینی دارم و همین طور روز هغتم الان مدت حیضم واقعا مشخص نیست تا جایی که نمیدونم مدت حیضم دو روزه و بقیه روزها استحاضه هستم یا نه مدت حیضم ۶ یا هفت روزه هست کلا گیج شدم در این رابطه و به همین دلیل نمیدونم چند روز قبل از پریودی باید روزی پو مرتبه زیارت عاشورا رو به جا بیارم از طرفی کسی اطرافم نیست که بتونم به عنوان نایب بهش اطمینان کنم که اعمال رو درست انجام بده عاجزانه استدعا دارم که کمکم کنید که چیکار باید کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای نائب شناختی نداریم.
   می توانید از دستور العمل های دیگری استفاده کنید. برای حاجات مهم توصیه به مداومت بر نماز جعفر طیار می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 58. محمدی می گوید

  سلام.ممنون از جوابهاتون.در چله زیارت عاشورا به گفته آیت الله حق شناس نماز هدیه و نماز زیارت چگونه خوانده میشود؟ در مورد کسی که نمیتواند همه ۴۰ روز را پشت سر هم بخواند بخاطر عذر شرعی آیا میشود بعضی روزها ۲ بار و بعضی روزها ۳ بار خواند تا جمعا ۴۰ بار شود؟ چون عذر شرعی بسیار نامرتبی دارد.آیا اینطوری چله حساب میشود؟حاجت مهمی دارد که معجزه برایش لازم است. لطفا جوب رو به ایمیلم بفرستید چون نمیدونم غیر از ایمیلم کجا پیداش کنم. ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نماز هدیه یا زیارت همانند نماز صبح ۲ رکعت هست، به نیت نماز هدیه.
   بله می تواند ۲ یا ۳ بار بخواند، اما بهترین صورت این هست ۴۰ روز پشت سر هم بخواند و اگر نتوانست، نائب بگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 59. حبیب می گوید

  سلام علیکم .ببخشید من مشکلی دارم که مدام وضو باطل میشه.آیا میتونم برا نمازهای این دستورالعمل حین انجام اینکار دوباره وضو بگیرم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله می توانید قبل از نماز بروید و وضو بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 60. بنده می گوید

  اخه با این شرایط نمیشو د نایب انتخاب کرد هیچ کس قبول نمکند یا اگر هم قبول کرد گناه را که دیگر مانیستیم تا کنترلش کنیم انوقت چله اثرش را نخواهد گذاش ..شماهم عرص کردید از قبل بخونید…به نظر بنده ی حقیر این مدلی ک بیان کردید با چله ای که اقای حق شناس بیان نمودند فرق دارد..در اون صورتی شما بیان کردید چله برای مدتی قطع میشود و باز هم کارساز نیس…کاش نایب فقط میخوند خود فرد مراقب میشد
  نمیشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بیان ما با بیان ایشان تفاوت نمی کند، نائب باید تمام شرایط را رعایت کند.
   اگر شرایطش را ندارید می توانید از دستور العمل های آسانتر استفاده نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 61. بنده می گوید

  سلام دوران عذر شرعی نایب هم نباید گناه کنه یا تو اون دوران نایب فقط اعمال رو بجا بیاره کافیه و ما خودمون باید مراقب باشیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نایب هم باید شرایط را رعایت کند. شخصی هم که دعا را انجام می دهد باید تمام شرایط را حتی با حضور نایب رعایت کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 62. hhhhhhh می گوید

  سلام علیکم
  بنده دوبار این ختم رو انجام دادم اما متاسفانه حاجتم براورده نشد و فکر میکنم این ختم اصلا کارساز نیست وبه این نتیجه رسیدم که هر چیزی رو زود باور نکنم وقبل از هر کاری تعقل کنم و زود احساسی نشم . امیدوارم برای شما اتفاق خوبی بیفته ما که خیری ندیدیم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید دعا ها همانند دارو هستند، مطابق حالات، رفتار و نوع زندگی افراد متفاوت می شوند! . اگر کسی دارو بخورد و بعد رعایت رژیم غذایی را نداشته باشد، قطعا تاثیر لازم را ندارد.
   ثانیا: اذکار و دعا ها مخصوصا این چله ارتباط مستقیمی با رفتار شما دارد، گاهی یک حق الناس، یک گناه! یا یک رفتاری که ما فکر نمی کنیم گناه هست مانع استجابت هست! گاهی رفتارهای گذشته فرد و یا رفتارهای فعلی او کار و چله را خراب می کند!، هر کدام از ما به روحیات خودمان بصیر تر هستیم!.
   انس با دعا و این اربعینات زمانی تاثیر حقیقی را می گذارد که جان طاهر باشد، خود دعا هم درست باشد!.
   اگر سبک زندگی بزرگانی مثل آیت الله بهجت را ببینید، با آن خلوص، با آن دقت که یک لحظه از عمر خود را هدر نمی دادند، این بزرگان تا آخر عمر هر روز مشغول به زیارت عاشورا و برنامه های سنگین تر از این بودند! آیا این برای باور کردن شما کم دلیلی هست؟!. آیا این برای تعقل شما کم هست!. خب اگر مسیری یقین شد که راهگشا هست، اما ما به نتیجه مطلوب نرسیدیم، باید برویم ببینیم عوامل ناکامل ما چه بوده!
   حالا ما ۴۰ روز یا بیشتر یک دور تسبیح گرفته باشیم بعد منت هم بر کائنات بگذاریم که نشد، و مشکل از دعا هست!، کمی دور از انصاف هست و عجله در کار! با این روحیه اگر کسی فکر کند یک دفعه به ملکوت اعلی راه می یابد خب مشخص هست خیلی در اشتباه هست!. در هر حال قصد ما تذکر این مطلب هست به جای اینکه اشکال را در این برنامه ها ببینید، خوب است که محاسبه در روز را قوی تر کنیم، ببینیم گاهی یک غیبت، یک نماز قضا شدن، یک محبت و رفیق اهل گناه نگاهش کل چله را خراب می کند، ببینیم کجای کار مشکل داشته آن را حل کنیم!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 63. Hasti می گوید

  سلام ميخواستم بدونم میشه در مدت زمان عذر شرعی فقط نمازهای هدیه و زیارت رو کسی دیگه بخونه و بقیه اعمالش رو خودمون ب جا بیاریم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تمام اعمال رو شخص نایب انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 64. خرم آبادی می گوید

  سلام آقای مهدی طاها .از اینکه با سعه ی صدر جواب همه رو می دین ممنونم.من عضو کانال دوستداران آیت الله حق شناس و مجتهدی هستم (@h**)و تو این کانال گفته شده صدقه رو هرروز به فقرا برسونیم.وقتی مبلغش کمه برای یه روز مثلا ۱۰۰۰تومن و بعدم امکانش نیس که هرروز از خونه بیرون بریم و به فقرا برسه باید چیکار کنیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی نیست که صدقه حتما هزار تومان باشد، هر چقدر روزانه در توان شما باشد می توانید در این ایام بدهید.
   صدقه را اگر به دست فقیر برسانید خوب هست، و اگر نشد نیت کنید و کنار بگذارید هرگاه فقیری را دیدید به او بدهید، بهتر آنست که به کمیته امداد امام خمینی بدهید.
   امکان پرداخت آنلاین در سایت کمیته امداد نیز وجود دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 65. سبا می گوید

  سلام ببخشید من اتفاقات خوبی که تو چله ام برام افتاده بود رو برای دونفر تعریف کردم خوابام رو..من شنیدم نباید تعریف کنی.میخاستم ببینم اگ تعریف کنیم مشکلی پیش میاد؟؟میترسم تو چله های بعدیم واسم اون انتفاقات نیوفته

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در تمام اربعینات این نکته نباید فراموش شود که اگر کار به بیان تعریفات از خود بکشد، قطعا در اربعین تاثیر می گذارد و آثار آن را کم یا از بین می برد.
   تنها این موارد را به دور از خود نمایی و غرور می توان برای علمای ربانی مطرح کرد تا در مسیر بیشتر از آنها استفاده شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 66. دونا می گوید

  سلام. من سوالی در مورد بدعت در دین پرسیده بودم. چرا سوال من حذف شده است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بدعت نیست، نسبتی به اهل البیت علیهم السلام داده نشده است.
   یک توصیه از سمت یک عالم ربانی هست. این موارد را بدعت حرام نمی نامند.
   در سیره علمای ربانی دستورات مختلفی آمده که می توانید ببینید. امیدوارم ابهام برطرف شده باشد و اگر ابهامی هست می توانید از دفتر مرجعتان سوال کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 67. مریم می گوید

  با سلام
  من ۱۶روز زیارت عاشورا خوندم ولی برای روزهای شرعی نخوندم میشه بعد از روزهای شرعی ادامه بدم یا باید از اول بخونم و من اول ۱۰۰ بار سلام می خوندم بعد ۱۰۰ لعن آیا این هم اشکال داره یا نه ؟
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید روزها پشت سر هم باشد و اگر می داند عذر شرعی پیش می آید ، قبل از عادت به تعداد روز آن می خواند یا در ایام عادت نایب می گیرد.
   همانطور که در زیارت عاشورا آمده عمل کنید، چیزی را عقب و جلو نکنید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 68. سبا می گوید

  سلام من دانشجوی حشره شناسی در مقطع دکتری هستم من برای تزم در آزمایشگاه کار میکنم و طبق قوانین تا تصویب پروپوزالم فقط یک ماه اجازه کار دارم که اون فرصت یک ماهه تمام شده است. اما مسعول آزمایشگاه به من اجازه کار را دادند اما طبق قوانین من اجازه ندارم و بای رییس مجتمع اجازه بدهند اما آموزش کل هم با کار کردن دانشجو مشکل ندارد و فقط رییس جدید مجتمع این قانون را آورده. استاد راهنمای من هم مشکلی ندارند ینی من حق هیچ کسی را ضایع نمیکنم با کار کردنم. اما میخاستم ببینم مشکل شرعی دارد؟ چون من در چله هستم سوال میکنکیا نماز خواندن مشکلی دارد در این مکان .من واقعا گریم گرفته نمیدونم باید چیکار کنم از طرفی مشکل ندارن مسعول آزمایشگاه برای کار کردن من و از طرفی قانون میگه نه. من رو راهنمایی کنید که چله ام خراب نشود لطفا

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شغل و وضعیت شما بسته به قوانین کشوری پیرامون این نوع فعالیت ها دارد، اگر مسئولین همچین اختیاری دارند که به شما اجازه بدهند فعالیت کنید، بدون اشکال هست.
   می توانید از معاونت حقوقی یا مسئولین مربوطه سوال کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 69. هدی می گوید

  با سلام در زمان چله با موسیقی که در رادیو یا ضبط تاکسی است چه کنیم ؟ ایا چله را باطل میکند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به عنوان یک حکم شرعی، اگر امکان تذکر و نهی از منکر با زبان و شیوه خوب هست باید تذکر داد. یا اگر شد با ماشین دیگری رفت و آمد کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 70. مرسده می گوید

  با سلام مجدد. اگر فقط در مراسم جشن دوستم شرکت کنم (برای شام) بازهم اشکال دارد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر همراه با گناه یا تایید مجلس نیست، اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 71. مرسده می گوید

  با سلام. انشالا خداوند به شما اجر بدهد. یه سوال داشتم. من قصد دارم چله زیارت عاشورا رو شروع کنم و در این مدت از گوش دادن به موسیقی هم اجتناب کنم، ولی چند روز دیگه عروسی دوست نزدیکم هست و باید در مراسم شادی و جشنش شرکت کنم که طبیعتا رقص و موسیقی هم در اون هست (عروسی کاملا زنانه). خواستم بدونم این موضوع یعنی شرکت کردن و شادی کردن و شنیدن موسیقی و رقص باعث باطل شدن چله ام میشود؟
  ممنون از لطف و توجه شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید تمام ادعیه و چله ها موقت که نیست، باید این حالات رو حفظ کرد.
   بدیهی هست که موسیقی و رقص باعث باطل شدن چله می شود نه تنها باطل می کند، بلکه گناه علنی و در جمع زمینه توفیقات فراوانی را سلب می کند و چه بسا با اربعین های مختلف هم راه باز نشود!.
   از رقص و موسیقی حتما برای همیشه بپرهیزید، ایمان مومن را تخریب می کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 72. علیرضا صابری می گوید

  سلام. بنده یک روش دیگه خواندن زیارت عاشورا دیدم. از اما صادق(ع) نقل شده اول زیارت ششم امیرالمومنین و بعد از زیارت عاشورا دعای علقمه که قسم خوردند هر کس به این شکل زیارت عاشورا بخواند حاجتش برآورده می شود. می خواستم بدانم به نظر شما کدام روش برای رسیدن به حاجات مجرب تر است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شیوه ای دیگر از خواندن زیارت عاشورا که در مفاتیح هم آمده بسیار مجرب هست. و در سیره علما این زیارت عاشورا نیز که در مفاتیح همراه با دعای علقمه آمده مورد سفارش هست.
   در مقام اولویت قطعا روایت اولویت دارد.
   می توان به همان شیوه هم انجام داد به این شیوه هم می توانید انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 73. سایشته می گوید

  سلام وقت بخیر عذر میخوام شرمنده من کلا سیستم بدنیم طوری هست که یک ماه در میون بریود میشم و تا الانم ۳۰ روز از چله م رو خودم خوندم الان چون کنکوری ام خیلی جا موندم از درس میتونم این ۱۰روز اخرشو خواهرم رو نائب بگیر بجام بخونه پریود نیستم ها وقت ندارم میشه یا باید تا اخرش خودم بخونم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بهترین کار انجام اربعین توسط یک شخص هست. لذا توصیه ما این هست که اگر واقعا شخص می تواند و ضرورتی پیش نیامده، قطع نکند و ادامه بدهد.
   انجام عمل توسط یک شخص به اجابت و تاثیر و آمادگی روحی نزدیک تر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 74. سبا می گوید

  سلام. من پنجشنبه ها کلاس دارم و وقتی برسم خونه هوا تاریکه که اعمال چلمو انجام بدم.شما چه پیشنهادی میفرمایید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید از کسی بخواهید که به نیابت از شما این عمل را انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 75. * می گوید

  باسلام. میشه خانمها برای اینکه به مشکل برنخورن بجای ۴۰ روز، ۲۰ روز روزی ۲ بار بخونند؟ ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آنچه مهم هست این هست که به صورت ۴۰ روز باشد، اما با توجه به شرایط بانوان فقط قبل از همان ایام می توانند معادل تعداد روزها را بخوانند یا نایب بگیرند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 76. سبا می گوید

  سلام.ببخشید من در دوران استخاضه به سر میبرم و برای خواندن نماز دوم محبورم دوباره وضو بگیرم. آیا باتوجه به اینک پشت سرهم باید باشدمشکلی ایجاد نمیشود؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر از زمانی که وضو می گیرید خون حتی در باطن قطع شده باشد، لازم نیست دوباره برای نماز بعد وضو بگیرید، اما اگر خون – هر چند در باطن – باشد باید برای نماز دوم وضو بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 77. سبا می گوید

  سلام ازونجایی که قرص خوردن برای پریود نشدن عوارضی دارد برای بدن گناه محسوب نمیشود؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر عارضه ای حرام نیست، اگر به بدن آسیب جدی بزند، خوردنش اشکال دارد، اما اگر با تجویز و راهنمایی پزشک باشد، اشکالی ندارد.
   می توانید با یک متخصص زنان مشورت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 78. amr می گوید

  سلام دوست عزیز من تمام کارهایی را که آیت الله حق شناس و بهجت(ره) گفته اند از عاشورای حسینی امسال انجام میدم آیا میشه در نذری کردم که اگه استجابت حاجاتم شوند به جای صدقه ی هر روزه ۱۱۷۸ رکعت نماز هدیه به معصومین (ع)دهم و صدقه ای که توی این چند روز به خاطر نیت اولیه ام در هنگام شروع چله این چنین گفتم اشکالی پیش می آید برای این چله چرا که در سال قبل شروع و به مداومت خواندم بدون نماز و ازچله عاشورا امسال نماز هدیه را شروع کردم آیا واقعا با توکل به خدا و ائمه امسال حاجتم با شرایطی که گفتم می گیرم یا نه . یاحسین

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دستورالعمل را همانطور که هست انجام بدهید.
   صدقه را حتما انجام بدهید حتی اگر اندک باشد ولی انجام بدهید.
   و از خداوند بخواهید انشاالله بهترینها را برایتان مقدر کند.

   وفقکم الله لکل الخیر

 79. هدی می گوید

  سلام‌ من میخوام شروع به چله کنم . نایبی ندارم که حتی یک روزش را تقبل کند /۷ صبح تا ۲ ظهر سرکارم و ساعت ۳.۳۰ منزل میرسم با توجه به غروب افتاب در پاییز امکان خواندن ۲ بار در این زمان برایم نیست(برای ایام عذر شرعی) ممکنه تا قبل از شروع ایام شرعی ۲ پنج شنبه و جمعه ۳ بار بخونم که جمعا ۸ باری شود که حائض هستم.کلی جواب ندید نمیفهمم. با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به این کیفیت ، اشکالی ندارد، یعنی به تعداد روزهای پریودی خوانده شده باشد، درست است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 80. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید
  بجای ۱۰۰ بار لعن و سلام اگه بیشتر گفته شه مثلا ۱۰۲ بار
  باطله و باید از اول خونده شه؟
  ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نمی شود گفت باطل است هر چند عدد هم معتبر هست و باید رعایت شود.
   بهتر اعاده هست، هرچند چون عمل مستحب است می توان همین را کافی دانست. انشاالله تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 81. مهسا می گوید

  دو رکعت نماز زیارت[هدیه] حضرت اباعبدالله علیه السلام که در آخر زیارت خوانده میشود چگونه است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همانند نماز صبح ۲رکعت به نیت نماز هدیه به نیت نماز زیارت[هدیه] حضرت اباعبدالله علیه السلام بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 82. مهسا می گوید

  سلام و خسته نباشید. من یک حاجت خیلی بزرگ دارم و خیلی دلشکسته ام. میخوام چله زیارت عاشورا رو انجام بدم. من کنکوری هستم و کمبود وقت زیادی دارم. اگر صد لعن و صد سلام رو یکبار به نیت صدبار بخونم مشکلی داره؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تمام اجزا این دستور را بدون کم و کاستی انجام بدهید.
   یکبار گفتن کافی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. نسرین می گوید

   منم امسال کنکور دارم و یه حاجت خیییییییییییلی بزرگ.اینقدر حاجتم برام مهمه که تمرکز و حوصله برام نمونده که بخوام درس بخونم.ازتون خواهش میکنم برام دعا کنین که زودتر حاتمو بگیرم و به فکر درسم بیوفتم.حدود دو هفته ای از شروع چله ام میگذرد ان شاءالله حاجتمو تا قبل از تموم شدن چله ام بگیرم با اینکه میدونم گناه کارم

 83. معصومه می گوید

  برای چله زیارت عاشورا آیاممکن است خواهرم که درمنزل پدری نیستند و متاهل هستند رابعنوان نائب بگیرم!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله می توانند. مانعی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 84. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید
  ممنون بابت پاسخگویی سریعتون
  ببخشید در ختم ایت الله حق شناس صد لعن و صد سلام زیارت عاشورا حتما باید روبه قبله و نشسته باشه؟

  امکان هست بعد از نماز صبح و مقداریشو بصورت دراز کشیده خوانده بشه و مقداری هم بصورت ایستاده ؟
  اخه اشاره ایی به این موضوع نشده

  بازم ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی نیست روبه قبله باشید… بهتر آنست نشسته یا روی صندلی یا ایستاده بخوانید.
   درازکشیدن در این امور پسندیده نیست، هرچند مانعی هم ندارد.
   هر چقدر بتوانید شرایط را آماده کنید تاثیر بیشتر خواهد بود، روبه قبله بودن، آرام بودن محل و دائم الوضو بودن همه اینها تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 85. معصومه می گوید

  سلام علیکم .آیامی توانم خواهرم که ازدواج کرده و درمنزل پدری نیست بعنوان نایب خود بگیرم.بنده در منزل پدری هستم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مانعی نیست. اگر شرایط را رعایت می کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 86. مریم می گوید

  سلام
  صد لعن و صد سلام باید کاملا خوانده شود یا بصورتی که حضرت عسکری(ع) نقل کردن کافیه؟
  بنا به نقلي از حضرت عسكري(ع) مي توان به جاي صد مرتبه لعن پس از يك مرتبه خواندن آن نود و نه بار گفت «اللهم العنهم جميعا» و يا جاي صد مرتبه سلام پس از يك بار سلام نود و نه بار قسمت آخر آن «السلام علي الحسين» تا آخر را تكرار كرد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید صد لعن و صد سلام کامل گفته شود. در متن زیارت عاشورا به همین مطلب اشاره شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 87. ملیحه می گوید

  سلام من چله عاشورا رو شروع کردم وای یه روز چند دقیقه از غروب گذشت و بعد تمومش کردم چون از غروب مقداری گذشته بود ایا چله باطله؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بهتر آنست که قبل از غروب آفتاب باشد.
   اما قطع نکنید و ادامه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 88. هدی می گوید

  برای روزهایی که عذرشرعی داریم از قبل شروع به ۲ بار خواندن کنیم یا پس از اتمام دوران عذر شرعی شروع به ۲ بار خواندن کنیم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید قبل از ایام عادت به صورت دو بار در روز انجام بدهید تا اگر عذر پیش آمد، جبران آن باشد.
   موفق باشید

  2. هدی می گوید

   خوب تعداد روزهایی که ممکن است عذر شرعی داشت مشخص نیست که ما به همان تعداد بخونیم و پیش بینی کنیم که از قبل شروع کنیم. چه کنیم. سپاس

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    عادت خانم های عددیه مشخص هست، سایر خانم ها نیز چون حیض بیش از ده روز نمی شود، تا ده روز را اینچنین احتیاط کنند و بخوانند خوبست.
    وفقکم الله لکل الخیر

    1. هدی می گوید

     مثلا کسی که بین ۷ تا ۹ روز متغیره چه کار کنه از چند روز قبل شروع کنه در ضمن ما دقیقا نمیدونیم از کی باید شروع کنیم چون دقیق نیست . نمیشه بعدش که پاک شدیم دوبار بخونیم

     1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      می توانید چند روز را هم نایب بگیرید، مسئله سختی نیست!.
      وفقکم الله لکل الخیر

 89. هدی می گوید

  من میخواهم به امید خدا چله زیارت عاشورا را به نیت ازدواج با مردی که به خواستگاریم امد ولی ان اقا بعدا پشیمان شد ولی محبتش به دلم افتاد بخوانم میخواهم به امید وصال به ان اقا این چله را بگیرم ولی نگرانم چون من فقط از ظواهر دنیوی باخبر هستم می ترسم این ارزو به وقوع بپیوندد و من بعدا به این نتیجه برسم که این اقا واقعا به درد من نمیخورده و زندگی ام به سختی بیافتد و من خودم با اصرارهای زیاد به خدا خواستم ان وقت چه کار کنم.وخدا هم میگه خودت خواستی…
  شما بگید ما که از اینده خبر نداریم ظاهر ماجرا را میبینیم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما می توانید این برنامه را انجام بدهید، بهتر اینست که دعا کنید خداوند همسری خوب و مومن برای شما روزی کند. اصرار به شخصی خاص شاید به نفع شما نباشد، اما اگر دعا کنید که خداوند به انتخاب خودش بهترین مورد را نصیب کند که باب میل شما باشد، مطمئن باشید انشاالله ثمره اش هم بیشتر و بهتر خواهد بود.

   می توانید نماز جعفر طیار را از اینجا کلیک کنید و انجام بدهید، آیت الله بهجت برای ازدواج توصیه می کردند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. هدی می گوید

    خوب اگر به این صورت باشد خیلی مسائل هست که ادم نمیدونه براش خیره یا نه . مثلا بنده علاقه به تحصیل در دانشگاه افسری دارم و خداوند میخواهم مقدماتش را فراهم کند .

 90. * می گوید

  با سلام اگه یکی دوبار بین چله نماز قضا بشه و به جاش استغفار کرد و قضا شو به جا اورد چله باطل میشه و باید از اول شروع کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر غیر عمد قضا شده، چله را ادامه بدهید!. اما توجه کنید برای اینکه هر چله ای به ظهور و بروز خود برسد نیاز دارد چه بسا گاهی تکرار شود.
   شما ادامه بدهید، اگر برای حاجتتان نیاز بود باز تکرار کنید.
   در هر حال قضای نماز واجب هست و باید بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 91. مهین می گوید

  سلام.ببخشیدمن متوجه نشدم این زیارت عاشوراباید سه بارخوانده شود؟میشه لطفابیشتر توضیح بفرمایید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزی یک بار این دستورالعمل را انجام بدهید، یعنی یک بار زیارت عاشورا را بخوانید.
   جایی ننوشته ایم سه بار!.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظرات بسته شده است.