وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چرایی هجمه های این روزها بر علیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی

0

چرایی هجمه های این روزها بر علیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی

چکیده: مراجع بزرگوار شیعه در طول تاریخ پر فراز و نشیب جامعة اسلامی، در مقابل سرنوشت مردم و پیشامدهای تلخ و شیرین آنان هرگز ساکت نبوده اند و متناسب با وظایف و تکالیف دینی و اخلاقی خویش، قویا موضع ‌گرفته، به مسؤولیت‌های خود عمل می‌کردند، گاه در این راه تا پای جان پیش می‌رفتند که از صفحه‌های زرین تاریخ مرجعیت شیعه است و نقش پررنگ آنها در مسائل سرنوشت ساز، در تاریخ ثبت است.
کلمات کلیدی: مرجعیت، مراجع، شیعه، اجتهاد و تقلید

بسم الله الرحمن الرحیم
مراجع بزرگوار شیعه در طول تاریخ پر فراز و نشیب جامعة اسلامی، در مقابل سرنوشت مردم و پیشامدهای تلخ و شیرین آنان هرگز ساکت نبوده اند و متناسب با وظایف و تکالیف دینی و اخلاقی خویش، قویا موضع ‌گرفته، به مسؤولیت‌های خود عمل می‌کردند، گاه در این راه تا پای جان پیش می‌رفتند که از صفحه‌های زرین تاریخ مرجعیت شیعه است و نقش پررنگ آنها در مسائل سرنوشت ساز، در تاریخ ثبت است.
می دانیم امام راحل (قدس سره) با تکیه بر مرجعیت توانست چرخ های انقلاب را به حرکت درآورد و می دانیم نقش مرجعیت در عراق بود که داعش را زمین گیر کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وظایف مراجع روشن‌تر و سنگین‌تر گردید، به گونه‌ای که برای هیچ کس عذر و بهانه‌ای نماند تا از زیربار وظایف و تکالیف تعریف شده خود شانه خالی کند!
به این دلیل مراجع بزرگوار در حد توان و تا آنجا که شرایط اجازه می‌داد، به چاره جویی امور پرداخته، در مقابل جریان‌ها و رخدادهای خطرناک اجتماعی موضع می‌گرفتند و می‌گیرند!
بدیهی است این رویه، مورد پسند برخی افراد و جریان‌ها نبوده، لذا در مقابل آن، برخوردهای ناشایست و گاه بسیار زشت و نسنجیده از خود نشان دادند و هجمه های خود را شدت بخشیدند!
***
در میان مراجع عظام تقلید، مرجع گرانقدر جهان تشیع حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی بیش از دیگران در معرض این هجمه‌های گستاخانه و حرمت‌شکنی‌های بی شرمانه بوده اند!

هر چند همان گونه که خداوند وعده فرموده (إِنَّا لَنَنْصُرُ رُسُلَنا وَ الَّذينَ آمَنُوا فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ يَوْمَ يَقُومُ الْأَشْهادُ) این هجوم های زشت و بی منطق مخصوصا آنچه از خارج مانند رادیو آمریکا و انگلستان صورت گرفته بحمدالله مؤثر واقع نشده و معظم له به پیشرفت خود ادامه می دهد.

اینجانب که بیش از دو دهه است در محضر ایشان تلمذ کرده ام و از نزدیک در جریان تمام برنامه‌های ایشان  بوده‌ام، لازم دیدم که برای تنویر افکار عمومی و رسوا کردن ترفندهای کثیف بدخواهان، به برخی از برنامه‌های ایشان ـ که به نظر می‌رسد نامبردگان را سخت عصبی و برآشفته کرده، به واکنش واداشته ـ اشارت برم و به تحلیل سرچشمۀ اصلی این هجمه ها بپردازم:
اولا: ایشان از دیرباز ـ خاصه پس از انقلاب اسلامی ـ با رویکردهای علمی و منطقی به نقد مذاهب باطل و منحرف چون تکفیری‌ها، وهابی‌ها، فرقه ضاله، عرفان‌های کاذب و شیطان پرستان پرداخته، در خط مقدم رویارویی با آنان قرار داشته اند.
بدیهی است پیروان مذاهب باطله مخصوصاً تکفیری ها هرگز این موضع گیری ها را تحمل نکرده، به سم پاشی می پردازند و دروغ ها به هم می بافند و منتشر می کنند.

***
ثانیاً: معظم له همواره در حمایت از مکتب اهل بیت(ع) از پیشگامان بوده و به دفاع برخاسته است، فی المثل اگر جسارتی به مقام شامخ ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در ایلام شده، یا از سوی بعضی از دولتیان به پیروان اهل بیت(ع) در مناطق سنی نشین بی‌مهری گردیده، یا اگر از سوی شیخ الازهر نقدی گزنده و آشکار بر مکتب اهل بیت(ع) در مورد «ازدواج موقت» ابراز شده، ایشان فورا اقدام کرده است. بخصوص در مورد اخیر ـ که با وجود احترام به شیخ الازهر ـ پاسخی گسترده، منطقی و مستدل به ایشان داده اند. این اقدامات نیز گروهی را خشمگین می کند و به عکس العمل ها وا می دارد.
***

ثالثاً: می‌توان گفت از مهم‌ترین عوامل در این هجوم ظالمانه ـ چه در داخل و چه در خارج ـ حمایت قاطع و مسؤولانه ایشان از انقلاب و نظام اسلامی است، معظم له چون دیدبانی بصیر و دانا و مرزبانی امین و توانا، اوضاع جامعه و جهان اسلام را رصد می‌کنند و به مقتضای وظایف و مسؤولیت‌های خویش موضع می‌گیرند، چنان که در موارد زیر مشاهده می کنیم:

شرکت‌های هرمی، سند 2030، فضاهای مجازی ـ که کارشناسان می‌گویند دو سوم آن در اختیار دشمن است ـ حاشیه نشین‌های شهر مشهد ـ که می‌رفت تا لانه تکفیری‌ها شودـ، گرانی لجام گسیخته و تورم، آزادی شهر راهبردی موصل، جنگ سی و سه روزه لبنان، اوضاع بحرانی سوریه، نسل کشی یمن، اوضاع نابسامان بحرین و مانند آن ها.

در همه آنچه گذشت، و موارد مشابه، موضع روشن، قاطع و حکیمانه گرفتند و اعلام داشتند ولی این موضع‌گیری‌ها برای گروهی مخصوصا عوامل آمریکا و اسرائیل بسیار ناخوشایند و آزار دهنده است که آنان را به پرخاشگری و فحاشی و انواع دروغ ها واداشت!
آخرین نمونه از این پرخاشگری‌ها گزارشی سرتاپا دروغ و بی پایه ای است که صدای آمریکا پخش کرد و برخی ـ خاصه در فضای مجازی ـ کینه جویانه آن را نشخوار کردند!
عجیب است! گزارش را به گونه‌ای تدوین کرده بودند که احد الناسی شک نمی کرد که این گزارش جعلی و ساختگی است!
هرگز نمی توان گفت متن مورد اشاره، نگاشته یک خبرنگار ماجراجو یا یک نویسنده جنجالی از باب تفنن و برای پر کردن وقت رسانه هاست بلکه در چینش و ساختار و عبارت پردازی، به روشنی یک متن کارشناسی شده برای تضعیف مرجعیت دیده می شود.

هیتلر در کتاب «نبرد من» می‌گوید:
«دروغ باید آنچنان عظیم باشد که هیچ کس باور نکند که کسی آن قدر گستاخ است که چنین بی‌شرمانه حقیقت را تحریف کند!».
«ژوزف گوبلز» وزیر تبلیغات هیتلر نیز این تئوری را تأیید و تبیین کرده است.
شوربختی آمریکا ـ که به اصطلاح مهد تمدن و آزادی و حقوق بشر است! ـ به جایی رسیده است که رسانه هایش تئوری ژوزف گوبلز و هیتلر را به کار گرفته؛ به عبارت بهتر میراث خوار فاشیزم تبلیغاتی شده اند!
حضرت آیت الله العظمی مکارم هرگز نپذیرفته‌اند و نمی پذیرند که حوزه وابسته به دولت‌ها باشد، حتی ریالی از کمک های دولت استفاده نکرده و نمی کند، بدین جهت همواره داعیه دار استقلال حوزه از دولت‌ها بوده اند.
آری! حمایت از نظام و انقلاب اسلامی در نظر این افراد و گروه‌های منحرف جرمی غیر قابل بخشش است! و آنها را به واکنش های مضحک وا می دارد.
***

رابعا: فعالیت‌های استاد بزرگوار که می توان در محورهای زیر خلاصه کرد نیز یکی از اسباب این هجمه های ناجوانمردانه است:
الف) تدریس خارج فقه: حوزه درس ایشان در دوره معاصر یکی از پرشمارترین درس‌های خارج فقه در دنیای اسلام است! هم اکنون هزاران فاضل و دانشمند و طلبه از کشورهای مختلف اسلامی در درس ایشان شرکت می‌جویند! که پدیده ای کم نظیر است.
یکی از ابتکارهای ایشان طرح «مسابقۀ پژوهشی مقاله نویسی فقهی» برای پرورش مجتهدین آینده است که ده سال است در جریان می باشد و کاملا مورد استقبال پژوهشگران و فضلا قرار گرفته، توانسته پژوهش گرانی لایق و کاردان بپروراند.

ب) دیگر از فعالیت‌های ایشان آثار پرشمار علمی است که از دویست اثر گذشته! و به زبان‌های گوناگون ترجمه شده است! برخی از آثار ایشان بیش از پنجاه بار تجدید چاپ شده است، از جمله آثار ایشان: انوار الفقاهه، انوار الاصول، القواعد الفقهیه، موسوعة فریضة الحج، تفسیر نمونه، تفسیر پیام قرآن، مجموعه نفیس اخلاق در قرآن، شرح نهج البلاغه، شرح صحیفه سجادیه و کتاب های مفیدی به زبان روز برای جوانان می باشد.

ج) دست آوردهای مرجعیت:
مرجعیت آیت الله العظمی مکارم شیرازی که با مدیریت موفق و کارآمد اداره می‌شود، در ابعاد زیر نمود پیدا کرده است:
1. تأمین شهریه چهارصد حوزه علمیه در سراسر کشور، همچنین تأمین شهریه حوزه‌های مختلف شیعی در نقاط مختلف جهان چون: عراق (کربلا و نجف)، لبنان، سوریه، افغانستان، آذربایجان، هندوستان، پاکستان، اندونزی، روسیه ـ مسکوـ هرزگوین و آلمان.

2. ساختن مدارس دینی، مساجد، مجتمع‌های فرهنگی، بناهای عام المنفعه در شهرهای قم، شیراز، مشهد؛ همچنین در مناطق دور افتاده و محروم چون سیستان و بلوچستان، قلعه گنج و تایباد.
3. رسیدگی به نیازهای عموم مردم خاصه مردم محروم و نیازمند و تلاش در راه حل مشکلات پزشکی و اداری آنان و سامان دادن به مشکلات اجتماعی و خانوادگی گرفتاران.
تأکید می کنیم که هزینه سنگین این برنامه ها فقط از طریق وجوهات شرعیه و کمک خیّران تأمین می شود و حتی یک ریال از بودجه دولت یا منابع اقتصادی استفاده نمی شود.

این طیف گسترده و متنوع از فعالیت‌های راه گشای استاد بزرگوار ما، حسادت بیماردلان را برانگیخته است! اینان بجای ابراز خرسندی، حمایت و تأیید؛ دروغ‌های بی‌سر و ته را متوجه این مرجع پرکار و زمان شناس کرده‌اند! که نوعی کفران نعمت است! چه می توان کرد، حسود کاری جز این از دستش ساخته نیست.
در هر حال پروژه تخریب مراجع عظام را باید جدی گرفت و با روشن گری و اطلاع رسانی درست و به موقع، رسوایی جغدهای تاریک دل را برملا کرد.

در پایان همان گونه که در بالا اشاره شد، شیون جغدهای شب پرست تا کنون نتوانسته است طرفی بسته، مردم را از راه روشن خود بدر کند چرا که ارادت مردم به مرجعیت و روحانیت علیرغم تمام مشکلات همچنان برقرار است و در آینده به خواست خدا ادامه خواهد یافت؛ بمنه و کرمه!
محمداکرم مردانی پور
قم ـ حوزۀ علمیه
13 / 06 / 1396

منبع: هدانا برگرفته از پایگاه رسمی حضرت آیت الله مکارم شیرازی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.