وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

پوشيدن مانتو و برجستگي بدن

پوشيدن مانتو و برجستگي بدن

نگاه به مانتويى

پرسش ۹. آيا نگاه به برجستگى هاى بدن زن نامحرم (مانند سينه و پشت) از روى لباس و مانتو جايز است؟

همه مراجع: اگر با قصد لذت باشد و يا بترسد كه به گناه بيفتد، نگاه به اين مواضع جايز نيست.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

[۱]. با استفاده از منابع عنوان «پوشيدن مانتو…» و العروة الوثقى، ج۱، م۱۶.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۳۶۴: آیا برای زنان پوشیدن لباسهای تنگی که برجستگیهای بدن آنان را نشان می‏دهد و یا پوشیدن لباسهای بدن نما و عریان در عروسیها و مانند آن جایز است؟

ج: اگر از نگاه مردان اجنبی و ترتّب مفسده در امان و محفوظ باشند، اشکال ندارد در غير اين صورت جايز نيست.

س ۱۳۶۵: آیا پوشیدن کفش سیاه برّاق توسط زن مؤمن جایز است؟

ج: اشکال ندارد مگر آن‌که رنگ و شکل آن باعث جلب توجه نامحرم و يا انگشت‌نما شدن او شود. استفتائات جديد.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال ـ آیا پوشیدن مانتو براى زنان، در صورتى که حجاب اسلامى حفظ نشود و برجستگى‌هاى اندام مشخّص باشد، اشکال دارد؟
جواب : درصورتى که لباس چسبان باشد حرام است؛ ولى اگرگشادباشد اشکال ندارد.
سؤال ـ آیا مانتو جزء لباسهاى زینتى است؟
جواب : پوشیدن لباسهاى زینتى اشکال دارد؛ ولى مانتوهاى معمولى زینتى نیست، و لباسى که تمام بدن جز صورت و کفّین را بپوشاند کافى است؛ هر چند چادر محفوظ‌تر و بهتر است. احکام بانوان (جدید) >  احکام پوشش، آيت الله مكارم شيرازي .

اجبار همسر به پوشش خاص [لباس]

پرسش :اگر مرد راضى نباشد که همسرش با مانتو در جامعه ظاهر شود، و از او بخواهد که با چادر بیرون رود، و زن امتناع نماید، چه حکمى دارد؟

پاسخ :مرد نمى تواند زن را به پوشش خاصّى مجبور کند، مگر این که حجاب اسلامى با آن پوشش مراعات نگردد. و مانتو در صورتى که تنگ و چسبان نباشد، و تمام بدن زن به جز گردى صورت و دستها تا مچ را بپوشاند، حجاب اسلامى محسوب مى شود; هر چند چادر حجاب برتر است. استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=24087

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید. حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم كليد: پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و برجستگي بدن  حکم پوشیدن مانتو های تنگ بدن نما چیست پوشیدن مانتوهای که برجستگی های بدن (مانند سینه و پشت) را نمایان می سازد، چگونه است؟  شلوار چسبان ساپورت و پیراهن دخترانه  لباسهای چسبان زنان  مدل لباس جذاب کننده و چسبان زنانه مانتو مجلسی مانتو دخترانه  پوشیدن مانتوی معمولی چگونه است؟  آيا پوشيدن مانتو، شلوار و مقنعه براي زن بهتر نيست؟حکم پوشیدن مانتو های تنگ بدن نما چیست آيا پوشيدن مانتو براي دختر در صورتي كه بدنش …- پوشش بدن برای زنان باید چگونه باشد؟ لباس چسبان زنان پوشيدن مانتو و برجستگي بدن پوشيدن مانتو و بر جستگي بدن[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.