وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه

0

پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

پوشیدن طلا و نقره و به کار بردن آن

س 442: به دست کردن انگشتر طلا توسط مردان بخصوص در نماز چه حکمی دارد؟

ج: به دست کردن انگشتر طلا برای مردان در هیچ حالی جایز نیست و نماز با آن هم بنا بر احتیاط واجب، باطل است.

س 443: استفاده مردان از انگشتری که از جنس طلای سفید است، چه حکمی دارد؟

ج: اگر چیزی که طلای سفید نامیده می شود همان طلای زرد است که بر اثر مخلوط کردن ماده ای رنگ آن سفید شده، حرام است ولی اگر عنصر طلا در آن به قدری کم است که عرفاً به آن طلا نمی گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشکال ندارد.

س 444: آیا استفاده از طلا بدون قصد زینت به طوری که دیگران نبینند، اشکال شرعی دارد؟

ج: پوشیدن طلا، خواه حلقه انگشتری باشد یا غیر آن، برای مردان مطلقاً حرام است هر چند به قصد زینت نباشد و از دید دیگران مخفی باشد.

س 445: استفاده از طلا برای مردان به مدت کوتاه چه حکمی دارد؟ ما اشخاص بسیاری را مشاهده می کنیم که می گویند استفاده از آن برای مدت کوتاه، مثل لحظه عقد، اشکال ندارد.

ج: پوشیدن طلا برای مرد حرام است و فرقی بین مدت کم یا زیاد نیست.

س 446: با توجه به احکام لباس نمازگزار و حرام بودن زینت کردن با طلا بر مردان، خواهشمندیم به دو سؤال زیر پاسخ فرمائید: الف: آیا مقصود از زینت با طلا، مطلق استفاده از آن توسط مردان است هر چند برای جراحی استخوان و دندان سازی باشد؟ ب: با توجه به این که در شهر ما به دست کردن انگشتر طلای زرد توسط جوانانی که تازه ازدواج می کنند، مرسوم است و این امر از نظر عموم مردم برای مرد زینت محسوب نمی شود، بلکه علامت آغاز زندگی زناشویی فرد است، نظر حضرت عالی در این باره چیست؟

ج: الف: ملاک حرمت استفاده از طلا برای پوشیدن یا به گردن آویختن توسط مردان، صدق زینت نیست، بلکه استفاده از آن به هر صورت و به هر قصدی حرام است هر چند انگشتر، حلقه، گردنبند و مانند آن باشد. ولی استفاده از آن توسط مردان برای جرّاحی استخوان و دندان سازی اشکال ندارد. ب: استفاده از انگشتری طلای زرد توسط مردان در هر حال حرام است.

س 447: ساخت و فروش جواهرات طلا که مخصوص مردان است و زنان از آنها استفاده نمی کنند، چه حکمی دارد؟

ج: ساخت جواهرات طلا اگر به منظور استفاده مردان باشد، حرام است و خرید و فروش آن به این قصد جایز نیست.

س 448: در بعضی از میهمانیها دیده می شود که شیرینی ها را در ظرفهای نقره ای می گذارند، آیا این کار، خوردن غذا در ظرف نقره محسوب می شود، و حکم آن چیست؟

ج: اگر برداشتن غذا و مانند آن از ظرف نقره به قصد خوردن، استعمال ظرف نقره در خوردن و آشامیدن محسوب شود، حرام است.

س 449: آیا گذاشتن روکش طلا روی دندان اشکال دارد؟ روکش پلاتین چطور؟

ج: گذاشتن روکش طلا یا پلاتین روی دندان اشکال ندارد، ولی پوشاندن دندان های جلو با طلای زرد، اگر به قصد زینت باشد، خالی از اشکال نیست. اجوبه الاستفتائات 

حتما بخوانيدويژه نامه احكام نمازكليد: پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه پوشيدن طلا و نقره انگشتر و حلقه   پوشيدن طلا و نقره انگشتر وانگشتر عقد انگشتر عقد انگشتر عقد انگشتر عقد انگشتر عقد طلا سفيد مرد طلا سفيد مرد طلا سفيد مردطلا سفيد مرد  طلا سفيد مرد طلا سفيد مرد طلا سفيد مرد پلاتين پلاتين پلاتين پلاتين پلاتين پلاتين پلاتين

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.