وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

پدر یا همسر خمس نمی دهد

2

پدر یا همسر خمس نمی دهد

والدين تارك خمس

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله خامنه اي»

شماره استفتاء: 576475

سوال: ۱-اگر اهل خانواده یقیین داشته باشند پدر خانواده خمس نمی دهد، حکم تصرف در اموال و حکم وضو و غسل چگونه است ، وظیفه این افراد چیست؟

۲-وضو گرفتن در خانه کسی که خمس نمی دهد، چگونه است؟ در صورتی که یقیین داشته باشیم که خمس نمی دهد.

پاسخ:

ج1و2) استفاده اشکال ندارد.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله خامنه ای.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

«استفتاء اختصاصی سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله سيستاني»

کد استفتاء: 382303
موضوع: خمس
—————————

پرسش:
۱-اگر اهل خانواده يقيين داشته باشند پدر خانواده خمس نمي دهند، حكم تصرف در اموال و حكم وضو و غسل چگونه است ، وظيفه اين افراد چيست؟

۲-وضو گرفتن در خانه كسي كه خمس نمي دهد، چگونه است؟ در صورتي كه يقيين داشته باشيم كه خمس نمي دهد؟

بسمه تعالى

1-   آنچه به خانه می آورد برای اهل خانه حلال است و آنها تکلیفی ندارند

2-   صحیح است

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله سیستانی.

۳۰پرسش: آیا کسی که خرجی خود را از کسی دیگر می گیرد اگر بداند یا شک داشته باشد که آن شخص خمس می دهد باید خمس پولی را که اومیگیرد به او بپردازد؟

پاسخ: لازم نیست.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله سیستانی.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

«استفتاء اختصاصی سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله مکارم شیرازی»

كد استفتاء : 9406010196

1-اگر اهل خانواده يقيين داشته باشند پدر خانواده خمس نمي دهند، حكم تصرف در اموال و وضو و غسل چگونه است ، وظيفه اين افراد چيست؟ 2-وضو گرفتن در خانه كسي كه خمس نمي دهد، چگونه است؟ در صورتي كه يقيين داشته باشيم كه خمس نمي دهد؟

پاسخ: 

اگر یقین ندارید خانه یا غذای او از پول غیر مخمس تهیه شده، تصرف در آن مانعی ندارد و اگر یقین دارید ما به شما اجازهمی دهیم تصرف کنید و معادل خمس آن را که تصرف کرده ‏اید به سادات نیازمندی بپردازید و اگر تمکن ندارید بر ذمه بگیرید و هر موقع که توانستید بپردازید.

در این زمینه لازم است همسر و فرزندان، با زبان خوش و لحن ملایم همراه با ادب و احترام  ایشان را امربه معروف و نهی از منکر نمایند و فواید مادی و معنوی خمس را بیان کرده تا در ایشان رغبت به پرداخت خمس ایجاد شود.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

مسأله 252 ـ اگر اجمالاً مى دانیم کسى عقیده به خمس دارد و خمس نمى دهد ولى نمى دانیم خصوص مالى را که به ما داده خمس به آن تعلّق گرفته یا نه، مثل این که احتمالاً اموالى از طریق ارث به او رسیده، یا وام گرفته و احتمال مى دهیم این مال از آنها باشد، تصرّف در چنین مالى اشکال ندارد و خمس آن لازم نیست، همچنین قبول دعوت این گونه اشخاص و یا نماز خواندن در خانه آنها جایز است، مگر این که بدانیم غذایى را که تهیّه کرده و یا خانه او از پول هایى است که خمس آن را نداده. 

خمس دستور مهمّ اسلامى.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد 

*- ويژه نامه احكام خمسکلید: پدر یا همسر خمس نمی دهدپدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد ر پدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهدپدر یا همسر خمس نمی دهد پدر یا همسر خمس نمی دهد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

2 نظرات
 1. زهرا می گوید

  سلام.ما خودمون در خونمون صندوق صدقه ای که متعلق به نیازمندان است رو درست کردیم طوریکه درش رو بازمیکنیم و داخل آن پول هایی رو برای نیازمندان میگذاریم و بعضا از صندوق صدقمون هم پول قرض میگیرم ،بعد چندسال پول های جمع آوری شده داخل صندوق رو به نیازمندان میدیم،منتها منکه فرزند خانواده هستم از پدرم خواستم که خمس صندوق صدقه ذکر شده رو که داریم رو پرداخت کنه ولی به هر حال با توصیفی که خودشون کردند گفتند که خمس به اینها تعلق نمیگیره…ولی آیا خمس تعلق میگیره؟ و اگه میگیره وظیفه من فرزند چیه؟ رهبری

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر هنوز به فقیر نداده اید، یا امکان تصرف در آن را دارید، این در حکم پس انداز هست و خمس دارد و باید خمس آن را پرداخت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر