وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است

نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است

رساله توضيح المسائل نماز

جاهایی که نماز خواندن در آنها مستحب است

مسأله ۸۹۳ در شرع مقدس اسلام بسیار سفارش شده است، که نماز را در مسجد بخوانند و بهتر از همه مسجدها مسجد الحرام است و بعد از آن مسجد پیغمبر صلی اللّه علیه و آله و سلم و بعد مسجد کوفه (۱) و بعد از آن مسجد بیت المقدس و بعد از مسجد بیت المقدس، مسجد جامع هر شهر و بعد از آن مسجد محله و بعد از مسجد محله، مسجد بازار است.

(۱) (اراکی:) و مسجد بیت المقدس و بعد از آن مسجد جامع هر شهر و بعد از آن مسجد محله و بعد از مسجد محله، مسجد بازار است.

(بهجت:) مسأله نماز در مسجد، از نماز در غیر مسجد افضل است؛ و بهتر از همه مسجد الحرام است و بعد مسجد النبی صلی اللّه علیه و آله و سلم و بعد مسجد کوفه و بعد مسجد سهله و مسجد خیف و مسجد غدیر و مسجد بیت المقدس و مسجد براثا و مسجد قُبا و مسجد جامع هر شهر و بعد مسجد قبیله و بعد مسجد بازار؛ و از جمله مواضع مستحب و با فضیلت، مشاهد مشرفه انبیاء و اوصیاء آنان و ائمه علیهم السلام است.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][مسأله ۸۹۴ برای زنها نماز خواندن در خانه]

مسأله ۸۹۴ برای زنها نماز خواندن در خانه، بلکه در صندوق خانه و اطاق عقب بهتر است (۱)، ولی اگر بتوانند کاملًا خود را از نامحرم حفظ کنند بهتر است در مسجد نماز بخوانند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (اراکی، خوئی، تبریزی، گلپایگانی، صافی، زنجانی:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(مکارم:) مسأله برای زنها در صورتی که خود را از نامحرم به خوبی حفظ کنند بهتر است نماز را در مسجد بخوانند و اگر راهی برای یاد گرفتن احکام و مسائل اسلامی جز از طریق رفتن به مسجد وجود ندارد واجب است به مسجد بروند.

(فاضل:) مسأله برای زنها، بهتر آن است که نماز را در خانه و اتاق اختصاصی خود بخوانند، ولی اگر نماز در مسجد به هر جهتی غیر از مسجد بودن فضیلت بر نماز در خانه را داشته باشد مثل این که در مسجد جماعت است یا حضور قلب بیشتری وجود دارد بهتر است زنان برای درک این فضیلت با حجاب کامل به مسجد بروند و اگر راهی برای یاد گرفتن احکام و مسائل اسلامی جز از طریق رفتن به مسجد وجود ندارد واجب است به مسجد بروند.

(سیستانی:) مسأله برای زنان بهتر آن است که نماز خود را در جایی بخوانند که از دیگر جاها در محفوظ بودن از نامحرم مناسبتر باشد، خواه اینجا خانه باشد یا مسجد یا جای دیگر.

[مسأله ۸۹۵ نماز در حرم امامان علیهم السلام مستحب بلکه بهتر از مسجد است]

مسأله ۸۹۵ نماز در حرم امامان علیهم السلام مستحب، بلکه بهتر از مسجد است و (۱) نماز در حرم مطهر حضرت امیر المؤمنین علیه السلام برابر دویست هزار نماز است.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (خوئی، تبریزی، سیستانی:) و مرویست که.. (مکارم:) بلکه در حدیث آمده..

[مسأله ۸۹۶ زیاد رفتن به مسجد و رفتن در مسجدی که نمازگزار ندارد مستحب است]

مسأله ۸۹۶ زیاد رفتن به مسجد و رفتن در مسجدی که نمازگزار ندارد مستحب است و هم سایه مسجد اگر عذری نداشته باشد، مکروه است در غیر مسجد نماز بخواند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(مکارم:) مسأله رفتن به مسجدی که نمازگزار ندارد مستحب ّ است. و همسایگان مسجد تا عذری نداشته باشند نماز در مسجد را ترک نکنند.

[مسأله ۸۹۷ مستحب است انسان با کسی که در مسجد حاضر نمی شود غذا نخورد]

مسأله ۸۹۷ مستحب است انسان با کسی که در مسجد حاضر نمی شود غذا نخورد (۱) و در کارها با او مشورت نکند و هم سایه او نشود و از او زن نگیرد و به او زن ندهد.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (فاضل:) مستحب است انسان با کسی که از روی بی اعتنایی به مسجد مسلمانها حاضر نمی شود رابطه دوستی برقرار نکند، با او غذا نخورد..

(مکارم:) مسأله شایسته است انسان با کسانی که از روی بی اعتنایی به مسجد مسلمانها حاضر نمی شوند، رابطه دوستی برقرار نکند، با آنها غذا نخورد و در کارها با آنها مشورت ننماید و از آنها زن نگیرد و به آنها زن ندهد.

رساله توضيح المسائل نماز

جاهایی که نماز خواندن در آنها مکروه است

[مسأله ۸۹۸ نماز خواندن در چند جا مکروه است]

مسأله ۸۹۸ نماز خواندن در چند جا مکروه است و از آن جمله است: حمام، زمین نمک زار، مقابل انسان، مقابل دری که باز است، در جاده و خیابان و کوچه اگر برای کسانی که عبور می کنند زحمت نباشد و چنانچه زحمت باشد حرام ولی نماز باطل نیست (۱)، مقابل آتش و چراغ، در آشپزخانه و هر جا که کوره آتش باشد، مقابل چاه و چاله ای که محل بول باشد، روبروی عکس و مجسمه چیزی که روح دارد، مگر آن که روی آن پرده بکشند، در اطاقی که جنب در آن باشد، در جایی که عکس باشد اگر چه روبروی نمازگزار نباشد، مقابل قبر، روی قبر، بین دو قبر (۲)، در قبرستان.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (خوئی، تبریزی، سیستانی:) چنانچه زحمت باشد، مزاحمت حرام است..

(اراکی، گلپایگانی، فاضل، صافی:) چنانچه زحمت باشد حرام و نماز باطل است..

(زنجانی:) چنانچه زحمت باشد حرام و به احتیاط مستحب نماز باطل است..

(مکارم:) شایسته است نماز را در این چند جا نخوانند: حمّام، زمین نمک زار، مقابل انسانی که نشسته یا ایستاده است، مقابل دری که باز است و در جادّه ها و کنار خیابانها در صورتی که مزاحم عبور و مرور مردم نباشد و اگر مزاحم باشد حرام است..

(۲) [عبارت «بین دو قبر» در رساله آیت اللّه مکارم نیست]

[مسأله ۸۹۹ کسی که در محل عبور مردم نماز می خواند]

مسأله ۸۹۹ کسی که در محل عبور مردم نماز می خواند، یا کسی روبروی اوست، مستحب است جلوی خود چیزی بگذارد (۱) و اگر چوب یا ریسمانی هم باشد کافی است. این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (فاضل:) که میان او و آنها حائل گردد حتی ّ اگر عصا، تسبیح یا ریسمانی باشد.

(مکارم:) مسأله هر گاه انسان در جایی نماز می خواند که مردم از جلو او عبور می کنند مستحب ّ است جلو خود چیزی بگذارد که میان او و آنها حایل گردد حتّی اگر عصا و تسبیح و ریسمانی هم باشد کافی است.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/rgGuei

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است نماز در چه مکان هایی مستحب و مکروه است

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.