وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر وهابیت در مورد امام زمان

نظر وهابیت در مورد امام زمان

آيا وهابيت اعتقادي به منجي دارند ؟

پاسخ:
در رابطه با رويكرد وهابيت نسبت به مهدويت ، توجه شما را به اين نكته جلب مي كنم كه وهابيت و اهل سنت حدود ۹۹ درصدشان در رابطه با مهدويت ، پنجاه ـ شصت در صد با شيعه هم عقيده هستند؛ يعني اين ها معتقد هستند كه رسول اكرم صلي الله عليه وآله بشارت داده به وجود حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) كه آن نازنين وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد ؛ همان گونه كه از ظلم و ستم لبريز شده است .

در اين زمينه ما اختلاف آن چناني با اهل سنت حتي با وهابيت هم نداريم . البته اگر فرصتي شد در رابطه با مهدويت نوعي و شخصي كه چه شاخصه هاي دارد سر فرصت بحث خواهيم كرد .

نكته جالب توجه اين است كه ابن تيميه ، بزرگ نظريه پرداز وهابيت هم وقتي در برابر انبوهي از روايات در صحاح سته و حتي در صحيح بخاري و مسلم در باره حضرت مهدي مواجه مي شود، صراحتاً مي گويد :

إن الأحاديث التي يحتج بها علي خروج المهدي أحاديث صحيحة، رواها أبو داود والترمذي وأحمد وغيرهم من حديث ابن مسعود وغيره .

احاديثي كه مي توانيم احتجاج كنيم بر آن احاديث بر قيام حضرت مهدي ، اين احاديث صحيح هستند . اين روايات را ابو داود ، ترمذي و احمد نقل كرده اند .

منهاج السنة النبوية ، ج ۴ ، ص۲۱۱

خود آقاي ابن قيم، شاگرد و ناشر افكار ابن تيميه هم در اين زمينه مفصل بحث كرده است و مي گويد احاديث مربوط به حضرت مهدي، احاديث حسن و صحيح هستند .

جالب تر از اين ها آقاي بن باز مفتي اعظم سابق عربستان سعودي، عبارت خيلي ظريفي دارد :

مسئله حضرت مهدي عليه السلام واضح است و احاديث پيرامون آن مستفيضه؛ بلكه متواتر است و تعداد زيادي از اهل علم متواتر بودن احاديث حضرت مهدي عليه السلام را نقل كرده اند.

أمر المهدي معلوم ، والأحاديث فيه مستفيضة، بل متواترة وقد حكي غير واحد من أهل العلم تواترها . وهي متواترة تواترا معنويا ، لكثرة طرقها ، واختلاف مخارجها ، وصحابتها ، ورواتها ، وألفاظها ، فهي – بحق – تدل علي أن هذا الشخص الموعود به أمره ثابت وخروجه حق .

وقد رأينا أهل العلم أثبتوا أشياء كثيرة بأقل من ذلك . والحق أن جمهور أهل العلم ، بل هو الاتفاق : علي ثبوت أمر المهدي، وأنه حق ، وأنه سيخرج في آخر الزمان . وأما من شذّ من أهل العلم – في هذا الباب – فلا يلتفت إلي كلامه في ذلك .

مسئله حضرت مهدي عليه السلام واضح است و احاديث پيرامون آن مستفيضه؛ بلكه متواتر است و تعداد زيادي از اهل علم متواتر بودن احاديث حضرت مهدي عليه السلام را نقل كرده اند . و تواتر آن تواتر معنوي است به خاطر كثرة طرق احاديث آن، و اختلاف در لفظ احاديث و راويان و الفاظ بحق دلالت بر اين دارد كه اين شخص موعود امر ثابتي دارد و خروج او حق است.

و ما ديده ايم كه علما مسائل زيادي را با رواياتي كمتر از اين ثابت كرده اند . و قول حق از علما بلكه اتفاق علما بر ثبوت مسئله مهدويت است و همين قول حق است و به حق كه او در آخر الزمان خارج خواهد شد . و اما عده قليلي از علما (در اين مسئله) توجهي به صحبت درباره او نكرده اند .

مجلة الجامعة الإسلامية بالمدينة المنورة، العدد ۳ ، السنة الأولي ۱۳۸۸، في ذيل محاضرة عبد المحسن العباد.

همچنين آقاي ناصر الدين الباني كه از او به بخاري دوران تعبير مي كنند ، شبيه اين عبارت را دارد .

مجلة التمدن الإسلامي الدمشقية ، شمارهء ۲۷ و ۲۸ ، سال ۲۲ ، ص ۶۴۲ .

رابطة العالم اسلامي كه در حقيقت مركز فرهنگي وهابيت است ، در برج مي ۱۹۷۶ رسماً اعلام كرد :

فإنّ الاعتقاد بظهور المهدي يعتبر واجباً علي كل مسلم وهو جز من عقائد أهل السنة والجماعة ولا ينكر ذلك إلاّ كلّ جاهل أو مبتدع .

اعتقاد به ظهور حضرت مهدي ، يك امري است واجب بر همه مسلمان ها . اين عقيده ، جزء عقائد اهل سنت و جماعت است و جز جاهل و نادان و بدعت گذاري كسي نمي تواند اين عقيده را انكار كند .

مشكل ما با وهابيت ، نسبت به وجود حضرت ولي عصر (ارواحنا له الفداه) ولادت آن حضرت و اين كه آيا حضرت مهدي (سلام الله علي)ه از نسل امام عسكري عليه السلام است و در سال ۲۵۵ هـ به دنيا آمده يا نه ، مورد اختلاف با وهابيت است كه اين ها قاطعانه در برابر اين عقيده شيعه ايستاده اند. علماي زيادي از اهل سنت صراحتاً در كتاب هاي خودشان گفته اند كه حضرت مهدي سلام الله عليه در سال ۲۵۵ يا در سال ۵۸ از نرجس خاتون و امام عسكري به دنيا آمده است .آمار ۱۲۰ نفر از علماي اهل سنت جمع آوري شده است كه همگي اعتراف دارند بر ولادت حضرت ولي عصر اواحنا له الفداء

نظرات علماي بزرگ اهل سنت معترف بر ولادت حضرت مهدي در سال ۲۵۵ هجري

در رابطه با شخصيت هاي اهل سنت كه در رابطه با ولادت آقا حضرت مهدي سخن گفته اند ، فقط چند نمونه از علماي انساب كه حرف اول را آن ها مي زنند و بعد چند نفر از شخصيت هاي برجسته را عرض مي كنم .

جناب ابو نصر سهل بن عبد الله از اعلام قرن چهارم در كتاب سر السلسلة العلوية صراحت دارد بر اين كه آقا حضرت مهدي فرزند امام عسكري به دنيا آمد و او را قائم و حجت مي دانند .

سر السلسلة العلويه ص ۳۹

بعد مي گويد : هيچ اشكالي در نسب آن حضرت نيست ؛ ولي به خاطر برخي از مسائل سياسي برادرش جعفر آمد و ادعا كرد ميراث امام عسكري را .

جناب فخر رازي از شخصيت هاي برجسته اهل سنت ، صاحب كتاب تفسير كبير ، متوفاي ۶۰۶ هـ صراحت دارد :

فله ابنان وبنتان . اما الإبنان فأحدهما صاحب الزمان والثاني موسي درجه في حيات أبيه .

امام عسكري (عليه السلام) دو تا دختر و دو تا پسر داشتند . يكي از فرزندان آن ها صاحب الزمان و ديگري موسي بوده كه در زمان حيات پدرش از دنيا رفته است .

الشجرة المباركة في انساب الطالبية ، ص۷۸

جناب محمد امين كه از شخصيت هاي بلند آوازه اهل سنت در شناخت انساب و قبائل عرب است ، صراحت دارد:

محمد المهدي وكان عمره عند وفات أبيه ، خمس سنين .

عمر حضرت مهدي ، هنگام وفات پدرش پنج سال بوده است .

في معرفة قبائل العرب ، ص۳۶۴

جناب عمري در كتاب المجزي في انساب الطالبين ، ص۱۳۰ و ديگر بزرگان ابن عنبه در عمدة الطالب في أنساب آل أبي طالب ، ص۱۹۹ اين تعبير را دارند .

جالب اين است آقاي ابن اثير جزري ، صاحب الكامل في التاريخ ، ج۷ ، ص۲۷۴ صراحت دارد بر ولادت آقا امام زمان در سال ۲۵۵ هـ كه در هنگام وفات آقا امام عسكري اين آقا در قيد حيات بوده است .

آقاي ابن خلكان از استوانه هاي علمي اهل سنت مي فرمايد :

كانت ولادته يوم الجمعة منتصف شعبان سنة خمس وخمسين ومأتين .

ولادت حضرت مهدي ، روز جمعه نيمهء شعبان ، سال ۲۵۵ هجري بوده است .

وفيات الأعيان، ج۴، ص۱۷۶

آقاي ذهبي در كتاب هاي متعددش در اين زمينه سخن گفته است . در تاريخ اسلام ، دارد :

وأما ابنه محمد بن الحسن الذي يدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة ، فولد سنة ثمان وخمسين وقيل سنة ستة وخمسين .

تاريخ اسلام ، در وفيات ۲۵۱ تا ۲۶۰

همين تعبير را در سير اعلام النبلاء ، ج۱۳، ص۱۱۹ دارد . شبيه اين عبارت در كتاب العبر في خبر من غبر ، ج۵، ص۳۷ دارد.

حضرت مهدي ، فرزند امام عسكري سال ۲۵۸ يا ۲۵۶ به دنيا آمده است .

آقاي زركلي وهابي كه در حقيقت تراث وهابيت را در كتاب «الأعلامش» زنده كرد ، كه از وهابيون معاصر ما نيز هست، مي گويد :

ولد في سامرا ومات ابوه وله من العمر خمس سنين . و قيل في تاريخ مولده ليلة نصف شعبان سنة خمس و خمسين و مأتين

حضرت مهدي در سامرا به دنيا آمد ؛ در حالي كه پنج سال بيشتر نداشت ، پدر خود را از دست داد . مي گويند او در نيمه شعبان سال ۲۵۵ به دنيا آمده است .

الأعلام – خير الدين الزركلي – ج ۶ ص ۸۰

منبع: سایت هدانا به نقل از مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج)

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/tTje01

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه امامت پژوهی

  1. آیاتی درباره امام زمان
  2. خروج سفياني از علائم ظهور
  3. شرح حديث من مات و لم يعرف امام زمانه
  4. چرایی دفن شبانه حضرت زهرا س
  5. غصب حق فاطمه عليها السلام در روایات
  6. روایات غصب کردن ارث حضرت زهرا
  7. دلايل ايمان آوردن حضرت ابوطالب


کلید : نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابیت در مورد امام زمان نظر وهابيون سلفي در مورد امام زمان نظر وهابیون سلفی در مورد امام زمان(عج) چیست دیدگاه وهابیت در مورد امام مهدی علیه السلام  نظر ابن تيميه و وهابیها در مورد امام زمان(عج) آیا تفاوت‌هایی بین نگاه شیعه و اهل سنت درباره امام زمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.