وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر امام زمان عج درباره علامه حلی

0

نظر امام زمان عج درباره محقق حلی

آيا امام زمان(عج) به محقق حلى فرموده اند كه تو واقعا محقق هستى؟

علامه حلى، از شاگردان برجسته و دست پرورده مكتب فقهى محقق حلى است. نامش جمال الدين حسن و معروف به آيت الله علامه حلى است. وى در سال 648 ق در شهر حله به دنيا آمد و در حدود سال 705 هجرى قمرى به درخواست الجايتو به ايران سفر كرد و به دفاع از امامت و ولايت ائمه معصومين (ع) برخاست و در بزرگترين جلسه مناظره كه با حضور انديشمندان شيعى و علماى مذاهب مختلف برگزار شد خلافت‏بلافصل مولا على (ع) بعد از رسالت پيامبر اكرم را ثابت نمود و با دليل‏هاى بسيار محكم، برترى مذهب شيعه اماميه را چنان روشن كرد كه جاى هيچ شبهه‏اى براى حاضران در مجلس نماند.

نوشته‏اند:

شب جمعه كه فرا مى‏رسيد بوى تربت مقدس ابا عبدالله الحسين (ع) و عشق زيارت حضرتش، علامه را بى‏تاب مى‏كرد و از حله به كربلا مى‏كشاند. از اين رو هر هفته روزهاى پنجشنبه به زيارت مولا و آقايش مى‏شتافت. در يكى از روزها كه به تنهايى در حال حركت‏بود شخصى با وى به راه افتاد و با يكديگر مشغول صحبت‏شدند. در ضمن صحبت‏براى علامه معلوم شد كه اين شخص مرد فاضلى است و تبحر خاصى در علوم دارد. از اين نظر مشكلاتى را كه در علوم مختلف برايش پيش آمده بود از آن شخص پرسيد و او به همه پاسخ گفت، تا اينكه بحث در يك مساله فقهى واقع شد و آن شخص فتوايى داد كه علامه منكر آن شد و گفت: دليل و حديثى بر طبق اين فتوا نداريم.

آن شخص گفت: شيخ طوسى در كتاب تهذيب، در فلان صفحه و فلان سطر حديثى را در اين باره ذكر كرده است. علامه در حيرت شد كه راستى اين شخص كيست؟ از او پرسيد: آيا در اين زمان كه غيبت كبراست مى‏توان حضرت صاحب الامر، عجل‏الله‏تعالى‏فرجه، را ديد؟ در اين هنگام عصا از دست علامه افتاد و آن شخص خم شد و عصا را از زمين برداشت و در دست علامه گذاشت و فرمود: چگونه صاحب الزمان را نمى‏توان ديد و حال آنكه دست او در دست توست

علامه بى‏اختيار خود را در مقابل پاى آن حضرت انداخت و بيهوش شد وقتى به هوش آمد كسى را نديد.

پس از بازگشت‏به حله، به كتاب تهذيب مراجعه كرد و آن حديث را در همان صفحه و سطر كه آن حضرت فرموده بود پيدا كرد و به خط خود در حاشيه آن نوشت:

اين حديثى است كه حضرت صاحب الامر (عج) به آن خبر داد و به آن راهنمايى كرد.

يكى از دانشمندان مى‏نويسد: من آن كتاب را ديدم و در حاشيه آن حديث، خط علامه حلى را نيز مشاهده كردم.

در اين داستان و ساير داستانها مطلبى درباره اينكه امام زمان به محقق فرموده باشد تو واقعا محققى پيدا نكرديم.

پرسمان/.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.