وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نجس شدن مهر و محل سجده

در ادامه نظر مراجع عظام تقلید درباره سجده بر مهر نجس را بخوانید.

نجس شدن مهر و محل سجده

رساله توضيح المسائل نماز

[ مهر یا چیز دیگری که بر آن سجده می کند]

مسأله ۱۰۶۵ مهر (۱) یا چیز دیگری که بر آن سجده می کند (۲)، باید پاک باشد، ولی اگر مثلًا مهر را روی فرش نجس بگذارد (۳)، یا یک طرف مهر نجس باشد و پیشانی را به طرف پاک آن بگذارد (۴) اشکال ندارد.

این مسأله، در رساله آیت اللّه مکارم نیست

(۱) (زنجانی:) مقداری از سطح مهر..

(۲) (سیستانی:) به مقداری که سجده بر آن صحیح است..

(۳) (زنجانی:) یا پشت مهر نجس باشد، سجده بر آن مانعی ندارد؛ مگر آن که موجب نجس شدن پیشانی شود به طوری که موجب بطلان نماز گردد.

(۴) (سیستانی:) یا قسمتی از روی مهر پاک باشد و قسمتی نجس باشد اگر پیشانی را نجس نکند اشکال ندارد.

مسائل از ۱۰۶۶ تا ۱۰۶۸ اختصاصی

اشاره

(بهجت:) مسأله ۸۷۵ کسی که فراموش کرده که موضع سجده او نجس بوده و یا نمی دانسته و بعد از نماز فهمیده، در صورتی که قصد قربت داشته، نمازش صحیح است؛ و اگر در بین نماز فهمید، اگر در حال سجده است پیشانی را از موضع نجس کم کم بکشد تا به موضع پاک برسد و اگر بعد از سجده فهمید، سجده های گذشته صحیح است.

(بهجت:) مسأله ۸۷۶ اگر محل سجده منحصر در نجس شد، سقوط شرطیّت طهارت خالی از وجه نیست؛ و اگر امر دائر است که به محل نجس سجده کند یا بر لباس پاک، تخییر خالی از وجه نیست و در صورتی که امید برطرف شدن عذر را دارد، أحوط تأخیر نماز برای آخر وقت است.

(بهجت:) مسأله ۸۷۷ اگر موضعی که پیشانی بر آن گذاشته می شود نجس باشد و حالت سرایت هم نداشته باشد ولی قسمتی از آن به مقداری که برای سجده لازم است پاک باشد، سجده بر آن کفایت می کند.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.