وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نامزدم دیگر علاقه ای به من و ازدواج ندارد؟

0

نامزدم دیگر علاقه ای به من و ازدواج ندارد؟

 

پسری 30 ساله هستم که حدود یکسال و نیم است که عقد کردم، اما الان همسرم به من می گوید هیچ گونه علاقه ای به من ندارد و باید جدا بشیم؛ در حالی که من اون رو واقعاً دوست دارم و خانواده ها هم هیچ مشکلی با هم ندارند. چکار کنم؟ 

پاسخ:
از بروز این مشکل برای شما در ابتدای شروع زندگی مشترک تان متأسفیم. اینکه چرا همسرتان علاقه ای به ادامۀ زندگی با شما ندارد و بعد از گذشت یکسال و نیم از تاریخ عقدتان پیشنهاد جدایی می دهد، عوامل متعددی ممکن است داشته باشد که برای حل مشکل ابتدا باید آن عوامل به خوبی شناسایی و ریشه یابی گردد و سپس براساس آن راهکار ارائه گردد.

عوامل احتمالی

ممکن است همسرتان از ابتدا علاقه ای به ازدواج با شما نداشته و به نوعی ازدواج وی با شما ازدواج تحمیلی و اجباری بوده باشد.

ممکن است همسرتان در فرایند انتخاب همسر و همسرگزینی دقت نکرده و حالا در دوران عقد که شناخت بهتری نسبت به شما و خلق و خوی و دیگر خصوصیات شخصیتی و اخلاقی تان به دست آورده به این نتیجه رسیده که به درد هم نمی خورید و از خلق و خوی تان خوشش نمی آید.

ممکن است بین شما و همسرتان کینه و کدورت و یا اختلافاتی در همان ابتدای آشنایی، فرایند خواستگاری و یا در طول دوران نسبتاً طولانی عقد ایجاد شده و شدت آن باعث رویگردانی همسرتان از شما و ادامۀ زندگی با شما شده باشد. البته طولانی بودن دوران عقد هم می تواند در بروز اختلاف و تشدید آن مؤثر باشد.

ممکن است شما به خاطر عدم آشنایی با مهارت های ارتباطی و ناتوانی در برقراری رابطۀ موثر در ارتباط با همسرتان درست عمل نکرده اید و ناخواسته و یا ندانسته باعث سردی روابط و بی میلی همسرتان برای ادامۀ زندگی شده اید.

ممکن است پای شخص ثالثی در میان باشد و همسرتان به فرد دیگری علاقه مند شده باشد و قصد ازدواج با او را داشته باشد.

در بدبینانه ترین حالت ممکن است همسرتان اغفال شده باشد و فردی با چرب زبانی، با فرایند مخ زنی، تطمیع، تهدید و دادن وعدۀ ازدواج با همسرتان رابطۀ دوستانه برقرار نموده باشد.

به هر حال، همۀ این عوامل و سایر موارد احتمالی باید به خوبی بررسی شود و آنگاه متناسب با آن راهکار ارائه گردد.

البته باید توجه داشت عوامل احتمالی که عرض شد صرفاً از باب احتمال بود تا قبل از هر اقدامی انگیزۀ شما برای پیگیری مسئله از طریق مشاوره حضوری بیشتر شود تا علت مسئله را به کمک مشاوران و روانشناسان باتجربه ریشه یابی و حل کنید.

لزوم مشاورۀ حضوری

باتوجه به پیچیدگی خاصی که مشکل شما دارد؛ طبیعتاً از یک مشاوره غیرحضوری از نوع مکاتبه ای یکطرفه با توجه به محدودیت های متعددی که دارد؛ انتظاری بیش از این نمی رود که شما را برای بررسی مشکل به مشاوره حضوری ارجاع دهیم تا شما بتوانید زیر نظر متخصصان مشکل تان را تا رسیدن به نتیجۀ مطلوب پیگیری نمایید.

وظیفۀ مشاوران خانواده، زوج درمانگران و خانواده درمانگران در ابتدا ورود تخصصی و مداخله در بحران ایجاد شده به منظور حفظ و حراست از زندگی مشترک می باشد؛ در نهایت اگر با همۀ تلاش های حرفه ای و تخصصی، مشکلات فی مابین قابل حل نباشد حکم به جدایی می گردد.

به هر حال، پیوندی که با عقد ازدواج مستحکم شده است، به این سادگی نمی توان با بروز یک مشکل از هم بگسلانید. البته اگر مشکلات اساسی و لاینحل در ازدواج وجود داشته باشد به طوری که با مشاوره های تخصصی قابل حل نباشد و نظر جمعی مشاوران خانواده، زوج درمانگران و خانواده درمانگران بر طلاق باشد در این فرض، می توان تقاضای طلاق داد و تبعات و لوازمش را پذیرفت و هرگز نباید به طرف دیگر قضیه ظلم روا داشت.

مشاوران ازدواج، زوج درمانگران و خانواده درمانگران باتجربه و دین آشنا می توانند در این گونه مشکلات همسران ورود پیدا کنند و به همسران در تصمیم گیری درست و منطقی کمک نمایند. 

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

جعفری نژاد، کامران و مهدی میرمحمدصادقی، مشکلات تلخ را شیرین کنیم: فرآیند حل اختلاف در دوران عقد، مشهد: آستان قدس رضوی، 1393.
جعفری نژاد، کامران و مهدی میرمحمدصادقی، نمک زندگی: رویارویی با اختلافات رایج در دوران عقد، مشهد: آستان قدس رضوی، 1393.
حسنی، ابوالقاسم، دوران شیرین نامزدی، قم: نور الزهرا(ع)، 1396.
حسین خانی، هادی، دوران عقد، تهران: کانون اندیشه جوان، 1394.
صادقیان هرات، محمد، دوران عقد، مشهد: آفتاب دانش، 1382.
طباطبایی، سیدمحسن، نکات طلائی در بهبود روابط در دوران نامزدی، عقد و ازدواج، ناشر: تیماج، 1396.
عدالتیان، مهدی، بهترین و بدترین دوران عقد، مشهد: خانه پژوهش: راه روشن، 1393.
هراتیان، عباسعلی و فاطمه سادات شمسی نژاد، نامزدی، قم: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، دفتر نشر معارف، 1396.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.