وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نافله نمازهای ظهر و عصر در روز جمعه چگونه است

4

نافله نمازهای ظهر و عصر در روز جمعه چگونه است

مطابق نظر آيت الله خامنه ای
مطابق نظر آيت الله خامنه ای

آداب روز جمعه – نماز جعفر طیار

از مستحبات مؤکّد روز جمعه، نماز جعفر طیّار است، بهترین وقت خواندن آن، هنگام بالا آمدن آفتاب است و می توان آن را از نافله های شب یا روز، حساب کرد که هم از نوافل حساب شود و هم نماز جعفر، مثلًا نمازگزار می تواند نماز جعفر را که صبح جمعه می خواند، هنگام خواندن آن، نافله نماز ظهر را هم نیت کند.

منبع: ساید هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

نحوه ی خواندن نافله ظهر و عصر در روز جمعه [احکام نماز های مستحب ]

پرسش : نافله نمازهای ظهر و عصر در روز جمعه چگونه خوانده می شود؟

پاسخ : نافله روز جمعه بیست رکعت است: 6 رکعت زمانی که نور آفتاب، افق را فرا گیرد، 6 رکعت وقتی خورشید بالا آمد، 2 رکعت پس از ظهر و پیش از نماز و 6 رکعت بعد از نماز جمعه یا ظهر.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


حضرت آیت الله العظمی سیستانی
حضرت آیت الله العظمی سیستانی

مسأله 751 ـ نمازهای مستحبّی زیاد است و آنها را نافله گویند، و بین نمازهای مستحبّی به خواندن نافله‌های شبانه‌روزی بیشتر سفارش شده، و آنها در غیر روز جمعه سی و چهار رکعت‌اند، که هشت رکعت آن نافله ظهر، و هشت رکعت نافله عصر و چهار رکعت نافله مغرب، و دو رکعت نافله عشا، و یازده رکعت نافله شب، و دو رکعت نافله صبح می‏باشد. و چون دو رکعت نافله عشا را ـ بنا بر احتیاط واجب ـ باید نشسته بخواند، یک رکعت حساب می‌شود. ولی در روز جمعه بر شانزده رکعت نافله ظهر و عصر، چهار رکعت اضافه می‌شود، و بهتر آن است که تمام بیست رکعت را پیش از زوال به‌جا آورد. بجز دو رکعت آن که بهتر است در وقت زوال باشد.

 

مسأله ۱۸۳۳.  خواندن نافله ظهر و نافله عصر قبل از اذان ظهر در غیر روز جمعه جایز نیست؛ مگر آن که نمازگزار بداند بعد از اذان، هرچند به علّت عذر عرفی، نمی‏تواند آن‌ها را انجام دهد.

امّا در روز جمعه بهتر است از بیست رکعت نافله ظهر و عصر، دو رکعت را هنگام ظهر و هیجده رکعت را قبل از ظهر بخواند و از آن هیجده رکعت، بهتر است شش رکعت آن اول روز هنگام گسترده شدن نور خورشید و شش رکعت آن هنگام بالا آمدن خورشید و شش رکعت دیگر قبل از اذان ظهر خوانده شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

ویژه نامه و بخش احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

4 نظرات
 1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

  سلام علیکم
  چهار رکعت به نافله ظهر و عصر اضافه می شود.
  وفقکم الله لکل الخیر

 2. مهدی کردلو می گوید

  سلام از سایت رهبری (leader. Ir) سوال نمودم :
  لطفا اوقات نوافل روزجمعه را توضیح دهید.
  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
  پاسخ دادند:
  [اوقات نوافل در روز جمعه و غیر آن با یکدیگر فرقی ندارند فقط در روز جمعه بر شانزده ركعت نافلۀ ظهر و عصر، چهار ركعت اضافه مى‌شود، بنابراین نافله نماز ظهر پيش از نماز ظهر خوانده می شود. و وقت آن از اول ظهر است تا موقعی كه آن مقدار از سايه شاخص كه بعداز ظهر پيدا می شود، به اندازه دو هفتم آن شود. مثلا اگر درازی شاخص هفت وجب باشد، هر وقت مقدار سايه ای كه بعد از ظهر پيدا می شود به دو وجب رسيد، آخر وقت نافله ظهر است.
  نافله عصر پيش از نماز عصر خوانده می شود. و وقت آن تا موقعی است كه آن مقدار از سايه شاخص كه بعد از ظهر پيدا می شود، به چهار هفتم آن برسد. و چنانچه بخواهد نافله ظهر يا نافله عصر را بعد از وقت آنها بخواند، بهتر است نافله ظهر را بعد از نماز ظهر، و نافله عصر را بعد از نماز عصر بخواند. و بنابر احتياط واجب، نيت ادا و قضا نكند.
  …].
  تکلیف زمان آن 4 رکعت اضافی برای من معلوم نشد. شما اطلاعی دارید؟ ظاهرا این نظر کلا با نظرسایر مراجع در خصوص کیفیت نوافل روزجمعه متفاوت است.
  باتشکر،

 3. حامد می گوید

  با سلام
  خواهشمند است وقت نوافل ظهر و عصر جهت مقلدين آيت الله خامنه اي را بيان بفرماييد.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما می توانید به زمان نافله در رساله امام خمینی رجوع کنید یا از اینجا کلیک کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر