وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

كعبه چه زمانى ساخته شد؟

0

كعبه چه زمانى ساخته شد؟

از قرآن و احاديث و تواريخ اسلامى به خوبى استفاده مى‏شود كه خانه كعبه پيش از ابراهيم، حتى از زمان آدم برپا شده بود، در سوره ابراهيم از قول اين پيامبر بزرگ مى‏خوانيم: «پروردگارا من بعضى از فرزندانم را در اين سرزمين خشك و سوزان در كنار خانه تو سكونت دادم».(1)

اين آيه گواهى مى‏دهد موقعى كه ابراهيم با فرزند شير خوارش اسماعيل و همسرش به سرزمين مكه آمدند اثرى از خانه كعبه وجود داشته است.

در سوره آل عمران نيز مى‏خوانيم: «نخستين خانه‏اى كه به منظور پرستش خداوند براى مردم ساخته شد در سرزمين مكه بود»(2) مسلم است كه پرستش خداوند و ساختن مركز عبادت از زمان ابراهيم آغاز نگرديده، بلكه قبلاً و حتى از زمان آدم (ع) بوده است. همچنين قرآن مى‏گويد: «بياد آوريد هنگامى را كه ابراهيم و اسماعيل پايه‏هاى خانه (كعبه) را بالا مى‏بردند، و مى‏گفتند «پروردگارا از ما بپذير تو شنوا و دانائى».(3)

اين تعبير مى‏رساند كه شالوده‏هاى خانه كعبه وجود داشته و ابراهيم و اسماعيل پايه‏ها را بالا بردند.

در خطبه معروف قاصعه از نهج البلاغه نيز مى‏خوانيم: «آيا نمى‏بينيد كه خداوند مردم جهان را از زمان آدم تا به امروز به وسيله قطعات سنگى… امتحان كرده است، و آن را خانه محترم خود قرار داده، سپس به آدم و فرزندانش دستور داد كه به گرد آن طواف كنند».

كوتاه سخن اينكه آيات قرآن و روايات اين تاريخچه معروف را تأييد مى‏كند كه خانه كعبه نخست به دست آدم ساخته شد، سپس در طوفان نوح فرو ريخت، و بعد به دست ابراهيم و فرزندش اسماعيل تجديد بنا گرديد.

قصه هاى قرآن، حضرت آيت الله مكارم شيرازى

(1) ابراهيم/ 37
(2) آل عمران/. 96
(3) بقره/ 127

پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.