وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست

4

قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست

قلب پاک و حجاب

 

 

آیا درسته که بعضی‌ها می گویند: باید قلب پاک باشد و چادر و ظاهر مهم نیست؟!

 

به عنوان مقدمه باید گفت که رابطه مستقیمی میان ظاهر انسان و باطن او و همچنین اثرگذاری ظاهر روی باطن و اثرگذاری باطن روی ظاهر، وجود دارد و این‌گونه نیست که ظاهر افراد از باطن آنها بیگانه باشد و باطن آنها از ظاهرشان.

 

در روایتی حضرت علی(علیه السلام) می فرماید:

«لِکُلِّ ظَاهِرٍ بَاطِنٌ عَلَی مِثَالِهِ فَمَنْ طَابَ ظَاهِرُهُ طَابَ بَاطِنُهُ وَ مَا خَبُثَ ظَاهِرُهُ خَبُثَ بَاطِنُه»؛

«برای هر ظاهری باطنی همانند ظاهر هست. پس هر که ظاهرش پاک باشد باطنش نیز پاک است و هر چه ظاهرش پلید است، باطنش نیز پلید است»[201]

 

در این روایت به رابطه مستقیم ظاهر و باطن اشاره شده است. و در روایت دیگر امام علی(علیه السلام) می فرماید:

«مَنْ حَسُنَتْ سَرِیرَتُهُ حَسُنَتْ عَلَانِیَتُه»[202]؛

«هر کس درونش نیکو باشد، ظاهرش نیز نیکو می گردد»[203]

این همان ضرب‌المثل: «از کوزه همان برون تراود که در اوست.»

 

بنابراین نوع آرایشی که زنان بر چهره دارند، با احوال درونی و تمایلات روانی آنان ارتباط مستقیم دارد و نه تنها آرایش چهره، بلکه نوع پوشش و شکل و اندازه لباسی که برای خود انتخاب می کنند، از متانت یا عدم تعادل درونی او خبر می دهد.[204]

 

با توجه به مقدمه گفته شده اینک به چند نشانه قلب پاک اشاره می‌شود:

 

1. قلب پاک در پرتو اطاعت از خدا

قلب پاک و به تعبیر قرآن کریم «قلب سلیم»[205] رفتار و کردار و گفتار انسان را نورانی ساخته و خروجی آن عمل صالح، انجام واجبات و ترک محرمات است.

نمی شود کسی مدعی قلبی پاک باشد، اما رفتارش مبتنی بر گناه، معصیت، وسوسه های شیطانی و هوس های آلوده باشد.

 

انسان ها باید در قاموس اندیشه خود این نکته اساسی را بنگاردند که درون پاک، بیرونی پاک می پروراند همان‌گونه که خداوند متعال می فرماید:

«وَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذی خَبُثَ لا یَخْرُجُ إِلاَّ نَکِد»[206]؛

«سرزمین پاکیزه و شیرین)، گیاهش به فرمان پروردگار می روید؛ امّا سرزمین های بد طینت(و شوره زار)، جز گیاه ناچیز و بی ارزش، از آن نمی روید»

بنابراین می توان گفت رابطه بین قلب پاک و حجاب از نوع رابطه ریشه و میوه است.

آنان که به بهانه صاف وپاک بودن دل، ضروریات اسلامی را ترک می کنند در واقع می خواهند از انجام تکلیف فرار نموده خود را بازی داده وتو جیه برای خودشان داشته باشد چراکه حجاب، دستوری قرآنی و واجبی شرعی است و بر تمام زنان مسلمان واجب گردیده است.[207]

 

2. «ایمان و عمل صالح» معیار قلب پاک

خداوند متعال دو معیار ایمان و عمل صالح را برای ارزیابی اعمال قرار داده و فرموده:

«إِنَّ الْإِنْسانَ لَفی  خُسْر. إِلاَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ…»[208]؛

«که انسان ها همه در زیانند؛ مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند»

 

با توجه به این آیات و دیگر آیات قرآن کریم، اگر قرار بود قلب پاک به عنوان تنها مبنای ارزیابی اعمال کافی باشد، دیگر تأکید بر عمل صالح در قرآن و دستورات دینی معنا نداشت. وانگهی، اگر ملاک ایمان و تقوی صرفا داشتن قلب پاک بود؛ پس این همه امر و نهی، واجب و مستحب و آداب و احکام، که در قرآن کریم آمده، برای چه بود!

دستورهایی که در قرآن کریم و روایات اهل بیت(علیهم السلام) در رابطه با انجام واجبات از قبیل: نماز، روزه، حج، جهاد، امر به معروف، نهی از منکر و… و پرهیز ار محرماتی همچون: غیبت، تهمت، دروغ، دزدی، نگاه نامشروع، زنا و… آمده، چه فلسفه ای می تواند داشته باشد؟!

اگر مهم فقط قلب پاک است، دستور خداوند به زنان پیغمبر(ص) و زنان مؤمنه مبنی بر رعایت حجاب و عفت چگونه توجیه می شود؟

 

3. قلب پاک مردها!!

فراموش نکنیم که پوشش زن به هر شکل که باشد دارای پیام است. چرا که پوشش هر کسی زبان ارتباط وی با دیگران است بنابراین چگونه می توان با ظاهری فریبنده از مردها بخواهید که به ظاهر شما توجه نکنند.

بنابراین اگر فرض کنیم زنان بی حجاب، پاک‌دامن باشند و به اصطلاح، قلب و دلشان پاک باشد، آیا مردان نیز خواهند توانست هنگام دیدن آنها با آن وضع، قلب و دل خویش را پاک نگه دارند؟ آیا تحریک نخواهند شد، هوس‌بازی نمی کنند و مزاحم آنان نخواهند شد؟ نه تنها تجربه که تحقیقات علمی و روان‌شناسی نیز خلاف این مطلب را ثابت کرده است.[209]

 

4. حجاب نشانه قلب پاک!

برخلاف تصور برخی که گمان می‌کنند با بدحجابی می‌توان قلب پاک داشت، خداوند متعال حجاب را به عنوان عامل و نشانه قلب پاک معرفی نموده است:

«وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ»[210]؛

«و هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را(بعنوان عاریت) از آنان [ همسران پیامبر] می خواهید از پشت پرده بخواهید؛ این کار برای پاکی دل‌های شما و آنها بهتر است!»

[202]. همان، ص 254.

[203]. تربیت فرزند وغیرت انسانی و الهی اصلاح ظاهر، اولین محور تربیت، آیت الله شیخ مجتبی تهرانی، شماره 19781، ۱۳ آبان 13۸۹، صفحه معارف.

[204]. هدایت‌خواه، ستار، زیور عفاف، مشهد، معاونت پژوهشی اداره کل آموزش و پرورش خراسان، 1375ش، دوم، ص 16.

[205]. شعراء (26)، آیه 89.

[206]. اعراف (7)، آیه 58.

[207]. بخش فرهنگی دفتر آیت الله فاضل لنکرانی، پرسمان حجاب‌شناسی، قم، انتشارات امیرالعلم، بی تا، اول، ص 15؛ صفی یاری، مسعود، راز حجاب، قم، نور السجاد، 1389 ش، دوم، ص 98.

[208]. عصر (103)، آیات 2و 3.

[209]. دهقانی، اکرم السادات، چادر و مقنعه از دیدگاه قرآن و حدیث، مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما، 1384ش، اول، ص 121.

[210]. احزاب (33)، آیه 53.

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها «نگاهی دوباره به مسئله حجاب»

حتما بخوانيد

ویژه نامه موضوعات گوناگون و متفرقه

دلت پاک باشه دلت پاک باشه عمل مهم نیست دلت پاک باشه کافیه دلت پاک باشه ظاهر مهم نیست دلت باید پاک باشه شبهه دلت پاک باشه بابا دلت پاک باشه میگن دلت پاک باشه فقط دلت پاک باشه جواب دلت پاک باشه  قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست  قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست  قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست  قلبت پاک باشه چادر و ظاهر مهم نیست

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

4 نظرات
 1. داود می گوید

  چطور میتوانیم به صورت خصوصی با ایمیل با اقای یوسفوند در ارتباط باشیم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در قسمت دیدگاه های هر مطلب اگر سوال مشابه آن مطالب دارید می توانید بپرسید. و اگر مطلب خاصی است می توانید از طریق قسمت تماس با ما، مطالب خود را مطرح کنید و با ما در ارتباط باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ... می گوید

  حالا یک سوال این نگاه در کل درست هست.
  ولی یعنی همه اینشکلین؟! ظاهرشون تجلی باطن شون هست یا بلعکس؟ استثنا نداریم؟
  آخه مثلا میگم ما چادری نداریم که باطنش خوب نباشه؟! من مثال میزنم ولی نمیگم کي نظرم تایید شه و غیبت هم نباشه یکوقت… فرزند یکی از مقامات کشور که دخترش چادری هست ولی رفت با وهابی های بی حجاب عکس گرفت با همون چادری که سرش بود… یا دروغ و حرف نادرستی میزنه گاهی اوقات … چنین فردی الان ظاهر و باطنش تجلی گر هم دیگست؟
  یا مثلا فلان شخص معروف خانمی هم میشناسم که عاشق امام رضا و اهل بیت هستن… یا مثلا از حق دفاع میکنن ولی بد حجاب هستن…

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قطعا رعایت دستورات اسلام در عمل رابطه مستقیمی با قلب دارد، نمی توان کسی را مومن دانست در حالی که با خانواده و همسر خود بدرفتار است، یا شخصی که هزاران جوان را به فساد کشیده بگوییم تو اهل بهشتی!.
   در مقابل هم معدودی هستند که ظاهر را چه بسا رعایت کنند، اما دچار نفاق باشند یا مشکلات دیگری داشته باشند، در عصر معصومین بوده اند چنین افرادی. به قول شما حالا خانم چادری هست و از این جهت مشکلی ندارد اما اهل غیبت هست!، خب چنین کسی بخاطر غیبتش مواخذه می شود.
   دقت کنید چه بی حجاب چه با حجاب، قرآن کریم می فرماید:«وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا؛ و آنچه را انجام داده‏‌اند حاضر یابند.(کهف، آیه ۴۹)».
   آنکه اصلا ایمان ندارد و کافر هست، خب مستقیم در جهنم است، البته کارهای خوب کفار هم در دنیا پاداش ظاهری داده می شود. در مقابل مومنان واقعی هم مستقیم وارد بهشت می شوند. می ماند افرادی که خوبی و بدی را با هم دارند، این افراد در برزخ مشکلات اساسی خواهند داشت و تا تطهیر نشوند وارد بهشت نمی شوند.
   لذا عاشقان اهل البیت باید دقت کنند صرف عشق به اهل البیت دلیل نیست که جامعه را به فساد بکشند، یا دزدی کنند، یا خیانت کنند. مسئله بدیهی است فهم این مسئله را از ذهن دور نکنید،بد حجابی گناه هست و آثار سوء دارد چه در دنیا و چه آخرت.

   از آنچه که گفته شد این نتیجه بدست می آید، حفظ ظاهر بر اساس قرآن کریم و روایات شرط لازم هست اما کافی نیست. این یک قاعده هست.
   نمی توان کسی بگوید من پیرو رسول خدا هستم و مثل کفار یا فلان گروه شیطان پرستی لباس بپوشد!، کدام عاقلی به این شخص می گوید دلت پاک باشد، ظاهرت هرچه بود اشکال ندارد!.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا