وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

فاصله بین دو نماز جمعه چه مقدار باید باشد

فاصله بین دو نماز جمعه چه مقدار باید باشد

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

فاصله بین دو نماز جمعه [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][فاصله دو نماز جمعه ]

پرسش : فاصله بین دو نماز جمعه چه مقدار باید باشد؟

پاسخ : کمترین فاصله لازم بین دو نماز جمعه یک فرسخ است، بنابراین اگر دو نماز جمعه در یک زمان و در فاصله کمتر از حدّ معیّن (یک فرسخ) تشکیل شود، هر دو باطل است; ولى اگر یکى از آنها قبلاً شروع شده است، دیگرى باطل است چه نمازگزاران بدانند که قبل از آنها یا بعد از آنها، نماز جمعه دیگرى در فاصله کمتر برقرار شده و یا مى شود و چه ندانند.

معیار فاصله دو نماز جمعه [فاصله دو نماز جمعه ]

پرسش : مسافتى که بین دو نماز جمعه معتبر است آیا از راهى که مردم رفت و آمد مى کنند محاسبه مى شود و یا این که از راه هوایى محاسبه مى شود، دلیل بر این مسأله چیست؟

پاسخ : معیار راه زمینى است که غالب مردم از آن استفاده مى کنند. و دلیل بر این مطلب انصراف اطلاقات به راه عادى و معمولى است مخصوصاً که راه مستقیم هوایى از راه عادى که مردم رفت و آمد مى کنند معمولا کوتاهتر است و اگر مدار بر راه مستقیم بود باید در روایات به آن تصریح مى شد.

معیار تقدم دو نماز جمعه همزمان کمتر از یک فرسخ [فاصله دو نماز جمعه ]

پرسش : معیار صحت و بطلان دو نماز جمعه که در فاصله کمتر از یک فرسخ برپا شده چه چیزی می باشد؟ شروع نماز جمعه یا شروع خطبه و یا زمان تاسیس آن محل برای برپایی نماز جمعه ؟

پاسخ : نمازى که مقدّم است صحیح است، و دوّمى باطل. و معیار شروع در خطبه هاست; هر کدام قبلا شروع کنند نمازشان صحیح است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.