وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

غسل استحاضه پيش از وقت اذان

0

غسل استحاضه پيش از وقت اذان

در نوشتار قبل «استحاضه از رساله 10 مرجع » مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

پرسش 192 . مستحاضه كثيره يا متوسطه آيا مى تواند قبل از وقت غسل كند و با آن نمازش را بخواند؟

همه مراجع (به جز سيستانى و مكارم): خير، اگر پيش از وقت غسل كند، غسلش باطل است و بايد دوباره براى نماز غسل كند.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1]

آيه اللّه  سيستانى: در فرضى كه نبايد بين غسل و نماز فاصله بشود، اگر انجام غسل پيش از وقت باعث فاصله گردد، آن غسل باطل است و بايد دوباره براى نماز غسل كند.[2]

آيه اللّه  مكارم: خير، اگر پيش از وقت غسل كند، بنا بر احتياط واجب بايد دوباره براى نماز غسل كند.[3]

تبصره . براى توضيح بيشتر درباره فتواى آيه اللّه سيستانى، به پرسش عنوان «وظايف مستحاضه كثيره» مراجعه شود. [ و يا در ادامه مطالعه نماييد.]

  1. [1]. توضيح المسائل مراجع، م 401 و وحيد، توضيح المسائل، م 407 و دفتر: بهجت و خامنه اى.
  2. [2]. توضيح المسائل مراجع، م 401.
  3. [3]. توضيح المسائل، م 406./ احكام بانوان، پرسمان.

رساله توضیح المسائل احکام زنان

[مستحاضه کثیره یا متوسطه]

مسأله 401 مستحاضه کثیره یا متوسطه اگر پیش از داخل شدن وقت نماز، برای نماز غسل کند، غسل او باطل است (1) بلکه اگر نزدیک اذان صبح برای نماز شب غسل کند و نماز شب را بخواند (2) احتیاط واجب آن است که بعد از داخل شدن صبح، دوباره غسل و وضو را به جا آورد.

این مسأله، در رساله آیات عظام فاضل و بهجت نیست

(1) (اراکی:) مگر آن که بخواهد نماز شب بخواند که در این صورت غسل کردن قبل از وقت نماز صبح مانع ندارد. [پایان مسأله] (خوئی، تبریزی، زنجانی:) ولی نزدیک اذان صبح جایز است به قصدِ رجاء غسل نموده و نماز شب را بخواند ولی (زنجانی: مستحاضه کثیره) بعد از طلوع فجر برای نماز صبح باید غسل را اعاده نماید.

(گلپایگانی، صافی:) بلکه احتیاط لازم آن است که میان غسل و نماز فاصله نیندازد مگر به خواندن نافله همان نماز. [پایان مسأله]

(2) (مکارم:) در استحاضه «کثیره» یا «قلیله» اگر قبل از اذان صبح، برای نماز شب غسل کند یا وضو به جا آورد و نماز شب را بخواند..

(سیستانی:) مسأله در مستحاضه کثیره در صورتی که لازم است میان غسل و نماز فاصله‌ای واقع نشود آن چنان که در مسأله [396] گذشت اگر انجام غسل پیش از داخل شدن وقت نماز باعث وقوع فاصله گردد آن غسل برای نماز فایده ندارد و باید مستحاضه برای نماز دوباره غسل نماید، و این حکم در مستحاضه متوسطه نیز جاری است.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۳۹۴ ـ در استحاضه کثیره باید ـ بنا بر احتیاط واجب ـ زن برای هر نماز پنبه و دستمال را عوض کند یا آب بکشد، و لازم است یک غسل برای نماز صبح، و یکی برای نماز ظهر و عصر، و یکی برای نماز مغرب و عشا بجا آورد، و بین نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا فاصله نیندازد، و اگر فاصله بیندازد باید برای نماز عصر و عشا دوباره غسل کند، اینها همه در صورتی است که خون پی‌درپی از پنبه به دستمال برسد، اما چنانچه رسیدن خون از پنبه به دستمال با قدری فاصله باشد که زن بتواند در آن فاصله یک نماز یا بیشتر بخواند احتیاط لازم آن است که هرگاه خون از پنبه به دستمال برسد پنبه و دستمال را عوض کرده و یا آب بکشد و غسل نماید. بنابراین اگر زن غسل کرد و نماز ظهر را مثلاً خواند ولی قبل از نماز عصر یا در میان آن خون دوباره از پنبه به دستمال رسید باید برای نماز عصر نیز غسل نماید، ولی چنانچه فاصله به مقداری باشد که زن بتواند در آن میان دو نماز یا بیشتر بخواند، مثل اینکه بتواند نماز مغرب و عشا را نیز قبل از آنکه خون دوباره به دستمال برسد، بخواند، برای آن نمازها لازم نیست غسل دیگری بکند، و در هر صورت در استحاضه کثیره غسل از وضو کفایت می‏کند.

مسأله ۳۹۹ ـ در مستحاضه کثیره در صورتی که لازم است میان غسل و نماز فاصله‌ای واقع نشود ـ چنانکه در مسأله (۳۹۴) گذشت ـ اگر انجام غسل پیش از داخل شدن وقت نماز باعث وقوع فاصله گردد، آن غسل برای نماز فایده ندارد، و باید مستحاضه برای نماز دوباره غسل نماید. و این حکم در مستحاضه متوسطه نیز جاری است. رساله توضيح المسائل آيت الله سيستاني .


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله ـ بر زن واجب است که در استحاضه کثیره :
1ـ سه غسل انجام دهد؛ یک غسل براى نماز صبح، و دیگر براى نماز ظهر و عصر، و سوم براى مغرب و عشا.
2ـ باید میان این نمازها جمع کند.
3ـ احتیاط مستحب آن است که علاوه بر این، براى هر نماز یک وضو بگیرد، قبل از غسل یا بعد از آن.
مسأله ـ هر گاه در استحاضه کثیره قبل از اذان صبح براى نماز شب غسل کند و نماز شب بخواند، احتیاط واجب آن است که بعد از داخل شدن صبح، دو مرتبه غسل کند.
مسأله ـ مستحاضه کثیره، هر گاه غسلهاى روزانه خود را انجام دهد براى اعمال دیگر، مانند طواف، نماز قضا، نماز آیات، و نماز شب، غسل دیگرى بر او واجب نیست، تنها باید وضو بگیرد. احکام بانوان (جدید)، آيت الله مكارم شيرازي .

 

 

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=22678

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيدكليد: غسل استحاضه قبل از اذان غسل استحاضه قبل از اذان  غسل استحاضه پيش ا غسل استحاضه پيش از وقت غسل استحاضه پيش از وقت  غسل استحاضه پيش از وقت  غسل استحاضه پيش از وقتز وقت غسل استحاضه پيش از وقت غسل استحاضه پيش از وقت غسل استحاضه پيش از وقت[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.