وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

عبيدالله بن زياد کیست

0

عبيدالله بن زياد کیست

سؤال:عبيدالله بن زياد كه بود؟

جواب:

عبيدالله بن زياد به سال 28 قمري از مادرش (مرجانه) كه كنيزي زناكار و مجوسي بود، متولد شد حضرت زينب(س) اشاره به نسبت ناپاك وي كرد و او را (يابن مرجانه) خطاب نمود. امام حسين(ع) هم در كربلا به عبيدالله بن زياد فرمود: زنازاده پسر زنازاده.

او از خدمتگزاران مشهور بني اميه و در سال 54 هجري از طرف معاويه به حكومت خراسان منصوب شد و چند ناحيه از ماوراءالنهر را فتح كرد. او به سال 56 از آن جا معزول به حكمراني بصره نصب شد و پس از مرگ معاويه در سال شصت، با حفظ سمت، والي كوفه شد و در سال 61 فرمان قتل امام حسين(ع) را به عمر سعد صادر كرد. او پس از مرگ يزيد در بصره و كوفه ادعاي خلافت كرد، ولي موفق نشد و پنهاني به شام فرار كرد. وي به سال 65 از طرف مروان بن حكم به جنگ سليمان بن صرد خزاعي آمد و در عين الورده با او درگير شد و بيشتر سپاهيان سليمان را كشت و در سال 67 از طرف عبدالملك مروان با هشتاد هزار نفر به موصل آمد و با سپاه مختار بن ابي عبيده ثقفي جنگيد. و در اين جنگ به دست ابراهيم بن مالك اشتر كشته شد و سرش را نزد مختار بردند، مختار سر را نزد محمد حنفيه و امام سجاد(ع) فرستاد.(1)

پي نوشتها:
1 – فرهنگ معين، ماده عبيدالله بن زياد؛ مصطفي حسيني دشتي، معارف و معاريف، ج7، ص 268، ماده عبيدالله بن زياد؛ جواد محدثي، فرهنگ عاشورا، ص 305؛ مرتضي مطهري، حماسه حسيني، ج2، ص 2

 

ثارالله./.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.