وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

صیغه لفظی و کتبی خرید و فروش

0

صیغه لفظی و کتبی خرید و فروش

صیغه لفظی و کتبی خرید و فروش

رساله توضیح المسائل معاملات

صیغه خرید و فروش

مسأله 2097 در خرید و فروش لازم نیست صیغه عربی بخوانند، مثلًا اگر (1) فروشنده به فارسی بگوید، این مال را در عوض این پول فروختم و مشتری بگوید: قبول کردم معامله صحیح است (2) ولی خریدار و فروشنده باید قصد انشاء داشته باشند، یعنی به گفتن این دو جمله مقصودشان خرید و فروش باشد.

(1) (گلپایگانی)، (صافی): بلکه اگر..

(2) (بهجت): و بنا بر أظهر لازم نیست ایجاب بر قبول مقدّم باشد (مقصود از ایجاب، کلام فروشنده و مقصود از قبول، کلام خریدار است) و احتیاط مستحب ّ آن است که به هر زبانی معامله می‌کنند، صحیح گفته شود و کاملًا بیانگر مقصود طرفین باشد.

(مکارم): مسأله طرفین معامله به هر زبانی آشنا باشند می‌توانند صیغه بخوانند، بنابر این اگر فروشنده به فارسی بگوید: «این جنس را به فلان قیمت فروختم» و مشتری بگوید: «قبول کردم» معامله صحیح است، همچنین با عبارات دیگری که این معنی را به روشنی بیان کند؛ و اگر صیغه نخوانند امّا فروشنده جنس را به قصد فروختن به دیگری دهد و او هم به قصد خریدن بگیرد کافی است (به شرط این که تمام شرایط معامله در آن جمع باشد).

[خرید و فروش معاطاتی]

مسأله 2098 اگر در موقع معامله صیغه نخوانند، ولی فروشنده در مقابل مالی که از خریدار می‌گیرد، مال خود را مِلک او کند و او بگیرد (1) معامله صحیح است و هر دو مالک می‌شوند.

(1) [عبارت «و او بگیرد» در رساله آیات عظام: (خوئی)، (تبریزی) و (سیستانی) نیست] (مکارم): رجوع کنید به ذیل مسأله 2097 (زنجانی): مسأله اگر فروشنده و خریدار صیغه نخوانند، بلکه فروشنده جنس را به قصد فروختن به دیگری دهد و خریدار هم به قصد خریدن بگیرد، داد و ستد انجام گرفته، و هر دو مالک می‌شوند، همچنین می‌توان با دادن پول از سوی خریدار و گرفتن آن از سوی فروشنده به قصد داد و ستد، خرید و فروش را انجام داد.

مسائل اختصاصی [امضاء اسناد در تمام معاملات]

(مکارم): مسأله 1790 امضاء اسناد در تمام معاملات، خواه در دفاتر رسمی باشد یا غیر آن، می‌تواند جانشین خواندن صیغه لفظی گردد، جز در ازدواج و طلاق، که احتیاط واجب آن است که صیغه لفظی خوانده شود.

(مکارم): مسأله 1791 هنگام خواندن صیغه معامله باید دو طرف قصد انشاء داشته باشند یعنی مقصودشان از گفتن این دو جمله خرید و فروش باشد، همچنین در جایی که داد و ستد عملی جانشین صیغه لفظی می‌شود باید قصد انشاء وجود داشته باشد. همچنین شخصیتهای حقیقی و حقوقی، هر دو مالک می‌شوند و می‌توانند طرف معامله واقع گردند؛ بنا بر این هر مؤسّسه خیریّه یا انتفاعی که تأسیس گردد و دارای شخصیت حقوقی شود، با اشخاص حقیقی از این نظر تفاوت نمی‌کند.

(فاضل): مسأله 2175 امضاء اسناد معامله؛ خواه در دفاتر رسمی باشد یا غیر آن به طوری که در زمان ما متعارف است جانشین صیغه لفظی می‌شود.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/1haqvN

حتما بخوانيد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.