وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

صفات عیسی مسیح

0

صفات عیسی مسیح

فهرست این نوشتار:

حضرت مهدى(عج) داراى چه خصايص و ويژگى‏ هايى است كه او را متمايز و برترمى‏ كند؟ آيا اين خصوصيات منحصر درآن حضرت است يا ديگر اوليا و پيامبران نيز در آنها با او مشترك هستند؟

بر اساس منابع معتبر روايى و تاريخ، امام مهدى (عج) خصوصيات و خصالى برجسته و والايى دارد كه در بعضى از آنها منحصر به فرد بى‏همتا است و يا جامع همه ويژگى‏ها و خصايص است كه ديگر اوليا و انبيا دارنده بعضى از آنها بودند.

يك. دانشمندترين و حكيم‏ترين مردم‏

رسول خدا «ص» فرموده است: «انّ الله اختار من الايّام الجمعه و من الليالى القدر و من الشهور رمضان و اختارنى نبيّاً و اختار عليّاً لى وصيّاً و وليّاً و اختار من علىِّ الحسن و الحسين «ع» حجّه الله على العالمين تاسعهم اَعلمهم و احكمهم»(1)

«خداوند متعال از روزها، روز جمعه و از شب‏ها، شب قدر و از ماه‏ها، ماه رمضان را برگزيد. مرا نيز پيامبر برگزيد و على را براى من جانشين و ولىّ انتخاب كرد. از على نيز حسن و حسين را حجت براى جهانيان برگزيد كه نهمين فرزند حسين (قائم)، دانشمندترين و حكيم‏ترين آنان است».

دو. مورد عنايت مخصوص الهى‏

امام باقر «ع» فرمود: «القائمُ منّا منصورٌ بالرعب مؤيّد بالنصر تطوى له الارض…»(2)

«قائم ما با «رعب» يارى شده و به نصرت الهى تأييد مى‏شود. زمين براى او رام مى‏گردد و…».

امام باقر «ع» نيز فرموده است: «هرگاه قائم آل محمد «ص» ظهور كند، خداوند او را با فرشتگان نشان دار (بالملائكه المسوّمين) و مقرّب يارى مى‏كند، جبرئيل، پيشاپيش او و ميكائيل از طرف راست و اسرافيل از طرف چپ او حركت مى‏كنند. بهت و رعب و وحشت به فاصله يك ماه راه- از جلو، عقب، چپ و راست او- حركت مى‏كند (يعنى شعاع هيبت آن حضرت، تا مساحت يك ماه راه را زير پوشش مى‏گيرد) و فرشتگان مقرّب خدا، خدمت گزاران او هستند. همراه او، شمشيرى بر كشيده و برهنه است. خداوند متعال، روم، ديلم، هند، كابل و خزَر را براى او فتح مى‏كند»(3).

سه. عصاره و شبيه پيامبران‏

امام زين العابدين «ع» فرموده است: «فى القائم منّا سنن من الانبياء: سُنهٌ من اَبينا آدم «ع» و سُنهٌ من نوح سُنهٌ من ابراهيم و سُنّهٌ من موسى و سُنّهٌ من عيسى و سنّه من ايّوب و سُنّه من محمد «ص» فَأمّا من آدم، و نوح فَطولُ العُمر و اَمّا من ابراهيم، فخفاءُ الولاده و اعتزالُ النّاس و امّا من موسى فالخَوفُ و الغيبه و امّا من عيسى فاختَلافِ النّاسِ فيه و امّا من ايّوب فالفرجُ بعد البَلوى و امّا مِن محمّد فالخُروجُ بالسّيف»(4)

«در قائم ما سنّت‏ هايى از پيامبران وجود دارد: سنّتى از پدرمان آدم «ع»، سنّتى از نوح، سنتى از ابراهيم، سنتى از موسى، سنّتى از عيسى، سنتى از ايوب و سنتى از حضرت محمد «ص». اما از آدم و نوح، «طول عمر» و اما از ابراهيم، «پنهانى ولادت و كناره‏گيرى از مردم» و اما از موسى «خوف و غيبت» و اما از عيسى «اختلاف مردم درباره او» و اما از ايوب «فرج پس از گرفتارى» و اما از محمد «ص» «خروج با شمشير» و…».

چهار. داراى عمرى طولانى‏

امام سجاد «ع» درباره آن حضرت فرموده است: «فى القائم سنّهٌ من نوح و هو طول العُمر»(5) «در قائم سنتى از نوح است و آن طول عمر (او) است».

پنج. مورد احترام و محبوب امامان و اوليا

مهدى موعود، برگزيده ممتاز الهى و محبوب دل صالحان، اوصيا و انبيا- به خصوص امامان پيش از خود- و مورد احترام و توجه خاص آنان بوده است.

حضرت صادق «ع» مى‏فرمايد: «لو ادركتُه لخدمتُه ايام حياتى»(6) «اگر دوران او را درك مى‏كردم، همه زندگى‏ام را در خدمت به او مى‏گذراندم».

پيشواى هشتم وقتى نام عزيز او (قائم) را شنيد، برخاست و بر روى پاى مباركش ايستاد و سر نازنين را به سوى زمين خم كرد. پس كف دست راست خود را بر سر نهاد و فرمود: «اللهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه»(7) «خداوندا بر فرجش شتاب كن و راه ظهور و قيامش را آسان گردان».

محدّث جزايرى نيز نقل كرده است كه روزى در مجلس حضرت صادق «ع» اسم مبارك آن جناب برده شد، پس حضرت براى تعظيم و احترام او برخاست‏(8).

شش. مقتداى عيسى «ع»

يكى از ويژگى‏ هاى برجسته امام مهدى (عج) تبعيت و همراهى برخى از اوليا و برگزيدگان الهى- از جمله حضرت عيسى و خضر «ع»- با او است. بعد از قيام جهانى آن حضرت، عيسى «ع» نيز ظهور مى‏كند و در پشت سر امام «ع» قرار مى‏گيرد. به رهبرى‏اش گردن مى‏ نهد و حتى همراه با او نماز مى‏خواند….

رسول خدا «ص» فرموده است: «يجتمع المهدى و عيسى بن مريم، فيجى‏ء وقت الصلاه فيقولُ المهدى بعيسى تقدّم فيقول عيسى: انّك اولى بالصلاه فيصلّى عيسى وراءه مأموماً»(9)

«امام، با حضرت عيسى «ع» دور هم مى‏آيند پس هنگام نماز فرار مى‏رسد. حضرت مهدى (عج) به عيسى «ع» مى‏گويد: نه، شما براى امامت نماز، شايسته‏تريد. آن‏گاه عيسى «ع»، به آن حضرت اقتدا كرده، نماز را پشت سر او مى‏خواند».

در روايت ديگرى نيز از پيامبر «ص» آمده است «بهشت مشتاق چهار نفر از خاندان من است كه خدا آنان را دوست دارد و مرا به دوستى آنان فرمان داده است على، حسن، حسين و مهدى كه حضرت عيسى پشت سر او نماز مى‏خواند».(10).

هفت. زيباترين موجود بهشت‏

بر اساس روايات معتبر، حضرت مهدى (عج)، هم در دنيا و هم در بهشت، از جمال و كمال بى‏نظيرى برخوردار است. پيامبر اكرم «ص» درباره آن حضرت مى‏فرمايد: «المهدى طاووس اهل الجنّه»(11) «مهدى طاووس اهل بهشت است».

اين تعبير جالب درباره هيچ پيامبر يا امامى وارد نشده است و اختصاص به حضرت ولى‏عصر (عج) دارد. اين رمز، نهايت زيبايى و جمال آسمانى و فوق العاده او دارد به طورى كه در ميان بهشتيان، ممتاز و شاخص است و خلاصه اينكه زيباترين موجود بهشتى و ديدنى‏ترين تمام اهل بهشت است‏(12).

هشت. ميراث‏دار پيامبران

بر اساس روايات، تمام معجزات و ودايع انبيا و اوصيا، همراه حضرت مهدى (عج) است يعنى، او وارث پيامبران و اوصيا است و خداوند معجزات انبيا را در اختيار ايشان نهاده است. وجود ميراث پيامبران در نزد حضرت مهدى (عج)، بيانگر اين است آن حضرت، جامع صفات و خصوصيات آنان بوده و دارنده وسايل و لوازم منحصر به فرد ايشان است براى نمونه:

الف. تابوت آدم «ع»: حضرت مهدى آن را از درياچه طبريه بيرون مى‏ آورد به طورى كه نه پوسيده و نه متغيّر گشته است‏(13).

ب. عصاى موسى «ع»: آن را از درياچه طبريه- و در روايتى از غار انتاكيه- بيرون مى‏ آورد و با آن چنان مى‏كند كه موسى با فرعون كرد.

ج. حجر موسى «ع»: سنگى است كه آن را از مكّه به همراه خواهد داشت و تا كوفه، به هر جا كه بزند، چشم ه‏اى از آب ظاهر شود. اصحاب او بنوشند هر كس تشنه باشد، سيراب و هر كه گرسنه باشد، سير گردد(14).

د. تورات و انجيل و ساير كتاب‏هاى آسمانى:… مهدى مردم را به تورات، انجيل و كتاب‏هاى آسمانى دعوت خواهد كرد. آنها را از غارى در انطاكيه بيرون آورده، بين اهل تورات به تورات و اهل انجيل به انجيل و اهل زبور به زبور حكم خواهد كرد(15).

ه. پيراهن يوسف «ع»: جبرئيل اين پيراهن را هنگامى كه حضرت ابراهيم را در آتش افكندند، بر تن او كرد. پس آن را بازوبند ساخت و به بازوى اسحاق بست و اسحاق به يعقوب و يعقوب به يوسف… سپس در دست حضرت مهدى خواهد بود(16).

انگشتر سليمان: حضرت مهدى، اين انگشتر را همراه خود دارد. وقتى آن را در دست مى‏كند، جن و طيور بر دور او جمع مى‏شوند(17).

ز. پيراهن رسول گرامى اسلام «ص»: يعقوب بن شعيب از امام صادق «ع» روايت كرده است: «آيا پيراهن قائم را- كه هنگام قيام مى‏پوشد- نشانت ندهم؟ عرض كردم: چرا پس آن حضرت جعبه‏اى را خواست و آن را گشود و آن پيراهن كرباسى را بيرون آورد. آن را باز كرد كه ناگهان ديدم در آستين چپ آن، آثار خون مشاهده مى‏شود. سپس فرمود: «اين پيراهن پيامبر اكرم است در روزى كه دندان‏هاى پيشين آن حضرت، ضربه ديد». آن پيراهن خونى را بوسيدم و بر صورت خويش نهادم. سپس امام صادق «ع» آن را در هم پيچيد و برداشت»(18).

علاوه بر اين، آثار ديگرى از پيامبر اكرم «ص» و حضرت على «ع» را به همراه دارد چون بيرقى كه جبرئيل در روز بدر آورد، عمامه سحاب، زره پيغمبر، انگشتر و عصاى آن حضرت، اسب، مصحف و ذوالفقار حضرت على «ع»، عهدنامه‏ اى از پيغمبر اكرم «ص» و….

امام صادق «ع» در تأييد ميراث برى امام زمان (عج) از پيامبر اسلام مى‏فرمايد: «تراث رسول‏ خدا، به امام ‏قائم می رسد» يكى‏ از ياران پرسيد: تراث چيست؟ فرمود: «شمشير، زره، عمّامه، لباس بُرد، شلاق، اسب، زين و آلات‏ جنگى رسول‏ خدا»(19)

(1) بحار الانوار، ج 46، ص 372، ج 14 كمال الدين، ص 281، ج. 32
(2) بحار الانوار، ج 52، ص 191 منتخب الاثر، ص. 360
(3) الغيبه النعمانى، ص 234، ج 22 بشاره الاسلام، ص. 118
(4) كمال الدين، ج 1، ص 221، باب 31، ح. 3
(5) كمال الدين و تمام النعمه، ج 1، ص 322، ح. 4
(6) الغيبه النعمانى، ص 245، ج. 26
(7) منتهى الآمال، ج 2، ص 333 بحار الانوار، ج 51، ص. 30
(8) نجم الثاقب، ص. 444
(9) تذكره الخواص، ج 2، ص 325 منتخب الاثر، ص. 317
(10) اثبات الهداه، ج 7، ص. 103
(11) كشف الغمه، ج 2، ص. 481
(12) شمس ولايت، ص. 81
(13) بحار الانوار، ج 52، ص 351، ح. 9104
(14) همان، ج 52، ص 224، ح 37 اصول كافى، ج 1، ص 258، ح. 614
(15) بحار الانوار، ج 52، ص 351، ح 103 علل الشرايع، ص 161، ج. 3
(16) بحارالانوار، ج 17، ص 147، ج 30 اصول كافى، ج 1، ص 258 ح. 516
(17) مهدى منتظر، ص 46 به نقل از: سؤال از امام مهدى در روايات، ص 45 و. 46
(18) الغيبه النعمانى، ص 350، ج. 42
(19) بحار الانوار، ج 54، ص. 242

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.