وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

سند ضعیف برخی روایات بحارالانوار

0

سند ضعیف برخی روایات بحارالانوار

پرسش:امروزه اشكالات زيادى به كتب مطرحى هم چون بحارالانوار حليه المتقين مفاتيح الجنان و…در دانشگاه ها گرفته مى شود و از نظر ضعف سند آنها را مشكل دارمى پندارندو باعث محجوريت آنها مى شود توضيح دهيد ؟

 

شاید این مطالب را هم بپسندید:

پاسخ:مطالب و دعاهاى كتاب «مفاتيح الجنان» از كتاب‏هاى اوليه و نيز روايات جمع ‏آورى شده است و بيشتر دعاهاى آن (به ويژه متن) مأثور است. اساسا مرحوم شيخ عباس قمى (مؤلف مفاتيح الجنان) اين كتاب را به جهت تهذيب و تصفيه كتاب‏هاى دعا از مطالب ساختگى و تحريف شده تأليف كرده است. البته نمى‏توان ادعا كرد كه همه مطالب آن از نظر سند صحيح است.

همچنين بعضى از احاديثى كه در كتاب شريف بحارالانوار و هم‏چنين ساير كتاب‏هاى حديث جمع‏ آورى شده است از نظر سند و يا متن ضعيف و قابل بحث است و اين، كار متخصصين فن حديث‏ شناسى است كه خود يكى از شاخه‏ هاى مهم علوم اسلامى است، لذا هيچ كس نمى ‏تواند به طور عام بگويد تمام احاديثى كه در فلان كتاب وارد شده از نظر سند و متن تام و صحيح است ولى وجود برخى از روايات ضعيف در اين كتاب‏ها نبايد سبب مهجور و متروك شدن آنها بشود و در مجموع اين كتاب‏ها حاوى بهترين و ناب‏ترين آثار از ائمه معصومين (ع) در مسائل اعتقادى، اخلاقى، تاريخى و ساير معارف دينى مى‏باشد.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.