وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

زیبایی در ازدواج از نظر اسلام

0

زیبایی در ازدواج از نظر اسلام

آيا زيبايى ظاهرى زن براى ازدواج مهم است؟ و اگر هست تا چه ميزان؟

زيبايى يك امتياز است و در شيرينى و سعادت زندگى زناشويى تأثير به سزايى دارد به طورى كه لازم است يكديگر را از نظر اندام، چهره و شكل ظاهرى دوست داشته باشند.

زيبايى يك معيار واندازه معين و قانون استاندارد ندارد بلكه تا حدودى به سليقه افراد بستگى دارد و حتى ممكن است فردى در نظر كسى زيبا باشد و در نظر ديگرى زشت. مى‏توان گفت زيبايى به اندازه‏اى بايد باشد كه همديگر را بپسندند و جذابيت كافى براى همديگر داشته باشند و هر كدام متناسب با ويژگى‏هاى خود، ديگرى را انتخاب كند. به عبارت ديگر از نظر ظاهرى نيز بايد كفو همديگر باشند.

اگر انسانى قيافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد، ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگى را بر او تلخ نمايد.

زيبايى همسر در حفظ و تقويت عفت و ايمان همسرش تأثير دارد و اگر شخصى از زيبايى همسرش راضى باشد، چشم، فكر و عملش، متوجه ديگران نخواهد شد و حسرت زيبارويان بيگانه را نخواهد خورد و به دنبال بيگانگان نخواهد رفت و دچار خيانت به همسر نمى‏شود مگر اين‏كه از فطرت انسانى خارج شده و از ايمان و عفت بى‏بهره باشد.

به هر حال زيبايى يك صفت كمال است كه اگر با صفات و معيارهاى اساسى مثل تدين، اخلاق، عقل و شرافت خانوادگى همراه باشد، ارزش خواهد داشت و گر نه ملاك اصلى و اولى را نبايد زيبايى قرار داد.

بنابراين زيبايى بايد در كنار ديگر صفات و معيارها، مورد توجه و بررسى قرار گيرد و به طور مستقل يعنى زيبايى بدون تدين، عفت، اخلاق و… نه تنها امتيازى محسوب نمى‏شود، بلكه آفتى خطرناك است. اگر كسى دين، اخلاق، عفت، اصالت و شرافت خانواگى، عقل و… داشته باشد، آن‏گاه زيبايى برايش كمال، ارزش و امتياز به حساب مى‏آيد. سخن خود را با كلامى از پيامبر اكرم‏صلى‏اللَّه‏عليه‏وآله به پايان مى‏رسانيم. ايشان فرمودند: برحذر باشيد و بپرهيزيد از سبزه‏اى كه بر فراز مزبله و منجلاب روييده باشد سؤال شد اى پيامبر خدا سبزه‏زار مزبله و منجلاب چيست؟ فرمود: زن زيبايى كه در خانواده پليدى رشد كرده باشد». 1

پى‏نوشت

1 شيخ حرعاملى، وسائل الشيعه، ج 14، ص. 29

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.