وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

راههای محرم شدن دختر و پسر

0

راههای محرم شدن دختر و پسر

راه هاى محرميت

پرسش 7 . به طور كلى دختر و پسر، از چند راه مى توانند با يكديگر محرم شوند؟

زن و مرد از سه راه به يكديگر محرم مى شوند: نسب (خويشاوندى)، رضاع (شيرخوردن) و ازدواج.

راه سوم (ازدواج) در فقه بر دو قسم است: دائمى و موقت. عقد دائم آن است كه مدت زناشويى در آن تعيين نشود و عقد موقّت آن است كه مدت زناشويى در آن تعيين شود. براى مثال زن را به مدّت يك  ساعت، يك  روز، يك  ماه، يك  سال و بيشتر عقد كنند.[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][1] زنى كه به اين قسم عقد شود، متعه و صيغه گفته مى شود.

[1]. البته برخى از مراجع بزرگوار تقليد آيات عظام وحيد، تبريزى و مكارم معتقدند كه اگر مدت عقد موقت از عمر طبيعى زن و شوهر يا يكى از آن دو بيشتر باشد، احتياط واجب آن است كه احكام عقد دائم را بر آن جارى سازند و آيه اللّه  بهجت به صورت فتوا فرموده اند. و آيه اللّه  سيستانى مى فرمايد اين عقد موقت باطل است و به عقد دائم تبديل نمى شود (ر.ك: سيستانى، وحيد، تبريزى، منهاج الصالحين، فى عقد المتعه و مكارم، استفتاآت، ج 2، س 1008.(احكام ازدواج،پرسمان).

چند نکته:

1-دختر وپسر خودشان می توانند صیغه ی محرمیت را بخوانند.

2- براى خواندن صیغه عقد موقّت کافى است بعد از آن که مدّت و مهر معین شد،دختر اگر باكره است، اذن پدر را باید داشته باشد(طبق نظر برخی از مراجع اذن پدر لازم است). زن بگوید:  «زَوَّجْتُکَ نَفْسِى فِى الْمُدَّه الْمَعْلُومَه عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (من خودم را به همسرى تو در مدّت معین با مهر معین درآوردم) مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ» (قبول کردم) یا این که وکیل زن بگوید: «مَتَّعْتُ مُوَکلَتِى مُوَکلَکَ فِى الْمُدَّه الْمَعْلُومَه عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُومِ» (موکله خودم را به ازدواج موکل تو در مدّت معین با مهر معین درآوردم) وکیل مرد نیز بگوید: «قَبِلْتُ لِمُوَکلِى هَکذا» (قبول کردم براى موکل خودم همین طور). احکام و شرایط خواندن صیغه را از اینجا بخوانید.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=26616

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهرکلید: راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راه های محرم شدن پسر و دختر آیا دختر وپسر خودشان می توانند صیغه ی محرمیت را بخوانند محرم شدن دوست دختر دوست پسرامحرميّت و راه هاى آن یه ای که پسر برای دختر می خواند ودختر قبول می کند  آیه محرمیتمتن صیغه محرمیت بین دختر و پسرصیغه محرمیت بدون اذن پدر صیغه محرمیت دختر باکره صیغه محرمیت چیست محرم شدن در مکهمتن صیغه محرمیت دختر و پسر دختر باکره چیست راههای محرم شدن دختر و پسر راه محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر راههای محرم شدن دختر و پسر[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.