وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ده نکته در تربیت فرزند صالح

0

ده نکته در تربیت فرزند صالح

به منظور برخوردار بودن از فرزند صالح، رعايت نكات زير توصيه مى‏گردد:

1- اولين قدم و شرط صالح و مصلح بودن والدين است. چرا كه به صورت خواسته يا ناخواسته فرزند از والدين خود تأثير مى‏پذيرد.

2- رعايت آداب اسلامى به هنگام آميزش. شرح و توضيح آداب آميزش ر. ك: ازدواج در اسلام، رشيدپور- آيين همسردارى، ابراهيم امينى- ازدواج در اسلام، پاك‏نژاد

3- رعايت احكام شرعى خوراك و غذاى مصرفى در خانواده از قبل از آميزش همانند رعايت حلال و حرام بودن غذاى مصرفى، رعايت حقوق مالى ديگران در غذا و استفاده از مواد مجاز و مشروع.

4- رعايت آداب اخلاقى و معاشرت با فرزند در اين مورد ر. ك: كودك، فلسفى- آيين تربيت، امينى- آنچه والدين و مربيان بايد بدانند، رضا فرهاديان

5- عدم ابتلاء والدين به بيمارى‏هاى ارثى و ژنتيكى كه بايد به هنگام انتخاب همسر مد نظر باشد و توجه به نژاد و نسل والدين به خصوص مادر.

6- رعايت اصول بهداشتى در دوران باردارى، شيرخوارگى و طفوليت و…

7- رعايت آداب شيردادن و غذاخوراندن توسط والدين و فرزندان در مقاطع مختلف سنى.

8- پرورش روحيه دين ‏باورى و رعايت قوانين تعليم و تعلم و تربيت اخلاقى و دينى در مقاطع مختلف سنى (كه در هر مقطعى قوانين و شكل تعليم و تربيت متفاوت است).

9- جلوگيرى از بروز آسيب‏ ها و آفت‏ ها و اختلال‏ هاى خانوادگى حتى مشاجرات ابتدايى و ساده.

10- انتخاب همسر مناسب : رعايت شرايط انتخاب همسر ايده ‏آل.

اين شرايط را مى ‏توان از كتب زير به دست آورد:

1- خانواده متعادل، شرفى

2- خانواده متعادل، صافى

3- انتخاب همسر، امينى

4- نظام حيات خانواده، بهشتى

5- ازدواج آسان، اشتهاردى

6- ازدواج مكتب انسان‏ سازى، پاك‏نژاد تربيت فرزند صالح روند بسيار پيچيده‏اى است كه نميتوان به سادگى آن را در چند جمله خلاصه كرد ولى راه‏كارهاى كلى آن را مى‏توان چنين بيان كرد:

الف) شناخت مسؤوليت سنگين فرزنددارى و نقش آن در سرنوشت دنيايى و آخرتى پدر و مادر در اين مسير بايد اهميت موضوع را به درستى شناخت و سرمايه‏گذارى لازم را براى آن انجام داد.

ب) مراقبت از رفتارها فرزند پيش از هر چيز تحت تأثير رفتارهاى پدر و مادر است و همواره از آنان الگو مى‏گيرد. بنابراين هر قدر رفتار والدين، منضبطتر باشد و به اصول اخلاقى و دينى پايبند باشند، فرزند از آنها الگوى مناسبى خواهد گرفت.

ج) مراقبت تغذيه از نظر حلال بودن و هم از نظر سلامت و كامل بودن چرا كه غذا نقش بسيار مهمى در روحيه بچه باقى مى‏گذارد.

د) مراقبت بر مراوده‏ها و رفت و آمدها سلامت اخلاقى افرادى كه مرتبط با انسان هستند در روحيات و عادات كودك نقش به سزايى دارد.

ه) مراقبت بر محيط تربيتى و درسى.

و) مراقبت بر ابزارها و وسايلى كه ممكن است در خانه باشد و از آنها استفاده ناصحيح صورت گيرد مانند ويدئو و كامپيوتر و وسايل ديگر). ز) آشنا ساختن كودك با آموزه‏هاى دينى و روش‏هاى صحيح اخلاقى به وسيله تشويق و تنبيه و بردن آنان به مجالس مناسب وعظ و محافل قرآن و….

پرسمان/

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.