وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

خودکشی چقدر گناه دارد؟

0

خودکشی چقدر گناه دارد؟

آيا خودكشى در هر شرايطى از نظر اسلام ممنوع و نهى شده و هيچ گونه استثنايى در اين مورد ندارد؟ در ساير اديان به خصوص مسيحيت خودكشى چه حكمى دارد؟

در اسلام خودكشى حلال نداريم و از گناهان كبيره شمرده شده است و در هر صورت حرام است. در مورد خودكشى توجه شما را به مطالب زير جلب مى كنيم: از ديدگاه اسلام و همه اديان توحيدى مالك همه چيز از جمله انسان، خداوند است و اوست كه حق تصرف در جهان و انسان را دارد. آن جا كه او رخصت دهد، مجاز و جايى كه او اذن ندهد، غيرمجاز است. از جمله اين موارد، كشتن انسان است. در اين موضوع هيچ تفاوتى بين انتحار و ديگر كشى نيست، چرا كه اين كار سلب حيات از خود و يا ديگرى است. خداى سبحان انسان را از اين امر برحذر داشته، مى‏فرمايد: «من قتل نفسا بغير نفس او فساد فى الارض فكانما قتل الناس جميعا و آن كس كه انسانى را بدون اين كه قاتل باشد و يا در زمين فساد كند بكشد گويا همه مردم را كشته است»، (مائده، آيه 32).

 

مرگ و حيات يك نفر، اگر چه مساوى با مرگ و حيات اجتماع نيست، اما شباهتى به آن دارد، ازاين‏رو در جايى كه اذن خداوند نيست، انجام دادن آن حرام و گناه است. در نگرش الهى، از آن جا كه خداوند خالق انسان است و تمام هستى او از خدا است، هيچ كسى نه حق كشتن ديگرى را دارد و نه حق كشتن خود را. اين بدان جهت است كه از ديدگاه اسلام و همه مكاتب الهى، حيات موهبتى الهى و حقى خدادادى است. از اين رو هرگاه اين حق وسيله‏اى براى قتل نفوس ديگر يا باعث فساد در جامعه و بر هم زدن نظم شايسته حاكم بر جامعه شود و افرادى در صدد محاربه با نظام الهى برآيند، اين حق به نفع ديگران سلب مى‏شود، (ر. ك: آيات 32 و 33 مائده- 178 و 179 و 217 بقره). امام صادق (ع) در روايتى فرموده است: هر كس خود كشى كند او در جهنم وارد مى شود در حالى كه اين جهنمى بودنش هميشگى خواهد بود.

(من قتل نفسه متعمدا فهو فى نار جهنم خالدا فيها).(1) و امام باقر نيز فرموده اند: مؤمن به هر بلايى مبتلا مى شود و با هر نوع مرگى مى ميرد ولى خودكشى نمى كند. ان المؤمن يبتلى بكل بليه و يموت بكل ميته الا انه لا يقتل نفسه‏(2)

(1) وسايل الشيعه، ج، 19 باب تحريم الانسان نفسه، ص، 13 حديث. 1
000 (2) همان حديث شماره 3/. پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.