وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم تقلب در امتحان چيست

حکم تقلب در امتحان چيست

 

مطابق نظر آيت الله خامنه ای
مطابق نظر آيت الله خامنه ای

سوال:حکم تقلب کردن چیست؟ آیا در قیامت عذاب دارد؟ اگر مسئول یا معلم راضی باشد چطور؟ آیا اگر بعد ازامتحان، درس مورد نظر خوانده شود مشکل برطرف می­گردد؟

پاسخ: تقلب کار نادرستی است و اگر حقی از کسی ضایع شود یا خلاف مقررات نظام کسی مرتکب شود، بله مستحق عذاب است. اگر مسئول یا معلم یا حتی شاگرد دیگر که از روی دستش می­نویسد راضی باشد این تاثیری در مسئله ندارد. یعنی اگر کسی تقلب می­کند، آن فردی که او را کمک می­کند، معلم باشد یا از شاگردان باشد، راضی باشد یا نباشد، تاثیری در این مسئله ندارد.

اگر بعد از امتحان جبران کند آیا حکمش برطرف می­ شود؟

اصل حکم تقلب نه؛ زیرا به هر حال کاری است که نباید تکرار کند، ولی تبعاتش قابل جبران است. مثلا فردی که درس نخوانده یا کم درس خوانده و با تقلب مدرک گرفته و الان در حد آن مقطع تحصیلی معلومات ندارد و می­خواهد با همین مدرک استخدام شود، خوب اگر برود درس بخواند و شرایط دیگر استخدامی را هم داشته باشد، استخدامش ایرادی ندارد و حقوقی هم که می­گیرد مانعی ندارد؛ اما اگر به مقدار آن مقطع تحصیلی که به خاطر آن پذیرش می شود، درس نخوانده و معلومات ندارد، به هر حال شرایط را ندارد و استخدامش صحیح نیست.

اگر کسی در امتحانات سال دوم دبیرستان که از منابع سوالات کنکور است و همچنین نمره این سال برای دانشگاه دارای اهمیت است، تقلب کرده باشد و بعد از آن پشیمان شود و توبه کند، حکم آن چیست؟ آیا حقوق او در آینده شغلی­‌اش حرام است؟
باید نسبت به کار گذشته اظهار پشیمانی و ندامت کند و همچنین تصمیم بر تکرار نکردن آن نسبت به آینده را بگیرد، و اینکه آیا حقوقی که می­گیرد حرام است یا حلال است؟ اگر در حال حاضر در جایی که استخدام میشود، معلومات در همان حدی که لازم است را داشته باشد و تمام شرایط استخدام را داشته باشد، اشکالی ندارد و حقوقی هم که می­گیرد مانعی ندارد، هر چند تقلبش کار درستی نبوده. ولی یک نکته را باید توجه داشت: اگر در تقلب حق کسی ضایع شود، مثلا برای مقطع دکتری ۵ نفر را می­خواسته اند پذیرش کنند و این فرد با تقلب نمره کسب کرده، و اگر تقلب نمی کرد نمره‌ی لازم را کسب نمیکرد و فرد دیگری پذیرش می شد، پس حق آن فرد ضایع شده است. اینجا باید رضایت آن طرف که حقش ضایع شده را جلب کند.

آیا گرفتن مدرک تحصیلی دیپلم یا لیسانس از طریق رابطه اشکال دارد؟ و درآمدی که از طریق آن کسب می­شود اشکال شرعی دارد؟
اولا رابطه بازی یا تقلب در امتحان و امثال اینها و همچنین نمره بی‌­جهت گرفتن کار خلافی است؛ مثلا فردی امتحانی نداده باشد یا اگر امتحانی داده، با تقلب نمره گرفته است. اما درآمدی که کسب می­کند، اگر در موقع استخدام شرایط آن کار را داشته باشد و آن سطح معلومات را داشته باشد؛ حقوقی که در قبال کارش دریافت می­کند حرام نیست.

آیا دادن پول در قبال گرفتن نمره جایز است؟
نه جایز نیست. یعنی اگر کسی نمره بی­جهت به دانش­­‌آموز بدهد و در قبالش پول بگیرد این کار خلاف و حرام است و پولی هم که می­گیرد حق استفاده ندارد؛ زیرا حرام است و دانش‌آموزان و دانشجویان باید از این کار پرهیز کنند.

اگر کسی در امتحانات کلاسی با تقلب نمره عالی کسب کرده، باید از فرد یا افرادی حلالیت بگیرد؟
در صورتی که حقی از کسی ضایع شده باشد، مثلا یک تعداد محدودی را می خواستند بپذیرند و ایشان تقلب کرده و نمره عالی گرفته و قبول شده، و اگر ایشان تقلب نمی­کرد، فرد دیگری جایگزین بود، باید از او حلالیت بطلبد؛ چون حقی از حقوق او ضایع شده است. اما اگر به گونه‌ای نیست که حقی از کسی ضایع شده باشد و اینگونه نیست که تعداد محدودی را بخواهند بر اساس نمره بپذیرند و الان همه مدرک گرفته اند و رفته اند و حال که می­خواهد استخدام شود حقی از کسی ضایع نکرده است و شرایط استخدام را نیز دارد، ولو اینکه کارش کار درستی نبوده استخدامش اشکالی ندارد؛ چون حقی از کسی ضایع نشده است. و در این مورد حلالیت طلبیدن نیز لازم نیست.

دانش­‌آموزان سر کلاس تقلب می­کنند، ولی من کار آنها را به معلمان گزارش نمی­دهم. آیا من گناهی مرتکب می­شوم؟
در کار خلاف – حال کار حرام باشد یا حتی مکروه باشد – نهی از منکر لازم است؛ اگر خدای ناکرده حرام باشد، نهی از منکر و جلوگیری از این حرام واجب است. اگر کار مکروه باشد، نهی از آن مستحب است. یک وقت است شما می­توانید بدون اینکه گزارش کنید مانع آن کار خلاف شوید، خب باید جلوی تقلب را بگیرید، اگر این نشد گزارش ­دهید به مسئول که او جلوی تقلب و کار خلاف را بگیرد. گاهی شاید افراد بگویند: “ما چیکار به کار دیگران داریم بگذار نمره‌اش را بگیرد و قبول ­شود حالا چرا ما دل طرف را بشکنیم”؛ نه! توجه کنید اگر کسی خلاف مرتکب می­شود بحث دل شکستن مطرح نیست، باید از طریقی پیش رفت که موثر باشد و طرف را از این کار منع کرد که مرتکب تقلب نشود، مرتکب خلاف نشود، مرتکب گناه نشود.

حکم تقلب از برگه امتحانی در دو حالت رضایت و عدم رضایت داشتن صاحب برگه چیست؟
تقلب کار درستی نیست و رضایت صاحب برگه که ایشان از روی دست او می­نویسد، تاثیری در مسئله ندارد؛ چه او راضی باشد یا نباشد.

حکم تقلب دسته­‌جمعی به طوری که همه نفرات پاسخ صحیح دهند، یعنی همه تقلب کنند، چیست؟ اگر ناظرامتحان راضی باشد چطور؟
مثلا یک نفر بلند جواب را بگوید و همه بشنوند و بنویسد آیا این مشکل را برطرف می­کند؟ نه. حالا اگر همه گناه کردند یا تخلف کردند، آیا حرمت و زشتی و قبح آن از بین می­رود؟ نه. فرقی نمی­کند یک نفر حرام مرتکب شود یا همه، خدای ناکرده گاهی وقت­ها ممکن است یک نفر تقلب کند و حق‌الناس باشد و اگر همه تقلب کنند حق‌الناس نباشد، اما خود کار تقلب کار درستی نیست و فرقی نمی­کند همه تقلب کنند یا یکی دو نفر. حکم تقلب رساندن مراقب امتحانی یا استاد مربوطه در امتحان فرقی نمی­کند. وقتی گفته شد تقلب کار نادرستی است، فرقی نمی­کند این عمل از خود دانشجو صورت بگیرد یا اینکه از معلم، ناظر و امثال اینها باشد.

کمک کردن نمره به دانشجو
دانشجویی که چند سال در یک مقطع درجا می­زند و مثلا چهار سال را هشت سال طی می­کند و مشکلات روحی و روانی پیدا کرده، آیا استاد مجاز است به او چند نمره اضافه دهد؟
در جواب باید بگوییم نه. وقتی نمی­تواند درس بخواند، خب باید برود سر کار دیگری. نه اینکه ما خلاف کنیم و او را هم عادت دهیم به کار خلاف! به هر حال چیز یادگرفتن فقط به مدرک داشتن نیست. او می­تواند سر کار دیگر یا شغل دیگری برود و معلومات کسب کند. به هر حال استاد مجاز نیست برای اینکه ایشان درس‌هایش را پاس کند و به مقاطع تحصیلی بالاتری برود، نمره بی­جهت بدهد. و اینکه ایشان بر اثر این سال­های تحصیل نتوانسته پیشرفتی داشته باشد، باز هم مجوزی بر این نیست که نمره بدهد.

آیا اگر استاد به همه دانشجویان نمره ارفاق کند، اشکال دارد؟
در بحث ارفاق نمره، یک زمانی است که محصل یک ویژگی خاصی دارد، مثلا به خاطر اخلاق یا به خاطر خط خوب یا به خاطر نظم در نوشتن و امثال اینها، گاهی یک حق عمومی به ستاد داده‌اند که اگر درصدی نمره کم بود، شما می­توانید نمره اضافه کنید مشکل ندارد. اما اینکه افراد تنبل بار بیایند یا نمره نیاورند و استاد نمره بدهد، این اصلا ظلم به آنهاست. یعنی آنها در آینده رشدی نخواهند داشت. گاهی وقت­ها شخصی دو سال در یک مقطع تحصیلی بماند و درس بخواند بهتر از این است که تقلبکند یا نمره بی­جهت به او بدهند و به کلاس بالاتر برود و بعدا به جایی نرسد. یعنی اگر پایه و اساس محکم شود و درس بخواند بهتر از آن است که بی‌جهت رشد کند و بالا برود و بعد هم یک باد مهرگانی به او بوزد و از بین برود. بنابراین استاد اگر حق قانونی داشته یا به جهاتی بتواند نمره ارفاق کند اشکالی ندارد، در غیر این صورت جایز نیست.

منبع: سايت khamenei.ir.پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره مسائل تحصیلی توسط حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا در مدارس دولتی در اروپا و یا آمریکا، می توان تقلب کرد؟ در مدارس غیر دولتی چطور؟ اعم از اسلامی و غیر اسلامی؟

پاسخ: به طور کلی، تقلب در امتحان و در هیچ جا و هیچ موردی، صحیح و جایز نمی باشد.
 

پرسش: اگر مرتکب تقلب شویم وبه واسطه آن دارای مدرکی شویم که در شؤون زندگی ما تاثیر دارد تکلیف چیست؟

پاسخ: تقلب حرام است ولی اگر از نظر تخصص و توانائی انجام کار در حد مطلوب باشید حقوق حلال است. ولی اگر تخصص لازم را در رابطه با کاری که به شما واگذار می شود نداشته باشید پذیرفتن آن کار جایز نیست. استفتائات آيت الله سيستاني.

  مسئله۲۲۵ـ تقلب در امتحانات مدارس و دانشگاهها جایز نیست اعم ار اینکه آن از طریق کمک گرفتن از دانش آموز و یادانشجوی بغل دست باشد و یا از راه پخش ورقه ها به طور پنهانی و یا از طریق اشتباه انداختن و اغفال ناظرین و یا هر وطریق نا مشروع دیگر که بر خلاف نظام است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از کتاب فقه برای غرب نشینان، آیت الله العظمی سیستانی.


 

 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

تقلب در امتحان با رضایت طرفین 

پرسش :تقلّب در سرجلسه امتحان، چه طرف دوّم راضى نباشد و چه طرفین راضى باشند. آن هم درمدرسه یا مکانى که توسط بیت المال مسلمین هزینه مى شود، چه حکمى دارد؟

پاسخ :تقلّب در امتحانات جایز نیست، خواه در اماکن مربوط به بیت المال باشد یا اماکن دیگر و خواه طرفى که از او مى گیرد راضى باشد یا نه، ولى تقلّب در انجام تکالیف، زیانش متوجّه خود اوست و در صورتى که در نمره هاى امتحانى تاثیرى نداشته باشد، حرام نیست، مگر این که بگوید خودم نوشته ام که از باب دروغ حرام مى شود.

قبولی در کنکور با تقلب 

پرسش :اینجانب سال گذشته با مدرک کارشناسى رشته عمران در کنکور فوق لیسانس شرکت کرده، و متأسّفانه با تقلّب کامل (۱۰۰ درصد)، پرسشنامه را پر نمودم. کارى که هم اکنون خود نیز دلیل آن را نمى دانم! پس از اعلام نتایج، در شهریور امسال در مقطع فوق لیسانس پذیرفته شدم. با توجّه به این که گزینش، بر حسب نمره علمى انجام مى گیرد، حقّ یک نفر را ضایع و سلب نموده ام، بدین جهت دچار عذاب وجدان شدید گشته، و قصد انصراف از تحصیل را دارم. لطفاً بفرمایید وظیفه من چیست؟

پاسخ :در فرض مساله، در صورتى که انصراف شما سبب شود فرد دیگرى، که در نوبت است، پذیرفته شود، لازم است انصراف دهید، ولى اگر وقت آن گذشته، انصراف لازم نیست. امّا سعى کنید در آینده مطلقاً به سراغ تقلّب نروید، و خطاى گذشته و حقّ ضایع شده را با اعمال صالح جهت صاحب حق جبران نمایید.

تقلب در امتحانات حوزه 

پرسش :لطفاً نظرتان را در مورد تقلب در امتحانات دروس حوزوی بفرمایید. در صورت تقلب طلبه آیا شهریه ای که می گیرد حلال است یا حرام؟ وجهش را بفرمایید.

پاسخ :تقلب در امتحانات جایز نیست. هرگاه تقلب گسترده ای باشد که در امتحانات تاثیر کلی دارد شهریه ای که می گیرد اشکال دارد.

تقلب کردن در کنکور پزشکی 

پرسش :هرگاه دانشجویى (خداى ناکرده) در کنکور تقلّب کند، و قبول شود، چنانچه شک یا یقین داشته باشد که تقلّب مذکور تأثیرى در قبولى نداشته، اکنون که مى خواهد شروع به تحصیل کند وظیفه اش چیست؟

پاسخ :اگر شک داشته باشد اشکالى ندارد، و اگر یقین داشته باشد و موارد تقلب کم و محدود بوده آن هم مانعى ندارد، در غیر این صورت اشکال دارد. و در هر حال تقلب کردن خواه کم باشد یا زیاد کار حرامى است. استفتائات.

سؤال ۱۵۳۰ـ اینجانب سال گذشته با مدرک کارشناسى رشته عمران در کنکور فوق لیسانس شرکت کرده، و متأسّفانه با تقلّب کامل (۱۰۰ درصد)، پرسشنامه را پر نمودم. کارى که هم اکنون خود نیز دلیل آن را نمى دانم! پس از اعلام نتایج، در شهریور امسال در مقطع فوق لیسانس پذیرفته شدم. با توجّه به این که گزینش، بر حسب نمره علمى انجام مى گیرد، حقّ یک نفر را ضایع و سلب نموده ام، بدین جهت دچار عذاب وجدان شدید گشته، و قصد انصراف از تحصیل را دارم. لطفاً بفرمایید وظیفه من چیست؟

جواب: در فرض مسأله، در صورتى که انصراف شما سبب شود فرد دیگرى، که در نوبت است، پذیرفته شود، لازم است انصراف دهید، ولى اگر وقت آن گذشته، انصراف لازم نیست. امّا سعى کنید در آینده مطلقاً به سراغ تقلّب نروید، و خطاى گذشته و حقّ ضایع شده را با اعمال صالح جهت صاحب حق جبران نمایید.

سؤال ۱۵۳۱ـ اینجانب سال ۶۵ به جبهه رفتم. و نزدیک به ۳ ماه به صورت نیروى داوطلب خدمت کردم. با تحریک یکى از دوستان، خودم را به موجى زدم و برگشتم. (البتّه دقیقاً نمى دانم چرا این کار را کردم.) و به عنوان جانباز ۱۰% تشکیل پرونده دادم. پس از مدّتى که مشغول خدمت در شغل مقدّس معلّمى بودم، آتش عشق پزشکى در من شعلهور گشت، و همین عشق باعث شد که سه روز مرخّصى پزشکى جبهه را به ۳ ماه تغییر داده (که در کلّ شش ماه شد) و از این طریق با سهمیّه رزمندگان قبول شدم. به این ترتیب به خاطر ۶ ماه جبهه و ۱۰% جانبازى ۲ گروه به حقوقم (حقوق معلّمى) اضافه شد، و در کل حقوق لیسانس را برایم منظور کردند. همچنین از طریق ۱۰% جانبازى توانستم حکم مأمور به تحصیل گرفته، و به تحصیل ادامه دهم. لطفاً به سؤالهاى من جواب دهید:

۱ـ آیا حقوق اضافى که منظور داشته اند، حرام است؟ اکنون باید چه کنم؟

۲ـ اگر حرام است، اضافه حقوقى که در این مدّت گرفته ام را چگونه جبران کنم؟

۳ـ آیا به این ترتیب که در دانشگاه قبول شده ام، براى من مسؤولیّت شرعى دارد؟ براى پاک شدن گناهانم چه کنم؟

جواب: راه حلّ مشکل شما این است که از سهمیّه جانبازان و رزمندگان استفاده نکنید، و آنچه را گرفته اید به صورت مطمئنّى بازگردانید، و از گناه گذشته توبه کنید. ولى مدرک شما چنان چه از نظر امتحانات و غیره، مانند سایرین باشد، اشکالى ندارد.

سؤال ۱۵۳۲ـ در سال ۷۵ دخترم در دانشگاه آزاد اسلامى قبول شد، ولى ریاست دانشگاه از ثبت نام و ورود ایشان جلوگیرى بعمل آورد. پس از حدود ۸ ماه مکاتبه و رفت و آمد جویاى علّت شدم. اعلام نمودند که بر طبق حساب احتمالات قبولى نامبرده تقلّب محسوب میگردد. سؤال این است:

آیا حساب احتمالات در حقوق اسلامى جایگاهى دارد، و مى تواند باعث حکمى گردد، و سرنوشت یک انسان را رقم بزند؟

جواب: اگر حساب احتمالات بر یک پایه متقن علمى استوار باشد، و موجب قطع و یقین گردد، مى توان بر طبق آن قضاوت نمود، و اگر به این شکل نباشد، نمى توان کسى را به خاطر آن از نتیجه امتحانات محروم کرد. > استفتائات جلد ۳ > ۸ ـ تقلّب. آيت الله مكارم شيرازي.

كليد:  حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست  حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست   روش تقلب در امتحان تقلب در امتحانات درسی و در کنکور چه حکمی دارد ؟ حکم شرعی تقلب چیست؟ احکام تقلب در امتحان حکم شرعی تقلب کردن چیست؟  حکم تقلب در امتحانات حکم تقلب و دست بردن در نمره امتحان تقلب در امتحان چه حکمی دارد؟/ دیدگاه آیت الله سیستانی حکم تقلب در امتحانات براساس فتوای مقام معظم رهبری حکم شرعی تقلب در امتحانات یا کنکور ومسئله درآمدحاصله از آن؟ حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيست حکم تقلب در امتحان چيس

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

18 نظرات
 1. Arash می گوید

  سلام وخسته نباشد
  ****

  حال سوال من این است
  ۱ -این شخص چگونه توبه کند و از صاحب حق رضایت بگیرید؟؟
  ۲ادامه تحصیل آن دارای مشکل است؟؟
  ۳مدرک این شخص دارای مشکل می باشد ؟؟
  ۴اگر بخواهد انصراف بدهد آبرویش می رود و می ترسد عاق والدین شود !!آیا می تواند بعد از فارغالتحصیل شدن از پولی که از این مدرک بدستش می آید رد مظالم کند ؟؟
  ۵ رد مظالم او قبول است؟؟

  آها در ضمن مرجع تقلید ایشون رهبری هستند

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این مسئله را از دفتر مقام معظم رهبری سوال بفرمایید تا کامل راهنمایی کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. Arash می گوید

    ببخشید
    ممنونم که جواب داد
    اما می شه فقط به سوال ۱و۲و۳ جواب بدید
    تا ببینیم اصلا دوستم می تونه واسه اجازه به دفتر مراجعه کنه یا نه
    سوال ۴ هم اگه تا حدودی راهنمایی کنید ممنونتون می شم
    خدا خیرتون بده یک در دنیا و هزار در آخرت بهتون بده

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     اینکه کار حرامی انجام داده اند شکی نیست و باید توبه کنند و توبه هم فقط زبانی نیست!، درآمد اینچنینی هم محل اشکال هست و حق الناس هست. حتما باید با دفتر تماس بگیرید.
     با این شماره ها تماس حاصل فرمایید:
     واحد سوالات شرعی قم : ۰۲۵۳۷۷۴۶۶۶۶
     واحد سوالات شرعی تهران : ۶-۶۴۴۱۲۰۰۰ ۰۲۱
     وفقکم الله لکل الخیر

 2. علی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  اگر استاد تمرین های برای دانشجویان تعیین کند آیا حل این تمرین ها با استفاده از کتاب حل تمرین اشکال دارد؟ حل تمرین های کتاب در اینترنت موجود هستند

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر مقرراتی در این زمینه نباشد، اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. مهدی می گوید

  خیلی ممنون که جواب دادید اقای یوسف وند . اره من واقعا وسواس دارم . درسم هم خیلی خوبه البته اگه این فکرا بزارن و اذیتم نکنن هر روز فکر جدیدی میاد و حس میکنم پولم حرام میشه یا تستی رو نتونم حل کنم میگم بیا پس تخصص ندارم درامدم حرام شد . مشکلم اینجاست نمیتونم مثل افراد عادی باشم . دوستام همیشه تو مدرسه تقلبی میکنند ولی من سه چار موردی کردم و پشیمونم ولی معلم ها گاهی نمره هایی بم دادن بنظرم حقم نبوده و میدونم حتما دوباره معلم ها از این نمره ها میدن . مثلا برا همین وسواسم میخام برم دکتر اهواز و باید غیبت غیر موجه کنم و معلم ها هم نمره کم نمیکنند و امثالهم شک هایی عجیب غریبی میکنم . مثلا نکنه اگه معدلم کم میشد جزع کسایی بودم سازمان سنجش بم شک میکرد و کارنامه نمیداد و نمیزاشت برم رشته ای و معلم ها چنین نمره هایی دادن . مثلا تو زیست یبار معلم سطح شهرتان ی ازمون گرفت و گفت به نفر اول تا ۱۰ ام مستمر ۲۰ میدم . من اول شدم ولی ۱۵ ام رو ۱۷ داد و ۲۰ نکرد و چندین بار بص گفتم نکرد ولی نوبت دوم که زیست رو بهتر گرفتم ولی در حد ۲۰ نبود بم ۲۰ داد به دوستام هم کمک کرد البته . و من خیلی پیش همه ابرو شو بردم و گفتم ب قولش عمل نکرد . این نمره حلاله؟ یا شک دارم بش گفتم امروز اگه نمره حلالی نیست ازم کمش کن این نکنه چابلوسی باشه یا یک بار اپلیکیشن هایی ک ساختم نشونش دادم خوشش اومد و…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای حل این مشکل لازم هست که حتما با یک روانشناس جلساتی رو داشته باشید. مهم الان مدرک و این چیزها و نیست الان در این سن باید راه های کنترل وسواس رو یاد بگیرید و گرنه چند سال بعد شاید این حالتها تشدید بشه و این اصلا خوب نیست. حتما به این مشاوره نیاز دارید.
   اصلا به این درآمد حلال یا حرام در آینده فکر نکنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 4. مهدی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من دوم دبیرستان، یمدته حساس شدم قبلا تقلبی های کوچکی سه چار بار کردم، و یا مثلا میگفتم مریضم و الکی نمی‌رفتم مدرسه اینا هم نمره انضباط کم نمیکردن و باید برا امتحانی که غیبت کردم مستمر ۰ میدادن ولی چون میگفتم مریضم ۰ نمیدادن و انضباط کم نمیکردم و یا ورزش نمیکردم و لی ۲۰ دادبم یسال معلم ورزش ب بابام گفت نمیدونستم پسر توعه و همین چیزا ولی من یسال ب معلم گفتم نمره حق بده این فکر کرد نمره اضاف میخام، یسال هم فامیلمون بود گفت چون درست خوبه ۲۰ میدم، حالا تو همه درسام ی شکی دارم مثلا ی تمرین ننویسم یا…. وسواس شدم،میترسم طبق نظر آقای مکارم یا رهبری حرام شه پول آینده ام، با نمره معدلم مدرسه نمونه و تجربی قبول شدم حالا انصراف بدم یا ب معلما بگم برا سال بعد اون ۰ ها رو حساب کنن گ غیبت کردم؟ فکر کردم شما هم مثل بقیه جواب نمی‌دید ولی دیدم جواب وسواسی هارو هم دادید و حالم خوب شد خیلی نگرانم کمکم کنید، میترسم پول بعدام حرام شه یا کنکور رو و دارن و بجاش معدل بزارن، اینم بگم خیلی پشیمونم و اصلا دیگه تقلب نمیکنم ولی ممکنه معلم نمره ای بده ک بنطرم حقم نباشه مرسی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اصلا به این وسواس ها توجه نکنید، نسبت به گذشته اگر موردی بوده توبه کنید و دیگر این کارها را انجام ندهید. اگر شرایط علمی همین رشته را دارید پول کاری شما در آینده هم بدون مشکل هست. تمام تلاشتان را بکنید در همین سن و سال خوب درس بخوانید و خوب هم دینداری کنید. به وسواس هم اعتنا نکنید، اگر می بینید وسواس در شما وجود دارد حتما با یک روانشناس مشورت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل خیر

 5. فرزانه می گوید

  سلام
  دختری با ویزای تحصیلی به خارج از کشور رفته و حالا به مشکل خورده و نیاز به مدرک تحصیلی دیپلم دارد از من خواسته که در قبال دریافت مبلغی به جاش امتحان بدهم با توجه اینکه او ایران نیست و مورد استفاده از مدرک ادامه تحصیل در خارج از کشور است انجام این کارو دریافت پول اشکال شرعی دارد؟
  باتشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا چنین کاری جایز نیست، چون خلاف مقررات است.
   وفقکم الله لکل خیر

 6. unknown می گوید

  سلام
  من این حکم تقلب در امتحان رو به صورت اشتباه به یک نفر گفتم
  الان این کارم حکم دروغ بستن به خدا و پیامبر رو داره؟
  لطفا جواب بدید.خیلی ناراحتم فکر میکنم روزه ام باطل شده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تقلب جایز نیست.
   روزه شما باطل نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 7. *ز چ* می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم اگر در امتحان در حد ۱الی۱ونیم نمره تقلب کرد ک نمره کامل بگیرم باز هم مشکل دارد؟در حد قبولی ک قبول میشم ولی میخوام نمرم کامل بشه باز تاثیری داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بدیهی است که جایز نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. *** می گوید

  ایا اگر بیشتر افراد کلاس در امتحان تقلب می کنند و امر به معروف و نهی از منکر ما تاثیری در ان ها ندارد باید چه کار کنیم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر نهی از منکر تاثیری ندارد، یا ارجاع به مسئولین هم جواب نمی دهد، وظیفه شما این هست که خودتان حداقل تقلب نکنید، ونسبت به سایرین اگر تاصیر ندارد، وظیفه ای ندارید.
   وفقکم الله لکل الخیر