وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم ژلاتين خوراكي

یکی از مواد غذایی که بسیار استفاده می شود ژلاتین خوراکی است که در ادامه می توانید حکم استفاده از آن را بخوانید.

2

حكم ژلاتين خوراكي

فهرست این نوشتار:

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

استفاده از پودر ژلاتین

س. استفاده از پودر ژلاتین که عموما از خارج کشور وارد می شود چه حکمی دارد؟

ج. حلیت و حرمت ژلاتین دایرمدار موادی است که از آنها تهیه می شود؛ ژلاتین گیاهی حلال است و ژلاتین تهیه شده از استخوان حیوان های حلال گوشت که ذبح شرعی نشده اند حلال است و اما ژلاتین تهیه شده از پوست حیوان حلال گوشت که ذبح شرعی نشده، نجس و حرام است و ژلاتین تهیه شده از اجزای حیوانات حرام گوشت حرامند؛ و در هر صورت اگر ژلاتین دارای قسم حلال و حرام باشد و شما ندانید آنچه می خواهید بخورید از کدام قسم می باشد، محکوم به حلیت است.

ژلاتين از کشور غير مسلمان

۴۰۵. خوردن غذا و خوراكى كه حاوى ماده ژلاتين است جايز است به شرطى كه احراز شود اين ماده از استخوان گاو و يا حيوان حلال گوشت ديگرى گرفته شده است.

ژلاتين مشکوک

۴۰۶. تبديل مواد حيوانى حلال گوشت يا حرام گوشت به ژلاتين، استحاله نيست، ولى اگر ژلاتين داراى قسم حلال و حرام باشد و انسان نداند از کدام قسم است، محکوم به حليت است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای.


 

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا ژلاتین، پاک است؟ و اگر شک کنیم که استحاله و دگرگونی تحقق یافته است یا نه بدین جهت که درگستردگی وضیقی مفهوم آن، تردید داریم (شبهه مفهومی )آیا استصحاب نجاست ثابق ، جاری می شود؟

پاسخ: ژلاتین حیوانی اگر نجاست اصل آن ، محرز نباشد مثل آنکه احتمال بدهیم از حیوان تذکیه شده فراهم شده است، محکوم به طهارت و پاکی است اما آن را نمی توان به خوراکی ها زد مگر به اندازه ای کم باشد که در آن مستهلک شود و یا معلوم باشد که از حیوان حلال گوشت و تذکیه شده گرفته شده و یا استحاله آن محرز باشد و رد اینجا فرق نمی کند که ژلاتین از اعضایی گرفته شده باشد که حیات درانها حلول می کند مصل غضروف و یا از اعضای فاقد حیات مثل استخوان بنابر احتیاط درآخری، و اگر نجاست اصل ژلاتین محرز ومعلوم باشد کما اینکه بدانیم آن ، از حیوان نجس العین و یا از غضروف حیوان تذکیه نشده و یا از استخوان آن حیوان ،قبل از شستشو ،به دست آمده است در این صورت ها ژلاتین فراهم شده به سبب ملاقات با نجس مرطوب ،نجس است و جواز استفاده از آن در خوراکیها منوط به احراز استحاله است و این ،به عرف برمی گردد و ضابطه آن قبلاً یاد آوری شد.
می ماند استصحاب، و آن هر چند که در مورد شبهات مفهومی جاری نمی شود نه در ذرات خود موضوع و نه در وصف موضوع حکم و نه در خود حکم ـ چنانکه درعلم اصول تحقیق شده است ـ ولی از آنجا که موضوع برای نجاست ،صورت های نوعی عرفی است و بقای آنها به نظر عقلا، باقی خواص مهم آنجاست پس شک در تحقیق استحاله از جهت شک در مفهوم آن از حیث وسعت وضیق آن، بر می گردد به بقای صورت نوعی به بقای خواص مقوم آن ،و چنان چیزی از امور خارجی است و از اجرای استصحاب در مورد آن مانعی وجود دارند و خدا عالم است.
 

۲پرسش: در غرب، چیزی به نام ژلاتین ساخته می شود و آن را در بسیاری از نوشیدنی و خوارکی ها داخل می کنند، ما که نمی دانیم آن ژلاتین از چه چیز گرفته شده است از گیاه یا حیوان؟ و اگر از حیوان گرفته شده باشد آیا آن، از استخوان او بر گرفته شده و یا از بافت های محیط بر استخوان، چنان چیزی را می توانیم بخوریم در حالی که نمی دانیم آن حیوان، حلال گوشت بوده یا حرام گوشت؟

پاسخ: اگر شک داشته باشیم که آن، از گیاه برگرفته شده و یا از حیوان، خوردن آن جایز است ولی بنابر احتیاط اگر بدانیم که از حیوان گرفته شده و تذکیه شرعی آن محرز نباشد خوردن آن جایز نیست حتی اگر از استخوان های حیوان فراهم شده باشد. بلی اگر علم و یقین داشته باشیم که موادّ آن استحاله پیدا کرده و در ضمن عملیات شیمیایی دگرگون شده است خوردن آن مطلقاً بی اشکال است و می توان آن را خورد. چنانکه می توان مقداری از آن را داخل غذای دیگر کرد که در آن مستهلک شود با وجود شک در تذکیه آن حیوان.
پرسش: حکم استفاده از داروهای تقویتی که از ژلاتین طبیعی یا مصنوعی (کبسول) ساخته شده است چیست؟
پاسخ: مصرف آن اشکال ندارد.

پرسش: در غذاهائی که ژله بکار رفته باشد از جمله مربا خوردنش اشکال دارد یا نه ؟

پاسخ: اگر معلوم نباشد که در آن از موارد حیوانی استفاده شده است استفاده از آن مانعی ندارد .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سيستاني.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 59 ـ ژلاتین مادّه اى است که پس از تأثیر اسید و برخى از موادّ شیمیایى و طى روند خاصّى از استخوان و پوست گاو یا خوک استخراج مى گردد. از نظر نحوه استخراج مى توان استخوان و پوست را به پارچه اى بافته شده از انواع الیاف تشبیه نمود که به طریقى الیاف نوع پشم جدا مى گردد این ماده در صنایع غذایى، دارویى، فیلم سازى و چسب سازى مورد مصرف دارد و در حال حاضر کشورهاى غربى، سازنده این محصول بوده و بازار مصرف دنیا را پوشش مى دهند:

الف) با توجّه به نحوه استخراج ژلاتین از پوست و استخوان آیا مى توان آن را نوعى استحاله دانست؟

ب) از آن جایى که نیاز کشور در حال حاضر از کشورهاى خارجى و عمدتاً غربى تأمین مى گرددو با توجّه به نوع مادّه اوّلیه، مصرف آن چه حکمى دارد؟

جواب: الف) در موارد مشکوک که نمى دانیم از چه ماده اى گرفته شده، حکم حلّیّت وطهارت است و فحص و جستجو لازم نیست.

ب) اگر یقین داشته باشیم که از ماده حرام و نجس گرفته شده است استحاله صدق نمى کند، اما راه دیگرى براى حلّیّت و طهارت آن وجود دارد.

حکم ژلاتین که از استخوان خوک و یا گاو گرفته مى شود چیست؟ لازم به ذکر است بیشتر موادى که ویتامین دارد و نیز بیشتر داروها در آمریکا و حتى بعضى از شیرینى جات از این ماده درست مى شود.

جواب: استفاده از آن در موارد ضرورت مانعى ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

 

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

كليد: حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حکم استفاده از ژلاتین و پاستیل در مواد غذایی قرصهائى لعاب دار است كه روى آن با ژلاتين پوشيده شده از خارج مى آورند كه از استخوان خرد شده گاو يا خوك ساخته مى شود  ورقه ژلاتین افزایش استفاده از “ژلاتین خوکی” در پاستیل ها حكم ژلاتين كه از استخوان خوك يا گاو گرفته مى‌شود  حکم خوردن شکلات یا فرآورده هایی که دارای الکل یا ژلاتین است حکم خوردن شکلات یا فرآورده هایی که دارای الکل یا ژلاتین است ژلاتین حیوانی و گیاهی حکم خوردن شکلات یا فرآورده هایی که دارای الکل یا ژلاتین است  حکم ژلاتین گاو   حکم خوردن ژلاتین پاستیل و ژله، حلال یا حرام  آیا ژلاتین حلال و پاک است؟ حکم ژلاتین در مواد غذایی و دارویی  حکم ژلاتین که از استخوان خوک و یا گاو گرفته حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي  حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي حكم ژلاتين خوراكي

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

2 نظرات
 1. علي می گوید

  سلام ، پس به حم آقا اگر در خارج از كشور ندانيم حلال هست و يا حرام محكوم به حليت است درست ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر ژلاتین حیوانی است و غیر مسلمان ساخته، تا احراز ذبح شرعی نکنید، نمی شوداستفاده کرد. اما اگر ندانید ژلاتین حیوانی است یا گیاهی می توان استفاده کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر