وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حقوق متقابل زن و شوهر

حقوق متقابل زن و شوهر

مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: در یک زندگی مشترک چه چیزهایی برای زوجین مهم است ؟

پاسخ:

زنى که عقد دائم شده ، حرام است بدون اجازه شوهر از خانه بیرون برود ، هر چند با حقّ شوهر هم منافات نداشته باشد ، مگر اینکه ضرورتى ایجاب کند یا ماندن در خانه براى او حرجى باشد ، یا مسکن مناسب او نباشد ، و باید خود را براى لذتهاى جنسى که حقّ همسر است هر وقت که او میخواهد تسلیم نماید ، و بدون عذر شرعى از نزدیکى کردن او جلوگیرى نکند .

و تهیه غذا و لباس ، و منزل زن و تهیه احتیاجاتش بر شوهر واجب است ، و اگر تهیه نکند چه توانائى داشته باشد یا نداشته باشد مدیون زن است. و همچنین از حقوق زن است که مرد او را مورد اذیت و آزار قرار ندهد ، و با او بدون و جه شرعى تندى و خشونت نکند .

و اگر زن به و ظائف زناشوئى خود در برابر شوهر هیچ عمل نکند ، حقّ غذا و لباس و منزل بر او ندارد، هر چند نزد او بماند، و اگر گاهى از تسلیم در برابر خواسته ‏هاى جنسى مشروع او سرباز زند ـ بنابر احتیاط واجب ـ نفقه ‏اش ساقط نمی  شود، و امّا مهر او با عدم تمکین به هیچ وجه ساقط نمی شود .

و مرد حق ندارد زن خود را به خدمت خانه مجبور کند.

و زنى که خرج او بر عهده شوهر است و شوهر خرج او را نمی دهد ، میتواند خرجى خود را بدون اجازه از مال او بردارد البته به مقدار مناسب شأن شوهر نه بیشتر، و اگر ممکن نیست چنانچه ناچار باشد و نتواند به حاکم شرع شکایت برد ، و با کار کردن بخواهد مخارج خود را تهیه کند در موقعى که مشغول تهیه مخارج است ، اطاعت شوهر بر او واجب نیست.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام زن و شوهر

ویژه نامه و بخش احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.