وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حجامت در فصل زمستان چگونه است؟

یکی از ملاحظات ضروری برای انجام «حجامت» توجه به «زمان و فصل» انجام آن است؛ در این مطلب، نامناسب‌ترین و نامساعدترین اوقات برای انجام حجامت بیان شده است.

0

تسنیم، بر انجام «حجامت» در منابع روایی و طب سنتی ما تأکید فراوانی شده است اما انجام آن باید حتماً با رعایت تدابیر و دستورات خاص آن باشد و عدم رعایت این دستورات می‌تواند اثرات درمانی شگرف حجامت را کاهش دهد و حتی در مواردی باعث برخی لطمات به فرد شود.

اما یکی از ملاحظات ضروری برای انجام حجامت، توجه به «زمان و فصل» انجام آن است؛ در ادامه نامناسب‌ترین و نامساعدترین اوقات برای انجام حجامت بیان شده است:

ــ طبق احادیث، صبح روز جمعه، ساعتی نامشخص است که حجامت در آن ساعات بسیار زیان‌آور است و حجامت در صبح روز چهارشنبه نیز زیان‌آور است.

ــ حجامت در فصل زمستان خصوصاً در دی ماه کمترین اثر درمانی را خواهد داشت.

ــ افراد بلغمی‌مزاج، افراد با معده بلغمی، افرادی که سیستم گوارش ضعیفی دارند باید در انجام حجامت ملاحظات خاصی تحت نظر طبیب داشته باشند.

ــ بیماران روماتیسمی نباید حجامت کنند.

ــ افرادی که مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی هستند از انجام حجامت خودداری کنند؛ در بیماری‌های صعب‌العلاج که مدت بیماری طولانی شده و بدن ضعیف شده است حجامت نباید انجام شود.

ــ حجامت در شب می‌تواند زیان‌آور باشد؛ بهتر است تا زمانی که روز است و خورشید هنوز غروب نکرده، حجامت انجام شود.

ــ حجامت در افرادی که تازه از مسافرت آمده‌اند و خستگی راه در بدن دارند‌، زیان‌آور است.

ــ از نظر حکما و اطبای قدیم ایران‌زمین تا 12 روز قبل از حجامت و 12 روز بعد از حجامت از خوردن “تخم‌مرغ” باید پرهیز کرد.

ــ بهترین وضعیت برای انجام حجامت حالت «چهارزانو» نشسته است؛ از حجامت کردن در وضعیت درازکش و خوابیده یا ایستاده باید خودداری کرد.

ــ بهترین اوقات حجامت، بعضی از روزهای نیمه دوم ماههای قمری است؛ از انجام حجامت غیرضروری در 13 روز اول هر ماه قمری خودداری شود.

ــ از انجام حجامت در حالی که گرسنه هستید خودداری کنید؛ بهترین زمان برای حجامت‌، زمانی است که فرد خیلی گرسنه یا خیلی سیر نباشد و نور و گرمای خورشید در وضعیت جوی مساعد باشد یعنی هوا خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

ــ امام رضا(ع) در رساله‏ ذهبیّه می‌فرمایند‌: «فصد و حجامت پس از عمل جماع خوب نیست؛» باید میان جماع و حجامت و فصد، حداقل 12 ساعت فاصله باشد.

ــ حجامت اضطراری؛ در صورتی که بنا به تشخیص طبیب نیاز به انجام حجامت وجود داشته باشد؛ تمام موارد فوق‌الذّکر قابل اغماض است (این مسئله در روایات نیز مورد تأکید قرار گرفته است) بنابراین در صورت وجود ضرورت طبّی مثلاً در یک روز جمعه از ماه دی نیز‌ می‌توان و باید حجامت کرد امّا به‌توصیه حضرات معصومین(ع) و برای از بین بردن اثرات منفی این حجامتهای ضروری، خواندن آیة الکرسی ضرورت دارد.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.