وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

جنگ بدر

جنگ بدر

با توجه به اهميت جنگ بدر، نكاتى را در اين باره توضيح دهيد.

 

 

نکته:

 

پيكار بدر، اولين جنگ رسمى ميان پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) و مشركان مكّه است كه در هفدهم رمضان سال دوم هجرى انجام شد و به جنگ «بدر القتال» و «بدر الكبرى»، معروف شده است[۱۷۳].

در يك طرف اين نبرد نابرابر، نيروهاى مسلمان با كمترين ساز و برگ جنگى قرار داشتند. تعداد ۳۱۳ تن با سه اسب و هفتاد شتر، نيرويى نبود كه بتواند از نظر نظامى، در مقابل ۹۵۰ جنگجو با صد اسب، هفتصد شتر، ششصدنيروى زره پوش و مجهّز به بيشترين سلاح هاى رايج در آن زمان و آن ناحيه، مقاومت كند[۱۷۴] ; اما اين جنگ، با امداد الهى، تدبير پيامبر، حماسه چهره هاى نامدارى چون حمزه و على(عليه السلام)و جانفشانى و اخلاص ساير ياران، به پيروزى منتهى شد.

 

جنگ بدر:

 

اين نبرد به فرمايش رسول خدا(صلى الله عليه وآله): 

 

«اولين نبردى بود كه در آن، خداوند اسلام را عزيز و سربلند گرداند و اهل شرك را خوار ساخت»[۱۷۵].

 

 

نکته:

 

در بدر، نابرابرى قدرت ايمان در برابر قدرت سلاح، به اثبات رسيد و نشان داد كه كارآيى ايمان، توان به پيروزى رساندن يك گروه كوچك بر لشكر بزرگ تا دندان مسلح را دارد ; به گونه اى كه در مدت يك نيمروز، گروه كوچك مسلمانان توانستند تنها با دادن چهارده شهيد، هفتاد تن از سپاه شرك را كشته، هفتاد تن ديگر را به اسارت درآورند[۱۷۶] و با به غنيمت گرفتن ۱۵۰ شتر، ده اسب و مقدار زيادى كالا، آنان را به خاك ذلّت بنشانند[۱۷۷] و سپاه شرك را ـ كه در حقيقت تجسّم شيطان بودند ـ سركوب كنند ; چنان كه پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله)فرمود: «در هيچ روزى به جز روز عرفه ـ كه روز نزول رحمت الهى است ـ شيطان چنان كه در جنگ بدر تحقير شد، تحقير نشده بود»[۱۷۸].

 

نکته:

 

اين جنگ به ظاهر كوچك، چنان در پيشگاه خداوند داراى اهميت است كه در ميان وقايع تاريخ اسلام، مقام اول نزول آيات را به خود اختصاص داده است كه در اين باره، مى توان اين آيات را برشمرد: آل عمران (۳ )، آيات ۱۲، ۱۳ و ۱۲۳ ; نساء (۴ )، آيه ۷۷ و ۷۸ ; انفال (۸ )، آيات ۱ ـ ۱۹ و ۳۶ ـ ۵۱ و ۶۷ـ ۷۱ ; حج، آيات ۱۲۴ ـ ۱۲۷[۱۷۹].

 

[۱۷۳]. الطبقات الكبرى، ج ۲، ص۸ .
[۱۷۴]. واقدى، المغازى، ج ۱، ص۳۹ .
[۱۷۵]. المغازى، ج ۱، ص۲۱ .
[۱۷۶]. طبقات الكبرى، ج ۲، ص ۱۵ ; تاريخ يعقوبى، ج ۲، ص ۴۵ و۴۶ .
[۱۷۷]. سيره رسول خدا، ص ۴۳۵ .
[۱۷۸]. المغازى، ج ۱، ص ۷۷ .
[۱۷۹]. براى اطلاع از مفاد و تفسير بعضى از آيات ر.ك: سيره رسول خدا، ص ۴۴۲ ـ ۴۴۷ .
منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها  «پیامبراعظم – سیره و تاریخ».

حتما بخوانيد

ویژه نامه امامت پژوهی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.