وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

جریان فتح مكه

جریان فتح مكه

صحنه ورود پيامبر به مكه و كعبه در جريان فتح مكه، چگونه بود؟

 

در سال هشتم هجرت، پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) با لشكر اسلام و با جمعيتى ده هزار نفره، حركت كرد و در نزديك مكه اردو زد. پيش از ورود پيامبر به مكه، ابو سفيان با راهنمايى عباس بن عبد المطلب، نزد رسول خدا(صلى الله عليه وآله)آمد و به ظاهر اسلام آورد. پيغمبر چند امتياز را براى او قرار داد و گفت:

 

۱. هر كس به خانه ابوسفيان در آيد، در امان است.

 

 

۲. هر كس در خانه خويش را ببندد، در امان است.

 

۳. هر كس به مسجد الحرام در آيد، در امان است.

 

نکته:

 

به دستور رسول خدا(صلى الله عليه وآله)، پيش از بازگشت ابو سفيان، سپاهيان مسلمان، به حضور پيامبر رسيدند تا ابوسفيان، آنان را ببيند. ابوسفيان، وقتى عظمت و شوكت مسلمانان را ديد، بسيار شگفت زده شد و با شتاب به مكه باز گشت و دستور امان رسول خدا را ابلاغ كرد و مردم را از مخالفت بر حذر داشت[۵۱]. سپس پيامبر، با تقسيم بندى فرماندهان، دستور ورود به شهر را از چند نقطه صادر كرد و خود آخر، وارد مكه شد و در بالاى شهر مكه (در حجون )، خيمه وى را برافراشتند[۵۲].

 

نکته:

 

پيغمبر اكرم(صلى الله عليه وآله) پس از ورود به مكه، راهى مسجد الحرام شد و تكبير گفت، و پيرامون كعبه طواف كرد و به هر يك از۳۶۰ بتى كه به دور كعبه نصب شده بودند، مى رسيد، با چوب اشاره مى كرد تا به زمين مى افتاد و پس از شكستن بت ها، اين آيه را بر زبان جارى ساخت:

 (جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ اِنَّ الَباطِلَ كانَ زهوقاً )[۵۳] ;

«حق آمد و باطل نابود شد. آرى، باطل، همواره نابود شدنى است».

 

نکته:

 

سپس براى سرنگونى چند بت بزرگ كه بر فراز كعبه نصب شده بودند، امير مؤمنان على(عليه السلام) را امر كرد تا پاى بر دوش مباركش نهد و بالا رود و بت ها را به زمين افكنده، بشكند. على(عليه السلام) نيز اين امر را اطاعت كرد[۵۴].

بعد از اين پيروزى درخشان و سريع، پيغمبر اكرم(صلى الله عليه وآله) دست در حلقه در خانه كعبه كرد و خطاب به اهل مكه كه در آن جا جمع بودند، فرمود: «شما چه مى گوييد و چه گمان داريد؟ درباره شما، چه دستورى بدهم؟

آنان گفتند: ما جز خير و نيكى، از تو انتظار نداريم ; تو برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار مايى و امروز، به قدرت رسيده اى ; ما را ببخش. اشك در چشمان پيامبر(صلى الله عليه وآله)حلقه زد و صداى گريه مردم مكه نيز بلند شد.

 

نکته:

 

پيغمبر اكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود: من درباره شما همان مى گويم كه برادرم يوسف گفت ; «امروز هيچ گونه سرزنش و توبيخى بر شما نخواهد بود. خداوند شمارا مى بخشد و او ارحم الراحمين است»[۵۵] و آن گاه آيه ۱۳ سوره حجرات را تلاوت كرد و توصيه هايى نيز به آنان فرمود و همگان را مشمول عفو عمومى خود قرار داد[۵۶] و به اين ترتيب، با فتح مكه، قدرت سياسى مشركان در هم شكست.

 

[۵۱]. امتاع الاسماع، ج ۱، ص ۳۶۹ ـ ۳۷۶ .
[۵۲]. السيرة النبويه، ج ۴، ص ۴۹ .
[۵۳]. اسراء (۱۷ )، آيه ۸۱ .
[۵۴]. بحارالانوار، ج ۲۲، ص ۸۴ .
[۵۵]. يوسف (۱۲ )، آيه ۹۲ .
[۵۶]. تاريخ يعقوبى، ج ۲، ص ۶۰ .

 

منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها  «پیامبراعظم – سیره و تاریخ».

حتما بخوانيد

ویژه نامه امامت پژوهی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.