وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم

0

تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم

فهرست این نوشتار:

در نوشتار قبل «راه هاي شناخت اعلم» بازگو شد. يكي از راه هاي شناخت مرجع اعلم ، شهادت دو نفر عادل از اهل خبره بود حال اگر اهل خبره نسبت به مراجع، مختلف باشند، عده اي يك نفر را اعلم بدانند و عده اي ديگر شخص ديگري را اعلم بدانند، در اين صورت وظيفه مقلدين چيست؟.

 

امام خميني قدس سره
مطابق نظر امام خميني قدس سره

اگر شناختن اعلم مشكل باشد به احتياط واجب بايد از كسى تقليد كند كه گمان به اعلم بودن او دارد، بلكه اگر احتمال ضعيفى هم بدهد كه كسى اعلم است‏و بداند ديگرى از او اعلم نيست به احتياط واجب بايد از او تقليد نمايد. و اگرچند نفر در نظر او اعلم از ديگران و با يكديگر مساوى باشند بايد از يكى ازآنان تقليد نمايد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی امام خمینی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

تعارض ميان اهل خبره در تشخيص اعلم [راه های شناخت اعلم ]

پرسش : در صورت تعارض ميان اهل خبره در تشخيص اعلم، آيا وظيفه مكلّف احتياط بين فتاواى آن دسته از مجتهدين است كه احتمال اعلميّت آنها مى‌رود؟

پاسخ : مخیّر است.

تبعیت از مجتهدی که دو عالم خبره شهادت بر اعلمیت او داده اند [راه های شناخت اعلم ]

پرسش : اگر دو عالم عادل خبره بگويند: «زيد اعلم است» و يك عالم عادل خبره بگويد: «عمرو اعلم است» و يك عالم عادل خبره ديگر بگويد: «بكر اعلم است» در اين صورت آيا حتماً بايد از زيد تقليد كرد، يا چون يك عالم عادل خبره گفته عمرو اعلم است و عالم عادل خبره ديگر بكر را اعلم مى‌داند، اينها روى هم مى‌شوند دو عالم عادل خبره، و در نتيجه بين نظر اين دو عالم عادل خبره و نظر دو عالم عادل خبره‌اى كه زيد را اعلم مى‌دانند تعارض پيش مى‌آيد، و شخص مخيّر است كه از هر كدام از اين سه نفر تقليد نمايد؟

پاسخ : از عالمى که دو خبره بر اعلمیّت او شهادت داده‌اند تقلید مى‌کند.

تعارض شهادت اهل خبره در تشخیص اعلم [راه های شناخت اعلم ]

پرسش : در صورت تعارض شهادت اهل خبره نسبت به اعلمیّت مجتهدین، وظیفه چیست؟، آیا بهتر نیست ببینیم خُبرویّت کدام خُبره بیشتر و کاملتر است، و به قول او اعتماد کنیم؟

پاسخ : از هر طریقى علم یا اطمینان حاصل شود کافى است و در صورت تعارض مخیّر هستید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: با تحقیقاتی که انجام داده ام ولی هنوز نتوانسته ام مرجع اعلم را تشخیص دهم لطفا مرا راهنمائی بفرمائید ؟

پاسخ: می توانید در مسائل اختلافی بین فتاوای مراجعی که یقینا اعلم یکی از آنها است احتیاط کنید و با فرض عدم امکان تشخیص اعلم میتوانید از یکی از آنها تقلید کنید البته در مواردی که در خصوص مسئله علم اجمالی به تکلیف است مثل قصر و تمام در سفرهائی که وظیفه تان را نمی دانید ، احتیاط واجب جمع است .
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سيستاني.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام تقلید

– از چه راهي مي توان مرجع اعلم را بشناسيم

آیا فقه پاسخگوی مسایل جدید هست

وظیفه کسی که فتوا را اشتباه نقل کند

چگونه فتوای مرجع تقلید را بدست آوریم

شرعا رعايت قوانين كشور تا چه حد لازم است

چرا دختران زودتر به سن تكليف مي رسندكليد: تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم  تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم  تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم  تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم تعارض و اختلاف گواهان در تشخيص اعلم

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.