وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تبديل عمره مفرده به تمتع‏

0

تبديل عمره مفرده به تمتع‏

لگو احکام حج و عمره

تبديل عمره مفرده به تمتع‏

 

170- اگر احرام عمره مفرده در ماه‏هاى حج باشد،[1] انجام عمره تمتع با آن احرام، مانعى ندارد.[2] 171- تبديل عمره مفرده به عمره تمتع‏[3] در حج استحبابى‏مانع ندارد،[4] ولى در حجِ واجب و  حج نيابى، جواز تبديل عمره مفرده، محل اشكال است.

 

 

[1] ( 4). آية اللَّه تبريزى‏ و آية اللَّه سيستانى: تا وقت حج در مكّه باقى ماند.
[2] ( 5). آية اللَّه بهجت: جواز عدول از عمره مفرده در ماههاى حج، به عمره تمتّع، محل تأمّل و احتياط است، و اگر در اشهر حج به عمره مفرده محرم شد و داخل مكّه شد و وقت ضيق باشد از حج تمتّع، مى‏تواند با قصد، عدول به عمره تمتع نمايد در صورتى كه به سببى واجب نشده باشد بقا بر عمره مفرده بر او، با احتياط در اراقه دم( كتاب حج افراد، ص 4 و مناسك شيخ، ص 90).
[3] ( 6)- آية اللَّه نورى و آية اللَّه مكارم: با فرض وقوع عمره در ماههاى حج.

آية اللَّه صافى و آية اللَّه گلپايگانى: اگر در ماههاى حج باشد و عمره مفرده بر او واجب نباشد.
[4] ( 7)- آية اللَّه بهجت: جواز عدول به عمره تمتّع، محل تأمل و احتياط است، مگر اين‏كه متمكن از انجام عمره تمتع نباشد.( به ذيل مسأله 309 مراجعه شود).

آية اللَّه تبريزى، آية اللَّه خويى و آية اللَّه سيستانى: كسى كه عمره مفرده را در ماههاى حج بجا آورده و اتفاقاً تا وقت حج در مكه باقى مانده، مى‏تواند عمره مفرده خود را عمره تمتع قرار داده و حج را بجا آورد و فرقى در اين حكم بين حج واجب و حج مستحبى نيست.

آية اللَّه فاضل: در حج نيابى هم اگر عمره را به نيّت منوبٌ عنه انجام داده باشد، مى‏تواند تبديل به عمره تمتع كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.