وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

بيعت عقبه

بيعت عقبه

پيامبر در بيعت عقبه، با چه گروهى ملاقات كرد و ثمره آن چه بود؟

 

نکته:

 

در سال ۱۱ بعثت، پيامبر خدا با شش نفر از بزرگان يثرب، از قبيله خزرج، ديدار كرد و آنها را به اسلام دعوت كرد. اين گروه كه پيشتر از سوى يهوديان نسبت به بعثت آخرين پيامبر، آگاهى هايى داشتند، پيامبر اسلام را همان پيامبر خاتم يافتند و به او ايمان آوردند[۱۴۶]. اين ديدار، سبب شد كه اسلام به يثرب نفوذ كند و زمينه دو ديدار بعدى فراهم شود. بنابراين، پيامبر در دو سال متوالى، در عقبه منى

(دره اى در كنار جمره عقبه )، با دو گروه از مردم يثرب كه در موسم حج به مكه آمده بودند، ملاقات كرد و ثمره اين ملاقات، بيعت يثربيان با رسول خدا بود.

 

نخستين بيعت:

 

در ايام حج سال دوازدهم انجام گرفت و ۱۲ نفر از يثربيان در عقبه منى با آن حضرت ملاقات كردند و ضمن پذيرش دين اسلام، با حضرت بيعت كردند. آنان از پيامبر درخواست كردند تا شخصى را به شهر آنان بفرستد تا مردم يثرب، با دين اسلام و قرآن آشنا گردند. رسول خدا نيز مصعب بن عمير را فرستاد. اين بيعت، به بيعت عقبه اولى شهرت يافت[۱۴۷].

 

دومين بيعت:

 

در موسم حج سال ۱۳ بعثت به وقوع پيوست و پس از تلاش هاى مصعب و مسلمانان يثرب، يگ گروه از مسلمانان با تركيب ۷۰ مرد و ۲ زن[۱۴۸]، در عقبه منى با پيامبر بيعت كردند.

 

نتیجه:

 

ثمره اين دو بيعت، نفوذ و گسترش اسلام در يثرب بود و اين فراگيرى، زمينه حضور مسلمانان در مدينه و سپس هجرت پيامبر را به آن سامان، فراهم آورد.

 

[۱۴۶]. الكامل فى التاريخ، ج ۱، ص ۵۱۹ .
[۱۴۷]. بلاذرى، انساب الاشراف، ج ۱، ص ۲۳۹ .
[۱۴۸]. انساب الاشراف، ج۱، ص ۲۵۱ ; برخى معتقدند كه ۷۳ مرد و دو زن بودند ; السيرة النبويه، ج ۲، ص ۴۴۱ .
منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها  «پیامبراعظم – سیره و تاریخ».

حتما بخوانيد

ویژه نامه امامت پژوهی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.