وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

با مخالفت غیر منطقی پدرم با ازدواج چه کنم

1

با مخالفت غیر منطقی پدرم با ازدواج چه کنم

ازلحاظ دين تكليف دختر و پسري كه در امرازدواج واقعا با برخورد غيرمنطقي پدرشان روبرو مي شوند چيست؟ متأسفانه پدر پسر به خاطر غرور بالا و تقاضاي تحصيلات بالاي من كه هنوز دانشجوي كارشناسي ام(پسرنيزهمين شرايط را دارد) با اينكه مي دانند معيارها و اهداف زندگي من و پسرشان يكي است ولي به اين امر رضايت نمي دهند.حقيقتا معيارهاي زندگيمان در جهت حركت به سمت جامعه مهدوي است. لطفا راهنمایم کنید.

خواهر گرامي، قدر دل آگاه و ذهن منطقي خود را بدانيد كه در عبور از مشكلات، مشورت و ياري فكري ديگران را فراموش نكرده است.
همانگونه كه شما هم به خوبي مي دانيد، ازدواج بزرگترين و مهم ترين اتفاق در زندگي هر انسان است. موفقيت يا شكست در آن، در سرنوشت هر يك از زن و مرد اثري ژرف و تعيين كننده بر جاي مي نهد و چه بسا اصلي‏ترين و برجسته‏ترين خطوط سير زندگي ايشان را رقم مي زند. پيوند ازدواج ميثاقي است كه دامنه آن مي تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، به شرطي كه بر اساس دستور خدا و همراه با تفكر و دورانديشي باشد.
اگر فرض را بر اين بگذاريم كه شما درباره فرد مورد نظرتان به جمع بندي منطقي و محكمي دست يافته ايد. بايد بدانيد كه موافقت و مخالفت والدين در ازدواج، مساله قابل توجهي است. بر اساس فرهنگ دينى و ايرانى ما، والدين تأثيري عميق و مهم دارند؛ زيرا بعد از تشكيل خانواده، پشتوانه و حامي خانواده تازه شكل گرفته محسوب مى‏شوند؛ لذا همراهى نكردن آنها با زوجين شكستي براي آن دو محسوب مي شود. حال با عنايت به اين جايگاه برجسته والدين و وابستگى روحى و عاطفى فرزندان در تمام سنين به والدين، نه تنها عدم مخالفت، بلكه موافقت والدين يك عنصر ضرورى در ازدواج موفق است و چه بسا شرط انجام يك ازدواج موفق، رضايت و همراهى مستمر والدين با فرزندان است.
فرزندان ايرانى و مسلمان، با وجود فراهم بودن تمام شرايط يك ازدواج موفق، چون رضايت والدين را به همراه خود ندارند، كمتر مى‏توانند يك زندگى شيرين و همراه با پيشرفتى را پيش روى داشته باشند. ازدواج كردن- بدون توجه به عوامل ديگر مرتبط با آن- خود به خود همراه با دل نگرانى و اضطراب است و به واسطه مبهم بودن آينده آن و ناآشنا بودن دو طرف براى همديگر، عملى رازآلود و معماگونه است.
كمترين تأثير مخالفت والدين، آن است كه به ميزان دلبستگى روحى و روانى فرزندان به آنان، به نگرانى و اضطرابشان مى‏افزايد و در صورتى كه در نهان‏خانه اعتقادات خود براى دعا و نفرين والدين تأثيرى ماوراى اسباب طبيعى قائل شوند، اين پديده ژرف‏تر خواهد شد.
پس با تكيه بر جايگاه والدين در خانواده‏هاى مسلمان ايرانى و از ديدگاه روان‏شناختى، جلب رضايت آنان در ازدواج يك ضرورت بى‏ترديد است و حضور اين عامل، موجب دلگرمى جوانان به ازدواج و برخوردارى آنها از اطمينان به خود و جرأت به عمل و آرامش و سكون مى‏گردد. همچنين راه بهره‏مندى از پشتوانه‏اى محكم و تجارب آنها و دلسوزى و نيك‏انديشى آنان را هموار مى‏كند و خرمنى از خوبى‏ها و علم، دانش، تجربه و مصلحت‏انديشى دلسوزانه و حتى‏پشتوانه اقتصادى فراروى دو جوان نيازمند مى‏گذارد.
خواهر محترم، همه اين مقدمه را عرض كرديم تا بر اين نكته تاكيد كنيم كه رضايت والدين هردوي شما براي تشكيل يك كانون آرامش بخش و سالم، لازم است. ضمن حفظ حرمت والدين و افزايش محبت نسبت به ايشان، مي توانيد براي كسب رضايت آنها از فرد ديگري در ميان دوستان يا فاميل كه نفوذ فكري مناسبي بر والدين شما يا ايشان دارند و موافق شما هستند، استفاده نماييد.

چند راهكار براي كسب رضايت والدين:

1– سعى كنيد روابط عاطفى خود را با آنها بيشتر كنيد و بيشتر از گذشته به ايشان احترام بگذاريد.
2- صريحا با نظراتشان مخالفت نكنيد، بلكه در ابتدا بپذيريد و به تدريج نظرات خود را يادآور شويد.
3- در راه تحصيل رضايت والدين از همكاري و ميانجي‏گري خير انديشان، فاميلهاي نزديك و صاحب نفوذ بر روي والدينتان و هم نظر با شما، بهره بگيريد.
4- خوب است حرف پدر و مادر را در مورد مخالفتشان با ازدواج بشنويد و اگر حرف قابل قبولي دارند و سخن ايشان در واقع حرف حقي است به آن تن دهيد و اگر مخالفت آنها را بي مورد مي شماريد هرگز به دو گروه مخالف و موافق تقسيم نشويد دو جبهه در برابر هم را تشكيل ندهيد و هر يك بر طبل رأي خود نكوبيد. با لحن آرام و همراه با احترام متقابل و روابط عاطفي شايسته به تصحيح عقيدۀشان بپردازيد.
5– سخن رنجش آور به پدر و مادر نگوييد.
6- بر سر والدين داد و فرياد نكنيد. (بلكه با آنها با سخن نيكو صحبت نماييد).
7- با تواضع و فروتني با آنان رفتار كنيد.
8- تا آنجا كه مي توانيد نيازهاي والدين را برآورده سازيد .
9- جلو والدين، پاهايتان را دراز نكنيد.
10- در مناسبت هاي مختلف مثل روز مادر يا روز پدر، به آنها هديه بدهيد.
11- از شوخي هاي نابجا و زدن حرف هاي زشت پيش آنها پرهيز و اجتناب كنيد.
12- در حق آنها و براي سلامتي آنها دعا كنيد.
13- در كارهاي خانه به آنها كمك كنيد.
14- هرگز زبان به شكوه و گلايه از آنها نگشاييد بلكه از آنها تعريف و تمجيد كنيد و از زحمات شان تشكر و قدرداني كنيد.
15- در حضور ديگران از ويژگي هاي مثبت آنها تعريف كرده و سپاسگزار آنها باشيد.
16- هر جا و در هر موقعيتي كه نيازمند كمك شما هستند سريعا و با كمال احترام به خصوص در حضور ديگران به كمك آنها بشتابيد.
17- از طرح مسائل اختلافي ولو چيز كوچك و پيش پا افتاده اجتناب كنيد.
18- نقاط ضعف آنها را به رخشان نكشيد و پيش ديگران نيز مطرح نكنيد.
19- اگر والدين با شما بد رفتاري كردند سعي كنيد تحمل كنيد.
20- براي گسترش يا ايجاد صميمت بين خود و ديگر اعضاي خانواده از فردي شروع كنيد كه فكر مي كنيد بهتر مي توانيد با او چنين رابطه صميمانه اي داشته باشيد. مثلا نسبت به مادرتان كه از نظر روحي و اخلاقي با وي تشابه و قرابت بيشتري داريد آغاز كنيد و به تدريج به ديگر اعضاء سرايت دهيد.
21- انتظار نداشته باشيد اين رابطه صميمانه بلافاصله و سريعا بين شما و ديگر اعضاء خانواده شكل گيرد. بلكه نيازمند زمان است و به تدريج به هدف خود خواهيد رسيد.
22- انتظار نداشته باشيد همان رابطه كه بين شما و يكي از دوستان صميمي تان خارج از خانه، وجود دارد همان نوع رابطه بين شما و والدين تان برقرار شود. زيرا علاوه بر جايگاه خاص والدين و رابطه والد – فرزند فاصله سني بين شما و آنها به طور معمول مانع طبيعي است و اجازه داشتن همان رابطه صميمانه بين دوستان را به شما نمي دهد.
23- ويژگي دلسوزي والدين تان يك ويژگي و خصوصيت ارزشمندي است كه هر چند ممكن است از سطح سواد پائيني برخوردار است ولي دلسوزي و عطوفت و شفقت آنها نسبت به يكايك فرزندان از جمله نسبت به شما بسيار ارزشمند است و آن را قدر بشناسيد و از همين خصوصيت آنها كمك گرفته و با برجسته كردن آن، گفتگوها و ارتباطات بين خودتان را گسترش دهيد.
24- ممكن است رسيدن به هدف، مدتي زمان ببرد. نااميد نشويد و صبورانه از برخورد درست با والدينتان نكاهيد.
25- دعا به درگاه حضرت حق و توسل به حضرات معصومين (عليهم السلام) را فراموش نكنيد.
لازم به يادآوري است كه اگر آنها علي رغم سعي و تلاش شما رضايت ندادند به مصلحت شماست كه از اين ازدواج دست بكشيد و حتي در برخي موارد از گذر زمان به عنوان يك عامل مؤثر و هموار كننده و مسير نيل به هدف بهره بگيريد. بهرحال بدون رضايت والدين اقدام نكنيد مگر آنكه مخالفت آنها را برطرف ساخته و به رضايت بكشانيد. و چنانچه احساس كرديد لجاجت در كار است نه مخالفت در اين صورت از همكاري افراد خيرخواه و آگاه به عنوان واسطه در رفع اين حالت كمك بگيريد.
خواهر گرامي، آينده اي سرشار از موفقيت را در پرتو عقل و ايمان، برايتان آرزومنديم. منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

1 نظر
  1. Me.sh77 می گوید

    من با کسی می خواهم ازدواج کنم که همین شرایط را دارد .
    اما پدر دختر می گوید به صورت غیر منطقی که من دخترم را به غریبه نمی دهم و این در صورتی است که من بار ها گفته ام حاضرم خود را همه جوره ثابت کنم .
    در حال حاضر با توجه به نوشته ی شما و این مطلب بنظرم در هر شرایطی مورد ۲۵ بهترین راهکار و مهم ترین و کاربردی ترین راهکار است چرا که راهکاری جز دعا به درگاه حضرت حق و توسل به حضرات معصومين (عليهم السلام) ، و تلاش در همان حال و صبر نیست .