وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

انقلاب اسلامی برای آزادی دین از اسارت

0

انقلاب اسلامی برای آزادی دین از اسارت

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق این هفته خود فرمودند: ملت ایران هنگامی که هویت اسلامی‌اش را شناخت، غیرت خود را بازیافت و غیر زدایی و بیگانه زدایی کرد و اکنون اگر بیگانه بگوید گزینه‌ای روی میز است، به هویت و غرورش بر می‌خورد و او را سرجایش می‌نشاند.

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز؛ معظم له در جلسه درس اخلاق هفتگی خود در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشتند:‌ خداوند سالگرد انقلاب اسلامی را برای کشور مبارک کند و این حماسه را از امت اسلامی که در راهپیمایی حضور پیدا کردند بپذیرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی به پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 اشاره کردند و یادآور شدند: انقلاب نکرده ایم که به مقام و ثروت دست یابیم، انقلاب اسلامی برای آزادی دین از اسارت بود. ما انقلاب نکردیم که به مقام و ثروتی دست پیدا کنیم، بلکه انقلاب اسلامی برای آزادی دین از اسارت عده‌ای بود که معارف قرآن و عترت طاهره را مهجور کرده بودند چنان که حضرت علی(ع) در نهج البلاغه فرمودند

«فَإِنَّ هذا الدِّیْنَ قَدْ کَانَ أَسِیْراً فِی أَیْدِی الْأَشْرَارِ یُعْمَلُ فِیْهِ بِالْهَوی وَ تُطْلَبُ بِهِ الدُّنْیَا».

ایشان با بیان مجاهدت‌های امام و شهدا در جریان انقلاب اسلامی بیان داشتند: قبل از انقلاب، اسلام در اسارت بیگانگان بود؛ حج بی‌برائت بود و احکام الهی رعایت نمی‌شد اما با تلاش حضرت امام خمینی(ره) و شهدا، دین ازقید و بند آزاد شد.

مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر خاطرنشان کردند: امیرمؤمنان(ع) در عهدنامه مالک اشتر می‌فرماید

«إِنَّمَا عِمَادُ الدِّیْنِ وَ جِمَاعُ الْمُسْلِمِیْن وَالْعُدَّةُ للْأَعْدَاءِ الْعَامَّةُ مِنَ الْأُمَّةِ»‌

یعنی اگر بخواهیم دین را آزاد و حکومت اسلامی را برپا کنیم، باید به مردم خدمت رسانی داشته باشیم و اگر مصر در حال حاضر به پیام مولا عمل می‌کرد، این قدر آسیب نمی‌دید.

ایشان ادامه دادند: در قرآن و روایات به ما سفارش شده است که نماز را اقامه کنیم زیرا ستون دین خواندنی نیست از این‌رو در حکومت نیز باید با اقامه عدل و داد، تولید اشتغال، فقر زدایی و اقتصاد مقاومتی مردم را به پا داشت. اقتصاد مقاومتی، به پا داشتن مردم است و با ایستادگی در برابر مشکلات، مقاوم بودن و کم نیاوردن در برابر سختی‌ها محقق می‌شود.

معظم له با اشاره به حضور با شکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن تأکید کرد: مسؤولان به خواسته‌های مردم توجه کنند زیرا به پا داشتن مردم به عدل است و از خداوند می‌خواهیم که به مردم سعادت و عزت عنایت کند و خواسته‌های مشروع آنها را برآورده سازد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم اسلام را دین حکمت خواندند و تصریح داشتند:

اسلام در مسائل اخلاقی نصیحت کردن را توصیه می‌کند اما در مسائل سیاست و حکومت باید عملا به مردم خدمت کرد.

آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به آیه   «فأما الإنسان إذا ما ابتلاه ربه فأکرمه ونعمه فیقول ربی أکرمن» در سوره مبارکه فجر یادآور شدند: در دنیا نعمت مستقل وجود ندارد و هرچه از ثروت، رفاه و سلامت به انسان برسد، آزمون الهی است که اگر موحدانه به قضایا بنگریم، نعمت‌ها را امتحان و ابتلا‌ها را آزمون الهی می‌بینیم و در همه حال از خدا غافل نمی‌شویم.

ایشان غیرت را از صفات ویژه الهی خواندند و اظهار داشتند: غیرت به معنای غیرزدایی است و انسان به هر اندازه که غیرتش بیشتر باشد، عفیف‌تر است چنان که حضرت علی(ع) در روایتی فرمودند «هیچ انسان غیوری زنا نمی‌کند، یعنی مرز و قلمرو خود و دیگران را می‌شناسد.» انسان غیور در مرحله نخست، هویت، حد و مرز خودش را می‌شناسد و در گام بعد به حریم کسی تجاوز نمی‌کند و اجازه شکستن حریم شخصی‌اش را به کسی نمی‌دهد؛ ملت ایران غیرت دارد و غیر زدایی می کند.

معظم له افزودند: ملت ایران هنگامی که هویت اسلامی‌اش را شناخت، غیرت خود را بازیافت و غیر زدایی و بیگانه زدایی کرد و اکنون اگر بیگانه بگوید گزینه‌ای روی میز است، به هویت و غرورش بر می‌خورد و او را سرجایش می‌نشاند.

این مرجع تقلید بیانات حضرت علی(ع) را در عرصه‌های مختلف به ویژه در معرفت نفس و روانشناسی اسلامی کاربردی خواندند و ابراز داشت:

امیرمؤمنان علی(ع) می‌فرماید:

«هرکسی که ارتباطش را با خداوند اصلاح کند، رابطه‌اش با مردم درست می‌شود زیرا خداوند بر دل‌های مردم اشراف و تسلط دارد.

آیت الله جوادی آملی در پایان یادآور شدند: دنیا ممر است نه مقر، عبور می‌کند و انسان را به دنبالش می‌برد و به همراه این نظام و مجموعه وارد عرصه دیگری می‌شود که اگر زمین و زمان تغییر می‌کند، انسان نیز باید متحول شود و به سمت بهشت حرکت کند که در آن هیچ درد، لغو و گناهی نیست

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.