وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احرام را از روى علم و عمد از ميقات تأخير بيندازد

0

احرام را از روى علم و عمد از ميقات تأخير بيندازد

لگو احکام حج و عمره

ترك عمدى احرام‏

 

236- اگر مستطيع احرام را از روى علم و عمد، از ميقات تأخير بيندازد و بازگشت ممكن نباشد، و ميقات ديگرى در پيش نداشته باشد،[1] حج او باطل است.[2]

 

[1] ( 1). آية اللَّه سيستانى: واجب است برگردد به همان ميقات، در صورت امكان، هر چند ميقات ديگرى در پيش باشد، به جز كسى كه از ذوالحُلَيفه گذشته باشد هر چند عمداً و بدون عذر كه مى‏تواند از جحفه محرم شود.
[2] ( 2). آية اللَّه بهجت: بنابر احتياط واجب بايد احرام ببندد از هر مكانى كه ممكن باشد، به‏تفصيلى كه در ناسىِ احرام مذكور است. و عمره را به‏جا آورد و قضاى آن بعد از آن.( مناسك شيخ، ص 12).

آية اللَّه تبريزى: احتياط واجب اين است كه در صورت امكان در خارج حرم محرم شود و در صورت عدم امكان در حرم محرم شود و اگر حج واجب باشد سال آينده آن را اعاده كند.

آية اللَّه خامنه ‏اى: هرگاه كسى از روى علم و عمد احرام بستن از ميقات را ترك كند و به جهت تنگى وقت يا عذر ديگر نتواند به ميقات برگردد و ميقات ديگرى نيز در پيش رو نداشته باشد و در نتيجه وقت براى انجام عمره تنگ شود، عمره او فوت شده و حج‏اش باطل مى‏شود. و در صورتى كه حج بر او مستقر شده يا مستطيع باشد، بايد سال ديگر حج به جا آورد.

آية اللَّه خويى: اگر در صورت امكان در خارج حرم محرم شود و در صورت عدم امكان در حرم محرم شود، اگرچه به واسطه تأخير مرتكب معصيت شده است ليكن صحت آن خالى از وجه نيست. ولى در صورت تمكن احتياط مستحب اين است كه حج را اعاده كند.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: اگرچه احوط آن است كه از هر مكانى كه ممكن باشد محرم شود و عمره را انجام دهد و بعد هم قضاى آن را به ‏جا آورد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.