وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ابوالفرج اصفهانی و احتمال یهودی بودن او

0

ابوالفرج اصفهانی و احتمال یهودی بودن او

همسر حضرت سكينه

ابوالفرج كه از مورخين عامه است با مهارت تهمتهاي فراواني به خاندان نبوت زده است [1] و متأسفانه ديگران هم حتي برخي از اجلا ناآگاهانه در بعضي مطالب از او پيروي كردند.

از جمله، افترائش به حضرت عباس عليه السلام است كه در قضيه ي كربلا مي گويد: ابوالفضل برادران مادري خود را زودتر به جهاد فرستاد تا وقتي كشته شدند وارث آنها شود! با صرف نظر از اشكال فقهي – كه ام البنين مادر آن بزرگواران زنده بود – آيا اين كلام با مقام شامخ ابوالفضل عليه السلام سازگار است؟!

تهمت او را به عبدالله بن جعفر شوهر حضرت زينب عليهاالسلام قبلا نقل كرديم.

و ديگر؛ آن ملعون هر چه توانسته نسبت به حضرت سكينه عليهاالسلام نوشته كه آن حضرت شاعر بود، و خانه ي او محل رفت و آمد شعراء بوده، و در طول سال مجالس شب شعر در خانه ي آن بزرگوار دائر مي شد!!!

مرحوم مقرم در كتاب پرارج «سكينه بنت الحسين عليه السلام» با دلائل متقن به رد آن سخنان بي پايه پرداخته، و اثبات نموده كه آن بزمهاي شاعرانه مربوط به سكينه دختر خالد بن مصعب بن زبير مي باشد.

و از تهمتهاي ديگر؛ او مي نويسد: سكينه همسر مصعب بن زبير بوده و بعضي از مورخين شيعه هم از او تبعيت كرده اند.

مصعب برادر عبدالله بن زبير است كه در طريق عداوت اميرالمؤمنين عليه السلام و اهل بيت آن جناب بود، و در خطبه ي نماز جمعه صلوات بر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم را ترك نمود و سب اميرالمؤمنين عليه السلام مي كرد.

مصعب تابع برادرش بود و از جانب چنين برادري براي دفع مختار لشكر كشيد، و مختار را كشت، و بر كوفه مسلط شد، و درصدد تفتيش اصحاب مختار برآمد و هر كس را يافت كشت، حتي از زنان مختار هر كدام از او تبري نجستند و او را لعنت نمي كردند، مي كشت، آيا حضرت سكينه همسر همچون ملعوني مي شود؟!

آيا عبارت سيدالشهداء عليه السلام درباره ي حضرت سكينه عليهاالسلام «فغالب عليها الاستغراق مع الله فلا تصلح لرجل» با مصعب معلوم الحالي چگونه مي سازد!

پاورقي

[1] فاضل محترم جناب آقاي علي رباني خلخالي زيد توفيقاته از قول حضرت آيةالله نجفي مرعشي رحمه ‏الله نقل مي‏کردند که ايشان درباره‏ي ابوالفرج اصفهاني فرموده بودند: او در ظاهر مسلمان و در واقع يهودي بود. 

سایت ولیعصرعج، نرم افزار ثارالله.

 

لازم به ذکر است برخی از رجال‌شناسان شیعه و سنی، ابوالفرج اصفهانی را شیعه زیدی دانسته‌اند، اما برخی با اتکا به مروانی بودن وی، در شیعه بودنش تردید کرده‌، و هدف وی از اتخاذ مواضع شیعی و  ستایش او از ائمه را به هدف را تظاهر  برای نزدیک شدن به حاکمان شیعه تحلیل کرده‌اند.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.