وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیت الله سیستانی: تظاهرات کنندگان عراقی صفوف خود را از خرابکاران جدا کنند+متن بیانیه

آیت الله سیستانی با صدور بیانیه‌ای از تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز خواست تا صفوف خود را از آشوب طلبان جدا و مشخص کرده و خرابکاران را از میان خود طرد کنند.‎

0

آیت الله سیستانی: تظاهرات کنندگان عراقی صفوف خود را از خرابکاران جدا کنند+متن بیانیه

 

آیت الله علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق در خصوص تحولات اخیر در دو استان نجف و ذی قار بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه که توسط نماینده ایشان ، سید احمد الصافی در خطبه‌های دوم نماز جمعه نجف اشرف قرائت شد بر محورهای زیر تاکید شد.

وی همچنین بر مجاز نبودن حمله به تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو تاکید کرد.

‎مرجعیت عالی دینی عراق همچنین از پارلمان خواست تا در گزینه‌هایش درخصوص دولت نشات گرفته از آن بازنگری کند.

آیت الله سیستانی درباره تلاش برای بازگرداندن کشور به حکومت دیکتاتوری هشدار داد و گفت: دشمنان برای اهداف خباثت آمیز خود در تخریب و سوق دادن کشور به سمت درگیری داخلی نقشه می‌کشند.

وی افزود: وقت‌کشی هزینه گزافی برای کشور به همراه خواهد داشت و پارلمان باید از خون عراقی حفاظت کند. کار ما نصیحت و راهنمایی است و انتخاب بهترین گزینه در اختیار مردم است.‎

مرجعیت عالی دینی عراق همچنین از پارلمان خواست تا مجموعه‌ای از قوانین انتخاباتی را برای برگزاری انتخاباتی آزاد تصویب کند.

متن کامل بیانیه مرجعیت به شرح زیر است:

مرجعیت عالی دینی با تاسف و اندوه عمیق برخوردهای اخیر در چند شهر و بویژه ناصریه و نجف اشرف و مجروح و ریخته شدن خون‌های گرانبهای زیاد و آتش زدن و تخریب بسیاری از دارایی‌ها را دنبال می‌کند.

مرجعیت دینی با رحمت به شهدای گرامی و تسلیت به بستگان آنها و صبر و بردباری برای آنها و شفای عاجل برای زخمی‌ها بار دیگر بر حرام بودن حمله به تظاهرات کنندگان مسالمت جو و جلوگیری از اعمال حق آنها در درخواست برای اصلاحات تاکید می‌کند. همچنین مرجعیت دینی بر مراعات حرمت اموال عمومی و خصوصی و ضرورت اینکه در معرض حملات افراد نفوذی و اعتصاب آنها قرار نگیرد، تاکید می‌کند و بر تظاهرات کنندگان مسالمت جو لازم است که صفوف خود را از افراد غیرمسالمت جو جدا کرده و در طرد کردن خرابکاران –هرکه می خواهند باشند- همکاری کنند و به آنها اجازه سوء استفاده از تظاهرات مسالمت آمیز برای ضرر زدن به دارایی‌های شهروندان و حمله به مالکان آنها را ندهند.

با توجه به شرایط دشوار کشور و ناتوانی آشکار در برخورد طرف‌های ذیربط با تحولات دو ماه اخیر برای حفظ حقوق و جلوگیری از خونریزی، از مجلس نمایندگان که دولت کنونی از آن نشات گرفته است، دعوت می‌شود که در گزینه‌های خود در این زمینه بازنگری کند و براساس منافع عراق رفتار کرده و از خون فرزندان عراق محافظت کرده و جلوی سوق یافتن آن به چرخه خشونت و هرج و مرج و خرابی را بگیرد. همچنین از مجلس دعوت می‌شود که در تصویب مجموعه‌ای از قوانین انتخاباتی مورد رضایت مردم به عنوان مقدمه‌ای برای برگزاری یک انتخابات آزاد و سالم که نتایج آن به درستی بیانگر اراده ملت عراق باشد، شتاب به خرج دهد زیرا وقت‌کشی و تعلل در حرکت در این مسیر که دریچه مناسب برای گذر از بحران کنونی به شیوه‌ای مسالمت آمیز و متمدنانه زیر سقف قانون اساسی است، هزینه گزافی برای کشور به همراه خواهد داشت و پشیمانی همگان را به همراه خواهد داشت.

دشمنان و اهرم‌های آنها برای دستیابی به اهداف خبث خود در رواج هرج و مرج و تخریب و سوق دادن (کشور) به سمت نبرد داخلی و سپس بازگرداندن کشور به دوره دیکتاتوری نقشه می‌کشد لذا باید همگان برای گرفتن فرصت از دست آنها در این زمینه همکاری کنند.

مرجعیت دینی پشتوانه ملت بزرگوار عراق خواهد بود و کارش ارایه نصیحت و راهنمایی درباره آنچه آن را به نفع ملت عراق می‌داند، است و این مردم هستند که باید چیزی را که برای حاضر و آینده خودشان – بدون قیمویت کسی بر آنها – مناسب می‌دانند، انتخاب کنند.

تسنیم.


نص الخطبة الثانية التي ألقاها ممثل المرجعية الدينية العليا فضيلة العلاّمة السيد أحمد الصافي في يوم الجمعة (2/ربيع الآخر/1441هـ) الموافق (29/11/2019)

 نص الخطبة الثانية التي ألقاها ممثل المرجعية الدينية العليا فضيلة العلاّمة السيد أحمد الصافي في يوم الجمعة(2/ربيع الآخر/1441هـ)الموافق (29/11/2019)

أيّها الأخوة والأخوات

نقرأ عليكم نص ما ورد من مكتب سماحة السيد (دام ظلّه) في النجف الأشرف:

 بسم الله الرحمن الرحيم

تتابع المرجعية الدينية العليا ببالغ الأسى والأسف أنباء الاصطدامات الأخيرة في عدد من المدن ولا سيما الناصرية الجريحة والنجف الأشرف، وما جرى خلال ذلك من إراقة الكثير من الدماء الغالية والتعرض للعديد من الممتلكات بالحرق والتخريب.

والمرجعية الدينية إذ تترحم على الشهداء الكرام وتواسي ذويهم وتدعو لهم بالصبر والسلوان وللجرحى بالشفاء العاجل تؤكد مرة أخرى على حرمة الاعتداء على المتظاهرين السلميين ومنعهم من ممارسة حقهم في المطالبة بالإصلاح، كما تؤكد على رعاية حرمة الأموال العامة والخاصة، وضرورة أن لا تترك عرضة لاعتداءات المندسين وأضرابهم، وعلى المتظاهرين السلميين أن يميّزوا صفوفهم عن غير السلميين ويتعاونوا في طرد المخربين ـ أياً كانوا ـ ولا يسمحوا لهم باستغلال التظاهرات السلمية للإضرار بممتلكات المواطنين والاعتداء على أصحابها.

وبالنظر الى الظروف العصيبة التي يمر بها البلد، وما بدا من عجز واضح في تعامل الجهات المعنية مع مستجدات الشهرين الأخيرين بما يحفظ الحقوق ويحقن الدماء فإنّ مجلس النواب الذي انبثقت منه الحكومة الراهنة مدعوّ الى أن يعيد النظر في خياراته بهذا الشأن ويتصرف بما تمليه مصلحة العراق والمحافظة على دماء ابنائه، وتفادي انزلاقه الى دوامة العنف والفوضى والخراب، كما أنه مدعوّ الى الاسراع في اقرار حزمة التشريعات الانتخابية بما يكون مرضياً للشعب تمهيداً لإجراء انتخابات حرة ونزيهة تعبر نتائجها بصدق عن إرادة الشعب العراقي، فان التسويف والمماطلة في سلوك هذا المسار ـ الذي هو المدخل المناسب لتجاوز الأزمة الراهنة بطريقة سلمية وحضارية تحت سقف الدستور ـ سيكلّف البلاد ثمناً باهضاً وسيندم عليه الجميع.

إنّ الأعداء وأدواتهم يخططون لتحقيق أهدافهم الخبيثة من نشر الفوضى والخراب والانجرار الى الاقتتال الداخلي ومن ثَمّ إعادة البلد الى عصر الدكتاتورية المقيتة، فلا بد من أن يتعاون الجميع لتفويت الفرصة عليهم في ذلك.

إنّ المرجعية الدينية ستبقى سنداً للشعب العراقي الكريم، وليس لها الاّ النصح والارشاد الى ما ترى انه في مصلحة الشعب، ويبقى للشعب أن يختار ما يرتئي انه الأصلح لحاضره ومستقبله بلا وصاية لأحد عليه.

سایت رسمی عربی آیت الله سیستانی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.