وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا خون باطن بدن مثل داخل دهان و بینی و گوش نجس می کند

آیا خون باطن بدن مثل داخل دهان و بینی و گوش نجس می کند

در نوشتار قبل «عین نجاست چیست» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

رساله توضیح المسائل طهارت

[باطن بدن انسان مثل توی دهان و بینی]

مسأله ۲۱۶ اگر بدن حیوان (۱) به عین نجس مثل خون، یا متنجس مثل آب نجس، آلوده شود، (۲) چنانچه آنها برطرف شود، بدن آن حیوان پاک می‌شود. و هم چنین است باطن بدن انسان مثل توی دهان و بینی. (۳) مثلًا اگر خونی از لای دندان بیرون آید و در آب دهان از بین برود، آب کشیدن توی دهان لازم نیست (۴). ولی اگر دندان عاریه در دهان نجس شود باید آن را آب بکشند (۵) به احتیاط واجب(۶).

(۱) (بهجت:) و یا منقار مرغی..

(۲) (زنجانی:) اگر بگوییم بدن حیوان نجس می‌شود..

(۳) (زنجانی:) مثل داخل دهان و بینی اگر نجس شده باشد..

(۴) (فاضل:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(زنجانی:) [و] اعضایی که در باطن بدن انسان پیوند زده می‌شود و مانند سایر اعضای بدن از فعالیتهای حیاتی برخوردار است، مانند سایر اعضای باطنی به برطرف شدن عین نجاست پاک می‌شوند ولی اشیایی چون دندان مصنوعی که از فعالیتهای حیاتی برخوردار نیستند، بنا بر احتیاط با برطرف شدن عین نجاست پاک نمی‌شوند و باید آنها را آب کشید.

(۵) (خوئی، بهجت:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(۶) (اراکی:) و هم چنین اگر غذای متنجس بخورد و آن را ببلعد دهان او پاک می‌شود و آب کشیدن توی دهان لازم نیست. (گلپایگانی، صافی:) بنا بر احتیاط باید آن را آب بکشند.

(تبریزی:) اگر دندان عاریه در دهان باشد و خون به آن برسد، بنا بر احتیاط باید آن را آب بکشند.

(سیستانی:) باطن بدن انسان که مثل توی دهان و بینی و گوش باشد به ملاقات نجاست خارجی نجس می‌شود و با از میان رفتن آن پاک می‌گردد و امّا نجاست داخلی مانند خونی که از لای دندان بیرون می‌آید موجب نجس شدن باطن بدن نمی‌شود و هم چنین ملاقات چیز خارجی در باطن بدن با نجاست داخلی آن چیز را نجس نمی‌کند بنا بر این اگر دندان عاریه در دهان با خونی که از لای دیگر دندانها بیرون آمده ملاقات کند آب کشیدن آن لازم نیست ولی اگر با غذای نجس ملاقات کند آب کشیدن آن لازم است.

(مکارم:) مسأله هر گاه بدن حیوان نجس شود همین که عین نجاست برطرف شود، بدن حیوان پاک می‌گردد، مثلًا اگر منقار پرنده خون آلود باشد یا حیوانی روی چیزهای آلوده بنشیند همین که خون و آلودگی برطرف شد بدن حیوان پاک است. باطن بدن انسان (مانند داخل دهان و بینی) اگر نجس شود همین که نجاست از بین برود پاک می‌شود، مثلًا اگر از لثه‌ها خون بیرون آید و در آب دهان از بین برود یا خون را بیرون بریزد آب کشیدن داخل دهان لازم نیست، ولی اگر دندان مصنوعی در دهان باشد، احتیاط واجب آن است که آن را آب بکشد.

[ اگر غذا لای دندان مانده باشد]

مسأله ۲۱۷ اگر غذا لای دندان مانده باشد و داخل دهان خون بیاید (۱)، چنانچه انسان نداند که خون به غذا رسیده آن غذا پاک است. و اگر خون به آن برسد بنا بر احتیاط واجب نجس می‌شود (۲).

(۱) (فاضل:) آن غذا پاک است و دندان مصنوعی هم همین حکم را دارد. [پایان مسأله] (سیستانی:) غذا به ملاقات با خون نجس نمی‌شود. [پایان مسأله]

(۲) (خوئی، بهجت:) اگر خون به آن برسد (بهجت: ظاهر آن) نجس می‌شود.

(گلپایگانی، تبریزی، صافی:) بنا بر احتیاط نجس می‌شود.

(زنجانی:) اگر بداند خون به آن رسیده بنا بر احتیاط نجس می‌باشد.

(مکارم:) مسأله هر گاه غذا در دهان یا لای دندانها باقی مانده باشد و داخل دهان خون بیاید، چنانچه انسان نداند خون به غذا سرایت کرده، آن غذا پاک است و اگر خون به آن برسد، نجس می‌شود و خوردن آن غذا حرام است.

[ جایی را که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است]

مسأله ۲۱۸ جایی را (۱) که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است یا باطن آن، اگر نجس شود لازم نیست آب بکشد (۲) اگر چه آب کشیدن أحوط است.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(۱) (گلپایگانی، خوئی، تبریزی، صافی، زنجانی:) مقداری از لبها و پلک چشم که موقع بستن، روی هم می‌آید و نیز جایی را..

(۲) (اراکی، خوئی، تبریزی، زنجانی:) باید آب بکشد.

(گلپایگانی، صافی:) بنا بر احتیاط واجب باید آب بکشد.

(مکارم:) مسأله جایی از لب و مانند آن که انسان نداند جزء ظاهر بدن است یا باطن، اگر نجس شود باید آن را آب بکشد.

(سیستانی:) مسأله مقداری از لبها و پلک چشم که موقع بستن، روی هم می‌آید حکم باطن را دارد، پس چنانچه با نجاست خارجی ملاقات کند آب کشیدن آن لازم نیست ولی جایی را که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است یا باطن آن، اگر به آن جاست خارجی ملاقات کند لازم است آن را آب بکشد.

مسأله اختصاصی

(زنجانی:) مسأله ۲۲۵ چشم انسان جزء اعضای باطنی به شمار آمده و با برطرف شدن عین نجاست پاک می‌شود.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

ملاقات با خون در داخل بدن

س.
۱) بعد از كشيدن دندان اگر از آن محل خون جارى نباشد ولى اثر خون آن دستمال را آغشته کند، حال حكم غذا و آب دهانى كه از فضاى دهان خارج مى‌‌شود، چيست؟ با اين توضيح كه غذا و آب دهان خارج شده خونى نباشد و ضمناً اگر برخى از دندان‌هاى اين شخص ترميم شده يا قاب گرفته شده باشد، حكم چيست؟
۲) اگر داخل بينى شخص خون منجمد شده باشد حكم ترشحات داخل بينى كه با اين خون منجمد شده ملاقات داشته و از بينى خارج مى‌‌شود چيست؟

ج.
۱و۲) به طور كلى ملاقات در باطن موجب تنجس نمى‌‌شود، بنابراين غذا، آب دهان و ترشحات بينى كه خارج مى‌‌شود در صورتى كه آغشته به خون نباشد، پاك است.

 

غذای آغشته به خون در دهان

س۶. گاهی اوقات هنگام غذا خوردن، داخل دهان مان را دندان می گیریم و دهانمان خون می آید، در این حال اگر خون به غذا اصابت کند، آیا نجس می شود؟

ج. بنابر احتیاط از خوردن آن غذا اجتناب گردد.

منبع:سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ملاقات آب دهان و بینی با نجاست داخل دهان و بینی [اسباب سرایت نجاست ]

پرسش : آیا اگر آب دهان و بينى در داخل دهان و بينى با خون ملاقات كند نجس می شود؟

پاسخ : نجس نمی شود.

ورود متنجس به دهان [اسباب سرایت نجاست ]

پرسش : آیا اگر شیء متنجسی وارد دهان شود، آن را نجس می کند؟

پاسخ : باطن بدن نجس نمی شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

26 نظرات
 1. F می گوید

  سلام. من داخل گوشم خون امده بود ولی موقع حمام داخل گوشم را آب نریختم و فقط بیرون آن را شستم با این حال آب کمی وارد گوش میشود و بیرون میریزد. ایا این آب اگر خونی نباشد پاک است؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پاک است.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. Meht می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من بعضی وقتا داخل بینیم خون وجود داره که البته در حدی نیست که از بینیم بیرون بریزه گاهی وقتا به شکل خون خشکه گاهی خون تازه ست سوال من اینه که وقتی من صورتمو میشورم یا وضو میگیرم بلاخره یه مقدار آب وارد فضای بینی میشه و بیرون میاد دیگه ؛ این آب نجسه؟وضو گرفتنم دچار مشکل میشه؟
  البته دوباره بگم خون زیاد نیست و جوری نیست که از بینیم بیرون بزنه
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با توجه به آنچه نوشته اید، زمانی که وضو می گیرید و آب داخل بینی می شود و بیرون می آید اگر خونی نباشد بنا را بر پاک بودن آن بگذارید. و نیازی هم به اینقدر وسواس نیست یا تحقیق نیست که الان داخل بینی خون بود یا نه. راحت وضو را بگیرد.
   وفقکم الله لکل خیر

 3. M می گوید

  به چه بخش هایی از بدن باطن گفته میشود؟ یعنی به طور طبیعی قابل دیدن نباشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   باطن، مانند داخل گوش و بينى و داخل چشم
   وفقکم الله لکل خیر

 4. فاطمه می گوید

  با سلام
  از بيني پسر من خون مياد گاهي اوقات و چون كوچيكه من نميتونم بهش بگم كه مراقب باشه دست خيسش نخوره به بينيش و يا نميتونم راحت اب بكشم چون اجازه نميده و هي مقاومت ميكنه. از طرفي هم ميدانم بچه لازم نيست هميشه پاك باشه چون نماز نميخونه ولي اين حرف اصلا حرف درستي نيست چون من كه نماز ميخوانم اين بچه دست ميماله به بيني خونيش ميزنه به من ميزنه به اينور اونور خوب واقعا براي من سخته مدام دنبالش باشم يا چيزايي كه نجس كرده را اب بكشم، واقعا من چكار بايد بكنم؟يا گاهي بخاطر ناخنهاي تيزش صورتش را چنگ ميندازه و خون مياد من كه نميتونم صورت بچه يكساله را هي ببرم زير شير اب بكشم، گاهي ميگم اخه خون روي صورت اين بچه چه ضرري داره كه اسلام نجس ميدونه؟؟؟ميگن احكام راحته!!اما من فقط با ابكشي به دردسر ميفتم. خواهش ميكنم نگيد كه شما سخت ميگيري، نه واقعا اينطور نيست ولي وقتي صورت و بيني بچه نجس ميشه و مدام از بينيش خون مياد واقعا به من سخت ميشه يا بايد اب بكشم يا مراقب باشم دست خيسش را به صورتش نزنه!!!!
  بينيش خون مياد اب ميكشم سريع دستمال ميگذارم ميبينم خوني شده ميگم خوب اين خون به ظاهر بدن نرسيده و از درون بدن بوده پس پاكه ولي بعد از مدتي ميبينم اب بينيش مياد وًكاملا خونيه. خواهش ميكنم به من بگين شمادر شرايط من بودين چه ميكردين؟؟
  من دچار وسواس شدم ولي در اين مساله ديد و يقين خودم را ملاك نميدونم و از همسرم ميخوام كه اون نظر بده و ايشونم ميگه كه بله خون مياد ولي ايشونم واقعا نميدونه چكار كنيم . گاهي ميگم شايد احكام نجاسات فقط در همون حد عين نجاسات باقي ميماند و اين امكن سرايت نجاست از طريق رطوبت و اين موارد حكم به نجاست نميشد چون واقعا براي مني كه بچه كوچك دارم بسيار طاقت فرسا شده. اگر صورتش خوني شده بگم خوب صورتشه ولي اگر دست خيس زد به صورتش ديگه حكم دستش نجس نباشه. يا مثلا ميبينم كه پوشكش پس داده و شلوارش زرد شده وًنميدونم اين بچه تا من متوجه بشم كجاها نشسته!!! خوب توي اين مورد من چون نميدونم كجا نجس شده در نتيجه جايي رو نجس نميدونم ولي در مورد خون دماغ شدن وخراشهايي كه روي صورتش ميشه وًخون مياد واقعا ابكشي برام سخته و نميخوام بچم اذيت بشه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما توصیه می کنیم با یک روتنشناس صحبت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   صورت بچه اگر خونی بود اسلام هیچگاه نگفته واجب است آب بکشید. هیچ وظیفه ای ندارید. هم خودتان را هم آن طفل معصوم را با افکارتان آزار ندهید. اگر خون می آید هیچ سخت نیست، از جهت طهارت اعتنا نکنید.
   در باره پوشک، اگر پس داده و نمی دانید کجا ها نشسته هیچ اعتنا نکنید، همه جای منزل هم پاک پاک هست. اصلا بچه را هم تعقیب نکنید کجا بوده یا نبوده، کجا خیس هست یا نیست.

   اگر به دنبال مسئله شرعی و راه خدا هستید همینی هست که عرض کردم، بیش از این هر راهی را بروید راه وسواس است که شیطان فرا می خواند. همین جواب بنده را به همسر محترمتان نیز نشان بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. فاطمه می گوید

  با سلام
  از بيني پسرم ترشح بيني خشك شده كه قرمز هم بود ولي كلا خشك بود خارج كردم ايا بايد بيني را اب بكشم؟يا قسمت سوراخ بيني را چطور ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به شستن نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. من می گوید

  اگر عین نجاست یا غذا ی متنجس وارد دهان شود باید داخل دهان را آب کشید؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   عین نجاست و نجس را نباید بخورد.
   با برطرف شدن عین نجس یا متنجس از باطن بدن، آب کشیدن محل برخورد لازم نیست. فرقی هم نمی‌کند که علت برطرف شدن نجس و متنجس، بلعیدن باشد و یا بیرون ریختن آن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. دختر می گوید

  اگر دختری یه زمانی با حجاب نبوده و از ان زمان عکس و فیلمی باشد که اکثر فامیل یا مردم داشته باشند و بعد ها با حجاب شده باشد حکم ان عکس و فیلم را که اگر نامحرم ببیند چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قبل از طرح سوال در سایت سرچ کنید، بسیاری از مسائل در سایت پاسخ داده شده است.
   مطابق نظر آیت الله خامنه ای: اگر وجود عکسها نزد ديگران مفسده‏ اى ندارد و يا برفرض ترتّب مفسده، شما در دادن عکسها به ديگران نقشى نداشته‏ ايد يا جمع ‏کردن آنها از ديگران براى شما مشقّت دارد، تکليفى در اين‌باره نداريد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. ادم وسواسی می گوید

  هنگام طبخ مثلا ماهی و مرغ اگر مقداری خون از ان بیرون بیاید حک چیست هر چند که قبل از طبخ کاملا مرغ یا ماهی را شست باشیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد. در سایت سرچ کنید حکم این مسئله موجود هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. ادم وسواسی می گوید

  سلام من یکم وسواس دارم و یکی از این وسواس ها اینکه مثلا جایی از بدنم که خون بیاید با اب طاهر می کنم بعد دستمال کاغذی می زنم می ببینم باز خون امده اینقدر اینکار را تکرار می کنم که دیگر به دستمال کاغذی که به سطح ان می کشم خونی نبینم ولی بقیه هرگز این کار را انجام نمی دهند میشه یه حکمی یا حرفی بگید که بتوانم این کار را ترک کنم واقعا اذیت می شم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا همان آب کشیدید کافی است و به هیچ عنوان دستمال کاغذی نزنید، کار درستی برای شما نیست. همین را تمرین کنید یه هیچ عنوان با دستمال تست نکنید.
   وسواس را تشدید می کند. همینکه دین به شما می گوید شستی کفایت می کند یعنی کافی است، شما از سمت خودتان چیزی اضافه نکنید. مومن به دنبال این هست ببیند دین و خدا چه گفته، غیر مومن به دنبال حرف نفس و شیطان می رود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. 64874 می گوید

  عرض سلام و احترام.
  ۱-حکم لنز داخل چشم هم همین گونه است و باید آن را آب کشید؟
  ۲-اگر در این شرایط از چشم اشک بیاید، اشک نجس است؟
  ۳-بعد از خروج لنز باید داخل چشم هم آب کشید؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به آب کشی لنز در غسل و وضو نیت.
   نجس نیست.
   نیازی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. رضا می گوید

  اگر دست انسان متنجس باشد و نه حاوی عین نجاست و سپس انگشت خود در سوراخ گوش و یا بینی نماید و با مایعات آن ها برخورد نماید، طبیعتا نمی توان جریان آب را در سوراخ گوش و یا بینی وارد نمود؟ آیا چنین شخصی برای نماز خواندن با بدن پاک باید کار خاصی انجام دهد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   از دفتر مرجعتان باید استفتاء کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. من و خدا می گوید

  سلام اگر به قصد تمیز کردن یا خاراندن گوش،آن خون بیاید حکمش چیست؟در مورد بینی با همین شرایط چطور؟
  مرجع تقلیدم آیت الله خامنه‌ای است.ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   حكم خاصي ندارد، محلی که خون آمده را تطهیر می کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. من و خدا می گوید

    آخه اگه دست باعث این کار بشه و خونی بشه چی؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام عليكم
     جایی از دست که به خون برخورد کرده و خونی است باید تطهیر کرد.
     وفقکم الله لکل الخیر