وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا خون باطن بدن مثل داخل دهان و بینی و گوش نجس می کند

42

آیا خون باطن بدن مثل داخل دهان و بینی و گوش نجس می کند

فهرست این نوشتار:

در نوشتار قبل «عین نجاست چیست» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

رساله توضیح المسائل طهارت

[باطن بدن انسان مثل توی دهان و بینی]

مسأله 216 اگر بدن حیوان (1) به عین نجس مثل خون، یا متنجس مثل آب نجس، آلوده شود، (2) چنانچه آنها برطرف شود، بدن آن حیوان پاک می‌شود. و هم چنین است باطن بدن انسان مثل توی دهان و بینی. (3) مثلًا اگر خونی از لای دندان بیرون آید و در آب دهان از بین برود، آب کشیدن توی دهان لازم نیست (4). ولی اگر دندان عاریه در دهان نجس شود باید آن را آب بکشند (5) به احتیاط واجب(6).

(1) (بهجت:) و یا منقار مرغی..

(2) (زنجانی:) اگر بگوییم بدن حیوان نجس می‌شود..

(3) (زنجانی:) مثل داخل دهان و بینی اگر نجس شده باشد..

(4) (فاضل:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(زنجانی:) [و] اعضایی که در باطن بدن انسان پیوند زده می‌شود و مانند سایر اعضای بدن از فعالیتهای حیاتی برخوردار است، مانند سایر اعضای باطنی به برطرف شدن عین نجاست پاک می‌شوند ولی اشیایی چون دندان مصنوعی که از فعالیتهای حیاتی برخوردار نیستند، بنا بر احتیاط با برطرف شدن عین نجاست پاک نمی‌شوند و باید آنها را آب کشید.

(5) (خوئی، بهجت:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(6) (اراکی:) و هم چنین اگر غذای متنجس بخورد و آن را ببلعد دهان او پاک می‌شود و آب کشیدن توی دهان لازم نیست. (گلپایگانی، صافی:) بنا بر احتیاط باید آن را آب بکشند.

(تبریزی:) اگر دندان عاریه در دهان باشد و خون به آن برسد، بنا بر احتیاط باید آن را آب بکشند.

(سیستانی:) باطن بدن انسان که مثل توی دهان و بینی و گوش باشد به ملاقات نجاست خارجی نجس می‌شود و با از میان رفتن آن پاک می‌گردد و امّا نجاست داخلی مانند خونی که از لای دندان بیرون می‌آید موجب نجس شدن باطن بدن نمی‌شود و هم چنین ملاقات چیز خارجی در باطن بدن با نجاست داخلی آن چیز را نجس نمی‌کند بنا بر این اگر دندان عاریه در دهان با خونی که از لای دیگر دندانها بیرون آمده ملاقات کند آب کشیدن آن لازم نیست ولی اگر با غذای نجس ملاقات کند آب کشیدن آن لازم است.

(مکارم:) مسأله هر گاه بدن حیوان نجس شود همین که عین نجاست برطرف شود، بدن حیوان پاک می‌گردد، مثلًا اگر منقار پرنده خون آلود باشد یا حیوانی روی چیزهای آلوده بنشیند همین که خون و آلودگی برطرف شد بدن حیوان پاک است. باطن بدن انسان (مانند داخل دهان و بینی) اگر نجس شود همین که نجاست از بین برود پاک می‌شود، مثلًا اگر از لثه‌ها خون بیرون آید و در آب دهان از بین برود یا خون را بیرون بریزد آب کشیدن داخل دهان لازم نیست، ولی اگر دندان مصنوعی در دهان باشد، احتیاط واجب آن است که آن را آب بکشد.

[ اگر غذا لای دندان مانده باشد]

مسأله 217 اگر غذا لای دندان مانده باشد و داخل دهان خون بیاید (1)، چنانچه انسان نداند که خون به غذا رسیده آن غذا پاک است. و اگر خون به آن برسد بنا بر احتیاط واجب نجس می‌شود (2).

(1) (فاضل:) آن غذا پاک است و دندان مصنوعی هم همین حکم را دارد. [پایان مسأله] (سیستانی:) غذا به ملاقات با خون نجس نمی‌شود. [پایان مسأله]

(2) (خوئی، بهجت:) اگر خون به آن برسد (بهجت: ظاهر آن) نجس می‌شود.

(گلپایگانی، تبریزی، صافی:) بنا بر احتیاط نجس می‌شود.

(زنجانی:) اگر بداند خون به آن رسیده بنا بر احتیاط نجس می‌باشد.

(مکارم:) مسأله هر گاه غذا در دهان یا لای دندانها باقی مانده باشد و داخل دهان خون بیاید، چنانچه انسان نداند خون به غذا سرایت کرده، آن غذا پاک است و اگر خون به آن برسد، نجس می‌شود و خوردن آن غذا حرام است.

[ جایی را که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است]

مسأله 218 جایی را (1) که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است یا باطن آن، اگر نجس شود لازم نیست آب بکشد (2) اگر چه آب کشیدن أحوط است.

این مسأله، در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (گلپایگانی، خوئی، تبریزی، صافی، زنجانی:) مقداری از لبها و پلک چشم که موقع بستن، روی هم می‌آید و نیز جایی را..

(2) (اراکی، خوئی، تبریزی، زنجانی:) باید آب بکشد.

(گلپایگانی، صافی:) بنا بر احتیاط واجب باید آب بکشد.

(مکارم:) مسأله جایی از لب و مانند آن که انسان نداند جزء ظاهر بدن است یا باطن، اگر نجس شود باید آن را آب بکشد.

(سیستانی:) مسأله مقداری از لبها و پلک چشم که موقع بستن، روی هم می‌آید حکم باطن را دارد، پس چنانچه با نجاست خارجی ملاقات کند آب کشیدن آن لازم نیست ولی جایی را که انسان نمی‌داند از ظاهر بدن است یا باطن آن، اگر به آن جاست خارجی ملاقات کند لازم است آن را آب بکشد.

مسأله اختصاصی

(زنجانی:) مسأله 225 چشم انسان جزء اعضای باطنی به شمار آمده و با برطرف شدن عین نجاست پاک می‌شود.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

ملاقات با خون در داخل بدن

س.
۱) بعد از كشيدن دندان اگر از آن محل خون جارى نباشد ولى اثر خون آن دستمال را آغشته کند، حال حكم غذا و آب دهانى كه از فضاى دهان خارج مى‌‌شود، چيست؟ با اين توضيح كه غذا و آب دهان خارج شده خونى نباشد و ضمناً اگر برخى از دندان‌هاى اين شخص ترميم شده يا قاب گرفته شده باشد، حكم چيست؟
۲) اگر داخل بينى شخص خون منجمد شده باشد حكم ترشحات داخل بينى كه با اين خون منجمد شده ملاقات داشته و از بينى خارج مى‌‌شود چيست؟

ج.
۱و۲) به طور كلى ملاقات در باطن موجب تنجس نمى‌‌شود، بنابراين غذا، آب دهان و ترشحات بينى كه خارج مى‌‌شود در صورتى كه آغشته به خون نباشد، پاك است.

 

غذای آغشته به خون در دهان

س۶. گاهی اوقات هنگام غذا خوردن، داخل دهان مان را دندان می گیریم و دهانمان خون می آید، در این حال اگر خون به غذا اصابت کند، آیا نجس می شود؟

ج. بنابر احتیاط از خوردن آن غذا اجتناب گردد.

منبع:سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ملاقات آب دهان و بینی با نجاست داخل دهان و بینی [اسباب سرایت نجاست ]

پرسش : آیا اگر آب دهان و بينى در داخل دهان و بينى با خون ملاقات كند نجس می شود؟

پاسخ : نجس نمی شود.

ورود متنجس به دهان [اسباب سرایت نجاست ]

پرسش : آیا اگر شیء متنجسی وارد دهان شود، آن را نجس می کند؟

پاسخ : باطن بدن نجس نمی شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

42 نظرات
 1. ... می گوید

  سلام کسی که چند دندان پرشده دارد اگر مقدار کمی دهانش خون بیاید که در اب دهان از بین میرود و یا خونی در دهانش باشد که ان را خارج کند باز هم باید اب بکشد یا حکم باطن بدن را دارد و پاک است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینجا کلیک کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید
  اگر خلطی که داخلش خون وجود داره از دهان بیرون بیاد باید داخل دهان اب بکشیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر عین نجاست در داخل دهان نیست یعنی خونی وجود ندارد، تطهیر لازم نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. ع می گوید

  از بینی من خونابه خیلی کمی به روی ماسک آمده ومن اطلاعی نداشتم و بعد از چند ساعت متوجه شدم که خیلی دیر شده بود ومن بارها دست خیس به بینی زدم به من گفتند شاید اصلا بینی نجس نشده باشد وایرادی ندارد و جایی نجس نشده میخواستم بدانم چه حکمی دارد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک در نجس شدن دارید اعتنا نکنید و بنا را بر پاک بودن بگذارید.
   مراقب باشید دچار وسواس نشوید، بر فرض هم اگر خون هست فقط جایی را که یقین دارید نجس شده تطهیر کنید و بقیه چیزها که تماس داشته اید را بنا بر پاکی بگذارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. زهرا می گوید

  سلام من داخل لبم مقدار کمی قاچ خورده و بعضی وقتا خون کمی میاد اب دهنم که از هنم خارج میشه پا‌ه یا نه ؟ و اینکه یکبار مقدار کمی خون روی قاچ بود وزبونم زدم بهش و بعدلبموباهاش تر کردم لبم نجس شده؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر خون در دهان از بین برود دهان پاک است اما اگر خون به لبها برسد نجس می کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. امیر می گوید

  سلام من ناخنم نجس شده بود و هنگامی که آن را گرفتم روی صورتم افتاد و اب روی صورتم گرفتم ،بعد بدنم را در حمام تطهیر کردم سپس دستم را داخل گوشه چشم که معمولا کثیف میشود کردم و شک کردم که نجس شده یا نه!آیا گوشه چشم که معمولا کثیف میشود و هنگام بستن پلک زیر ان میرود جزو باطن است یا نه؟یعنی انگشت من نجس شده یا نه؟متأسفانه کمی وسواس هم دارم حکمش چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که وسواس هست به وسواس اعتنا نکنید و حتما حتما به مشاور روانشناس رجوع کنید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 6. زهرا می گوید

  سلام من ی سوالی داشتم گوش من خون اومد ولی نشستمش و توی گوشم هندزفری گذاشتم و گفتم که حتما هم هندزفری با برخورد خون گوش نجس شده پس هندزفری تمیز کردم و گوشمو نشستم با اب و گفتم خونش بند میاد و تمیز میشه و دوباره هندزفری زدم به گوشم بعد الان دیدم ی چیز زرد رنگی از توی گوشم بیرون اومد حالا میخوام بدونم اون چیز زرد نجسه و گوش من که اب نکشیدم نمی است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. محمد می گوید

  , سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  هنگامی که درون بینی عین نجاست وجود داشته باشد یا برطرف کردن آن لازم است و همچنین اگر مثلاً هربار که با دستمال داخل بینی را تمیز کنیم و خونی شود ایا میتوان از برطرف کردن ان منصرف شد و برای نماز اشکال ندارد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر داخل هست می توان نماز خواند و نیازی به تطهیر نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. محمد می گوید

  سلام
  من موهایم را کوتاه کردم و دقیقا پشت گوشم خون آمد، عینک که می زنم آن هم خونی می شود، الان یک هفته است مدام دسته عینک را می بینم، فکر می کنم قرمزه، بعد دستمال می زنم به پشت گوشم بعد قرمزه و خون می آید گویا چون لکه قرمز دارد بعد می رم می شورم بعد توی گوشم هم می ره بعد مدام می گم نکنه خونی بوده آبی که رفته تو گوشم. من می تونم چک نکنم؟ وای خسته شدم. یک هفته است خون می آد. وقتی دستمال می زنم یک نقطه دو نقطه قرمزه. دیگه چقدر بشورم. بعد می گم نکنه موقع وضو نجس بوده صورتم. می شه کمک کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آبی که به قول خودتان از تطهیر گوش اگر با آب کر باشد، ترشحاتش پاک هست و نیازی هم به وارسی داخل گوش هم نیست.
   مراقب باشید دچار وسواس نشوید و اعتنا نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. F می گوید

  سلام. من داخل گوشم خون امده بود ولی موقع حمام داخل گوشم را آب نریختم و فقط بیرون آن را شستم با این حال آب کمی وارد گوش میشود و بیرون میریزد. ایا این آب اگر خونی نباشد پاک است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   پاک است.
   وفقکم الله لکل خیر

 10. Meht می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من بعضی وقتا داخل بینیم خون وجود داره که البته در حدی نیست که از بینیم بیرون بریزه گاهی وقتا به شکل خون خشکه گاهی خون تازه ست سوال من اینه که وقتی من صورتمو میشورم یا وضو میگیرم بلاخره یه مقدار آب وارد فضای بینی میشه و بیرون میاد دیگه ؛ این آب نجسه؟وضو گرفتنم دچار مشکل میشه؟
  البته دوباره بگم خون زیاد نیست و جوری نیست که از بینیم بیرون بزنه
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با توجه به آنچه نوشته اید، زمانی که وضو می گیرید و آب داخل بینی می شود و بیرون می آید اگر خونی نباشد بنا را بر پاک بودن آن بگذارید. و نیازی هم به اینقدر وسواس نیست یا تحقیق نیست که الان داخل بینی خون بود یا نه. راحت وضو را بگیرد.
   وفقکم الله لکل خیر

 11. M می گوید

  به چه بخش هایی از بدن باطن گفته میشود؟ یعنی به طور طبیعی قابل دیدن نباشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باطن، مانند داخل گوش و بينى و داخل چشم
   وفقکم الله لکل خیر

 12. فاطمه می گوید

  با سلام
  از بيني پسر من خون مياد گاهي اوقات و چون كوچيكه من نميتونم بهش بگم كه مراقب باشه دست خيسش نخوره به بينيش و يا نميتونم راحت اب بكشم چون اجازه نميده و هي مقاومت ميكنه. از طرفي هم ميدانم بچه لازم نيست هميشه پاك باشه چون نماز نميخونه ولي اين حرف اصلا حرف درستي نيست چون من كه نماز ميخوانم اين بچه دست ميماله به بيني خونيش ميزنه به من ميزنه به اينور اونور خوب واقعا براي من سخته مدام دنبالش باشم يا چيزايي كه نجس كرده را اب بكشم، واقعا من چكار بايد بكنم؟يا گاهي بخاطر ناخنهاي تيزش صورتش را چنگ ميندازه و خون مياد من كه نميتونم صورت بچه يكساله را هي ببرم زير شير اب بكشم، گاهي ميگم اخه خون روي صورت اين بچه چه ضرري داره كه اسلام نجس ميدونه؟؟؟ميگن احكام راحته!!اما من فقط با ابكشي به دردسر ميفتم. خواهش ميكنم نگيد كه شما سخت ميگيري، نه واقعا اينطور نيست ولي وقتي صورت و بيني بچه نجس ميشه و مدام از بينيش خون مياد واقعا به من سخت ميشه يا بايد اب بكشم يا مراقب باشم دست خيسش را به صورتش نزنه!!!!
  بينيش خون مياد اب ميكشم سريع دستمال ميگذارم ميبينم خوني شده ميگم خوب اين خون به ظاهر بدن نرسيده و از درون بدن بوده پس پاكه ولي بعد از مدتي ميبينم اب بينيش مياد وًكاملا خونيه. خواهش ميكنم به من بگين شمادر شرايط من بودين چه ميكردين؟؟
  من دچار وسواس شدم ولي در اين مساله ديد و يقين خودم را ملاك نميدونم و از همسرم ميخوام كه اون نظر بده و ايشونم ميگه كه بله خون مياد ولي ايشونم واقعا نميدونه چكار كنيم . گاهي ميگم شايد احكام نجاسات فقط در همون حد عين نجاسات باقي ميماند و اين امكن سرايت نجاست از طريق رطوبت و اين موارد حكم به نجاست نميشد چون واقعا براي مني كه بچه كوچك دارم بسيار طاقت فرسا شده. اگر صورتش خوني شده بگم خوب صورتشه ولي اگر دست خيس زد به صورتش ديگه حكم دستش نجس نباشه. يا مثلا ميبينم كه پوشكش پس داده و شلوارش زرد شده وًنميدونم اين بچه تا من متوجه بشم كجاها نشسته!!! خوب توي اين مورد من چون نميدونم كجا نجس شده در نتيجه جايي رو نجس نميدونم ولي در مورد خون دماغ شدن وخراشهايي كه روي صورتش ميشه وًخون مياد واقعا ابكشي برام سخته و نميخوام بچم اذيت بشه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حتما توصیه می کنیم با یک روتنشناس صحبت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   صورت بچه اگر خونی بود اسلام هیچگاه نگفته واجب است آب بکشید. هیچ وظیفه ای ندارید. هم خودتان را هم آن طفل معصوم را با افکارتان آزار ندهید. اگر خون می آید هیچ سخت نیست، از جهت طهارت اعتنا نکنید.
   در باره پوشک، اگر پس داده و نمی دانید کجا ها نشسته هیچ اعتنا نکنید، همه جای منزل هم پاک پاک هست. اصلا بچه را هم تعقیب نکنید کجا بوده یا نبوده، کجا خیس هست یا نیست.

   اگر به دنبال مسئله شرعی و راه خدا هستید همینی هست که عرض کردم، بیش از این هر راهی را بروید راه وسواس است که شیطان فرا می خواند. همین جواب بنده را به همسر محترمتان نیز نشان بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. فاطمه می گوید

  با سلام
  از بيني پسرم ترشح بيني خشك شده كه قرمز هم بود ولي كلا خشك بود خارج كردم ايا بايد بيني را اب بكشم؟يا قسمت سوراخ بيني را چطور ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به شستن نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. من می گوید

  اگر عین نجاست یا غذا ی متنجس وارد دهان شود باید داخل دهان را آب کشید؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   عین نجاست و نجس را نباید بخورد.
   با برطرف شدن عین نجس یا متنجس از باطن بدن، آب کشیدن محل برخورد لازم نیست. فرقی هم نمی‌کند که علت برطرف شدن نجس و متنجس، بلعیدن باشد و یا بیرون ریختن آن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. دختر می گوید

  اگر دختری یه زمانی با حجاب نبوده و از ان زمان عکس و فیلمی باشد که اکثر فامیل یا مردم داشته باشند و بعد ها با حجاب شده باشد حکم ان عکس و فیلم را که اگر نامحرم ببیند چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قبل از طرح سوال در سایت سرچ کنید، بسیاری از مسائل در سایت پاسخ داده شده است.
   مطابق نظر آیت الله خامنه ای: اگر وجود عکسها نزد ديگران مفسده‏ اى ندارد و يا برفرض ترتّب مفسده، شما در دادن عکسها به ديگران نقشى نداشته‏ ايد يا جمع ‏کردن آنها از ديگران براى شما مشقّت دارد، تکليفى در اين‌باره نداريد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. ادم وسواسی می گوید

  هنگام طبخ مثلا ماهی و مرغ اگر مقداری خون از ان بیرون بیاید حک چیست هر چند که قبل از طبخ کاملا مرغ یا ماهی را شست باشیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد. در سایت سرچ کنید حکم این مسئله موجود هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. ادم وسواسی می گوید

  سلام من یکم وسواس دارم و یکی از این وسواس ها اینکه مثلا جایی از بدنم که خون بیاید با اب طاهر می کنم بعد دستمال کاغذی می زنم می ببینم باز خون امده اینقدر اینکار را تکرار می کنم که دیگر به دستمال کاغذی که به سطح ان می کشم خونی نبینم ولی بقیه هرگز این کار را انجام نمی دهند میشه یه حکمی یا حرفی بگید که بتوانم این کار را ترک کنم واقعا اذیت می شم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا همان آب کشیدید کافی است و به هیچ عنوان دستمال کاغذی نزنید، کار درستی برای شما نیست. همین را تمرین کنید یه هیچ عنوان با دستمال تست نکنید.
   وسواس را تشدید می کند. همینکه دین به شما می گوید شستی کفایت می کند یعنی کافی است، شما از سمت خودتان چیزی اضافه نکنید. مومن به دنبال این هست ببیند دین و خدا چه گفته، غیر مومن به دنبال حرف نفس و شیطان می رود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. 64874 می گوید

  عرض سلام و احترام.
  ۱-حکم لنز داخل چشم هم همین گونه است و باید آن را آب کشید؟
  ۲-اگر در این شرایط از چشم اشک بیاید، اشک نجس است؟
  ۳-بعد از خروج لنز باید داخل چشم هم آب کشید؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به آب کشی لنز در غسل و وضو نیت.
   نجس نیست.
   نیازی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. رضا می گوید

  اگر دست انسان متنجس باشد و نه حاوی عین نجاست و سپس انگشت خود در سوراخ گوش و یا بینی نماید و با مایعات آن ها برخورد نماید، طبیعتا نمی توان جریان آب را در سوراخ گوش و یا بینی وارد نمود؟ آیا چنین شخصی برای نماز خواندن با بدن پاک باید کار خاصی انجام دهد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از دفتر مرجعتان باید استفتاء کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. من و خدا می گوید

  سلام اگر به قصد تمیز کردن یا خاراندن گوش،آن خون بیاید حکمش چیست؟در مورد بینی با همین شرایط چطور؟
  مرجع تقلیدم آیت الله خامنه‌ای است.ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام عليكم
   حكم خاصي ندارد، محلی که خون آمده را تطهیر می کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. من و خدا می گوید

    آخه اگه دست باعث این کار بشه و خونی بشه چی؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام عليكم
     جایی از دست که به خون برخورد کرده و خونی است باید تطهیر کرد.
     وفقکم الله لکل الخیر