وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

97

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است

از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) روایت شده است که فرمود: ما استَفادَ امرء مُسلِم فائِدَةً بَعدَ الإسلامِ أفضَلُ مِن زَوجَة مُسلِمَة تَسُرُّهُ إذا نَظَرَ إلَیها وَتُطیعُهُ إذا أمَرَها وَتَحفَظُهُ إذا غابَ عَنها فی نَفسِها وَمالِهِ:

«مرد مسلمان فایده اى بعد از مسلمان شدن نصیبش نشده است که برتر باشد از  همسری که هرگاه به او بنگرد دلش شاد مى شود، خواسته اش را اطاعت کند و چون شوهر از خانه بیرون رود او از خود و اموال شوهر حفاظت مى کند» کافى، ج 5، ص 327.

وجوب ازدواج

پرسش 4 . آيا ازدواج در اسلام واجب است؛ يا اينكه شخص مى تواند تا پايان عمر خود مجرد بماند؟

همه مراجع: اصل ازدواج در اسلام واجب نيست و از مستحباتى است كه به آن بسيار سفارش شده است؛ ولى اگر كسى به واسطه نداشتن همسر، به حرام بيفتد، ازدواج بر او واجب مى گردد و حق ندارد تا پايان عمر مجرد بماند.

پرسش 5 . منظور از به گناه افتادن در اثر ازدواج نكردن چيست؟ آيا گناهان مقاربتى مقصود است يا گناهان ديگرى نظير نگاه شهوت آلود را نيز شامل مى شود؟

همه مراجع: مقصود اعم است و شامل هر گناهى مى گردد.[2]

تأخير ازدواج

پرسش 6 . اگر جوانى از نظر شغلى و مالى، قادر به ازدواج نباشد؛ آيا باز ازدواج بر او واجب است؟

همه مراجع: اگر امكانات ازدواج براى او فراهم نباشد، معذور است؛ ولى بايد خود را از گناه حفظ كند.[3]

 • [1]. العروه الوثقى، ج 2، النكاح ؛ توضيح المسائل مراجع، م 2443 ؛ خامنه اى، استفتاء، س 795 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 2507.
 • [2]. العروة الوثقى، ج 2، كتاب النكاح، م 4.
 • [3]. امام، استفتائات، ج 3، احكام ازدواج، س 9؛ خامنه اى، استفتاء، س 795 ؛ تبريزى، صراط النجاة، ج 5، س 513؛ دفتر: همه مراجع.(احكام ازدواج،پرسمان).

مسأله 2443 کسی که بواسطه نداشتن زن به حرام می افتد (1) واجب است زن بگیرد (2).

این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست.

(1) (اراکی): یا موجب خوف به حرام افتادن می‌باشد و یا نداشتن زن برای او ضرر بدنی دارد..

(زنجانی): بی اختیار به حرام می افتد..

(2) (فاضل): این وجوب به خاطر جلوگیری از حرام است یعنی اگر مطمئن شود که به حرام می افتد واجب است زن بگیرد.

(نوری): و همچنین زنی که بواسطه نداشتن شوهر به حرام می افتد، واجب است اقدام به شوهر کردن نماید.

(مکارم): رجوع کنید به احکام نکاح یا ازدواج و زناشویی قبل از مسأله

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

 

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=26610

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهرکلید: آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است ازدواج نکردن و مجرد ماندن اگر کسي نخواهد ازدواج کند از نظر اسلام گناه دارد … آیا ازدواج در اسلام واجب است کسی که ازدواج نکنه ، آیا واقعا خارج از سنّته آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است آیا ازدواج نکردن و مجرد ماندن گناه است  تجرد

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

97 نظرات
 1. منتظر فرج می گوید

  سلام علیکم و رحمت الله
  خطاب به جوانان عرض میکنم اگر شرایط ازدواج فراهم نبود راهکار های بسیار ساده ای در پیش است که فقط کمی همت میطلبد که بنده هم به واسطه همین امر از گناه بیزارم در حالی که شرایط ازدواج ندارم. و اون این هست که جهاد اکبر کنید نماز به پا دارید روزه های مستحبی بگیرید دائم در یاد خدا باشید مطمئنا بعد از چند سال سختی عادت میکنید و زندگی عادی خواهید داشت امید داشته باشید که خداوند پاداش های وصف نشدنی برایتان فراهم کرده

 2. تنها می گوید

  سلام خدمت شما
  ۲۱سالمه دخترم
  از وقتی دیدم و فهمیدم که مرد اول زندگیم انقدر به مادرم توهین تمسخر و ناسزا میگوید و من به عینه شاهد تمام حرف هایی بودم که از دهانش خارج میشد به سمت عزیزترین فرد زندگیم مامانم، باخودم عهد کردم که تمام عمر مجرد بمونم، اینکه پدرم بود روزگار ما پرازاشک وخونه ، از یه مردغریبه به اصطلاح شوهر چی توقع میشه گرفت.
  نمیدونم دارم با اینده خودم چکارمیکنم،بااینکه تابحال خواستگار وخواستاری نداشتم ، میخوام ازخدا که واسم پیش نیاره و تو تنهایی خودم بمیرم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   از رفتار چنین مرد هایی باید به خدا پناه برد، متاسفم، حداقل به عنوان یک مرد از شما عذر خواهی می کنم.
   ببینید عهد کردن برای مجرد بودن شرعا اعتبار ندارد و امر بیهوده و لغوی است.
   تجربه بنده در این سالهای مشاوره به من ثابت کرده هستند مردان بسیار فهمیده و مومنی که با کرامت با همسر خویش رفتار می کنند. توصیه می کنم با دقت انتخاب کنید، چندین جلسه مشاوره پیش از ازدواج بروید و آگاهانه انتخاب کنید از خداوند هم بخواهید یک گزینه خوب و با ایمان را برای شما قرار بدهد، البته از دعا و انجام واجبات و ترک محرمات هم غافل نشوید. همسر خوب روزی خاص خداست.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. محمد می گوید

   نا امید نشو توکل کن به خدا.

 3. فقط خدا می گوید

  سلام من ۱/۵سال باکسی در رابطه هستم،من کاملا صادقانه احساسم رو درمیون گذاشتم اما ایشون بعد مدتی به من گفتن قرار نیست بریم زیر یه سقف و ازدواج کنیم.من خیلی شکست خوردم و دچار فشار روحی ام.من احساس میکنم بی وفایی هست که برم در اینده با کس دیگه ای.و برام سخته کسی دیگ رو به جای ایشون در زندگیم جا بدم چون نمیتونم فراموشش کنم.منو بیشتر یاد شکست میندازه و میترسم کس دیگ هم منو رها کنه.البته ما باهم هستیم ولی ممکنه بره برای همیشه.و من تنهایی زندگی کنم اگه ازدواج نکنم در کل،آیا گناه داره؟ من خودمم نگرانم از اینکه مجبورم برای عشق و وفاداری به عشق از نصف دین و احساس مادری ام بگذرم و تنها بمونم.
  من به در اینده به اون شخص از رابطه ام چی بگم؟ اگر بدونه باکسی دیگه بودم قطعا بامن نمیمونه.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   تعجب می کنم با اینکه می بینید در این رابطه دارد به شما توهین می شود و تحقیر می شود و هیچ تضمینی هم برای ماندن ندارند در این رابطه مانده اید!!
   بارها در سایت عرض کرده ایم اسلام مخالف این دوستی ها و روابط است برای اینکه خانم آسیب نبیند!. ادامه این رابطه به ضرر شماست اگر واقعا خواهان ازدواج هستند از مسیر درست خواستگاری کنند و رسمی جلو بیایند و اگر نیستند شما چرا … . در کارها نه افراط کنید و نه تفریط!، تنها زندگی کردن هم معنا ندارد! چرا؟!… .

   حتما مشاوره داشته باشید، توصیه می کنم یک وقت مشاوره از سایت بگیرید تا بهتر بشود راهنمایی کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. رها می گوید

  سلام…خسته نباشید…من دختری ۲۰ ساله هستم…از اونجایی که ازدواج بار سنگینی رو به خصوص بر دوش زن میگذارد و آنطور که هست نمیتواند در تحصیل و زمینه کاری پیشرفت کند آیا میتوانم تا آخر عمر ازدواج نکنم؟.‌‌..یعنی خدای بزرگ دلش از بنده نمی گیرد؟…بنده دانشجوی پزشکی و نویسنده و نقاش هستم…دختری مذهبی که هیچ گونه تمایلات جنسی بر من غالب نمیشود
  ممنون از شما

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   بله قطعا ازدواج پذیرفتن یک مسئولیت است اما در مقابل یک از منظر دین یک فضیلت است که می تواند در تکامل روحی و معنوی ما و شما تاثیر بسزایی داشته باشد. از منظر فردی نیز قطعا همه ما به همدم و حامی و مشوق های عاطفی نیاز داریم. بله می تواند کسی به صورت مقطعی کمی دیر تر ازدواج کند اگر به گناه نمی افتد، اما اگر اصلا نیازی به ازدواج نمی بیند به نظر می رسد که باید بیشتر بررسی کرد و در این زمینه مشاوره داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. سید محمد می گوید

  سلام حاج آقا یوسفوند خسته نباشی🌹
  حاج آقا یه سوالی راجب ازدواج دارم،من شخصیتم تنهاست یطوریه که آرزو میکنم کاش بدون هیچ فامیلی دنیا میومدم و بشدت به این اصل که(هیچکس جز خدا کسی رو نداره) معتقدم و میدونم همه یه تاریخ انقضائی دارند و سر وقتش آدمو ول میکنن برا همین از اینکه کس دیگه ای وارد زندگیم بشه متنفررررم و حتی میترسم ، چون هیچ علاقه ای ندارم خود اون طرف هم بدبخت میشه.ولی با وجود بی علاقه بودن به همه آدمها حتی فامیلا و عزیزانم خیلی وفادارم و بزرگترین کابوسم هم اینه که از دست بدمشون.
  حالا بنظر شما با این عقیده م و عاطفه زیادم صلاحه ازدواج کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اینکه معتقدید که خدا تنهاست و شما هم باید تنها باشید اعتقاد درستی نیست!. در آیت الکرسی آمده که خدا را خواب نمی گیرد؛ حالا ما و شما نباید بخوابیم؟!… دقت کنید خداوند بی نیاز مطلق هست و به کسی احتیاج ندارد، اما ما به عنوان انسان نیاز های فراوانی برای رشد، تکامل، لذت از زندگی داریم و یک همسر بسیار می تواند به ما در مسیر رشد و زندگی و بهتر عبادت کردن کمک کند.
   اینکه به شدت تنها هستید، برای من سوال هست چرا؟ چه زمینه ای دارد؟ و آیا باعث افسردگی و استرس و اضطراب شما هم شده یا نه؟ ترس های شما از دیگران و ازدواج از چیست؟
   می تواند شخصیت شما دوری گزین یا اسکیزوئید باشد، هر تیپ شخصیتی داشته باشید حتما مشاوره بگیرید تا درست ازدواج بکنید. کمی هم متاسفانه بد بین هستید که باید بررسی شود.

   برای اینکه بهتر بتوان نظر داد تا در زندگی موفق باشید توصیه من این هست که از اینجا کلیک کنید و این تست را بزنید و یک وقت مشاوره با من بگیرید بیشتر صحبت کنیم.

   وفقکم الله لکل الخیر

 6. ندا می گوید

  سلام من و کسی که همو میخواستیم یکسال قرار ازدواج گذاشتیم خانواده ها قرار شد رسمی اشنا شن و خواستگاری انجام شه تا اینکه ده روز پیش عزیزم به رحمت خدا رفت و حسرت به دل هردومون موند. سوالم اینه که من میتونم وقتی فوت شدم من و اون بهم برسیم و در کنار هم باشیم؟من دیگه نمیتونم بکسی غیر از اون فکر کنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به نوبه خودم تسلیت عرض می کنم. اینکه در آن جهان چه اتفاقی خواهد افتاد واقعیت این هست که به این راحتی قابل تصور نیست و فراتر از ذهنیت ماست و هر کسی در گرو اعمال و رفتار خودش است.
   اما توصیه می کنیم برای اینکه بتوانید فرآیند سوگ را به درستی داشته باشید و آسیب روحی کمتری ببینید حتما مشاوره داشته باشید تا بتوانید هیجانات را به درستی مدیریت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید پدرومادر من به من گفته اندکه با مجردماندن من مخالفتی ندارند اما متاسفانه فامیل ودوستان واشنایان به راحتی این اجازه رابه خودمیدهند که درباره زندگی من تصمیم بگیرندواظهارنظرکنند وبا نگاههایشان ازارمیدهندبه همین دلیل دوس دارم باهمه به جزخانواده ام قطع رابطه کنم واسوده باشم اخرمگرانها حق دارند درمورد من تصمیم بگیرند یادر زندگی من دخالت کنند؟به کسی چه ربطی دارد که من مجرد بمانم یا نه؟مگر مجرد مجرم یا گناهکار است ؟مگرحق زندگی ندارد؟ اصلا مگرهمه قراراست متاهل شوند؟اصلا درهمین ایرا که ۱۳میلیون مجرد داریم البته نمیخواهم بگویم این کار کار خوبی است یا دفاع کنم ولی مگر ازدواج کردن انتخاب نیست ؟من هم همه این ها راکه ازدواج چه فوایدی داردمیدانم ولی خوب وقتی من دوس ندارم با زن ها زندگی کنم وازمجردی خو د بیشتر لذت میبرم چراباید به زور به چیزی که نمیخواهم تن دهم؟اصلاایا کسی میتواند مرا به زور وادار به ازدواج کند؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در دیدگاه های قبل در همین صفحه نظر ما درباره ازدواج موجود هست.
   کسی نمی تواند شما را وادار به ازدواج یا عدم ازدواج کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. محمدرضا می گوید

  من تمام حرف شمارا قبول دارم وهمه این ها رامیدانم ولی من دارای دست بزن و شخصیت عصبی نیز هستم وهمانطورکه گفتم بیکارم و چیزی از خودندارم واکنون درحال اتمام خدمت سربازی هستم و ازطرفی به انجام هرکاری مانند کارگری هم به دلیل داشتن لیسانس دانشگاه دولتی نمیتوانم راضی بشوم وحتی اگرهم به فرض محال اکنون بخواهم ازدواج کنم به دلیل شرایط بالا نمیتوانم ولی اگر همه شرایط کارموردعلاقه (ترجیحادولتی) و خانه و …هم فراهم شود بازهم نمیتوانم تن به ازدواج دهم وهمانطورکه گفتم انسانی هم نیستم به هرشغلی تن دهم واگر انسانی مثل من وباشرایط من ازدواج کند قطعادرزندگی به مشکل میخورد وممکن است کارش به طلاق بکشد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چند بحث هست اگر کسی الان شرایط ازدواج را ندارد توصیه روایات این است که صبر به همراه تقوا پیشه کند تا انشاالله شرایط آماده و فراهم شود.
   در مورد عصبانیت ابتدا یک دفترچه بردارید، موقعیت هایی که عصبانی می شوید، افکاری که در ذهن در آن زمان می آید و رفتاری که انجام می دهید را در طول یک یا دو هفته بنویسید به همین ترتیب، با یک مشاور در این زمینه مشاوره داشته باشید، برخی از تست ها و رفتارهای بالینی را هم مورد توجه قرار بدهند تا ریشه یابی کنند. و در حل عصبانیت به شما کمک کنند.
   توصیه بنده این هست که با یک مشاور صحبت کنید، مشاور کمک می کند درک بهتری از خود، آینده و اطرافیان خود داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید اگربنده نخواهم ازدواج کند چطور ؟حالا چه شرایطش ازقبیل مالی ،شغلی ،مسکن راداشته یا نداشته باشم که البته فعلا هیچ کدام راندارم و ادمی نیستم که خیلی بتوانم با کسی کنار بیایم ودوس دارم حرف حرف خودم باشدواین ویژگی من نیز باازدواج همخوانی ندارد و متاسفانه به دلیل تک پسری جوری مراباراورده اند که اهل کارکردن هم نباشم وتا بحال دراین سن که بیست وپنج ساله هستم ودرحال اتمام سربازی بامدرک لیسانس میباشم کارنکرده ام و حتی خانه ای هم ازخود ندارم ودارای مهارت نیز نیستم وخلاصه دارای شرایط پیچیده ای هستم وازطرفی هرکس هم مرامیبیندمیگوید نمیخوای زن بگیری ؟ یعنی اگر بخواهم مجردبمانم تااخرعمر باید به این وان جواب پس بدهم؟خوب دوس ندارم ازدواج کنم مگر زور است با روحیات وشرایطم هم نمیخورد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اجباری در ازدواج شما نیست اما

   ازدواج مايه رشد و كمال يافتن انسان است. در واقع خداوند انسان را به گونه ‏اى آفريده كه بدون جنس مخالف ناقص است و با جنس مخالف كامل مى‏شود. مرد به زن نيازمند است و زن به مرد. هر كدام از دو جنس از نظر روحى و جسمى به هم وابسته‏اند و با قرار گرفتن در كنار هم يكديگر را تكميل مى‏كنند.
   این علاقه به تنهایی و عدم ازدواج حتما باید توسط یک مشاور مورد بررسی قرار بگیرد که از ریشه های اختلال شخصیت نباشد، در این صورت نیاز به درمان هست. توصیه می کنیم یک وقت مشاوره داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید من از دوره نوجوانی(۱۳-۱۴سالگی) شخصیت زود عصب و پرخاشگری پیدا کردم وباکوچکترین چیزی اقدام به واکنش میکردم به طوری که حتی دست بزن پیداکرده بودم و متاسفانه روی والدین خود دست بلند میکردم ومتاسفانه اقدام به دیدن فیلم های مستهجن نیز نمودام اما اکنون که ۲۵سالم شده یکی دوسالی است که سعی کرده ام قدرت کنترلم رابالا ببرم وباکسی درگیرنشوم ووازکرده خود بسیارپشیمانم وسعی کرده ام همیشه نمازاول وقت بخوانم نمیدانم ایا خداوند مرابه خاطر اعمال گذشته ام میبخشدوبه خاطرهمین ازدواج رابرای خود مناسب نمیدانم .گا هی وقت ها به خودم میگویم مگربدترازمن هم هست اخه چه کسی روی خانواده اش دست بلند میکند؟لطفا برای من از خدای بزرگ تقاضای امرزش بطلبید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خداوند تواب و مهربان هست، اراده خوبی دارید همین نکته را قدر بدانید.
   اما حتما برای کنترل خشم با یک مشاور رجوع کنید، تست های لازم و آزمایشات لازم را داشته باشید تا ریشه ای تر این مسئله را فهم کنید. کارگاه های مدیرت خشم را شرکت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید من علاقه ای به ازدواج کردن و زن گرفتن ندارم ومیخوام مجردبمونم وازطرفی هیچکدام ازشرایطش راهم ندارم ودارای شخصیت ضداجتماعی و گوشه نشین وحکمفرما وعصبی هستم و نمیتوانم قبول کنم بازنی در خانه زندگی کنم و به نظرم ازدواج برایم خیلی محدودیت ایجادمیکندبااین احوال میتوانم مجردبمانم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر به گناه نیفتید مجرد ماندن اشکال ندارد اما فضیلت نیست. سنت دین و رسول خدا ازدواج هست و برای کامل شدن شما بسیار مسئله مهمی است.
   ثانیا مسئله دیگر این هست که وجود اختلال اضطراب اجتماعی آسیب زاست، لازم هست حتما با یک مشاور روانشناس رجوع فرمایید و تکنیک های مقابله و مدیریت این حالات را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. afra می گوید

  سلام جالبه همه تو زندگی ما حق تصمیم گیری داشتن جز خودمون
  منم مث شماها خواهر و برادرم که سنن از من یزرگتر بودن همیشه باعث بهم زدن مراسم خواستگاری من شدن ، چندین با تا مرحله ازدواج رسیدم اما….
  تحصیلاتم رو ادامه دادم اما … با اینکه تو استانه ۴۰ سالگی ام هنوزم دست از برنداشتن
  چرا تاوان بدذاتی اونا رو من دادم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دخالت های بی جا و بی مورد از امور نکوهیده از منظر اسلام است.
   تاوانی در کار نیست، این خود شما هستید که می توانید تصمیم بگیرید و مرز بندی درستی داشته باشید، حتما با یک مشاور صحبت کنید. اینکه نمی توانید تصمیم خود را بگیرید و قاطع اعلام کنید خود مسئله عجیبی است که باید با مشاور حل نمایید.
   وفقکم الله لکل خیر

  2. afra می گوید

   سلام
   یه سری قوانین تو بعضی خانواده ها واقعا عجیبه
   چون بزرگتر ازواج نکرده بقیه هم حق ازدواج ندارن
   هیچ مشاوری هم نمی تونه افکار یه خانواده رو تغییر بده
   شرایط هم برای ازدواج به مرور زمان بدتر می شه
   بقیه بجات تصمیم می گیرن

 13. .. می گوید

  باسلام.من پسری۲۹ساله هستم مذهبی وبه شدت ولایتی دوست داشتم همسراینده ام شبیه خودم باشه ودنیابرایش ارزشی نداشته باشه،بخاطرهمین امرهم دنبال دختری مذهبی میگشتم تااین که دوسال پیش بادخترخانومی به ظاهرمذهبی وصلت کردم ویک سال زیریک سقف هم زندگی مشترک داشتیم،وهمین طورکه گفتم چون موقعیت شغلی بنده نسبتاخوبه این خانم فقط ادای مذهبی بودن رودراوردن ولی درعمل خلاف گفته هاشدوهرروزچیزجدیدی ازش کشف میشد…والانم بخاطردروغایی که بهم گفته ازهمدیگه داریم جدامیشویم،من سراین موضوع خیلی اسیب و ضربه روحی خوردم.والان نیازبه یک همدم دارم خدامیدونه بحث جنسی زیادملاکم نیست، ارامشه که زن وشوهرکنارهمدیگه ایجادمیکنن بیشترمدنظرم هست ولی دیگه نمیتونم یه باردیگه زندگیموخراب کنم و به دختری اعتمادکنم.اگه امکان داره بندروراهنمایی کنیدممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   برای بنده جای سوال هست، الان مشکل اصلی رو متاسفانه درست تشخیص ندادید، مشکل شما نداشتن همدم نیست، تشخیص اشتباه و انتخاب اشتباه هست که الان هم دارید و به گفته خودتان قبلا هم مرتکب شدید.
   برادر عزیز به هیچ عنوان الان که این نیازها هست نباید به دنبال یک همسر باشید، الان ملاک های منطقی و عقلانی را کمی باید قوی تر کنید. و گرنه با این روحیه زمینه انتخاب بدتر وجود دارد.
   حتما قبل از هر انتخاب دیگری بایک مشاور صحبت کنید، دوران نامزدی داشته باشید که بشناسید همدیگر را. تست های روانشناسی قبل از ازدواج را تحت نظر مشاور داشته باشید تا به شما کمک کند و گرنه الان شکست خورده اید نیاز قبلی و نیاز فعلی شما بیشتر شده نوعا در این حالت انتخاب های بعدی هم انتخاب های اصولی نیست.
   درباره ازدواج قبلی شما، اگر طلاق نگرفته اید، باز جای سوال هست معمولا خانم ها از شوهرشان تاثیر می پذیرند، با اینکه مذهبی هستید چطور نتوانسته اید روی ایشان تاثیر بگذارید؟ چقدر با خانواده و محیط قبل ارتباط داشته اند؟ اینها و خیلی سوالات دیگر را باید با یک مشاور خانواده با هم باید پاسخ بدهید. چه بسا شما هم لازم است مهارت های زندگی را باید تقویت کنید و بیشتر یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل خیر

 14. مهدی می گوید

  با عرض سلام و ادب
  متاسفانه نظراتی را مطالعه کردم که بعضی از عزیزان بخاطر عدم موافقت های پدر و مادر سن ازدواج انها به سن بالایی کشیده شده حتی دین هم میگوید اگر پدر و مادر بی دلیل مخالفت نمودند رضایت انها شرط نیست و…پیشنهاد میکنم اگر واقعا میدانید پدر و مادرتان به هیچ وجه قانع نمیشوند به داگاه رجوع نمائید و از قاضی محترم بخواهید تا حکم عدم نیاز به اجازه پدر را برای شما صادرکنند بطور کلی این مشکل از راه های قانونی قابل پبگیری است.
  ان شاءالله که هرچه خیر است پیش بیاید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با بخشهایی از نظر شما موافق هستیم، اما قبل از رجوع به دادگاه می توان با حضور مشاور اعضای خانواده را متقاعد نمود تا بعدا دچار مشکلات دیگر نشوند و حریم ها و حرمت ها حفظ شود.
   وفقکم الله لکل خیر

 15. زینب می گوید

  سلام وقت بخیر کاش جایی حدیثی بود درمورد اندازه تعین اختیار پدر در ازدواج هرچند خواننده و عمل کننده ای وجود ندارد دختری هستم که به تازگی وارد ۳۳سالگی شدم ۲۳ساله بودم که خواستگاری امد که از همه لحاظ مناسب و مورد تایدم بود اما پدرم مانع شدن و بعد از آن هم هرکسی می آمد به هر نحوی جواب کردن دختری مذهبی و معتقدی هستم اما به مرور دچار افسردگی وناامیدی از خداوند شدم خواستگاری برای خواهر کوچکترم امد و پدرم بعد از سرسختی بعد دوسال امشب اجازه و رضایت دادن به ازدواج دلم خیلی شکستست مادرم با حمایت وطرف داری واسطه این وصلت شد من ماندم و یک دل شکسته و حق زندگی که از من سلب شد من پدر و مادرم رو به حدا واگذار کردم دختر زشت و بی سواد و بی ایمانی نبودم و نیستم طوری شده که فرد مطلقه زنگ میزنن برای خواستگاری مادرم بدون در نظر گرفتن کاری که بامن کردن ومنو از زندگی که به موقع ومناسب بود محروم کردن و مطرح میکنن مدتیه که اصلا دلم ازشون صاف نمیشه خودمم هرچی دعا میکنم مستجاب نمیشه خسته شدم بریدم زندگیم کلا متوقف شده به شهدا ائمه و خدا چندین ساله متوسل شدم جز سکوت چیزی از آنها نشنیدم گاهی به فکر خودکشیم اما ایمانم مامیشود خسته ام لطفا چیزی بگید که دلک آرام بشه بریدم دیگه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   پیام شما رو خواندم و متاثر شدم. در روایات سفارش شده که حتما اذن دختر برای ازدواج باشد، سیره پیامبر هم همین بود هنگامی که خواستگار برای زهرای مرضیه آمد ایشان از حضرت زهرا سوال کردند و امیر المومنین علی علیه السلام را انتخاب کردند.
   متاسفانه از دین دور هستیم، دین می گوید اگر خواستگار آمد و از دین داری و ایمانش راضی بودید و دختر هم پسند کرد دیگر اطرافیان دخالت نکنند. بارها تذکر داده ایم، موارد اینچنینی هست .
   در هر حال نماز جعفر طیار را زیاد بخوانید، پدر و مادر را هم ببخشید… توصیه می کنیم با یک کارشناس مذهبی خانم هم از نزدیک گفتگو کنید. توکلتان به خدا باشد قطعا خدا بندگان خوب خود را رها نمی کند.
   ما هم برای شما دعا می کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. زینب می گوید

    ممنونم و تشکر بنده خودم کارشناسی مشاوره راهنمائی هستم و معتمد دیگران اما پدر بنده به ظاهرا اعتمادی به انتخاب ما ندارند با اصرار و حرف زدن پدر رو راضی کردیم که دیگه برای انتخاب خواهرم مخالفت نکنن ولی خوب برای خودم هرکاری بود کردم نتونستم متقاعد کنم ایشونو چند شب پیش تصمیم گرفتم ببخشمشون هرچند تو این سالها عواقب کاری که با من کردند رو دیدن و ادامه هم داره متوسل شدم به خانم زهرا و نماز استغاثه خوندم هم برای بخشیدن پدر و مادرم و هم برای تسکین خودم کاش پدرو مادرها خصوصا پدران ما در کنار مذهبی بودنشون سواد دینی شونو هم بالا ببرند

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     نکات خوبی را اشاره کردید؛ گاهی مصالحی مد نظر پدر ها و مادر هاست و گاهی هم اشتباه می کنند. در هر حال بخشیدن آنها و گذشت از اشتباهاتی که چه بسا ما ها هم بعد ها به عنوان پدر و مادر مرتکب شویم هم باعث توفیقات خود ماست و هم اینکه آرامش بخش است. به تعبیر روایات لذتی که در بخشش هست در انتقام و یا کینه نیست.
     نماز جعفر طیار آثار بسیار خوبی دارد، توصیه می کنیم مدتی با توجه بخوانید.
     وفقکم الله لکل الخیر

  2. مانیا می گوید

   بازم خوش به حالت که ۳۳ ساله هستی من که ۳۶ سالم شده و با وجود داشتن دکتری و چهره زیبا و نداشتن دوست پسر و روابط نامشروع باز هم خدا نظری به ما ندارد و منم مثل شما اسیر انتخاب و ممانعت های پدرم در امر ازدواجم شدم و مجرد موندم و کلا دیگه بیخیال شدم و خودمم تصمیم گرفتم مجرد بمونم چونکه مورد خوبی دیگه نمیاد همه مردان خیلی سن بالا با چند تا بچه هستن. واقعا ما مگر انسان نبودیم که سرنوشتمون دست پدران بی مسئولیت قرار گرفت؟ من از خدا ناراحتم که چرا اینقدر به جنس مرد اختیار داد که بتونن اینجوری با سرنوشت ما بازی کنند. برخلاف شما من از پدرم گله ای ندارم گله رو از کسی دارم که اینقدر بهش اختیار داده تا من رو نابود کنه، و منم خیلی ام اهل دعا و نماز و روزه و اسلام شناسی بودم اما خدا برای من چکار کرد؟ منو رها کرد منم فراموشش میکنم و تنها میمونم اما بازم سمت گناه و روابط بی اساس و نامشروع نرفتم و نمیرم چون در شخصیت افرادی مثل ما نیست نه چون خدا ازم خواسته. این دعاها و نمازها هیچ سودی نداره همشو من قبلا از ته دل انجام دادم فقط باعث میشه هر روز ناامیدیت بیشتر شه که چرا خدا نگاهت نمیکنه، پس مجردیت رو بپذیر و با قدرت فقط به سمت کار و تلاشت و خدمت به مردم حرکت کن… در ضمن هیچ توقعی از خدا و بندگانش هم نداشته باش تا کمتر ناراحت شی از خدا و انسانها، اخرین نکته رو هم بهت بگم قرار نیست هرکاری بقیه کردن ما هم بکنیم در سرنوشت همه نیست که ازدواج کنند اینو پذیر که دنیا نیومدی که حتما زن کسی باشی… متاسفانه در ایران در بدو تولد دختر با گفتن کلماتی نظیر عروس شی چه خوشگل میشی و بزرگ شی عروست کنم بچه رو از ابتدای کودکی جوری بار میارن که تمام هدف زندگیش رو عروسی میبینه و اگه عروس نشه فکر میکنه دنیا به اخر میرسه، نه اینطور هم نیست… دلیل نیست حتما ازدواج کنی شاید در سرنوشتت نباشه برای چیزایی که قدرتی درش نداری بیخودی ناراحن نشو یک نقص و کمبود رو پذیر و بذارش کنار کلا تو هنوز ویژگی های زیادی داری و ادمهای زیادی هستن که میتونی بهشون کمک کنی…

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم خواهر گرامی
    اینکه از برخی از مسائل ناراحت هستید حق می دهیم، پدر ها و مادرها نباید با برخی افکار که پشتوانه دینی هم ندارد مانع ازدواج دختران بشوند. روایات زیادی در این زمینه داریم که به پدرها سفارش می کند که حتما در امور مرتبط با دختر با او مشورت کنند. بخش دیگر صحبت شما که نشان دهنده روحیه خوب و دینی شماست واقعا قبل ستودن است اینکه مراقب بوده اید که آلوده به برخی گناهان نشوید.
    اینکه از خدا و سرنوشت گلایه می کنید، شاید بیشتر قابل بحث بحث باشد، ببینید چه خواستگارهایی را رد کرده اید؛ بله گاهی یک خواستگار خوب و مومن رد می شود و همین می شود گره زندگی؛ گاهی شرایط سخت و یا توقعات باعث می شود که در فامیل این زمزمه شنیده شود که کار را برای خواستگاران سخت می کند. لذا خوب است سطح توقعات نیز کمتر باشد انتخاب خواستگار می تواند دردست خود شما باشد دست شخص دیگری نیست، متاسفانه خود شما خودتان را در قفس گلایه و نا امیدی حبس کرده اید و انتظار دارید از غیب تمام مشکلات حل بشود. خودتان می توانید برای حل مشکل و تحول در زندگی قدمهای خوبی بردارید.

    طبیعی است که در این سالها خواستگاران را بخاطر تحصیلات رد کرده اید، کمی برای پسران سخت باشد که خود را هم شان شما ببینند و پا پیش بگذارند. راه های زیادی هست برای حل مشکل شما، ان شاالله با مشاور صحبت کنید امید هست که بتوانید به راهکارهای درستی در مواجه با این وضعیت پیدا کنید. از دعا هم غافل و خسته نشوید حتما اثر خواهد داشت به شرط آنکه موانع را برطرف کنید.
    وفقکم الله لکل خیر

 16. اشکان می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید سوال بنده بدین شرح است که اگر پسری حتی با وجود توانایی مالی و جسمی و انواع بلوغ نظیر جنسی و عقلی علاقه ای به برقراری رابطه با جنس مخالف نداشته باشد و توانایی حفظ دامن خود را از گناه تا پایان عمر داشته باشد ایا باز هم در دنیای بعد مورد مواخذه )بازجویی( قرار خواهد گرفت یا لطفا بررسیتان را بیشتر متمرکز بر روی عواقب احتمالی دنیای بعد قرار دهید با تشکر فی امان الله ا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر به گناه نمی افتد ازدواج واجب نیست. اما قطعا از بسیاری از فضائل و آثار خوب ازدواج محروم می شود و در قیامت حسرت خواهد داشت.
   ازدواج سنت رسول خداست و مستحب موکد است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. خانم می گوید

  سلام و درود خدمت شما
  من یک دختر مذهبی هستم. تمام سعیم در زندگی این هست ان شاالله که یک مسلمان واقعی باشم و واجبات خداوند را به طور درست انجام دهم. ولی من در زمینه ازدواج بسیار سرسخت هستم. و این موضوع پدر و مادرم را می آزارد.
  من الان ۲۶ سالمه و مجرد هستم. بنده هم مثل تمام دختر خانم ها خواستگارهایی داشته ام اما اصلا هیچوقت قصد ازدواج نداشته ام. پدر و مادرم هم بسیار از این موضوع ناراحت هستن. ناراحتی آنها باعث شده. من به ازدواج رو بیاورم و حاضر بشم به خواستگارهایی که مناسب هستن فکر کنم.
  به تازگی برای بنده خواستگاری آمده که به نظر پدر و مادرم مناسب هست اما من با آقا پسر صحبت کردن و اصلا باب میل من نبوده و از ملاک های من دور بوده. ولی پدرو مادرم بسیار بسیار مصر هستن که من ایشون رو قبول کنم. الان نزدیک به سه ماهه که درگیر این موضوع هستم.
  چون ما در شهرستان زندگی میکنیم. معمولا دخترخانم ها تا قبل از ۲۵ سالگی ازدواج می کنند. و این موضوع پدرو مادرم را می ترساند و فکر میکنند دیگر هیچوقت برای من خواستگاری نمی آید؛ به همین علت بسیار اصرار دارند من این خواستگار را قبول کنم.
  به تازگی پدرم گفته اگر این خواستگار را قبول نکنم از من راضی نخواهد بود و تمام نماز و روزه و اعمال واجبات و مستحبات من قبول نخواهد بود. و همچنین گفته هیچوقت برایم دعا نمیکند و به هیج عنوان در هیچ زمینه ای از من راضی نخواهد. و اگر ازدواج نکنم مرا عاق خواهد کرد!
  خیلی با منطق باهاشون صحبت کردم اما چون از سن ازدواجم گذشته بسیار بسیار به من اصرار می کنند و فضای خانه بسیار برای من وحشتناک شده و قابل زندگی کردن نیست!
  به پدرم میگویم: پدر جان من از خداوند میخواهم که همسر خوبی را نصیبم کند اما پدرم می گوید دیگر برای من خواستگار نمی آید و من بدبخت خواهم شد! چون سنم بالا رفته و دیگر کسی به خواستگاری من نمی آید.
  من الان چند وقته که دست به دعا شده ام و نذر و نیاز کرده ام، چله گرفته ام که خواستگار خوبی برایم بیاید. خواستگاری که باب میل من باشد.اما میترسم که وقتی پدرم از من راضی نیست دعایم برآورده نشود. و حرف پدرم درست از آب بر بیاید.
  میخواهم از شما در این زمینه راهنمایی بخواهم که با وجود این شرایط باز هم به دعا کردن ادامه دهم، دعایی که اگر برآورده شود مطمئنم آرزوی قلبی پدرم هم هست و عاقبت به خیر خواهم شد. یا بدون رضایت پدرم به هیج عنوان دعایم برآورده نخواهد شد و عاقبت به شّر خواهم شد؟!
  ممنون میشم با توجه به این شرایط راهنماییم کنیم.
  یاعلی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   از نظر اسلام هر چند ازدواج دختران باید با اجازه و مشورت پدر باشد ولی به این معنا نیست که پدر بدون دخالت دختر بتواند او را به عقد ازدواج کسی در آورد. بلکه رضایت دختر شرط اصلی تحقق عقد ازدواج است.
   در فرهنگ اسلام، معیارهای انتخاب همسر مشخص شده است و هر یک از دختر و پسر باید برای همسر گزینی به آن معیارها توجه کنند. بعضی از این معیارها عبارت اند از: دین داری، اخلاق نیک، شرافت خانوادگی، عاقل و دانا بودن، سلامت روح و جسم، زیبایی، و هم کفو بودن، تناسب دینی، ایمانی، فکری، جسمی، تحصیلی، سنّی، مالی، خانوادگی، اجتماعی و… .
   پدر و مادر باید منطقی باشند و در چنین مسئله مهمی شما را راهنمایی کنند نه اینکه تهدید کنند، یا با حرفهایشان قدرت تصمیم گیری را از شما سلب کنند که شما نتوانید پسر را خوب بشناسید. دقت کنید شما نیز باید معیارهایتان را با یک مشاور مورد بررسی قرار بدهید، چه بسا ترس درونی، یا برخی پیش فرضهای غلط سبب شده که هر خواستگاری را رد کنید. چندین جلسه با خواستگار داشته باشید، اگر دیدید واقعا دین دار هست و ملاک اول او خدا و دین داری است و سایر ملاکات را دارد، توکل به خدا داشته باشید. عجله نداشته باشید از سمت دیگر هم سریع رد نکنید، حتی در دوران نامزدی شرعی شناخت نسبی ایجاد می شود.
   اگر دیدید شوهر مناسبی نیست، رد کنید دعای پدر و مادر شما نیز اگر بر خلاف رویه درست شما باشد تاثیری ندارد، پدر و مادر هم نباید به گونه ای رفتار کنند که شما چشم بسته ازدواج کنید و گاهی شاهدیم یک عمر دختر با سختی زندگی می کند. پس از بالارفتن سن نترسید توکلتان به خدا باشد، حتما با یک مشاور از نزدیک هم صحبت کنید اولویت های خود را روی کاغذ بنویسید و بررسی کنید. اولویت های خواستگار را هم بنویسید و با مشاور صحبت کنید، مجموعه آنچه گفته شد همراه با توکل و توسل انشاالله ثمر بخش خواهد بود.
   پس این توضیحات را برای پدر و مادر بخوانید، شما هم دغدغه پدر و مادر راخوب درک کنید، اگر می خواهید رد کنید حتما با دلیل باشد و با ایشان خوب گفتگو کنید، تا در یک فضای صمیمی و دوستانه با پدر و مادر به یک گزینه خوب برسید، آنها نیز خوشبختی شما را می خواهند اما باید منطقی رفتار کنند و با حرفهایشان کاری نکنند شما انتخاب شتابزده ای داشته باشید.
   صلوات زیاد بفرستید.
   مدتی نماز جعفر طیار بخوانید، برای ازدواج موفق بسیار تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. خانم می گوید

    ممنون از راهنماییتون حاج آقا یوسف وند. ان شاالله حاجت روا بشین به حق سیدالشهدا
    التماس دعا

 18. نشناس می گوید

  وقتی پول نیست چه ازدواجی اولین قدم ازدواج کردن پول وقتی پول شام شب به ۱۸ ساعت کار به ذور بدست میاد
  دیگه ازدواج کردن معنی نمیده با دست خالی نمیشه ازدواج کرد ازدواج به درد کسی میخوره که ماهی ۱۰ میلیون پول داره
  من ماهی ۵۰۰ هزار تومن از صاحب کارم حقوق میگیرم به نظر تون با ماهی ۵۰۰٫۰۰۰ تومن میشه ازدواج کرد
  حتی پس انداز نمیشه ،،، پول کرایه ماشین اجاره خونم و تازه از ۲۰ برج هم پول کم میارم از ۵۰ نفر قرض میکنم
  تا تو این ۱۰ روز غذا بخورم کدوم ازدواج ازدواج دیگه رفته زیر خاک با این فقر و تنگ دستی تازه این کار رو که پیدا کردم
  که ماهی ۵۰۰٫۰۰۰ تومن میده بابتش ۷ سال دعا کردم تا ۲۵ سالگی که بدون حقوق کار میکردم هیچ کدوم حقوق نمیدادن
  الان من ۳۵ سالمه کل پس اندازی که دارم ۱۰۰٫۰۰۰ تومن به نظر تون با ۱۰۰ هزار تومن و یه خونه اجاره ای میشه رفت
  خواستگاری در امد من ماهی ۵۰۰ هزار تومن اگر کسی بود که با همچین شرایطی حاضر شد ازدواج کنه به من حتما خبر بدید
  تو این ۳۵ سال هم که مجرد بودم گناه نکردم و خیلی دعا کردم اخرشم خدا یه کاری کرد هر ماه بخاطر دست تنگی ۱۰ روز پول کم میارم ولی صاحب کار من ماهی ۱۵ میلیون میگیره ۵ سال هم از من کوچیک تره ۳۰ سالشه ماهی ۱۵ میلیون میگیره تازه به من ماهی ۵۰۰ هزار تومن هم میده یه جوری نگاه میکنه که انگار خورشید رو این خلق کرده روز قیامت خورشید با سرعتی باور نکردنی به زمین بر خورد میکنه و پولدار و فقیر همه میرن زیر خاک انسان ادعا خدایی کرد پیش خورشید ولی ۱۰۰۰ سال هم ادعا بکنه
  انسان در مقابل قدرت خورشید به اندازه یه نخود کوچولو هست اگر انسان ادعا خدایی نمیکرد الان این ۱۰ میلیارد انسان روی زمین نبود انسان هیچ وقت نمیتونه خدا و خورشید باشه انسان یک موجود خلق شده توسط خداست و این ادعا که انسان در مقابل خدای خودش کرد باعث شد ۷ اسمان از خدا دور بشه یکی میگفت چرا من خدا رو با چشم نمیتونم ببینم بخاطر اینکه
  ۷ اسمان فاصله داریم با خدا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بخشی از مشکلات متاسفانه نوعا فرهنگ غلط و سخت گیری های غیر ضروری در زمینه ازدواج هست که کار را بر جوانان سخت کرده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. Abozar می گوید

  سلام من ازیه دخترخوشم اومده مغازه لباس زنانه داره با نگاهاش فهمیدم که ازم خوشش میادمنم ازش خوشم میادچون نمیشناسمش برم‌جلو باهاش اشنا بشم مشکلی پیش نمیاد ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   صرف نگاه و خوش آمدن دلیل این نیست که حتما مشترکاتی با هم دارید هیچ مشاوری به شما نمی گوید که در آینده به صرف دیدن یک نگاه حتما خوشبخت می شوید. دقت کنید عشق واقعی بر اساس تعقل و محبت بنا نهاده شده و اینکه علاقه دارید برای گام اول خوب است و لازم هست اما کافی نیست. قبل از هر کاری با مادر و خانواده مشورت کنید که تحقیقات بیشتری در باره او داشته باشند و اگر دیدید اصالت خانوادگی و نجابت رفتاری هست می توانید بقیه مراحل را بروید. اما اگر بدون تحقیق و به صرف نگاه و احساسات جلو بروید این علاقه چه بسا کاذب باشد و شعله ور تر شود و نتوانید برای آینده خود به درستی تصمیم بگیرید و می بینید و می بینیم چنین ازدواجهای با آنکه با عشق امروزی شروع شده اما سر انجام خوبی در اکثر موارد ندارد.
   پس با تحقیق و تعقل و مشورت جلو بروید و از دعا غافل نشوید. مدتی نماز جعفر طیار بخوانید و از خداوند بخواهید همسری خوب قسمت شما بکند یا اگر این شخص گزینه خوبی برای ازدواج است موانع ازدواج به سرعت برطرف بشود.
   از توسل به امام عصر ارواحنا فدا هم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. امید می گوید

  سلام من ۲۹سالمه شهوت زیاداذیتم میکنه شرایط ازدواج هم ندارم هرکاری میکنم شهوت ازبین نمیره ممنون رهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بهترین راه ازدواج است و اگر شرایط ازدواج نیست باید تقوا پیشه کرد و با ورزش و کنترل افکار و نگاه و تغذیه مدیریت داشت.
   در سایت درباره راه های کنترل شهوت سرچ کنید و بیشتر دراین باره بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. ‌m می گوید

  سلام.من یه دختر۲۰ساله هستم.تو سن خیلی کم ۱۳/۱۴سالگی وارد دوره دوستی با پسر شدم.من ادمی بودم ک مخالف این ارتباطات بودم.ولی تمام همکلاسی های من از خوب بودن این رابطه میگفتن.منم ک ادم صادق و یه رویی بودم.وحش میکردم چون ب کسی یه حسی دارم نباید کم بزارم.قول ازدواج داده میشد و من هم جدی میگرفتم و وارد رابطه نزدیک شدم.من یه دخترم ک هرکجا پا میزارم خواستگار های پیدا میشه و با خانواده صحبت میکنم.اما من میترسم و افسردگی گرفتم و اخلاق و رفتار یه دختر رو ندارم.پشیمون زیاد اینجوری کرده.و قصد دارم با ازدواج نکردن خودم رو ازار بدم چون ساده و احمق بودم .خانوادم واسه ازدواجم اسرار دارن سر تیکه های خوب.رد میکنم همه رو.چون واقعا میترسم..اعتمادی هم به مشاور ها ندارم.بنظر شما تکلیف من چیه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک مشاور خانم امین از نزدیک صحبت کنید، بخشی از ترس شما بخاطر روابط گذشته هست، و آثار این ارتباطات نوعا روی خانم ها زیاد هست. شکست های عشقی، آثار وضعی گناه شخص را به سمت افسردگی می برد.
   بهترین کار توبه هست، شما از صمیم قلب با خدا ارتباط برقرار کنید و از خدا بخواهید زمینه یک زندگی خوب و پاک دینی را برای شما فراهم کند. ازدواج نکردن مخصوصا در این زمان و سالهای آینده آسیب های فراوانی را به شما خواهد زد. و زمینه حضور بیشتر شیطان هست. توکلتان به خدای بزرگ باشد، قطعا وجود یک مشاور به شما کمک می کند، شما ارتباط خودتان را با خدا ابتدا اصلاح کنید، خداوند هم ارتباط شما را با دیگران اصلاح می کند. اولویت های دینی را برای ازدواج قرار بدهید و اگر گزینه مناسبی آمد و خانواده خوبی هم داشت با تکل به خدا پیش بروید، قطعا خدای متعال نیز مهر و مودت را در یک رابطه ای که بر اساس دین و دستورات خدا باشد قرار خواهد داد.
   روزانه پس از نماز صبح سوره یس و دعای فرج بخوانید، ارتباط قلبی خود را با امام زمان بیشتر کنید، دعا و توجه ایشان به زندگی شما زندگی جدیدی را برای شما ایجاد خواهد کرد، به آینده فکر کنید و گذشته را فراموش کنید تا بتوانید تصمیمات درست بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ‌M می گوید

    این ناراحتیایی ک دارم و فشار اوردن به مغز و فکرم برای فراموش کردن گذشته ،درک مطلب رو اورده پایین و درست متوجه نمیشم.از سایتا متوجه نمیشم چطوری توبه کنم.امکانش هست شما واضح و ساده برام توضیح بدیدچطوری توبه کنم؟؟
    بنظر من حتی از طرفم مطمعن شدم برای ازدواج ،باید قبل ازدواج شخص رو در جریان بزارم.بالاخره باید بدونه با چه کسی میخواد ازدواج کنه.حتا ممکنه منو پس بزنه یا هیچ وقت ب مرحله ازدواج نرسم و از سرم بیوفته و بعدها یه زندگی سرد و خشکی رو شروع کنم

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     توبه ساده هست، قلبا از گذشته پشیمان باشید و به درگاه الهی معترف و از خداوند بخواهید که ببخشد و به خدا قول بدهید که دیگر سمت این گناه نمی روید، همین می شود توبه.
     اعتراف به گناه خودش گناه هست و شما نمی توانید در نزد دیگری از گناهان گذشته بگویید. لذا نیازی نیست بگویید که چه گناهی را مرتکب شده اید.
     اما اگر شرط ازدواج آقا باکره بودن شما باشد شما نمی توانید فریب بدهید یا خلاف شرط عمل کنید. (متاسفانه برخی دختران در هنگام دوستی های حرام متوجه برخی اشکالات در آینده نیستند!).
     در هر حال ضرورتی بر اینکه بگویید رابطه داشته اید و باکره نیستید وجود ندارد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 22. H می گوید

  س من پسری هستم ۲۹ ساله ازلحاض مالی شرایط ازدواج ندارم وحتی خودارضای هم انجام میدم وچیکارکنم‌ازاین شهوت به گناه نیوفتم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در سایت مقالات کنترل شهوت را سرچ کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. پسر تنها می گوید

  سلام. بنده پسری هستم ۳۱ ساله که حدود سه سال هست که متوجه شدم عقیم شدم ابتدا اوضاع و احوالاتم بسیار خراب بود تا کم کم با تزریق آمپول های هورمونی وضعیتم خوب شد ولی مرتب باید تزریق کنم . در این مدت کیس های ازدواجم ازدواج کردند و من ماندم و اوضاع و احوال زندگیم. با توجه به اینکه بنده نسبت به زیبا یی و همچنین اخلاق طرف بسیار حساس هستم و نمی خواهم تصمیم ازدواج سریع کنم تا کنون این شرایط بسیار مرا ناراحت کرده. چه کار کنم تا آخر عمرم ازدواج نکنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قطعا ازدواج یک سنت دینی مستحب هست که آثار فراوان روحی برای مومنان خواهد داشت. با شرایطی که دارید حتما قبل از ادواج با مشاور هم صحبت کنید، و اینکه همسر آینده شما بدیهی است باید در جریان بیماری شما باشند و با اطلاع کامل قبول نمایند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. تنها می گوید

  سلام.من دختری ۳۷ ساله هستم و ۷ سال پیش با پسری که ۷ سال از من کوچکتر بود آشنا شدم البته این آقا بعد یک سال اصرار توانست من را راضی کند و من همان ابتدا درباره مسئله بزرگتر بودنم تذکر دادم و ایشان در جواب گفتن من تا تهش هستم. در طول این مدت به ایشان کمک کردم وارد دانشگاه شد و او را حمایت عاطفی میکردم تا سربازی رفت و حتی تا اینکه سر کار هم رفت. روابط ما بسیار عالی بود.به تمام معنا عشق ورزی میکرد و من هم که تا آنموقع عاشق نشده بودم تحت تاثیر رفتار و محبتهای این آقا عاشق شدم. آنقدر که زندگی کردن ثانیه ای بدون ایشان برایم برابر با مرگ بود.دو سال آخر که من وارد مقطع دکترا شدم و ایشان کمی از لحاظ شغلی و مالی وضع بهتری پیدا کردن زمزمه جدایی را شروع کردن. خدا میداند چه بلایی سر من می آمد. من حتی در طول دوران دانشجویی این آقا توانستم او را سر کار ببرم تا مشکل مالی نداشته باشد. لزومی به گفتن ندارد اما از جان برای ایشان مایه گذاشتم. ولی این اواخر سن من را بهانه کرد . گفت ما بهم نمیرسیم و باید جدا شویم. جدا میشدیم تا چند ماه و دوباره ایشان برمیگشت. تا آنجا که سراغ دارم از شدت این مشکل سیگاری هم شد. البته ایشان مهندس هستن و خانواده بسیار خوبی دارن و لحاظ خانواده ای کسی به دیگری برتری ندارد. در طول چند ماه که قهر میکرد و من میمردم و زنده میشدم و ایشان برمیگشت میگفت نمیتوانم عشقت را فراموش کنم. تقریبا یک سال است که از او هیچ خبری ندارم و بسیار دلتنگش بودم واین را بگویم در طول این ۷ سال تمام موقعیتهای ازدواجم را رد کردم به عشق و دوست داشتن ایشان.متاسفانه چند روز پیش با خبر شدم که ازدواج کرده اند. به همین سادگی.حالا من مانده ام و یک دنیا خاطره و یک عشقی که صادقانه دوستش داشتم و اینکه اصلا تمایلی به ازدواج ندارم.چون احساسی که این آقا در من ایجاد کردن را نمیتوانم از ذهنم پاک کنم. خیلی تلاش کردم اما نشد.حالا دو سوال. یکی اینکه کاری که این آقا کرد درست بود و ایشان چگونه پس میدهند تاوان یک عمر نابود شده و احساس سوخته من را و دیگر اینکه اگر من بخواهم دیگر ازدواج نکنم گناه کرده ام؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پیام شما متاثر کننده بود. قطعا اگر متعهد به ازدواج با شما شده بودند، باید رعایت می کردند.
   شما نیز در برخی از جهات ظاهرا رفتار و ارتباط درستی نداشته اید، لذا شرع بارها توصیه کرده که دوستی هایی اینچنینی آسیب زاست مخصوصا برای خانم!.
   موارد زیادی را شاهدیم، که دوستی ها بدون حضور خدا و دین هست و هر دو در دنیا و آخرت خسارت می بینند، مگر با توبه مسیر را اصلاح کنند.
   در هر حال توکلتان به خدای بزرگ باشد، یاد خدا را بیشتر و قوی تر کنید، انشاالله همسری خوب و مناسب را خداوند برای شما روزی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. A می گوید

  سلام من پسری هستم تا حالا با هیچ نامحرمی رابطهدنداشتم وبا اینکه شهوت زیادخیلی ازیتم میکنه میخوام تاداخرعمرازدواج نکنم ایا گناه داره یا نصف دینم کامل نمیشه چجوری کاملش کنم به جز اینکهدازدواج کنم ممنون راهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر کسی می خواهد در دنیا سعادتمند باشد باید به سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم عمل کند. از خداوند بخواهید همسری خوب برای شما روزی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. ساسان می گوید

  باعرض سلام.
  من پسر جوانی هستم که مجرد هستم.
  وضع مالی خوبی دارم (جوری که توانایی کامل اداره خانواده را هم دارم)و از نظر جسمانی هم کاملا سالم و ورزشکاهم نیز هستم.
  بخاطر یک موضوع کاملا ساده و بی ارزش خودم با خودم لج کردم که ازدواج نکنم و خودم را از لذت ازدواج عمداً محروم کردم.
  حالا میخواهم بدانم با شرایطی که توضیح دادم،آیا از نظر دینی کار من حرام است؟ آیا فردای قیامت از من بازخواستی خواهد شد؟
  در ضمن بنده معتقد به اصول دین هستم و اصلا اهل چشم چرانی و روابط نامشروع نیستم (الحمدالله).
  خواهشا با این تعاریف کاملی که کردم،جوابم را بدهید؟
  آیا میشه بیان کرد که من به خودم ظلم میکنم؟
  آیا اشکالی ندارد که من مجرد بمانم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کار شما حرام نیست اگر با ازدواج نکردن به حرام دچار نمی شوید، اما کار بسیار ناپسندی است.
   ازدواج فقط مسائل جنسی نیست، از جهت روحی و فکری یک همسر خوب بسیار می تواند از جهت روحی و فکری به شما کمک کند، از جهت عبادت هم عبادت شخص همسر دار پاداش بیشتری دارد، لذا در قیامت آنهایی که ازدواج نکرده اند از این آثار محروم هستند در دنیا نیز از آثار ازدواج و برکات آن محروم هستند ، مخصوصا نظر لطف خداوند!.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن و پاکدامن را روزی کند که بهترین هدیه خداوند است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. علی می گوید

  سلام من ۲۹سالمه سه ماه خودارضای ترک کردم اما امشب بهم زیادفشاراومدزدم نمتونم‌ازدواج‌کنم ایا راهی هست داروی چیزی هست این شهوت نابودکنه دیگه خیلی ازاین همه ناامیدشدم‌راهنمای کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در این سن حتما باید به دنبال ازدواج باشید تا از مسیر درست غریزه جنسی را مدیریت کنید. و اگر امکان ازدواج نیست با ورزش و کنترل غذا و نگاه مراقب باشید به گناه آلوده نشوید، استمنا حرام و باید از آن توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. Abozar می گوید

  سلام من جوان ۲۸ساله مجردم نیازجنسی بالاست چیکارکنم اروم شم دیگه خسته شدم ایا نیازجنسی ازبین برد برا همیشه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در این سن باید ازدواج کنید، و اگر زمینه ازدواج نیست، کنترل نگاه و تغذیه مناسب همراه با انجام ورزش بهترین راه هست.
   روی سایت سرچ کنید کنترل شهوت، مقالات متعددی منتشر شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. seyed می گوید

  خیلی پاسگزارم

 30. seyed می گوید

  سلام ببخشید اگر یک کاذب دوجنسه مونث که ظاهرمررانه ولی خلقیات زنانه دارد گفتیدکه میتواندبایک دختر آینده ازدواج کندوآیاقدرت باروری هم دارد ومیتواندصاحب فرزندازآن دخترشود وآیامیتوان گرایش جنسی نسبت به زنان دراین گونه افراد ایجادکرد چون علم فقط راهی گذاشته که این جور افراد آلت تناسلی وظاهرخودراباتغییر جنسیت تغییردهد ولی راهی برای تغییرگرایش قرارنداده ومن جایی خواندم که اینگونه افراد میتوانددبامشاوره های سکس درمانی و…گرایش را تغییردهند وشماهم گفتید مشاورخانواده آیامنظورتاک این بود خواهشا جواب دهید این فردکنکوری است وفقط به این جورافکار درذهنش بهاداده و وسواسیت زیادی به خرج میدهد.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چون این موارد امور شخصی هست، توصیه می کنیم در زمان ازدواج با چند متخصص و مشاور صحبت کنید تا هم جنبه پزشکی و جنبه مشاوره ای را آگاه باشید.
   در این زمینه چون موضوعی غیر فقهی است تخصصی نداریم، لذا از اظهار نظر خود داری می کنیم و توصیه ما رجوع به پزشک، و یک روانشناس ماهر هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. Seyed می گوید

  سلام اگرکسی یک دوجنسه کاذب مونث باشدیعنی اندام تناسلی مردانه دارد وظاهرمردانه دارد ولی اخلاق و گرایشلت زنانه داشته باشد واصلاهم دوست ندارد که تغییرجنسیت دهدو ازجنسیت خودراضی باشد بایداحکام شرعی مردانه رارعایت کند چون ظاهروآلت مردانه داردایا احکام شرعی زنانه رارعایت کند چون خلقیات وروحیات زنانه دارد؟ وازاین میترسد که تمام نمازهایی که براساس احکام شرعی مردانه خوانده باطل شده باشد و دوست دارد که چندسال بعد بایک دخترازدواج کند وآیامیتواند صاحب فرزندازآن دختر شود واین افکار زمانش راپرکرده درصورتی که امسال کنکورهم دارد ونمیداند که اگرازدواج کند میتواند تمایلات جنسی رابرای همسرش فراهم کند یانه که اصلا فکر ازدواج را از سرش بیرون کند این راازشماپرسیدم که شاید شمااطلاعی داشته باشید ودرضمن جایی خواندم که آیت الله مکارم شیرازی درمورد احکام شرعی این جورافراد گفته که براساس احکام شرعی جنسیت فعلی خود رعایت کنند لطفاپاسخ دهید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر خنثی مشکله نیست و کاملا ظاهر مردانه دارد، احکام مردها را باید رعایت کند و مراقب گرایش به مردها نیز باشد که آلوده به فساد نشود. و می تواند با خانم ها بعدا ازدواج کندالبته نیاز به مشاوره خانواده نیز هست. اما چون دوجنسه غیر قابل تشخیص نیست احکام مردها جاری هست. درباره ازدواج هم از اینجا کلیک کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. F می گوید

  سلام من مجردم ازنگاهای زنان شوهرداروسوسه میشم من ادم سربه زیری هستم ۳۰ سالم هست تاحالا با هیچی دختری رابطه نداشتم وازاخرت دنیوی میترسم چیکارکنم وسوسه نشم به گناه نیوفتم کنترلش دیگه واسم سخت شده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا طبیعی هست که در این سن باید ازدواج کنید و نیازهای طبیعی را به صورت حلال داشته باشید. با ازدواج همانطور که در روایات آمده نصف دین خود را کامل کنید.
   درسایت مقالاتی درباره کنترل شهوت هست سرچ کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. یوسف می گوید

  سلام راستش من ۱۸ سالمه و به خودارضایی اعتیاد دارم اما الآن در دوران ترک هستم حتی چندین بار قصد انجام رابطه نامشروع را داشتم ولی به دلایلی موفق نشدم ایا ازدواج بر من واجب است؟ البته در حال حاضر توانایی ازدواج رو ندارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شرایط ازدواج را ندارید، بر شما واجب نیست اما لازم است تقوا پیشه کنید.
   حتما ورزش کنید، مراقب نگاه و عواملی که تحریک کننده است باشید، مطالبی را درباره خود ارضایی روی سایت منتشر کرده ایم، در قسمت جست و جو سرچ کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 34. a.b می گوید

  سلام میخواستم راهنماییم کنید من مشکل گردن درد دارم تا حدی که دیگه قادر به انجام دادن کاری نیستم که درامد داشته باشم بتونم زندگی بچرخونم به همین خاطرم نمیخوام ازدواج کنم یه زن دیگه رو هم بد بخت کنم ولی زیادم نمیتونم خدمو کنترل کنم ناچار دست به خود ارضایی میزنم لطفا منو راهنماییم کنید که درباره ی ازدواج کردنم چیکار کنم ازدواج نکنم گناه داره یا نه نظرات خود را به شماره ***یا به ایمیل **** ارسال کنید ممنون میشم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. امید می گوید

  س من مجردم ۲۷سالمه امادیشب توخواب ارضا شدم ازخواب بیدارشدم‌دیدم‌ منی ازم خارج شده ایا گناه داره وبدن ضررداره با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در خواب که اختیاری برای فرد نیست، گناهی هم برای ارضا شدن نیست. فقط الان باید غسل جنابت کنید.
   ارضا در خواب امری طبیعی بدن هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. ابودر می گوید

  سلام من ۲۸ سالمه پسری پاکی هستم تا حالابا دختره رابطه نداشتم وعریزه جنسیم هم بالاس ونمیخوام تا اخرعمرزن بگیرم ایا گناه که نداره ممنون جواب بدین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر واقعا به گناه نمی افتید، ازدواج نکردن گناه نیست، اما مجرد ماندن فضیلت نیست.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن را بدهد، ازدواج زمینه تکامل روحی شماست، و فرزندان هم پس از شما اگر خوب تربیت شوند زمینه ساز بخشیده شدن و ارتقاء درجه در بهشت خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر واقعا به گناه نمی افتید، ازدواج نکردن گناه نیست، اما مجرد ماندن فضیلت نیست.
   از خداوند بخواهید که همسری خوب و مومن را بدهد، ازدواج زمینه تکامل روحی شماست، و فرزندان هم پس از شما اگر خوب تربیت شوند زمینه ساز بخشیده شدن و ارتقاء درجه در بهشت خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. Mt می گوید

  آیا اگر دختر به زور ازدواج کرده بر مرد حلال است؟!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر دختر عقد را با كراهت اجازه دهد عقد صحیح است اما اگر به زور و اجبار بوده از اینجا کلیک کنید و به صورت کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 38. مریم می گوید

  سلام به همگی
  من دخترم و تا به سن سی سالگی خودم تا به امروز اون شخصی رو که دوست دارم باهاش ازدواج کنم رو پیدا نکردم واسه همینم تا هرسنی که بشه صبر میکنم تا پیداش کنم و اگر زمانی هم باز فرد موردعلاقه ام رو پیدا نکردم ناراضی نخواهم بود….چون من خودم رو میشناسم نمیتونم با کسی که ملاکهای روحی منو نداره همراهی کنم! و وقتی نتونم مطمئنا باعث میشم طرف مقابل احساس خوشبختی رو با من نکنه و این ظلم بزرگی در حق او ودرنهایت حق خودم است!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نباید سختگیری های غیر منطقی داشت، طبیعتا همه ما ضعفهایی داریم و با ازدواج به دنبال کمال و رفع این نقصها می رویم.باورهاى غيرمنطقى درباره انتخاب همسر مى تواند مانع از يك گزينش صحيح شود . برای رهایی از محدود کردن خود برای ازدواج ،بهتر است با یک مشاور صحبت بشود و اولویت های و نگرش های شما مورد بررسی قرار بگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. يك مسلمان می گوید

  من نسبت به ازدواج حس بدي داشتم ولي الان اين تبديل به يه نوع افسردگي شده
  و هميشه به اين فك ميكنم كه خدا چرا دو جنس افريد
  و اين طرز فكر داره برام تبديل به يه فوبيا ميشه
  واسه همين تو مقاله هاي مختلف دارم دنبال غذاها يا دارو هايي ميگردم
  كه حس جنسي رو از بين ببره كه يه روز به سرم نزنه زن بگيرم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما خوب درمورد فواید ازدواج تحقیق نکرده اید که این سوال برای شما ایجاد شده!. از این که بگذریم خیلی از چیزها و دستورات هست که چه بسا عقل ما به آن راه نداشته باشه، مثل اینکه چرا نماز صبح ۲ رکعت است!. گاهی بهتر هست کمی ایمان داشته باشیم، کمی توکل!، همینکه خدا می فرماید، قطعا خیر و صلاح ما در آن هست… حالا بجای فوبیا و مطالعه از بین بردن حس جنسی، بهتر نبود راههای درست مدیریت این حس رو، راههای درست برخورد با همسر رو می خوندید!.
   به نظرم مشکل شما این چیزها نیست، مشکل این هست که خیلی به خودتون مطمئن هستید، به دانش و فهمتون، اما فراموش نکنید، فهم همه انسانها رو در تمام ادوار کنار هم بگذارند، باز درمقابل آنچه نمی دانیم، این فهم به اندازه سنگریزه در برابر کهکشانهاست!. به این فهم برسیم که خدای متعال درست آفریده، و درست هم توصیه کرده به ازدواج!. این ما هستیم که نادرست فکر می کنیم، نادرست نتیجه می گیریم، نادرست عمل می کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. دانش می گوید

  بنظرم در امر ازدواج نباید عجولانه قضاوت کرد

 41. شهاب می گوید

  سلام… تکلیف بنده چی میشه.. تا حالا نزدیک ۴۰ مورد خواستگاری رفته ام ولی جواب منفی شنیدم.. ۲۶ سال سنمه. با تلاش و کوشش توانستم خانه و ماشینی تهیه کنم.. و شاغل هم میباشم.. ولی تاحالا نتوانستم ازدواج کنم… هرجا میروم . بقدری انتظارات بالاست که توان براورده کردن خواسته های مالی طرف مقابل را نداریم.. من دیگه موندم. دخترای امروزی چی میخوان از یک خواستگار

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا حدودی صحبت شما صحیح است اما هستند دختران مومن و خوبی که توقعات بالایی ندارند و شاهدیم که ازدواج های زیادی هم صورت می گیرد.
   لازم هست با یک مشاور از نزدیک بحث کنید، چه بسا اولویت های شما برای ازدواج درست نباشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. زهرا می گوید

  سلام .خسته نباشید.ببخشین اگه ما اون همسری که باب میلمونه در اون سنی که میخوایم بدست نیاوردیم وموقعیت خوبی برای ازدواج نبود،ایا ازدواج واجبه وباز هم بر روش تاکید میشه؟بعد اگه ازدوتج نکردیم وگناه هم نکردیم باز هم اشکالی نداره؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر کسی به گناه نمی افتد می تواند مجرد بماند، اما این خلاف سیره دینداران و دین هست!. قطعا خود را از فضیلت بزرگی محروم کرده!.
   گاهی ملاکات شخص برای ازدواج غیر منطقی هست، برای همین توصیه می کنیم که اول ملاک و اولویت ها را با یک مشاور دینی بررسی کنید پس از آن به خواستگاران جواب مثبت یا رد بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. مینا می گوید

    آقا چرا انقدر میگید ازدواج کنید.ازدواج کنید من خودم دختری ۳۲ساله ام.اوایل سال فردی از فامیل با ظاهری موجه و خانواده مومن و دیندار بودند.و نیت خودم را از ازدواج اینطور داشتم.رسالت من آرام کردن یک پسر مومن و همان زناشویی است.او را دوست بدارم.ولی آیا واقعیت آن چیزی هست که میبینید.این شخص اعتیاد داشت و با خانمهایی که صیغه کرده رابطه را ادامه داده بود.خوشبختانه با لطف خدا خودم را از عمیق ترین چاه بیرون کشیدم آن هم درست بعد مراسم عروسی در حالیکه دوشیزه ام.آیا الان که هدف از ازدواج رسیدن به مادیات طرف مقابل است را با گذشته یکی میکنید..آیا بهتر نیست ببینید اینهمه بچه های طلاق داریم…وقتی بنای ازدواج ها اصلا عشق و محبت نیست و شده فقط ارضای میل جنسی و فریب و حقه بازی…و نتیجه اش طلاق و بچه های بیسرپریته … چرا نمآیید هدف ازدواج جوونها رو بفهمید…

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     البته نگاه شما خیلی مثبت نیست، شاید بخاطر ملاکهای شما در انتخاب همسر هست که تا الان نتوانسته اید ازدواج کنید. دقت کنید. ازدواج باعث تکامل روحی شماست، و جود یکحامی، یک همدم خوب بسیار به زندگی شما معنا می بخشد. بله اگر زندگی برای کسی بی معنی بود و خدا در آن جای نداشت و پر رنگ نبود، ازدواج و بچه را بیهوده می داند در صورتی که مشکل این فرد از ازدواج نیست از نوع افکار و عقاید هست.
     حالا مواردی هم برخی از زوجین شاید بخاطر اینکه آموزش های لازم همسر داری را ندیده اند، یا مومنانه زندگی نمی کنند به طلاق بینجامد، اما هزاران خانواده موفق هستند که فرزندان بسیار خوبی دارند و در کنار هم خوشبخت هستند. از همه اینها گذشته ارضای غریزه جنسی از راه حلال و با همسر یک نوع اظهار عشق هست و بسیار چیز خوبی است و به سلامتی و تندرستی جسمی و روحی هم کمک می کند.
     ازدواج علاوه بر فواید جسمی، دارای فواید روحی ـ روانی نیز هست. چرا که ازدواج فقط به خاطر روابط جنسی نیست بلکه می توان گفت بیشتر به علت روابط روحی و روانی است که ماندگار می ماند. ازدواج باعث آرامش،مسئولیت پذیری؛ تکامل فردی،محبت و عشق، همکاری و همبستگی، داشتن خانواده بزرگتر با حضور خانواده همسراست از جهت اجتماعی هم تداوم نسل،حفظ عفت و حیای فردی ـ اجتماعی را سبب می شود.
     از جهت دینی هم باعث افزایش ایمان، دوری از گناهان جنسی مثل استمنا، رابطه با نامحرم و …می شود. از همه اینها گذشته ازدواج باعث رضایت خداوند متعال هست.
     در هر حال توصیه می کنیم نگاهتون رو تغییر بدهید با یک مشاور روی اولویت های زندگی تان بحث کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 43. محمد می گوید

  با سلام بنده اعتقاد دارم که چه کار مشروع وجه نامشروع گناه است خداوند وفتی ازدواج را واجب نکرده یعنی دارد بنده اش را امتحان میکند تا ببیند کدام بنده اش کار مشروع ونامشروع میکند وایا در مشروع بودن تا پایان عمر وفادار به هم میمانند یاخیر ودر نامشروع کاملا از دین خارج شده ومورد خشم وغضب خداوند قرار میگیرند ودر هیچ کدام ازمشروع ونا مشروع نبودن ها خداوند بنده اش را مورد لطف ومهربانی قرار میدهد به شرطی که خود را حرام نکندشهوت جزوی از امتحانات الهی میباشد وبنده خود مجردم و۳۵ سال سن داردم وبه لطف خدا ودعای خیر پدر ومادرم صاحب همه چیز هستم وتنها زندگی میکنم وپاک بودن از نظرازدواج تا چهل سالگی را بنده اعتقاد دارم خداوند مقام ومنزلتی اعطا میکند

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اولا این اعتقاد شما پشتوانه دینی ندارد و بسیار غلط! و نشان دهنده جهل در دین و سیره اهل البیت علیهم السلام هست و بسیار خطرناک که باید اصلاح شود!!!!.
   ببینید بعد با افکار خود بسنجید:
   ۱- پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم : ازدواج سنّت من است ؛ پس هر كه از سنّت من روى گرداند از (امّت) من نيست . بحار الأنوار : ۱۰۳ / ۲۲۰ / ۲۳

   ۲-پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بیشترین اهل جهنم انسانهای بی همسر هستند. من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱
   ۳-پیامبر (ص) می فرمایند : بهترین افراد امّت من مردان همسردار و زنان شوهر دار هستند ، و بدترین افراد امّت من ، مردان بی همسر و زنان بی شوهرند . ( محدث نوری : مستدرک الوسائل ، ج ۱۴ ، ص ۱۵۳ . )
   ۴- دو رکعت نمازی که فرد ازدواج کرده‌ای می‌خواند، از شب‌خیزی و روزه‌داری یک مرد بی‌زن بهتر است.
   همین یک روایت نشاندهنده این هست که ازدواج چقدر در کمال و عبادات تاثیر می گذارد!.

   ۵-زنی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسیده و به حضرت گفت: من زنی متبتّله هستم. امام صادق (علیه السلام) به آن زن فرمود: معنای تبتّل در نزد تو چیست؟ آن زن در جواب گفت: معنای آن این است که من تا ابد ازدواج نمی کنم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: چرا ازدواج نمی کنی؟ آن زن گفت: می خواهم با تجرّد ــ و ازدواج نکردن ــ فضیلت و کمال را کسب نمایم. در این هنگام امام صادق (علیه السلام) به او فرمود: از محضر من دور شو. ــ ای زن ــ بدان اگر تجرّد و ترک ازدواج موجب فضیلت بود. هر آینه حضرت فاطمه ی زهرا (علیها السلام) سزاوارتر از دیگران بود که این فضیلت را کسب نماید. زیرا هیچ احدی ــ در کسب فضیلت ــ بر حضرت زهرا (علیها السلام) پیشی نگرفته است.الکافی ج ۵ ص ۵۰۹

   در هر حال بسیار اعتقاد بی پایه و زشت و حتی بدعت گونه هست و خنده داری هست که کسی فکر کند تا چهل سالگی ازدواج نکند، به کمالی می رسد!!!، آخر این چه حرف خنده داری هست که می زنید؟!! این اعتقاد باد کاشتن است است و منتظر درو کردن آن!!
   عمر خود را با این افکار سخیف هدر ندهید.
   ناکامی های شما در عدم ازدواج را به پای کمالات نگذارید!. بروید بایک روحانی و یک روانشناس از نزدیک بیشتر صحبت کنید و این موهومات را دور بریزید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. حمید می گوید

  ایا مجردن موندن تا اخر عمر گناه؟!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مجرد ماندن گناه نیست اما زمینه گناه را فراهم می کند و زمینه کسب بسیاری از توفیقات را از انسان سلب می کند.
   سنت و سیره دین مجرد ماندن نیست. با ازدواج زمینه تکامل روحی انسان فراهم می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر