وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آشوب، آدم‌کشی و تخریب اموال عمومی جنایت است نه اعتراض مدنی

0

آشوب، آدم‌کشی و تخریب اموال عمومی جنایت است نه اعتراض مدنی

فعالان و کارشناسان سیاسی با ‌اشاره به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم که دولت موظف به رسیدگی به این مشکلات و شنیدن انتقادات آنها است تاکید کردند که فتنه‌گران به دنبال موج سواری بر روی مشکلات مردم هستند چنانکه با اتفاقات روزهای اخیر، آنچه اتفاق افتاده است را تنها می‌توان جنایت نامید.
اعتراض مدنی اصولی دارد که در همه جای جهان پذیرفته شده است. حرکت‌هایی در چارچوب اعتراض مدنی صورت می‌گیرد ضمن احترام به قوانین و حقوق سایر مردم روشی عرفی و پذیرفته شده را برای اعلام اعتراض خود انتخاب می‌کنند. از این دست اعتراض‌های مدنی در این سال‌ها زیاد اتفاق افتاده است. 
اما نکته آن است که وقتی کار به تخریب اموال عمومی و حتی اموال شخصی مردم می‌رسد، وقتی کار به ایجاد رعب و وحشت و آدم کشی می‌رسد دیگر نمی‌توان نام اعتراض بر آن نهاد. این اعمال را باید جنایت نامید که لازمه آن برخورد قاطع دستگاه‌های امنیتی و قضایی با اغتشاشگران است. 

برای نمونه در فیلمی که توسط دوربین‌های مداربسته از یک ایستگاه آتش‌نشانی در دورود ضبط شده و دیروز در خبرگزاری‌ها منتشر شد شاهد حمله وحشیانه برخی افراد فرصت‌طلب به این ایستگاه آتش‌نشانی بودیم. این افراد ضمن آسیب رساندن به ماشین اطفای حریق آن را از مامورین آتش‌نشان گرفته و دنده را خلاص می‌کنند تا اینکه ماشین مذکور ضمن پرت شدن از یک پل بر روی ماشین سمند سقوط می‌کند که در آن یک مرد و پسر نوجوانش در دم جان می‌سپارند.

 

این افراد ضمن حمله وحشیانه به ایستگاه آتش‌نشانی حتی به ماشین شخصی افراد نیز آسیب می‌رسانند. بر این گونه اقدامات چه نامی جز جنایت می‌توان گذاشت؟ 

کامنت‌های مردمی در خبر مربوط به آتش‌نشانی دورود و جان سپردن مرد و فرزندش جالب توجه بود. یکی از مخاطبان خبرگزاری نوشته بود: «کارهای داعش رو دارن انجام میدن.این‌ها دیگه معترض نیستن این‌ها قاتل هستن و باید قصاص بشن.»

یکی دیگر تاکید کرده بود: «همه باید کمک کنیم شناسایی و دستگیر بشن. تو شهر ما هم دیشب ماشین‌هایی با پلاک غیربومی مشاهده می‌شد که اغلب پلاک تهران بودن و به نوعی بومی نبودن.»

 

مخاطب دیگری نوشته بود: «اینها نه انسان هستن و نه ایرانی یه عده چماقدار ترامپ و اسرائیل هستن که فقط پول گرفتن برای ایجاد‌ آشوب و برده پول هستن. فقط نیروهای امنیتی با اینها نباید مدارا کنند و اینها را باید بازداشت و محاکمه بشن.»
یک مخاطب دیگر آنها را چنین توصیف کرده بود: «این کار یه آدم عادی نیست این جنایت‌ها، بانیان این جنایت باید پاسخگو باشند. امنیت ملی از همه چیز مهم‌تر است.»
معمولا دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای معاند نیز مترصد آن هستند که از فضای به وجود آمده در اعتراض‌های مدنی سوءاستفاده کرده و آن را به سمت آشوب و بحران سوق دهند، کما اینکه روزنامه انگلیسی گاردین، درباره اغتشاشات اخیر در ایران، دشمنان و رقبای کشورمان را به لاشخورهایی تشبیه کرد که در آسمان ایران در چرخش‌اند و به آنان هشدار داد مراقب آرزوی خود باشند.
فتنه‌گران
 در پی موج سواری
با آغاز اعتراضات به برخی مشکلات اقتصادی از گرانی گرفته تا بیکاری و رکود، مسئولین نیز ضمن پذیرش ایرادهای وارده اعلام کردند بایستی نسبت به برطرف کردن مشکلات مردم تلاش‌های جامع و جدی صورت گیرد.
با ورود و موج سواری دشمنان و برخی عوامل فریب خورده و یا مغرض که به دنبال عقده گشایی بر روی مشکلات معیشتی مردم بودند، شعارهای ضدملی و میهنی و فراتر از آن ضددینی در میان شعارهای معیشتی مردم مطرح شد.
کارشناسان سیاسی و فعالان اجتماعی معتقدند فتنه‌گران به دنبال موج سواری و عقده‌گشایی بر روی مشکلات معیشتی مردم بوده و این با پیگیری حقوق و خواسته‌های طبیعی مردم سازگار نیست.
حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس، با ‌اشاره به مطالبات اقتصادی مردم و سوءاستفاده برخی جریانات ضدانقلاب از این تجمعات اظهار داشت: برخی مشکلات و تنگناهای معیشتی و اقتصادی در جامعه ما وجود دارد که مسئولان نیز آن را قبول دارند و بخش عمده‌ای از آن ناشی از تحریم‌های ظالمانه‌ای است که از سوی نظام سلطه بر ما تحمیل‌شده و دولت باید در این زمینه تدبیر کند.

 

مظفر تصریح کرد: آشوب‌هایی که منجر به اختلال در نظم عمومی و امنیت می‌شود ریشه در خارج،‌ جریان فتنه و عملکرد دشمنان و بدخواهان انقلاب دارند که می‌خواهند بر موج مشکلات مردم سوار شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه مردم باید حواس خود را جمع کنند و مطالباتشان را به شکل قانونی و با تجمعات مسالمت‌آمیز پیگیری کنند، افزود: ما باید هرگونه بهانه را از دست بدخواهان بگیریم چراکه مشخص است این جریان که دست به تخریب اموال عمومی و اموال خصوصی مردم زده و پرچم کشورمان را آتش می‌زنند نه درد مردم‌ دارند و نه به دنبال اصلاح کشور است بلکه می‌خواهند علیه مبانی نظام و انقلاب عقده‌گشایی و موج‌سواری کنند.

 

وی با بیان اینکه آتش زدن بانک‌ها و اتوبوس‌ها نه‌تنها مطالبات بر حق مردم را محقق نمی‌کند بلکه مشکلاتی را نیز برای کشور به وجود می‌آورد، تصریح کرد: وقتی مقام معظم رهبری از بصیرت نام می‌برند اینجا به کار می‌آید که بدانیم چگونه موضع‌گیری یا سکوت کنیم و به افرادی که به دنبال باج‌خواهی هستند سواری ندهیم.

 

مظفر با‌ اشاره به سخنان رئیس‌جمهور درباره آشوب‌های اخیر خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه مسئولیت سنگین‌تری دارد چراکه مسئول دخل‌وخرج کشور و مسئول اجرایی است از این‌رو باید مسائل را اولویت‌بندی کرده و جهت‌گیری آن در راستای تقویت بنیه مالی و اقتصادی محرومان باشد.
مجلس پیگیر خواسته‌های به حق مردم است
عضو هیئت‌رئیسه مجلس نیز با ‌اشاره به اغتشاشات صورت گرفته در برخی از شهرهای کشور گفت: همزمانی این اغتشاشات با یوم‌الله 9 دی معنا و مفهوم مشخصی داشته و نشان از هدایت این آشوب‌ها از سوی عوامل داخلی و خارجی است ، این دو، دست به دست هم دادند تا شیرینی ناشی از بصیرت و آگاهی مردم ایران را در 9 دی تحت‌الشعاع قرار دهند.
اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد افزود: 9 دی عوامل اغتشاش‌گر را به حاشیه راند و لذا دشمن در صدد است تا بتواند خود را دوباره بازسازی کند و به دنبال یارگیری است.
عضو هیئت ‌رئیسه مجلس اظهار داشت: با توجه به مشکلات معیشتی مردم و مشکل بیکاری و دیگر مشکلاتی که برای مردم به وجود آمده دشمن به دنبال بهره‌برداری از این وضعیت در کشور است.
رنجبرزاده خاطرنشان کرد: امروز ما با 2 گروه در بحث اعتراضات مواجهیم، اول کسانی که به حق به دنبال رفع مشکلاتشان هستند که این قشر از مجاری قانونی می‌توانند مشکلات، مسائل و پیشنهادات و اعتراضات خود را با نمایندگان خود در میان بگذارند و مجلس و دولت و قوه‌قضائیه نیز خود را موظف و مکلف می‌دانند که این حرف‌ها را بشنوند و به خواسته‌های به حق مردم عمل کنند.
وی افزود: بین مسئولین و مردم نباید تفاوت، جدایی و دوگانگی وجود داشته و احساس شود و این وظیفه مسئولین است که در کنار مردم قرار گیرند و صدای آنها را بشنوند.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس اظهارداشت: وکلای ملت در مجلس در خدمت مردم هستند و تمام خواسته‌های به حق مردم در مجلس به جد دنبال می‌شود ، مجلس 100 درصد آمادگی دارد تا حل مشکلات مردم را مورد پیگیری قرار دهد و نمایندگان اجازه نخواهند داد بار سنگین و فشار اقتصادی به مردم منتقل شود و در بودجه 97 انشاالله مردم این موضوع را لمس خواهند کرد. 
رنجبرزاده در پایان گفت: موضوع‌اشتغال به طور جد توسط مجلس و دولت مورد پیگیری است تا شرایط ‌اشتغال برای جوانان مساعد شود و در این راستا باید با کسانی که به دنبال قاچاق و ضربه زدن به تولید داخل هستند برخورد جدی صورت گیرد و همه این مسائل توسط دلسوزان نظام پیگیری می‌شود.
حمایت عالی‌ترین مقام آمریکا 

 

از اغتشاشگران حاکی از فتنه جدید بود
سردار سیدمسعود جزایری سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح نیز با‌ اشاره به پاره‌ای اغتشاشات که سبب خسارت به اموال عمومی شد، اظهار داشت: ورود عالی‌ترین مقام رژیم آمریکا در حمایت از اغتشاشگران همراه با تعدادی دولت‌ها و رسانه‌های استکباری از جمله بی‌بی‌سی حاکی از برنامه‌ریزی آمریکا برای راه انداختن فتنه جدید در ایران بود که جز خفت و ناکامی برای دشمنان انقلاب اسلامی چیز دیگری به همراه نداشت.
وی افزود: حضور طیف‌های مختلف ضدانقلاب از باقی مانده‌های خانواده بدنام پهلوی تا سرکرده گروهک منافقین و جنایتکاران داعش و امثال آن در پازل طرح فتنه آمریکا در جمهوری اسلامی ایران، حجم، سطح و اندازه مخالفان و معاندان ضدالهی و مردمی مقدس جمهوری اسلامی ایران را به درستی پیش روی افکار عمومی قرار داده است.
جزایری خاطرنشان کرد: نقشه‌های شیطانی و سخیف حاکمان شرور آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل علیه انقلاب اسلامی در حالی است که ایالات متحده آمریکا در سال گذشته با ده‌ها نوع مخالفت‌های مردمی با سیاست‌ها و اقدامات دولت آمریکا مواجه بود و پیش‌بینی می‌شود موج مخالفت و آشوب‌های مردمی علیه دولت شرور آمریکا در سال جدید مسیحی بیش از گذشته ادامه یابد.
معاون ستادکل نیرو‌های مسلح در پایان با بیان اینکه هر چه می‌گذرد امواج جداخواهی ایالات از حکومت مرکزی آمریکا بیشتر می‌شود، تاکید کرد: اقدامات ایذایی آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل و تفاله‌های استکبار علیه ایران اسلامی قدرتمند و مقاومت توسعه‌یافته منطقه، صدایی جز انعکاس شکست‌ها و ناکامی‌های شیطان بزرگ در پی نخواهد داشت و بدیهی است جمهوری اسلامی ایران در وقت مقتضی از حقوق مقابله به مثل پشیمان‌کننده استفاده خواهد کرد.
مردم مراقب نفوذ فتنه‌گران 
در میان صفوفشان باشند
سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان ایران نیز در گفت‌و‌گو با فارس با‌ اشاره به برخی تخریب‌های صورت گرفته از سوی فتنه‌گران در روزهای اخیر، گفت: این حرکت‌ها نه برای کشور و نه برای مردم مفید است.
وی به مشکلات اقتصادی مردم هم ‌اشاره کرد و گفت: مردم باید مراقب باشند که فتنه‌گران میان صفوفشان وارد نشوند تا اعتراض مردم را به سمت تخریب هدایت کنند.
نماینده کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی با محکومیت برهم زدن نظم عمومی توسط عده‌ای معدود، اظهار داشت: این مسئله یک حرکت چند روزه است و دوامی نخواهد داشت و به هیچ جا و نتیجه‌ای نیز ختم نخواهد شد.
مره‌صدق خاطرنشان کرد: شأن و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از این حرف‌ها است که بخواهد حتی نسبت به این حرکت‌ها و رفتارها واکنش نشان دهد.
وی در پایان گفت: اینگونه حرکت‌ها در حد ادعاهایی است که برخی مخالفان و دشمنان کشورمان دنبال می‌کنند و راه به جایی نخواهد برد زیرا ملت ایران همواره پای نظام و مملکت خود ایستاده‌اند.
مطالبات درست مردم دچار سوءاستفاده شده است
مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی نیز در این زمینه گفت: باید پذیرفت که بخشی از اعتراضات مردم کاملاً به‌حق و یک مطالبه جدی است اما سوءاستفاده از مطالبات توسط کسانی انجام می‌شود که ذره‌ای دغدغه نسبت به مشکلات مردم ندارند.
فضائلی در همین زمینه بابیان اینکه دو نکته در اینجا مطرح است، ادامه داد: بحث اول شیوه پیگیری مطالبات است که باید از مسیری دنبال شود که به نتیجه برسد نه شیوه‌هایی که این مشکلات را تشدید کند، چراکه در آشوب‌های اخیر سکه و دلار گران‌تر و بورس نیز افت کرد و وضعیت اقتصاد بدتر شد. این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: کسانی که مردم ایران را تروریست می‌خواندند امروز غمخوار ملت ایران شده‌اند، از سوی دیگر نیز شاهدیم عوامل داخلی آنها از اقشار تهی‌دست جامعه نبوده و باید مراقب بود این مطالبات درست مردم دچار سوءاستفاده نشود.
حسین اخگرپور دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی نیز گفت: مسئولان باید پس از شناسایی اقلیت معترض مزدور و ساختارشکن با آنها برخورد جدی و قاطع کنند و مقصران را معرفی و در دادگاه علنی محاکمه کنند.
مهراد نجفی مسئول بسیج دانشجویی پردیس مرکزی دانشگاه تهران نیز گفت : دانشجویان دانشگاه تهران علاوه‌بر محفوظ دانستن حق اعتراض به سیاست‌های کشور و پیگیری مطالبات بحق مردم اعلام می‌دارند هر تجمع و آشوب و سوءاستفاده از مطالبات اقتصادی مردم محکوم است و دانشجویان اجازه هتک حرمت به این افراد را نخواهند داد.
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت به جای فرافکنی و انداختن تقصیرها به گردن دیگران به حل مسائل و مشکلات ایجاد شده پرداخته و به جد تا احقاق کامل حق مردم مسئله را پیگیری و خسارات وارده به آنان را در اسرع وقت جبران کند.
۷۱۵ دانش‌آموخته دانشگاه‌های کشور نیز در نامه‌ای از مسئولان خواستند بدون حائل و تشریفات در میان مردم حاضر شوند و مطالبات آنان را بشنوند و در اسرع وقت برای حل مشکلاتشان اقدام کنند.

کیهان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.