مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكيReviewed by مهدي يوسف وند on Jan 12Rating: 2.5

مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي

سوال:

اگر آقا و خانم ضيغه موقت را بخوانند و يك سكه نيز مهريه قرار دهند، اما قبل از پايان مدت بدون نزديكي(دخول) از هم جدا شوند، مرد چه مقدار از مهريه را بايد بپردازد؟ و اگر در عقد شرط عدم دخول شده باشد چطور؟.بسياري از افراد براي آشنايي قبل از ازدواج دائم صيغه موقت مي خوانند، در صورتي كه به توافق نرسند چطور؟

جواب: اگر در عقد موقت نزديكي (دخول) صورت نگيرد، مهريه نصف است. و اگر تمكين خانم كم است، يا خانم تمكين ندارد به همان نسبت مهريه او كاسته مي شود و در صورت عدم تمكين هيچ مهري به او تعلق نمي گيرد، اما اگر خود مرد مي خواهد مدت را ببخشد، بايد مهريه را بپردازد.


رساله توضيح المسائل زن و شوهر
[مسأله 2431]

مسأله 2431 اگر مرد مدّت صیغه را ببخشد، چنانچه با او نزدیکی کرده ، باید تمام چیزی را که قرار گذاشته به او بدهد و اگر نزدیکی نکرده باید نصف آن را بدهد (1) این مسأله ، در رساله آیت اللّه (بهجت ) نیست

(1) (خوئی )، (تبریزی ): واجب است نصف مهر را بدهد و احتیاط مستحب ّ آن است که تمام مهر را بدهد.

(مکارم ): مسأله مرد می تواند مدّت ازدواج موقّت را ببخشد و به آن پایان دهد، در این صورت اگر با آن زن نزدیکی کرده ، باید تمام مهر و اگر نزدیکی نکرده ، باید نصف آن را بدهد.

(سیستانی ): مسأله اگر مرد مدّت ازدواج زن را ببخشد، چنانچه با او نزدیکی کرده ، باید تمام مهری را که قرار گذاشته است به او بدهد، و اگر نزدیکی نکرده واجب است نصف مهر را بدهد.

(زنجانی ): مسأله اگر مرد مدّت صیغه زن را ببخشد چنانچه با او نزدیکی کرده باید تمام مَهری را که قرار گذاشته اند به او بدهد، بلکه بنا بر احتیاط اگر نزدیکی هم نکرده تمام آن را بدهد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید / جلد 2 / احکام‌ نِکاح‌ ‌ یا ‌ ازدواج‌ و زناشویی‌ / مُتعه‌ ‌ یا ‌ صیغه‌ / [مسأله‌ 2430]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

استفتاء سايت هدانا از دفتر مقام معظم رهبري

سوال: در عقد موقت مهريه در صورتي كه نزديكي نباشد چگونه است؟

جواب اگر دخول صورت نگرفته، مهريه نصف مي شود.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

 

سؤال 600. مرد حق دارد به ازدواج موقّت پایان دهد ؟ در این صورت آیا باید مهریه را بپردازد؟

جواب: مرد مى تواند مدّت ازدواج موقّت را ببخشد و به آن پایان دهد، در این صورت اگر با آن زن نزدیکى کرده باید تمام مهر و اگر نزدیکى نکرده باید نصف آن را بدهد.  احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى > 3 احکام عقد موقّت، آيت الله مكارم شيرازي.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=25553كليد: مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي  مهريه در عقد موقت در صورت عدم نزديكي  در چه صورتی در ازدواج موقت مهریه باید پرداخت شود و اگر شرایط ازدواج موقت احکام عقد موقت- صيغه

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب