حکم استفاده از دفترچه بیمه دیگرانReviewed by مهدي يوسف وند on Nov 7Rating: 4.0

حکم استفاده از دفترچه بیمه دیگران

حکم استفاده از دفترچه بیمه دیگران

سوال : آيا استفاده از بيمه ديگران، جايز است؟

پاسخ همه مراجع: استفاده از دفترچه بيمه ديگرى، برخلاف مقررات و موجب ضمان استفاده كننده است[1].

[تبصره/ هدانا: موجب ضمان است یعنی اینکه اگر بیمه هزینه خدمات درمانی را پرداخت کرده، لازم است پول آن خدمات و هزینه ها را به بیمه پس بدهد و مطابق قوانین عمل کند.]

  • [1].دفتر: همه مراجع.
  • منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان / رساله دانشجویی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 1953: آیا استفاده از دفترچه بیمه درمانی برای کسی که جزء خانواده صاحب دفترچه نیست جایز است؟ و آیا جایز است صاحب دفترچه آن را در اختیار دیگران بگذارد؟

ج: استفاده از دفترچه بيمه درمانی فقط برای کسی جايز است که شرکت بيمه نسبت به ارائه خدمات به او تعهد کرده است و استفاده ديگران از آن موجب ضمان است.

س: براى خريد عينكى كه دكتر تجويز نموده بود پول كافى نداشتم. و پدرم هم به خاطر حقوق کم و عيال زياد نمى‌‌توانست اين پول را تهيه كند. به همين خاطر از دفترچه بيمه برادرم كه كارمند بانك است براى اين کار استفاده نمودم. آيا اين کار من اشكال داشته است يا نه؟ نمازهايى كه با اين عينک خواندم چه حكمى دارد؟

ج) نمازهايى كه با عينك مذكور خوانده‌ايد، صحيح است. شما با مراجعه به مسئولين بيمه مى‌‌توانيد مسأله را حل كنيد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

استفاده از مدارک و دفترچه بیمه دیگران

پرسش : آیا استفاده از مدارک دیگران مانند دفترچه بیمه درمانى، گذرنامه، کارت شناسایى و غیره با رضایت کامل طرف مقابل جایز است؟ و در صورت عدم جواز استفاده از این مدارک آیا شرعاً هم عقوبت دارد؟

پاسخ : اگر برخلاف قوانین و مقرّرات و قرارداد باشد، جایز نیست و مسوولیّت الهى دارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی


جریمه استفاده از دفترچه بیمه دیگران

مقررات کیفری استفاده غیر قانونی از دفترچه های درمانی چیست ؟

ماده ٩٧ قانون تامین اجتماعی:هرکس به استناد اسناد و گواهی های خلاف واقع یا با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده نماید یا موجبات استفاده افراد خانواده خود یا شخص ثالث را از مزایای مذکور فراهم سازد به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارات وارده به سازمان تامین اجتماعی  و در صورت تکرار به حبس جنحه ای از ٦١ روز تا شش ماه محکوم خواهد شد.

آیا امانت دادن دفترچه درمانی به دیگران جرم محسوب می شود ؟

بلی

منبع: سایت هدانا برگرفته از سایت تأمین اجتماعی.

حتما بخوانيد



کلید: استفاده از بیمه دیگران چه حكمی دارد دفترچه درمانی  جریمه استفاده از دفترچه بیمه دیگران مجازات استفاده از دفترچه بیمه دیگران جرم استفاده از دفترچه بیمه دیگران ضمان یعنی چه ضمان چیست

این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید:
افسرانفیس نماکلوب