قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن

///كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن
  • كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن
كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آنReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 15Rating: 4.0

كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن

رساله توضيح المسائل

[مسافرت بعد از باطل کردن  عمدی روزه]

مسأله 1674 کسی که عمداً روزه خود را باطل کرده (1) اگر بعد از ظهر مسافرت کند، یا پیش از ظهر برای فرار از کفاره سفر نماید (2)، کفاره از او ساقط نمی شود بلکه اگر قبل از ظهر مسافرتی برای او پیش آمد کند (3)، بنا بر احتیاط کفاره بر او واجب است.

(1) (بهجت:) اگر برای فرار از کفاره به سفر برود اگر چه پیش از ظهر باشد کفاره از او ساقط نمی شود.

(مکارم:) بعد به مسافرت برود، کفاره از او ساقط نمی شود.

(2) (اراکی:) بلکه اگر قبل از ظهر مسافرتی برای او پیش آمد کند، کفاره از او ساقط نمی شود. (3) (خوئی، سیستانی، تبریزی:) نیز کفاره بر او واجب است.

(زنجانی:) مسأله کسی که عمداً و بدون عذر روزه خود را باطل کرده، اگر بعد از ظهر مسافرت کند کفاره از او ساقط نمی شود هم چنین است اگر پیش از ظهر مسافرت کند و از شب در فکر سفر حتّی به نحو تردید نباشد، ولی اگر از شب در فکر سفر باشد و پیش از ظهر مسافرت کند، کفاره بر او واجب نیست؛ هر چند به جهت فرار از کفاره سفر نماید و احتیاط مستحب این است که در مسافرت پیش از ظهر هم کفاره بدهد.

[عذری مانند حیض یا نفاس یا مرض بعد از باطل کردن روزه …]

مسأله 1675 اگر عمداً روزه خود را باطل کند و بعد عذری مانند حیض یا نفاس یا مرض برای او پیدا شود، کفاره بر او واجب نیست (1).

این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (خوئی:) احتیاط واجب این است که کفاره را بدهد.

(اراکی، صافی:) بنا بر احتیاط کفاره بر او واجب می شود.

(تبریزی:) احتیاط این است که کفاره را بدهد. و بعید نیست که در این صورت کفاره واجب نباشد.

(سیستانی:) احتیاط مستحب این است که کفاره را بدهد مخصوصاً اگر به وسیله ای مانند دارو، حیض یا مرضی را بوجود بیاورد.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

333. کسى که عمداً روزه‌ى خود را باطل کرده اگر پس از آن به سفر برود کفاره از او ساقط نمى‌‌شود. استفتائات رهبر ي .


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۰۶۹. كسی كه عمداً روزه خود را باطل كرده، اگر بعد از اذان ظهر مسافرت كند، یا قبل از ظهر برای فرار از كفّاره سفر نماید، كفّاره از او ساقط نمی‌شود؛ بلكه اگر قبل از اذان ظهر مسافرتی برای او پیش بیاید نیز، كفّاره بر او واجب است.

مسأله ۲۰۷۰. اگر فردی، عمداً روزه خود را باطل كند و بعد عذری مانند حیض یا نفاس یا مرض برای او پیدا شود، احتیاط مستحب آن است كه كفّاره بدهد، مخصوصاً اگر به وسیله‏ای مانند دارو، حیض یا مرضی را به وجود بیاورد.  

رساله توضيح المسائل جامع آيت الله سيستاني .


مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله 1412ـ هرگاه روزه خود را عمداً باطل کند، بعد به مسافرت برود، کفّاره از او ساقط نمى شود، ولى اگر عمداً روزه خود را باطل کند بعد عذرى مانند حیض یا نفاس یا بیمارى براى او پیدا شود کفّاره بر او واجب نیست. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي .

حکم کفاره در صورت عذر شرعی بعد از ابطال عمدی روزه [ احکام کفاره روزه]

پرسش : چنانچه فرد روزه دار عمدا روزه ی خود را باطل نماید ولی بعد از آن عذری مانند سفر یا حیض پیش آید، وظیفه ی شخص در مورد کفاره چیست؟

پاسخ : هرگاه روزه خود را عمداً باطل کند، بعد به مسافرت برود، کفّاره از او ساقط نمى‏ شود، ولى اگر عمداً روزه خود را باطل کند بعد عذرى مانند حیض یا نفاس یا بیمارى براى او پیدا شود کفّاره بر او واجب نیست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی .


طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

مسأله ۱۶۸۳. كسي كه عمداً روزه خود را باطل كرده، اگر بعد از ظهر مسافرت كند، يا پيش از ظهر براي فرار از كفاره سفر نمايد، كفاره از او ساقط نمي‎شود، بلكه اگر قبل از ظهر مسافرتي براي او پيش آمد كند، بنابر احتياط كفاره بر او واجب است.

 

مسأله ۱۶۸۴. اگر عمداً روزه خود را باطل كند و بعد عذري، مانند حيض يا نفاس يا مرض براي او پيدا شود، بنابر احتياط كفاره بر او واجب مي‎شود.

 رساله توضيح المسائل آيت الله صافي گلپايگاني     .

خواندن نماز مغرب يا افطار كردن

كفاره روزه بيمار چگونه است

كفاره استمنا در روزه چيست

تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه

حكم باطل كردن روزه قضاكليد: كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن  كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن  كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن روزه باطلX روزهX سفرX باطلX افطارX روزه را عمداX كفارهX حيضX سفر بعد از

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
توسط | ۱۳۹۶-۳-۴ ۱۱:۵۲:۲۶ +۰۴:۳۰ ۲۴ام تیر ۱۳۹۴ ,|احكام روزه دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

هشت + دوازده =

Code Center