وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم ازدواج با دختری که باکره نیست

حکم ازدواج با دختری که باکره نیست

 

آيا به طور معمول در عقدنامه شرط باكره بودن براى دختر قيد مى شود يا بايستى اين شرط به طور خاص و علاوه بر شروط ازدواج در عقدنامه ثبت شود؟

براساس قانون مدنى ماده ۱۱۲۸ كه درآن مقرر مى دارد «هرگاه دريكى ازطرفين صفت خاصى شرط شده وبعد ازعقد معلوم شود كه طرف مذكورفاقدوصف مقصود بوده، براى طرف مقابل حق فسخ خواهد بود. خواه وصف مذكور درعقدتصريح شده ياعقد متبانيا برآن واقع شده باشد» مى توان صفت باكره بودن را همانند سايرصفات از قبيل دكتر، مهندس، معلم و… برسه صورت شرط كرد.

الف) درضمن عقد به طور صريح صفت خاصى شرط شود مثل اين كه زوج شرط كند كه زوجه باكره باشد.

ب) به طورصريح درضمن عقد شرط نشود ولى زوج يازوجه طرف مقابل رادرحين اجراى صيغه عقد به صفتى ازصفات ماننددكتر، باكره بودن و… توصيف نمايد.

ج) قبل ازعقد درهنگام خواستگارى وگفت وگوهاى قبلى، يكى ازطرفين به صفتى از صفات مشخص شود وعقد مبتنى برهمان صفت مثلا باكره بودن زوجه واقع شود.

به موجب قانون مدنى ونظريه مشهور فقهاى شيعه درتمامى فرض سه گانه چنانچه بعدا معلوم شود كه صفت مورد نظر مفقود بوده، طرف مقابل حق خيار فسخ دارد. (ر. ك: ايت الله فاضل لنكرانى، جامع المسايل، قم، امير العلم، چاب دهم، ۱۳۸۰ ج ۱ ص ۴۳۳)

درغيراين سه صورت اگر كشف خلاف شد، زوج حق فسخ ندارد هرچند كه درعرف باكره نبودن عيب محسوب شود، يا زوج گمان وحتى اعتقاد به باكره بودن داشته باشد.پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

4 نظرات
  1. Mariya می گوید

    سلام،دختري كه بهش تجاوزشده و بعدازچندسال براش خاستگارمياد،اون هيچ دخالتي دراين رابطه هاي جنسي نداشته چراكه سر اشتباه و اعتماداشتباه بهش تحاوزشده الان حقش چيه!؟تكليفش چي ميشه؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

      سلام علیکم
      بر اثر اعتماد!…اگر منظورتون همین دوستی هاست، خب این تجاوز نیست، ثمره همین گناهان همین هست دیگر…!.
      این خانم، اگر شرط مرد این باشد که دختر باکره و دوشیزه باشد، نمی تواند بر اساس این شرط ازدواج کند. اما واجب نیست که از عدم بکارت خود حرفی بزند.
      برای مرد هم همین هست که اگر دختر شرط کرده باشد که مرد قبلا رابطه نداشته باشد، مردی که رابطه داشته باشد نمی تواند خلاف شرط خانم ازدواج کند.
      بهتر همین هست که اگر تجاوز بوده از مسیر قانونی پیگیر باشند. و اگر دوستی حرام بوده العیاذ بالله، با همین شخص ازدواج کند!.
      وفقکم الله لکل خیر

      1. حسین می گوید

        سلام ایا بعد از عقد و اولین رابطه متوجه بشیم دختر باکره نبوده ایا میتوان شکایت کرد؟؟تکلیف چیست

        1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

          سلام علیکم
          قابل پیگیری هست اما اثبات آن دشوار است و نیاز به داشتن وکیل است.
          وفقکم الله لکل الخیر