حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادرReviewed by مهدي يوسف وند on Sep 22Rating: 4.0

حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر

حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر

 

[حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر]

مسأله 2458 اگر زنی که آزاد و مسلمان و عاقل است دختری داشته باشد، تا هفت سال دختر تمام نشده پدر نمی‌تواند او را از مادرش جدا کند.

این مسأله، در رساله آیت اللّه (مکارم) نیست.

(اراکی): مسأله پدر نمی‌تواند تا دو سال دختر یا پسر تمام نشده او را از مادرش جدا کند، بلکه بنا بر احتیاط واجب دختر بچه را تا هفت سالگی نمی‌تواند از مادرش جدا کند.

(گلپایگانی): مسأله تا هفت سال ِ دختر تمام نشده پدر نمی‌تواند او را از مادرش جدا کند.

(خوئی)، (تبریزی): مسأله تا دو سال ِ پسر یا دختر تمام نشده، پدر نمی‌تواند او را از مادرش جدا کند و أحوط و اولی آن است که دختر را تا هفت سال از مادرش جدا نکند.

(سیستانی): زیرا نگهداری بچه حق ّ مشترک پدر و مادر است و أحوط و أولی آن است که بچه را تا هفت سال از مادرش جدا نکند.

(صافی): و سزاوار و بلکه احتیاط این است که تا هفت سال آنها تمام نشده آنها را از مادر جدا نکند و رعایت این احتیاط در مورد دختر مؤکد است.

(فاضل): مسأله حفظ و پرورش نوزاد پسر تا دو سال و نوزاد دختر تا هفت سال حق ّ مادر است به شرط این که عاقل و مسلمان و آزاد باشد و به دیگری شوهر نکرده باشد و الّا پدر مقدّم است ولی اگر پدر مرده باشد، مادر، هر چند شوهر کرده باشد بر جدّ و دیگران مقدّم است و این ترتیب بنا بر احتیاط واجب رعایت شود.

(زنجانی): مسأله تا هفت سال قمری پسر یا دختر تمام نشده، پدر نمی‌تواند او را از مادرش جدا کند ولی مادر باید در نحوه تربیت و اداره فرزند نظر پدر را رعایت کند، در دوران شیردهی، زن حق ّ دارد فرزند خود را شیر بدهد مگر آن که کس دیگری یافت شود که حاضر باشد مجّانی یا با مزد کمتری بچه را شیر دهد، در این صورت پدر می‌تواند بچه را از مادر جدا سازد، هر چند مستحب ّ است که چنین کاری را نکند و فرزند را در نزد مادر خود باقی بگذارد. در این زمان هم رعایت نظر پدر در تربیت و اداره فرزند بر مادر وی لازم است.

لینک کوتاه مطلب: https://goo.gl/3GOZxw

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج و طلاقکلید: حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر  حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادرحق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر حق حضانت فرزند تا هفت سال برای مادر