قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي

صفحه اصلی/1- احكام/طهارت/استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي
استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازيReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 9Rating: 1.5

 استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

احكام غسل:

سؤال 85 ـ شخصى 35 سال در غسل کردن، اوّل سمت راست بدن و سپس سمت چپ و در مرحله سوم سر و گردن را غسل داده و با همین وضع حج رفته و نماز خوانده و روزه گرفته است، اکنون چه وظیفه اى دارد؟

جواب: نمازهاى خود را باید تدریجاً و بطورى که به زحمت نیفتد قضا کند; ولى روزه او صحیح است و در مورد حج باید طوافها و نماز طوافها و احتیاطاً سعى و تقصیر را اعاده کند و اگر خودش قادر به انجام این کار نیست از کسانى که به حج یا عمره مى روند بخواهد تا به نیابت او تمام طواف هاى عمره و حج و نمازهاى آنها و همچنین احتیاطاً سعى و تقصیر را از طرف او بجا آورند.

سؤال 86 ـ این جانب دختر 16 ساله اى هستم که مى خواستم نظر حضرتعالى را در مورد کوتاه نمودن موهاى زاید بدن قبل از ازدواج جویا شوم; زیرا مادرم من را از این کار منع مى کند، ولى دبیران دینى و قرآن در مدرسه همواره به کوتاه نمودن موهاى زاید سفارش مى کنند و مى گویند: «بلند بودن این موها باعث باطل شدن غسل مى گردد» حال وظیفه من چیست؟

جواب: کوتاه کردن موهاى زاید بدن نه تنها اشکالى ندارد، بلکه کار خوبى است; ولى بودن و نبودن آن ضررى براى غسل ندارد، امّا در مواردى که متعارف است دوشیزه ها موهاى زاید را از بین نمى برند (مانند اصلاح ابرو و صورت) بهتر است مراعات عرف و عادت را بکنند.

سؤال 87 ـ افرادى که به علّت قطع نخاع و یا علل دیگر نمى توانند خودشان غسل کنند و مجبورند نایب بگیرند، نایب چگونه باید این افراد را غسل دهد؟

جواب: باید طبق آداب غسل ترتیبى یا ارتماسى آنها را غسل دهند، یعنى در غسل ترتیبى اوّل آب را روى سر و گردن آنها بریزند، سپس طرف راست را بشویند و بعد طرف چپ را، البتّه خود آنها نیّت غسل مى کنند.

سؤال 88 ـ مدّتى قبل، تقریباً در همه امور در دام وسواس افتادم. اکنون تا حدودى آن را از خود دور کرده ام، ولى مشکلى که هنوز دارم طول کشیدن غسل (در حدود 40 دقیقه) و گاهى هم تکرار الفاظ نماز است. لطفاً مرا راهنمایى کنید.

جواب: بهترین راه براى ترک وسواس، بى اعتنایى به آن است; یعنى ملاحظه کنید دیگران چه مقدارى مثلاً براى غسل معطّل مى شوند، شما هم چنین کنید، مثلاً 10 دقیقه یا حدّاکثر یک ربع ساعت، اگر شیطان گفت درست نشد، اعتنا نکنید، عمل شما صحیح است و نگران نباشید، و ما مسئولیّت آن را بر عهده مى گیریم.

احكام جنابت: 

سؤال 89 ـ آیا نوشتن آیات قرآن و اسماى متبرّکه براى حائض یا جنب، مکروه یا حرام است؟

جواب: اگر آن را لمس نکند حرام نیست، ولى بعید نیست مکروه باشد.

سؤال 90 ـ آیا کار کردن (مثل پخت و پز یا شیر دادن بچّه) قبل از انجام غسل جنابت کراهت دارد؟

جواب: امور مزبور کراهتى ندارد، هرچند بهتر است انسان در همه حال با طهارت باشد.

سؤال 91 ـ اگر در آزمایش ادرار شخصى منى مشاهده شود، آیا این شخص جنب محسوب مى شود؟

جواب: اگر منى به صورت مشخّص و نمایان باشد غسل واجب مى شود; ولى اگر آمیخته با ادرار و ظاهراً ناپیدا باشد چیزى بر او نیست.

سؤال 92 ـ گاه در موقع عمل جرّاحى لوله انزال منى در مثانه قرار گرفته و منى با ادرار دفع مى شود، این ترشّحات چه حکمى دارد؟ آیا با این وضعیّت فرایض دینى (نماز، روزه، مسّ خطّ قرآن و توقّف در مساجد) را چگونه انجام دهد؟

جواب: هرگاه منى در ادرار مستهلک شود، یعنى به صورت چیز ناپیدایى درآید، موجب جنابت نمى شود; ولى اگر منى بطور آشکار دفع مى گردد باید غسل کند و اگر مشقّت دارد تیمّم کند; ولى در این گونه موارد معمولاً از قبیل قسم اوّل است.

جواب: اشکالى ندارد.

سؤال 94 ـ اگر رطوبتى از مرد خارج شود که نداند منى است یا آب دیگر، آیا ملاحظه این رطوبت جهت فهمیدن آن که چه نوع رطوبتى است ضرورى است؟ یا بدون مشاهده هم مى توان رأى به پاک بودن آن داد؟

جواب: اگر با مختصر بررسى روشن مى شود باید بررسى کند و الاّ لازم نیست.

 

 

استفتائات جلد2 .

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=21306

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارتكليد: استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازياستفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي  استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي استفتائات غسل آيت الله مكارم شيرازي 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۹ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center