آیا زمین خمس داردReviewed by مهدي يوسف وند on Mar 7Rating: 5.0

آیا زمین خمس دارد

آیا زمین خمس دارد

1- خمس زمین کشاورزی و باغ را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2-در نوشتار قبل به صورت جامع حکم افزایش قیمت سرمایه مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

خمس زمين مسکونی

پرسش 71 . از درآمد، زمينى خريده ام تا اينكه دو سال ديگر آن را بسازم و در آن زندگى كنم، آيا سر سال به آن خمس تعلق مى گيرد؟
همه مراجع (به جز تبريزى، سيستانى، مكارم و وحيد): چنانچه براى تهيه خانه مسكونى، راهى جز نگه داشتن زمين تا چند سال نيست، خمس ندارد.

[1]
آيات عظام تبريزى و وحيد: بايد خمس زمين را به قيمت فعلى بدهد.[2]
آيه اللّه سيستانى: چنانچه از نظر مالى نمى تواند خانه را يك مرتبه بخرد و متعارف درباره مانند او اين است كه به تدريج آن را تهيه كند ـ به گونه اى كه خلاف آن كوتاهى در حق خانواده شمرده مى شود ـ خمس ندارد.[3]
آيه اللّه مكارم: خمس ندارد.[4]

پرسش 72 . از درآمد خود زمينى تهيه كرده كه آن را بسازم ولى متأسفانه موفق به ساخت آن نشدم، سر سال مالى، خمس زمين را پرداختم، چندين سال از آن گذشت و قيمت زمين چند برابر شده است (بدون آنكه قصد تجارت داشته باشم) آيا در اين فرض، به افزايش قيمت زمين خمس تعلق مى گيرد؟
آيات عظام امام، بهجت و فاضل: در فرض ياد شده به افزايش قيمت زمين خمس تعلق نمى گيرد؛ هرچند آن را بفروشد.[5]
آيات عظام تبريزى، مكارم، نورى و وحيد: اگر زمين را بفروشيد، بايد به اندازه اى كه بر قيمت آن افزوده شده، خمس آن را بپردازيد.[6]
آيات عظام سيستانى و صافى: اگر زمين را بفروشيد، به اندازه اى كه بر قيمت آن افزوده شده، جزء درآمد سال فروش محسوب مى شود. چنانچه تا سر سال خمسى در نيازهاى زندگى هزينه نشود و اضافه بيايد، به آن خمس تعلق مى گيرد.[7]
 

پرسش 73 . از درآمد كسب زمينى تهيه كرده و سر سال، خمس آن را پرداخته ام. آن را نگه داشته ام تا قيمت آن افزايش يابد، آيا به قيمت افزوده آن پس از چند سال، خمس تعلق مى گيرد؟
همه مراجع: به مقدار افزايش ارزش زمين، خمس تعلق مى گيرد.[8]

تبصره. پاسخ ياد شده در جايى است كه فروش زمين ممكن و پول آن قابل دريافت باشد.

 • [1] .امام، استفتائات، ج 1، س 23؛ نورى، استفتائات، ج 1، س 283؛ فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 675؛ بهجت، توضيح المسائل، م 1391؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 1219؛ صافى، جامع الاحكام، ج 1، س 719 و خامنه اى، اجوبة، س 902 و 956.
 • [2]. تبريزى، استفتائات، س 804؛ دفتر: وحيد.
 • 3. منهاج الصالحين، م 1219.
 • 4. مكارم، استفتائات، ج 2، س 514.
 • 5. توضيح المسائل مراجع، م 1770 ؛ وسيله النجاة، ج 1، م 1380.
 • 6. توضيح المسائل مراجع، م 1770 ؛ وحيد، توضيح المسائل، م 1778.
 • 7. توضيح المسائل مراجع، م 1770.
 • 8. امام، تحريرالوسيله، ج 2، م 8؛ خامنه اى، اجوبة، س 858؛ سيستانى، منهاج الصالحين، م 1213، تبريزى، استفتائات، س 872؛ نورى، استفتائات، ج 1، س 275؛ بهجت، وسيله النجاة، م 1380؛ وحيد، توضيح المسائل، م 1804؛ العروة الوثقى، ج 2، م 53؛ دفتر: صافى.(احكام خمس،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س51: حكم خمس زمین کشاورزی كه بیست سال قبل با قیمت پایین خریداری شده و تاكنون كه قیمت آن حدود دو هزار برابر شده و خمس آن پرداخت نشده چیست؟

ج) اگر زمين را با منافع کسب يا حقوق خود خريده خمس مبلغ پرداختی بابت قيمت زمين را ضامن است و با فرض تفاوت چشم‌گير نسبت به قيمت فعلی، احوط مصالحه در مقدار تفاوت قيمت است.

س52: شخصی زمین زراعی یا غیر زراعی خریداری کرده تا پس از ترقی قیمت بفروشد، آیا با فرا رسیدن سال، با اینکه فعلاً قصد فروش ندارد، تخمیس زمین لازم است؟ در صورت لزوم به قیمت خرید باید خمسش را حساب كند یا به قیمت فعلی؟

ج) زمين را اگر با پول غيرمخمّس خريده، سر سال خمسی بايد خمس آن را بپردازد و اگر با پول مخمّس خريده، چنانچه سر سال خمسی ترقّی قيمت داشته و قابل فروش بوده، بايد خمس ترقّی قيمت را به قيمت سر سال خمسی بپردازد.

 

س34: شخصی برای احیای زمین موات جهت کاشت درختان میوه به امید استفاده از حاصل آن اقدام به حفر چاه عمیق نموده است، با توجه به اینکه این درختان بعد از چند سال دیگر ثمر می‏‌دهند و هزینه زیادی هم دارند، این شخص مبلغی بیش از یک میلیون تومان صرف آن نموده است. وی تا کنون حساب سال نداشته، ولی در حال حاضر که تصمیم گرفته برای ادای خمس، اموالش را حساب کند، می‏‌بیند که قیمت چاه و زمین و باغ بر اثر تورم، معادل چندین برابر هزینه اولیه شده است، بنابراین اگر مکلّف به پرداخت خمس قیمت فعلی آنها شود، توانایی آن را ندارد و اگر مکلّف به دادن خمس از عین زمین و باغ و غیر آن شود، در مضیقه و سختی می‏‌افتد، زیرا خود را به زحمت انداخته و به امید استفاده از ثمرات آن برای تأمین مخارج زندگی خود و خانواده‌‏اش متحمل هزینه‏‌ها و مشکلاتی شده است، تکلیف او نسبت به خمس اموالش چیست؟ چگونه خمس خود را حساب کند تا به‌راحتی بتواند آن را بپردازد؟

ج) زمين مواتی را که به قصد تبديل آن به باغ ميوه احياء نموده بعد از کم کردن مخارج احيای آن، خمس دارد، و مخيّر است که خمس زمين را از عين آن بدهد و يا از قيمت فعلی آن. و همچنين خمس هزينه‌‌هايی كه بابت چاه، نهال‌ها و کاشت و پرورش آن انجام داده بايد پرداخت شود، مگر اين‌که به اين باغ برای هزينه زندگی نياز داشته باشد و با پرداخت خمس آن درآمدش وافی برای هزينه زندگی نباشد که در اين صورت خمس ندارد.

 

س282: شخصی زمین‌های خود را بین فرزندان تقسیم نموده و به آنها گفته است كه من خمس زمین‌ها را نداده‌ام و لذا باید هر كسی سهم خمس زمین دریافتی را بپردازد و فرزندان نیز با همین شرط زمین‌ها را گرفته‌اند. حال اگر فرزندان خمس زمین‌ها را نپردازند، آیا این شخص بری‌‌الذمه می‌گردد؟

ج) در فرض سؤال، مادامی كه خمس را به وكالت از طرف او نپرداخته‌اند، بری‌الذمّه نمی‌شود. و اگر خمس به خود زمين‌ها تعلق گرفته تا خمس آن را پرداخت ننمايند حق تصرف ندارند.

 

س213: فردی ملکی (خانه یا زمین) دارد که خمس به آن تعلّق گرفته است، آیا می‏‌تواند خمس آن را از درآمد سال بپردازد؟ یا اینکه واجب است اول خمس سود را بدهد و سپس خمس ملک را از سود مخمّس پرداخت کند؟

ج) اگر بخواهد خمس آن را از درآمد سال بپردازد، واجب است که خمس آن را هم بپردازد.

 

س121: مبلغ صد هزار تومان به مؤسسه‏ای پرداخت نمودم تا در آینده زمین مسکونی به من تحویل دهد و الآن یک سال از آن می‏‌‌گذرد و از طرفی قسمتی از آن پول مال خودم است و قسمت دیگر را قرض کرده و مقداری از قرض را هم پرداخته‌‏ام، آیا به آن خمس تعلّق می‏‌‌گیرد؟ مقدار آن چقدر است؟

ج) اگر گرفتن زمين برای ساخت مسکن مورد نياز متوقف بر پيش‌پرداخت مقداری از پول آن باشد، مبلغ پرداخت شده خمس ندارد، حتی اگر از درآمد کسب شما باشد.

 

س52: شخصی زمین زراعی یا غیر زراعی خریداری کرده تا پس از ترقی قیمت بفروشد، آیا با فرا رسیدن سال، با اینکه فعلاً قصد فروش ندارد، تخمیس زمین لازم است؟ در صورت لزوم به قیمت خرید باید خمسش را حساب كند یا به قیمت فعلی؟

ج) زمين را اگر با پول غيرمخمّس خريده، سر سال خمسی بايد خمس آن را بپردازد و اگر با پول مخمّس خريده، چنانچه سر سال خمسی ترقّی قيمت داشته و قابل فروش بوده، بايد خمس ترقّی قيمت را به قيمت سر سال خمسی بپردازد. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

مسأله 138 ـ کسى که نیاز به خانه ملکى دارد آنچه را صرف خرید خانه مى کند خمس ندارد، ولى اگر درآمد سالش براى خرید خانه کفایت نکند و مجبور باشد چند سال پس انداز کند تا قادر بر تهیّه خانه شود پولهایى که سال بر آنها گذشته خمس دارد، امّا اگر مثلا زمین خانه را در اثناى سال اوّل بخرد ومصالح ساختمانى را در اثناى سال بعد و اجرت بنا را در سال سوم بدهد هیچ کدام خمس ندارد.

سؤال 140 ـ وقتى شوهرم فوت کرد خانه اى حدود هشتاد متر داشتم که آن هم در طرح خیابان بود، با کار و زحمت فراوان، در حالى که سه کودک یتیم داشتم، بطور اقساط زمینى خریدم و اکنون آن زمین را به قیمت دو میلیون تومان فروخته و قصد دارم با مقدارى از این پول به حجّ بیت اللّه الحرام رفته و بقیّه را در بانک بگذارم و از سود آن زندگى خود را بگذرانم تا محتاج فرزندان و خلق روزگار نشوم، آیا به این پول خمس تعلّق مى گیرد؟
جواب: اگر زمین را براى خانه مسکونى خریده اید و بعداً ناچار به فروش آن شدید خمس ندارد، در غیر این صورت خمس دارد; ولى مى توانید با یکى از نمایندگان ما دستگردان کنید تا به شما ارفاق کند و تخفیف بدهد.

سؤال 147 ـ زمینى در حدود سى سال قبل جهت تأمین مسکن مجّاناً به گروهى ازفرهنگیان واگذار شد، امّا از آنجا که به خاطر موقعیّت زمین مذکور، تا سالها امکان احداث ساختمان مسکونى در آن نبود، مالکان آن به ناچار پس از چند سال اقدام به خرید منزل مسکونى نمودند، حال اگر زمین مذکور به فروش برسد یا تبدیل به ساختمان شود، پول حاصل از آن خمس دارد؟
جواب: احتیاط واجب آن است که خمس آن پرداخت شود.
سؤال148 ـ خانه مسکونى که درگذشته به قیمت ناچیزى خریده ام، اکنون بسیار گران شده است آیا مازاد قیمت آن خمس دارد؟
جواب: خانه مسکونى هر اندازه هم قیمتش بالا برود خمس ندارد.
سؤال ـ آیا به پول حاصل از فروش زمین و خانه خمس تعلق مى گیرد؟
جواب: چنانچه خانه مورد نیاز براى سکونت و یا زمین مورد نیاز براى منزل مسکونى بوده، حتّى بعد از فروش خمس ندارد.  > خمس دستور مهمّ اسلامى >  زمین و ملک و باغ (مستغلاّت)

خمس زمین هایی که به نیت اولاد خریداری شده

پرسش :حقیر برای اولادم چند قطعه زمین خریده ام که یکی پس از دیگری ایشان را مستقل کنم . آیا این یک قطعه و یا چند قطعه زمین متعلق خمس است ؟ و آیا نمیشود آنها را جز معونه بحساب آورد ؟
پاسخ :اگر از درآمد همان سال باشد خمس ندارد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=26256

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

 1. خمس پس انداز مسكن
 2. خمس ساختمان نیمه ساز
 3. خمس پول فروش خانه
 4. خمس رهن و اجاره منزل
 5. خمس ماشین و موتور سیکلت
 6. خمس فروش ماشین


کلید: آیا زمین خمس دارد آیا زمین خمس دارد آیا زمین خمس دارد آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد   آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد   آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد   آیا زمین خمس دارد   آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد  آیا زمین خمس دارد   آیا زمین خمس دارد  خمس زمین با وجود داشتن خانه آیا به پولی که از فروش زمین به دست می آید، خمس تعلق زمين، باغ و محصولات كشاورزى