وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم

0

چگونه ترس از مرگ را از بین ببریم

رهايى از وحشت مرگ

 

چگونه مى توانم از وحشتى که مرگ در ذهنم ايجاد کرده، رهايى يابم؟

 

تفاوت روى آوردن چهره مرگ به مؤمنان و کافران، نشانگر آن است که از ديدگاه معارف قرآنى و روايى، اعمال، افکار و اوصاف انسان نقش به سزايى در اين مهم دارد؛ به صورتى که سعادت و شقاوت بشر از درون آن مى جوشد و در واقع آدمى، بايد از خود و کرده هايش هراسان باشد. آموزه هاى دينى نيز با ارائه حقيقت مرگ و توصيف ابعاد آن، مى خواهد نگرش انسان را به خود تغيير دهد و آن را تصحيح کند؛ يعنى، به او ياد دهد که در عين زندگى در جهان مادى و کوشش براى برطرف ساختن نيازهاى خود، دلبستگى و وابستگى به آنها نداشته باشد. از اين رو، ترس از مرگ در اين چهارچوب، امرى ارزشى و مثبت خواهد بود.

پس هرکس طبيب خويش است و با نوع نگرش و عملکرد خود، مى تواند ترس از مرگ را ـ که بر اثر غفلت، تنگ نظرى و محدودنگرى به عالم مادى در او پديدار شده است ـ به ترس از مرگى که راه را طولانى و رويارويى با خداوند متعال را سخت مى بيند، تبديل سازد.

ترس اول اگر بر جان آدمى سيطره يابد، زندگى دنيايى را بر آدمى تيره و تار مى سازد.

اما ترس دوم، موجب تقويت و تهذيب نفس شده و انسان را به انجام دادن اعمال نيک و صالح ـ که از ديدگاه شريعت اسلامى گستره اى بس بزرگ دارد ـ سوق مى دهد.

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: «همانا تو، طبيب نفس خويش قرار داده شده اى؛ براى تو درد و نشانه صحّت و سلامتى بيان شده است و به دوا [ و درمان]راهنمايى شده اى . پس بنگر که چگونه در [ اصلاح ]نفس خود قيام مى کنى» [81] .

بر اين اساس بايد با تغيير نگرش خود و تصحيح اعمال، خود را از وحشتى که از مرگ داريم، نجات دهيم.

 

[81]. کافى، ج 2، (کتاب الايمان و الکفر، باب محاسبة العمل)، ح 6؛ به نقل از: چهل حديث، ص 306.

 

منبع: هدانا برگرفته از پرسمان، فرجام شناسی/ مؤلف محمدرضا كاشفى

حتما بخوانيد

ویژه نامه اعتقادات و پاسخ به شبهات

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.