وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چگونه از آلوده شدن به گناه پاک بمانیم؟

0

چگونه از آلوده شدن به گناه پاک بمانیم؟

پاسخ اجمالی:

باید از عوامل و زمینه‏ هاى گناه دورى نمایید و آنچه باعث تحریک مى ‏شود را از سر راه بردارید. با مجالست با دوستان آلوده، تماشاى عکسها و فیلمها و سایتها و برنامه‏ هاى ماهواره ‏اى فاسد و مُفسد، مطالعه کتابها، مجلّات و روزنامه‏ هاى منحرف‏ کننده و شرکت در مجالس آلوده به گناه مانند عروسى‏ هاى مبتذل و امثال آن، بى ‏شک موفّق به حفظ خود نخواهید شد. آری باید مواظب دوستان، محیط اطراف، محلّ تحصیل و کار، وسایل ارتباط جمعى و مجالس و محافلى که شرکت می کنیم باشیم تا پاک بمانیم.

پاسخ تفصیلی:

اگر مى‏ خواهید سالم زندگى کنید و پاک بمانید، باید در راه رسیدن به این مطلوب مهم تلاش و کوشش کنید. از عوامل و زمینه‏ هاى گناه دورى نموده، آنچه اسباب تحریک دیو خفته نفس امّاره مى ‏شود را از سر راه بردارید. امّا اگر بخواهید با دوستان آلوده مجالست نمایید، به تماشاى عکسها و فیلمها و سایتها و برنامه‏ هاى ماهواره‏اى فاسد و مُفسد بنشینید، از مطالعه کتابها، مجلّات و روزنامه‏ هاى منحرف‏ کننده خوددارى نکنید، و در مجالس آلوده به گناه، مانند عروسى‏ هاى سراسر معصیت نیز حضور یابید، بى ‏شک موفّق به حفظ خود نخواهید شد. مگر ممکن است انسانى که لباس سفیدى پوشیده داخل اطاقى پر از دود شود و لحظاتى در آن بماند و بدون کمترین آلودگى خارج گردد؟ اینها خُطُوات (گامهاى) شیطان است.

این امور دامهاى رنگارنگ و پرجاذبه شیطان است که انسان را قدم به قدم به لبه پرتگاه نزدیک مى ‏کند. و هنگامى که به پرتگاه رسید لغزش مختصرى او را به درّه ضلالت و گمراهى روانه مى‏ کند. بنابراین باید مواظب دوستان، محیط اطراف، محلّ تحصیل و کار، وسایل ارتباط جمعى، مجالس و محافلى که در آن شرکت کنید باشیم، تا پاک بمانید.(1)

(1). گرد آوري از کتاب: سوگندهاى پر بار قرآن‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، مدرسه الامام على بن ابى طالب( ع)، قم‏، 1386 ه. ش‏، ص 90

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.