وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اتفاقات اخیر در برخی مدارس تهران/ فضای مجازی به بلای مجازی تبدیل شده است

یکی از مراجع تقلید با اشاره به اتفاقات اخیر در برخی مدارس تهران گفت: اینکه سرودی سخیف و رکیک در مدارس توسط بچه‌ها و نونهالان خوانده شود و آهنگی پخش و همه با هم برقصند مشخص می‌شود خطر تا کجا نفوذ کرده است.

0

در برابر مسائلی که در مدارس رخ داده نباید سکوت کرد
آمارها نشان می دهد که مفاسد اخلاقی، کلاهبرداری های اقتصادی و سمپاشی های سیاسی در فضای مجازی چندین برابر شده است، در چنین شرایطی نباید دست روی دست گذاشت و تسلیم وضع موجود شد.
حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در مراسم افتتاح بخش جدید دارالقرآن علامه طباطبایی که جمعه شب با حضور علما و اساتید حوزه برگزار شد، با تقدیر از فعالیت های دست اندرکاران این دارالقرآن، فرمودند: مرحوم علامه طباطبایی با این که فرزندی از خود به یادگار نگذاشت که راه او را ادامه دهند، اما افرادی با ابتکار خود یاد و نام ایشان را احیا کردند.

ایشان اضافه کردند: بحمدلله دارالقرآن علامه طباطبایی توسعه خوبی پیدا کرده است، این مساله نشان می دهد اگر انسان خلوص نیت داشته باشد، خدای متعال هم بعد از وفات او را تنها نمی گذارد و به افرادی ماموریت می دهد تا یادش را زنده تر کنند.

معظم له در ادامه، ماه رمضان را ماه مناجات و نیایش با معبود و ماه انس با قرآن توصیف و شرحی بر برخی از دعاهای قرآنی بیان کرد.

ایشان تصریح کردند: هرچه انسان بیشتر در قرآن تدبر و فکر می کند جامعیت این کتاب آسمانی بیشتر آشکار می شود.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود شرایط موجود جامعه را به لحاظ اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی پیچیده خوانده و فرمودند: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که واقعا مسائل اخلاقی در معرض خطر جدی قرار دارد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با ابراز تاسف از وقوع برخی ناهنجاری ها و حرکت های زننده در برخی مدارس تهران و پخش آهنگ های مبتذل، رکیک و زشت، این اقدامات را یک خطر بزرگ ارزیابی کرد.

معظم له سکوت در برابر این اتفاقات و هنجار شکنی ها را روا ندانسته و فرمودند: آیا می شود در مقابل این مسائل سکوت کرد؟ همه ما در مقابل این شرایط مسؤول هستیم.

ایشان بی سر و سامانی فضای مجازی را یکی از عوامل گسترش ناهنجاری ها و بداخلاقی ها در جامعه دانسته و با بیان این که فضای مجازی به بلای مجازی تبدیل شده است، بر لزوم اصلاح و ساماندهی این فضا تاکید کردند.

معظم له بیان داشتند: آمارها نشان می دهد که مفاسد اخلاقی، کلاهبرداری های اقتصادی و سمپاشی های سیاسی در فضای مجازی چندین برابر شده است، در چنین شرایطی نباید دست روی دست گذاشت و تسلیم وضع موجود شد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به برخی برنامه های مروج بخت آزمایی در صدا و سیما اشاره کرده و فرمودند: این ها بخش قابل توجهی از پول را از مردم دریافت می کردند و تنها بخش اندکی را به عنوان جایزه در اختیار شرکت کنندگان قرار می دادند و خوشبختانه بعد از موضع گیری ها و بیان حکم فقهی، جلوی آن گرفته شد.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه علما و روحانیت را ملجا و پناهگاه توده های مردمی دانسته و افزودند: نگاه مردم به علما، حوزه‌های علمیه و بویژه حوزه علمیه قم است و روحانیون وظیفه دارند امر به معروف و نهی از منکر را به درستی انجام دهند.

ایشان تاکید کردند: اگر همگی دست به دست هم دهیم و اختلافی در حوزه و در بین مردم نباشد، کارهای بسیاری را می توان انجام داد.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.